Forum: Karmienie

Jedna czy dwie piersi na jedno karmienie?

Poradzcie mi dziewczyny. Jestem mamą 3-tygodniowego bobasa i do tej pory karmiłam podczas jednego karmienia z obu piersi. Wygldało to tak: jedna pierś , przewijanie i druga pierś. I tak w 4- godzinnym cyklu. Ale ostatnio moja mama gdy dowiedziała się jak karmię powiedziała mi , że pokarm zacznie mi zanikać jak będę karmiła z obu piersi za jednym razem. I powinnam karmić z jednej piersi “do dna” , a drugą zostawić na kolejne karmienie żeby uzbierało się dużo mleka. U mnie to by było za 8 godzin.
I jeszcze jedno pytanie – powiedzcie mi jak stwierdzić ,że pierś jest już zupełnie pusta?
Pomóżcie mi proszę rozwiać moje dylematy. Z góry bardzo dziękuję.

magda

5 odpowiedzi na pytanie: Jedna czy dwie piersi na jedno karmienie?

dorot Dodane ponad rok temu,

Re: Jedna czy dwie piersi na jedno karmienie?

Ja karmię z jednej, ale tylko dlatego, że Gabrysi to wystarcza. Jednak uważam, że nie jest to dobry sposób bo druga pierś jest tak przepełniona, że leci mi mleko i jestem cała zalana mimo, że karmię już 5,5 miesiąca. A co do zaniku pokarmu to nie prawda, bo w poradniach laktacyjnych każą karmić z obu piersi i większość moich znajomych tak karmiła i żadna nie miała problemów z brakiem mleka.
Praktycznie rzecz biorąc to pierś nigdy nie jest pusta (przynajmniej moje), ale jak już zrobi się miękka i maleństwo zaczyna popiskiwać to najczęściej dlatego.
Pozdrowionka

Dorota i Gabrysia (10 stycznia 2004)

gosiag Dodane ponad rok temu,

Re: Jedna czy dwie piersi na jedno karmienie?

Myślę, że spokojnie możesz karmić tak, jak karmisz… Mama – z całym szacunkiem- nie ma racji! Wszystkie poradniki współczesne dotyczące karmienia zalecają podawanie obu piersi. Dajesz np. prawą potem lewą i następne karmienie zaczynasz od tej lewej i tak dalej… Tak wyczytalam! Sama praktykuję różnie… ale na pewno nie musisz się obawiać, że z tego powodu zaniknie pokarm! Powodzenia!

Gosia + Julka (02.02.02) + Marysia (04.05.04)

Edited by GosiaG on 2004/06/28 21:54.

kulki Dodane ponad rok temu,

Re: Jedna czy dwie piersi na jedno karmienie?

Nic Ci nie zaniknie, nie martw się 🙂 Ja tak karmiłam od początku, bo z jednej się nie najadała. Pierś nigdy nie jest pusta, dzisiaj odchodzi się od takich pojęć jak “opróżnianie” piersi. Karmienie z obu ma tę zaletę, że żadna nie jest obrzmiała. Ja robiłam tak – karmiłam z lewej, odbicie, karmiłam z prawej. Następny raz karmiłam z prawej, odbicie, karmienie z lewej. Były też momenty, że karmiłam z 3, 4 piersi Zależy od apetytu dziecka. Jak płacze, to podaj pierś i już. Jak płacze przy jednej piersi, to podaj drugą, bo widać z tej za mało leci.

Czemu piszesz o 4 godzinnym cyklu? Karmisz na godziny?

Aha, tak mniej więcej jak skończyła 3,5 m-ca zmniejszył się jej apetyt i już karmię tylko z jednej.

Kinga i Łucyjka (03.02.2004)

mloda Dodane ponad rok temu,

Re: Jedna czy dwie piersi na jedno karmienie?

Pierś nigdy nie będzie pusta, zawsze kropla mleka z niej wypłynie, u mnie to jest tak, mój synek ma 5 tygodni i jak miał trzy tyg to dawałam mu jedną pierś i za trzy godziny drugą i tak na zmianę, ale od 2 tyg nie wystarcza mu to i zazwyczaj w dzień daję mu obie piersi i to jest różnie domaga się czasem co pół godziny, co godzinę a jak zaśnie to za trzy godziny. Ale piersi się do tego przyzwyczaiły i nadążają z produkcją mimo że piersi są miękkie. Martwiłam się tym, że może się nie najada, ale byłam dzisiaj na ważeniu Mateuszka i w ciągu miesiąca, a ważył 3100g po wyjściu ze szpitala, teraz waży 4400g. To jest dowód na to że wystarcza mu w zupełności moje mleko.
Nie martw się to wszystko w zasadzie zależy od twojego dziecka, jeżeli będzie się domagał dwóch piersi dostawiaj do dwóch. Jeżeli bardzo często się przystawia dziecko do piersi to produkcję ma się na bieżąco, czuć w trakcie ssania jak napływa więcej mleka. No i szybciej napełniają się piersi w przerwie miedzy karmieniami.
Twoja mama raczej nie ma racji że ci zaniknie pokarm, raczej będziesz mieć go coraz więcej. Twoja dzidzia ma dopiero 3 tygodnie za tydzień dwa już będzie potrzebowało więcej.
Trzymaj się ciepło i powodzenia.

Młoda i Mateuszek 25.05.2004

ganesz Dodane ponad rok temu,

4-godzinny cykl- wyjaśnienie

Właściwie z tym 4-godzinnym cyklem to sprawa już nieaktualna, bo małej od wczoraj się zmienły zwyczaje – choć mam nadzieję, że może tylko na wczoraj.
Ale wyjaśniam co miałam na myśli. Otóż Karolinka budziła się z regularnością 4 godzin (+- 15 min.) od uśnięcia, po czym jadła + była przewijana od 0,5 godz do 2 godz. i zasypiała znów na 4 godziny. Nawet sie martwiłam czy te przerwy w karmieniu nie są zbyt długie, ale doszłam do wniosku ,że jej organizm najlepiej wie co potrzebuje, bo jak jest głodna to potrafi domagać się o swoje głośnym krzykiem.
Ale ” niestety” dla mojego wypoczynku wczoraj przerwy były zaledwie 2,5 godzinne. Jak to się dalej rozwinie -zobaczymy.

magda

Znasz odpowiedź na pytanie: Jedna czy dwie piersi na jedno karmienie??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oczekując na dziecko
Ach te centymetry !!
Hej dziewczynki! Tak się właściwie dzisiaj od rana zastanawiam i w końcu stwierdziłam, ze wsa zapytam. Kochane jak to jest po porodzie z tymi centymetrami ?? Dzisiaj rano się zaczełam mierzyć... W pępku 100
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
co to jest?
Nadii tak dziwnie furkoce w nosie jak oddycha od paru dni. Tak jakby miała zatkany. Co to jest? Co z tym robić? [img]http://foto.onet.pl/upload/9/90/_276417_n.jpg[/img] Reno & Nadia (07.02.2004)
Czytaj dalej