Jak wygląda badanie urodynamiczne u niemowlęcia

Jędrek dostał skierowanie na badanie urodynamiczne. Czytałam, że nie wygląda fajnie ale słyszałam że są 3 rodzaje tego badania w zależności od wieku. Wiecie coś na ten temat?

pozdrawiam
zośka25 z Jędrusiem 10m

4 odpowiedzi na pytanie: Jak wygląda badanie urodynamiczne u niemowlęcia

  1. Re: Jak wygląda badanie urodynamiczne u niemowlęc

    Miałam napisać w Kiedy dziecko, ale już przeskoczyłam tutaj, wiec tu napiszę. Niestety nie mam doświadczenia jeśli chodzi o to badanie, też słyszałam, że nieprzyjemne.
    W necie znalazłam [Zobacz stronę] może pomoże?
    Trzymajcie się!

    Kas

    • Re: Jak wygląda badanie urodynamiczne u niemowlęcia

      Badanie urodynamiczne u dzieci z wadami cewy nerwowej powinno się wykonać w pierwszych 6 miesiącach życia. Przeprowadzone badanie u tak małych dzieci nie jest łatwe, ale możliwe. Przed badaniem dzieci zwykle odczuwają strach. Starszym dzieciom można wyjaśnić na czym polega badanie i jakie informacje można uzyskać dzięki badaniu. W przypadku małych dzieci napiętą atmosferę może rozładować obecność rodziców podczas badania, czy np. ulubiona zabawka.
      Cystometria wodna jest podstawowym badaniem urodynamicznym wykonywanym w neurogennych dysfunkcjach pęcherza moczowego. Cystometria jest badaniem inwazyjnym. Wymaga wprowadzenia cewników do pęcherza i odbytu oraz elektrod rejestrujących potencjały elektryczne zwieracza zewnętrznego. W trakcie badania rejestruje się zależność między ciśnieniem w pęcherzu, a objętością pęcherza w czasie wypełniania płynem. Na podstawie uzyskanych wyników oceniamy czucie w pęcherzu, stan wypieracza, jego stabilność lub niestabilność, pojemność pęcherza, podatność ścian na rozciąganie, a także napięcie zwieracza odbytu.
      U niemowląt z neurogenną dysfunkcją pęcherza moczowego można oznaczyć tzw. leak point – wartość ciśnienia śródpęcherzowego w czasie napełniania pęcherza przez cewnik, przy którym następuje samoistny wypływ moczu lub gdy wartość ciśnienia śródpęcherzowego przekroczy 40 cm H2O, co uznaje się za bardzo niebezpiecznie dla dróg moczowych.
      Pozostałe badania urodynamiczne tj. pomiar przepływu cewkowego
      ( uroflowmetria) lub pomiar profilu ciśnienia śródcewkowego ( profilometria ) są praktycznie nie przydatne w diagnostyce zaburzeń pęcherza neurogennego.

      Badanie urodynamiczne wniosło bardzo dużo informacji do diagnostyki i leczenia chorych z neurogenną dysfunkcją pęcherza moczowego. Określa ono stopień zagrożenia uszkodzenia górnych dróg moczowych, umożliwia dobór odpowiedniej metody leczenia i kontrolowanie efektywności leczenia dzieci z zaburzeniami mikcji w schorzeniach cewy nerwowej.

      Juleczka (12.12.04)

      • Re: Jak wygląda badanie urodynamiczne u niemowlęcia

        i jeszcze to:

        BADANIE URODYNAMICZNE

        TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
        Badanie urodynamiczne polega na pomiarze czynności tych części składowych dolnego odcinka dróg moczowych (mięsień wypierasz pęcherza, szyjka pęcherza i zwieracz zewnętrzny cewki moczowej) od których zależy prawidłowe opróżnianie pęcherza moczowego podczas oddawania moczu (mikcji). W tym celu stosuje się m.in. elektomiograf do zapisu czynności elektrycznej badanych mięśni i manometr do pomiaru ciśnienia w pęcherzu moczowym. Coraz częściej aparatura do wykonywania badania jest sprzężona z komputerem, który dokonuje analizy danych. Badanie urodynamiczne jest zawsze poprzedzone pomiarem przepływu (strumienia)
        moczu w jednostce czasu podczas mikcji, a następnie pomiarem objętości moczu zalegającego w pęcherzu moczowym.

        CZEMU SŁUŻY BADANIE?

        Badanie urodynamiczne pozwala dokładnie określić rodzaj zaburzeń prowadzących do nieprawidłowości w opróżnianiu pęcherza moczowego. Jednocześnie służy ono ustaleniu pojemności pęcherza moczowego oraz tzw. czasu pęcherzowego, czyli czasu subiektywnego odczuwania jego wypełnienia. W badaniu urodynamicznym można określić nie tylko sprawność mięśni biorących udział w opróżnianiu pęcherza moczowego, ale także prawidłowość koordynacji pomiędzy wypieraczem pęcherza a zwieraczem cewki moczowej.

        WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
        Zaburzenia mikcji, takie jak: częstomocz dzienny lub nocny,
        parcia naglące,oddawanie moczu w kilku porcjach,
        osłabienie strumienia moczu, zatrzymanie oddawania moczu.
        Znaczne zaleganie moczu po mikcji.
        Nietrzymanie moczu.
        Odpływy moczu wsteczne pęcherzowo-moczowodowe.
        Uchyłki pęcherza moczowego.
        Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

        SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
        Pacjent powinien zgłosić się na badanie z dobrze wypełnionym pęcherzem ponieważ badanie rozpoczyna się od pomiaru strumienia moczu podczas swobodnej mikcji. Wieczorem w dniu poprzedzającym badanie należy doprowadzić do wypróżnienia (badanie wykonuje się zwykle rano). W tym celu można kilka godzin wcześniej zastosować łagodne środki przeczyszczające lub jeśli to konieczne – lewatywę. Obecność zalegającego w odbytnicy stolca może bowiem uniemożliwić prawidłowe pomiary ciśnienia śródbrzusznego. Badania nie wykonuje się u osób z aktualnie istniejącą infekcją układu moczowego.

        Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym

        Juleczka (12.12.04)

        • Re: Jak wygląda badanie urodynamiczne u niemowlęcia

          czyli tak jak myślałam – kosmos 🙁
          Jak ja mam to przeżyć żeby nie zemdleć?

          pozdrawiam
          zośka25 z Jędrusiem 10m

          Znasz odpowiedź na pytanie: Jak wygląda badanie urodynamiczne u niemowlęcia

          Dodaj komentarz

          Angina u dwulatka

          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

          Czytaj dalej →

          Mozarella w ciąży

          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

          Czytaj dalej →

          Ile kosztuje żłobek?

          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

          Czytaj dalej →

          Dziewczyny po cc – dreny

          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

          Czytaj dalej →

          Meskie imie miedzynarodowe.

          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

          Czytaj dalej →

          Wielotorbielowatość nerek

          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

          Czytaj dalej →

          Ruchome kolano

          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

          Czytaj dalej →
          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
          Logo
          Enable registration in settings - general