Jakie badania?

Dziewczęta, sorry, że tutaj, potem się wyrzuci, ale to pilne dla mnie,
Czy można zrobic jakieś badania potwierdzające lub wykluczające szkarlatynę? Wiem, że ASO, ale czy coś jeszcze pewniejszego? 🙁
Kurcze, z wyszukiwarką sobie nie radzę…

12 odpowiedzi na pytanie: Jakie badania?

 1. U Aśki ostatnio lekarka podejrzewała szkarlatynę… Ale nic nie mówiła o badaniach, tylko, żeby jeszcze raz ją zawołać, gdyby była wysypka.
  Nie pomogłam 🙁

  • Napisz, proszę, na podstawie jakich objawów podejrzewała.

   • nasza pediatra nie potrzebowała żadnych badań – wystarczyło jej zaczerwienienie pysia w kształcie motyla, czyli tylko policzki i broda, wokół ust jasno. do tego była gorączka, malinowy język i wysypka typu czerwone drobne grudki, głównie na plecach i w zgięciach kończyn.

    mam nadzieję, że trochę pomogłam.

    adacho

    antek

    • cytat z wiki:
     Także podwyższone jest ASO (powyżej miana 1:200) i OB. W wymazie z gardła występuje paciorkowiec grupy A (Streptococcus).

     Czyli posiew powinien wykazać Streptococcus (powodują także anginę). No i oprócz wysypki malinowy język raczej wyklucza pomyłkę.

     • To paskudztwo Was dopadło? Zosia czy Antek?
      Pytałaś Beatę? Robert miał niedawno szkarlatynę.
      Zdrówka życzę!

      • kogo podejrzewasz??

       • Zamieszczone przez beamama
        Napisz, proszę, na podstawie jakich objawów podejrzewała.

        To było tak: w niedzielę dziecko zdrowe, w nocy dostała 40 stopni, po 1 dawce paracetamolu i 1 dawce ibupromu (+ zimne okłady) zbiliśmy do 38,6. Lekarka dojechała w poniedziałek popołudniu, do tego czasu Aśka wyglądała strasznie – język opuchniety (trudno było zajrzeć do gardła), wybroczyny (czy jak to nazwać) pod oczami – wyglądało to jak wielkie sińce tylko różowe. Lekarka dała antybiotyk, ale stwierdziła, że pewnie zaraz ją wysypie – i wtedy mamy jeszcze raz dzwonić. Na szczęście nie wysypało.
        Nie wiem co to było, ale wysoka gorączka trzymała do czwartku.

        • nie przejmuj się szkarlatyną, to tylko tak strasznie brzmi, tak archaicznie, jak usłyszałąm u jagody (miałą 3 lata) werdykt SZKARLATYNA to mi serce zamarlo. generalnie dziś chroba jest w 100% bezpieczna, ona jedynie może dawać powikłąia jeśli nie włączysz antybiotyku.. mało tego opd koniec szkarlatyny jagoda dostała bąbelkow i dzwoniłąm do opediatry co z tym robić a okazało się że wyklułas ^ę równolegle ospa tak że przeszłyśmy 2 zakaźne jednocześnie, dzięki temu że brałą antybiotyk przy szkarlatynei ospa przeszłą baaaardzo delikatnie, nawet za bardzo tego drapania nie było…

         głowa do gory to tylko tak brzmi…

         • u nas byłą wyyyyyyyysoka gorączka i tylko malinowy język

          • Zamieszczone przez awkaminska
           u nas byłą wyyyyyyyysoka gorączka i tylko malinowy język

           U nas była wczoraj lekarka i stwierdziła szkarlatynę tylko na podstawie gardła, temp., i wysypki…żadnego malinowego języka, zero wysypki na buzi, a tym samym nie ma białego trójkąta wokół ust, wysypka strasznie swędząca, a chyba przy szkarlatynie nie swędzi???? Szkoda rąbać w dziecko antybiotyk 10 dni, jeśli to nie to…. Temp tylko do 38.5. I jeszcze mnie nastraszyła powikłaniami i kazała jak naszybciej dać antybiotyk 🙁
           Kurcze, dałam wczoraj, ale chyba bez sensu….. Bo dziś Antek prawie normalny, trochę tylko narzeka na brzuch, ale on tak przy każdej wirusówce.
           ?

           • u nas ta wysypka się*pojawiłą jak się*osa dołączyła..

            wiem*ż eantybiotyk jest generalne BE, ale szkarlatyna o tyle nie jset neibezpieczna co jej powikłąnia i tu lepiej wrzucić ten antybiotyk, trudno… ale wtedy masz pewność że nic więcej z tej choroby niewyniknie, wiesz to jest na zasadzie mneiszego zła (nawet jeśli boisz się*że lekarz się pomylił to gorzej by było gdyby nierozpoznał i nei dał antybiotyku)

            a moja Jagoda nawet ten język to tylko trochę*malinowy miała nawet eni spuchniętyt, więc jedyne objawy to kolor języka i bardzo wysoka gorączka

            • Z tego co “nasza” lekarka mówiła, to wysypka przy szkarlatynie jest dość charakterystyczna – takie punkciki, jakby na chwilę szczotkę przyłożyć. Pojawia się w najbardzie “zagrzanych” miejscach – np. pod paskiem od spodenek, w zgięciach… Tylko już nie pamietam, czy znika przy nacisku czy nie. O trójkącie wokół ust nic nie wspominała.
             Jak zapuściłam w pracy temat szkarlatyny, to koleżanka mi się przyznała, że przez powikłania oślepła na jedno oko :(. To chyba lepiej dać antybiotyk na wszelki wypadek…

             Znasz odpowiedź na pytanie: Jakie badania?

             Dodaj komentarz

             Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
             Logo