Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

Tak sobie ostatnio dużo rozmawialśmy z mężem i doszliśmy do wniosku, że po nowym roku (jak się obrnie) postaramy się o drugiego dzidziusia. Mój synek ma już 4,5 roku i to chyba najwyższa pora na rodzeństwo. Boje się, że jak teraz się nie zdecydujemy – to jużngdy nic z tego nie wyjdzie.
Tak więc narodziło się pytane o urlop wychowawczy tz. o to jakie trzeba “spełnić kryteria”, aby był on płatny. Podobno jest jakiś pułap finansowy dochodu brutto na osobe. Czy pracodawca musi wyrazc na niego zgode? (zakładając, że mam umowe na czas nieokreslony).
Acha i jeszcze pytanie o macieżyński – ile trwa ten urlop przy drugim dziecku i jak jest płatny tz. jaki procent od pensji.
Czy wlicza mi się urop macieżyński i wychowawczy do lat pracy?

Mateuszek

31 odpowiedzi na pytanie: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

 1. Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

  Urlopy wychowawczy i macierzyński są wliczanie do lat pracy, ale składkowy jest tylko macierzyński. )Macierzyński to Twój obowiązek 🙂 możesz z niego zrezygnować dopiero po wykorzystaniu 14 tygodni. Ile jest mac. Na 2 dziecko nie wiem bo teraz to się cały czas zmienia, obstawiam 4 miesiące ( 18 tyg??). Macierzyński jest równy 100% średniej pensji z 12 miesięcy ( jeśli pracujesz krócej to z tego okresu).
  Aby otrzymać w mopsie zasiłek wychowawczy musisz najpierw postarać się o zasiłek rodzinny na dziecko – i tu pytanie – Bierzezsz rodzinne na 1-sze dziecko? Jeśli tak to napewno dostaniesz wychowawczy. Jeśli nie to napewno zmniejszy się ilość kasy na osobę (nowy dzidziuś też się liczy) i może uda się Wam nie przekroczyć tych 500 kilku zł. ( W częstochowie 504 ale ma być 540.). Wychowawczego dostaniesz wtedy 400 zł + rodzinne 64 zł ( na dwoje dzieci) 🙂 Pracodawca musi wyrazić zgodę na urlop wychowawczyMusisz zanieść mu podanie co najmniej 3 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Macierzyński przyznawany jest automatycznie. PS> Jeżeli jesteś na chorobowym przed porodem (prosto z chorobowego skaczesz na macierzyński) to skrócą Ci macierzyński o 2 tygodnie!

  (edytuję bo źle zrozumiałam częsć Twojego postu:)

  Edited by Agatek20 on 2006/11/13 22:16.

  • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

   To ja się podepnę za swoim pytaniem…
   Czy jeśli jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas określony (ale umowa kończy mi się chyba w 2008) i na część etatu – 4/5, to czy wymiar macierzyńskiego także będzie cząstkowy? Proporcjonalnie do etatu? Teoretycznie na drugie dziecko jest 20tyg….

   Kamelia z Michałkiem 14.08.2003 i marcową pijawką

   • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

    Ja byłam (jestem na wychowawczym więc nadal oficjalnie jestem) zatrudniona na 1/2 etetu i miałam normalny czas macierzyńskiego ( 16tyg–>przed zmianą > tyg z czego mi obcięli 2 za chorobowe) i 100% tego co zarabiałam do tej pory. Miałabyś prawo do urlopu macierzyńskiego nawet gdyby umowa kończyła się z dniem porodu/

    • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

     To jednak nie załape sie na wychowawczy – szkoda. Chociaż macierzyński dostane, a to też dobrze.
     A czy okres na którym będe na wychowawczym – powiedzmy 2 lata zostanie mi później wliczony do czałości lat pracy – do emerytury?

     Mateuszek

     • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

      Wiesz co tu jest dziwnie, moja mama starała się ostatnio o zasiłek przedemerytalny i musiała wykazać że ma 35 lat składkowych. Lat pracy ma 37, a składkowych 35 bo była na wychowawczym 2 lata, czyli niby do lat pracy się liczy ale do emerytury nie – nie są w tym okresie odprowadzane składki emerytalno-rentowe.
      Czemu się nie załapiesz na urlop wychowawczy?

      • PS>

       Pamietaj, że z dniem przejścia na urlop wychowawczy tracisz swoje dochody – szef wystawia Ci karteczkę że z dniem tym i tym przechodzisz na BEZPŁATNY urlop wychowawczy więc utraciłaś dochody takie i takie. Od tej chwili utrzymuje Was tylko mąż – inne osoby mieszkające z Wami się nie liczą ( mama, teściowa itp) więc ich dochodów nie bierze się pod uwagę!W MOPSie biorą pod uwagę Ciebie, Męża iWasze Dzieci! Więc jeżeli Twój mąż zarabia NA RĘKĘ (netto) mniej niż 2012 zł (jeżeli w Twoim mieście w MOPSie nie można przekroczyć 504 zł – dowiedz się jaki jest próg, bo w różnych miejscowościach może być różnie) to bez problemu dostaniesz zasiłek wychowawczy na drugie dziecko i rodzinne na dwójkę dzieci:)

       • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

        W tej chwili urlop wychowawczy jest wliczany do lat pracy, co więcej 6 lat tego wychowawczego (bezpłatnego) jest składkowych, przy czym składka jest naliczana nie od faktycznej pensji jaką się miało ale chyba od najniższej krajowej lub coś koło tego.

        Pozdrawiam -Marta i chłopaki:

        • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

         A co jeśli mój mąż prowadzi własną firmę i akurat tak się w tym roku składa, iż wykazuje ona stratę. Kiedyś otrzymywałam rodzinne na dziecko. Jak mąż założył własną działalność, to rodzinne mi odmówili, właśnie ze względu na działalność. Jednak jak przynosi ona aktualnie straty, to co w takiej sytuacji. Już wiem, że po macierzyńskim przechodzę na wychowawczy ( nie wiem na jak długo). Moja pensja odejdzie i co wtedy?

         • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

          Rzeczywiście przy przejściu z chorobowego obcinają macierzyński o dwa tygodnie? Słyszałam o tym, ale przy przejściu z wychowawczego.
          To chyba dobrze by było na kilka dni przed porodem “wrócić” do pracy i wziąć urlop, wtedy należałby się cały macierzyński. Dobrze kombinuję?

          Renia &

          • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

           A ja wogóle o czymś takim nie słyszałam!!! Kto wie niech napisze, bo ja też na zwolnieniu, a szkoda byłoby stracić płatne 2 tyg. macierzyńskiego…

           Kamelia z Michałkiem 14.08.2003 i marcową pijawką

           • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

            Szukam właśnie info jakichś w necie i znalazłam coś takiego:

            oraz

            Rozumiem, że zasiłem chorobowy nie skraca macierzyńskiego. Chyba??? Może ktoś sie orientuje dokładnie? Bo się trochę zmartwiłam tym, co napisała Agatek20. Myślę, że jest to kwestia istotna dla wielu dziewczyn.

            Renia &

            • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

             Chorobowy nie skraca macierzyńskiego -myślę że chodziło jej o to że można rozpocząć macierzyński już 2 tyg. przed planowanym terminem porodu i część ginów nie chce już wtedy wypisywać zwolnienia -mój wypisywał do końca i macierzyński miałam w pełnym wymiarze. Macierzyński bezpośrednio po wychowawczym też dostaje się w pełnym wymiarze, skrócony o 2 tyg. jest czas wypłacania zasiłku macierzyńskiego który pobiera się nie przerywając urlopu wychowawczego -ja z takiej opcji skorzystałam bo bardziej zależało mi na czasie spędzonym z dziećmi w domu niż na tej kasie, dokończyłam wychowawczy na 1-sze dziecko i wtedy dopiero wzięłam na drugie -w ten sposób mam wychowawczy do czasu aż Jaś skończy 4 lata.
             Mam nadzieję że nie zamotałam za bardzo, w razie czego spróbuję wyjaśnić 🙂

             Pozdrawiam -Marta i chłopaki:

             • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

              To w takim razie mam kolejne pytanie. Czy jeśli po macierzyńskim zdecyduje się iść do pracy – to w przeciągu jakiego czasu moge jednak zdecydować się na wychowawczy? Słyszałam, że podobno można tak zrobić. Akurat tak by mogło mi się ułożyć, że mój mąż mógłby posiedzeć z dzidziusiem 2 miesiące, a ja w tym czasie bym chociaż peniążki do domu przyniosła. Czy jest wogóle możliwe takie coś?

              Mateuszek

              • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

               Tak, dobrze kombinujesz, ja tak zrobiłam

               Asia, Milenka (23.04.2003) i Wiktoria (14.02.2006)

               • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

                Możesz się zdecydować na wychowawczy w dowolnym momencie zanim dziecko skończy 4 lata -tyle że podanie musisz złożyć z jakimśtam (chyba trzytygodniowym?) wyprzedzeniem.

                Pozdrawiam -Marta i chłopaki:

                • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

                 Kamelio, plotki o tym, ze zwolnienie pod koniec ciazy trzeba miec od internisty, bo inaczej skroci sie macierzysnki, chodzily po forum juz 4 lata temu. Zupelnie bezpodstawne. Ginekolodzy, ktorzy przymusowo wczesniej wypisuja macierzynski, robia te bezprawnie.

                 To pisalam ja – 6 miesiecy na L-4 az do porodu.

                 • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

                  Ja byłam na L4 do samego rozwiązania – miałam dokładnie wystawione do 7 grudnia a urodziłam 6. Na macierzyńskim byłam od 7 grudnia do 9 marca czyli (nawet niecałe!!) 14 tygodnii. Jak to wyjaśnicie? Mam kwitki potwierdzające odebrane pieniążki na których jest napisane za jaki okres je dostaję. Na wychowawczym jestem od dn. 9.03.2006… CZyli to by znaczyło że ZUS mnie oszukał? O tym że L4 w dniu porodu skraca mi macierzyński dowiedziałam się od mojej pani dr, która rzeczywiścxie chciała wcisnąc mi zaświadczenie o przewidywanym terminie porodu – co dla mnie było bez sensu bo co bym zyskała?Te 2 tyg i tak przepadną nie? Ja naprawdę byłam święcie przekonana że tak jest!!!!!!!!!!!!!! Nie wiem co teraz o tym mysleć. Pogrzebę jeszcze po necie… Przepraszam jeśli naprawde wprowadziłam Was w błąd, nie chciałam 🙁

                  • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

                   Nie wytumacze tego. Wiem, ze niektorzy maja tak naliczane, ale czemu tak sie dzieje?
                   Temat byl poruszany nie raz, kiedys, mysle ze ponad 2 lata temu, ktos podawal linki do przepisow. Nie wynikalo z nich nic o skroceniu.
                   No i masa osob skracanego nie miala…

                   Pomyslmy jednak… jaki bylby sens przepadania czesci macierzynskiego z powodu uprzedniego L-4? Poza sensem finansowo – oszczednosciowym dla panstwa…

                   • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

                    Przy pierwszy ciążach zawsze byłam na zwolnieniu ( od ogólnego ) i nie pamiętam by skrócono mi macierzyński. Teraz, ze względu na to, że jestem na zwolnieniu przez całą ciążę, aktualnie mam zasiłek przyznany przez ZUS. Przyznali mi go do 7 grudnia, czyli jeszcze dwa tygodnie po terminie. Zobaczę jak mi naliczą macierzyński.

                    • Re: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

                     To daj znac jak to wyjdzie w praktyce, bo napewno kazda z nas jest bardzo tego ciekawa. My z mężem planujemy w najbiższej przyszłości postarać się o drugie dziecko (początek nowego roku) i chcialabym wiedziec jak mam postępowac, aby nie poślizgnąć się. Przy pierwszym nie mialam takich problemów, bo poprostu nie pracowałam jak zaszłam w ciąże.

                     Mateuszek

                     Znasz odpowiedź na pytanie: Jak to jest dokładnie z wychowawczym?

                     Dodaj komentarz

                     Mozarella w ciąży

                     Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                     Czytaj dalej →

                     Ile kosztuje żłobek?

                     Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                     Czytaj dalej →

                     Dziewczyny po cc – dreny

                     Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                     Czytaj dalej →

                     Meskie imie miedzynarodowe.

                     Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                     Czytaj dalej →

                     Wielotorbielowatość nerek

                     W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                     Czytaj dalej →

                     Ruchome kolano

                     Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                     Czytaj dalej →
                     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                     Logo
                     Enable registration in settings - general