Jest tu jakiś prawnik??

potrzebuje porady prawnej dotyczącej prawa pracy….jestem w 18 tyg. pracuje od 1.09 w pracy nie wiedza o ciąży…ile musze przepracować aby w bezpiecznym dla mnie momencie powiedzieć im o ciąży boje sie zwolnienia a bez tej pracy nie będziemy z mężem w stanie sie utrzymać….słyszałam coś o 30 dniach ale czy w moi przypadku(pracuje w szkole) 30 dni roboczych czy też soboty i niedz. liczą sie do tych 30 dni?? obecnie jestem na zwolnieniu lek. choć zwolnienie jest od dziś to musiałam być dziś w pracy…więc w sumie zwolnienie obejmuje. 3- dni…..czy będą one odliczoneod 30 dni obowiazkowych czyli będe musiała przepracować 33 dni?? pomóżcie jeśli jesteście w temacie prosze!!!!!!!!!!!

kate&dzidzia

12 odpowiedzi na pytanie: Jest tu jakiś prawnik??

targo Dodane ponad rok temu,

Re: Jest tu jakiś prawnik??

Witaj, mtślę,że mogę ci pomóc tylko nie zabardzo to wszystko rozumiem. Napiszę ci tak jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie to musi być na nim literka B co oznacza ciąże -wtedy zwolnienie jest płatne 100% w przeciwnym razie policzą ci tylko 80%-oczywiście jeżeli będzie trwało 7 dni.Jeżeli bedzie trwało krócej to nie policzą ci wogóle 1-szego dnia zwolnienia. Pracodawcę o ciąży masz obowiązek poinformować do 3-ciego miesiąca ciąży. Od pierwszych dni ciąży jesteś w okresie chronionym i nie moga absolutnie pod żadnym względem cię zwolnić!!!! Tylko musisz ich o tym poinformować.Jeżeli ich nie poinformujesz a oni to udowodnią mogą cię zwolnić.Jeżeli masz umowę na czas określony -automatycznie zostaje przedłużona do momemtu porodu po to abyś mogła otrzymywać zasiłek macierzyński. Tylko pamietaj poinformuj o ciąży.
Jesli masz jeszcze jakieś pytania to służę pomocą.

Pozdrawiam ciebie i Twoją fasolkę dbaj o nią !!!
Targo

kate24 Dodane ponad rok temu,

Re: Jest tu jakiś prawnik??

hej dzięki…już mówie dokładniej o co mi chodzi. Otórz ucze dopiero 1 rok w mojej szkole obowiązuje 2 tyg. okres prubny pozatym wiem coś takiego
§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu
ale w momencie zatrudnienia byłam w ciąży i nic nie powiedziałam gdy mnie o to zapytają powiem że nie wiedziałam
teraz jestem w 5 miesiacu ciąży…i w sumie nic po mnie nie widać jeszcze….
jak widzisz wyżej tam jest napisane że umowa musi przekraczac 30 dni….jeśli w tym momencie poinformuje o ciąży pracodawce to może mie zwolnić???(pracuje tydzień dopiero!!)
nie moge stracić pracy i nie wiem czy prawo mnie chroni już od momentu dnia dzisiejszego czy od mometu gdy przepracuje miesiąc???…..i jak liczą sie te 30 dni?? czy musze przepracować 30 dni czy też chodzi o 30 dni kalenarzowych??

teraz siedze w domu (zwolnienie od dziś do pt.-choć dziś normalnie pracowałam) poszłam do lek. ogólnego i poprosiłam o zwolnienie….
a o ciąży powinnam powiadomić pracodawce w przeciągu 3 miesieńcy od momentu gdy sie sama o tym fakcie dowiem tak??
dzięki za odpowiedz i poprosze o jeszcze 😉

i jeszcze jedno umowe mam do 31 sierpnia….czy po terminie porodu umowa obowiązuje dalej tzn czy po skruconym macierzyńskim moge wrucić do pracy…przyznam sie że mam taki pomysł no i oczywiście chodzi o pieniądze…
kate&dzidzia

Edited by kate24 on 2003/09/09 22:09.

bozka Dodane ponad rok temu,

Re: Jest tu jakiś prawnik??

Jeżeli masz umowę zawartą na okres próbny na 2 tygodnie ciąża nie chroni cię w żaden sposób przed zwolnieniem z pracy. Umowa na okres próbny która by cię chroniła musiałaby być zawarta na okres 30 dni. Nie mają znaczenia dni wolne od pracy (soboty i niedziele) ani okres zwolnienia. Umowa jest zawarta na konkretny termin i tyle dni wlicza ci się do stażu pracy. Nie ma żadnego przepisu nakazującego poinformowanie pracodawcy o ciąży. To kobieta decyduje kiedy powiadomi pracodawcę. Na twoim miejscu poczekałabym na następną umowę o pracę na okres dłuższy niż 30 dni (obojętne wtedy czy na czas określony czy na nieokreślony) i dopiero wtedy poinformowałabym o tym pracodawcę.
Pozdrawiam

Bożena i dzidzia

gajka Dodane ponad rok temu,

Re: Jest tu jakiś prawnik??

Czesc!
W zadnym wypadku nie masz obowiazku informowac pracodawcy o ciazy, to ty decydujesz kiedy on sie o tym dowie i zadnych restrykcji z tego powodu nie moze on wobec ciebie zastosowac!!! Jesli pracujesz od 01.09 i umowa jest umowa na okres probny wynoszacy 14 dni, to na twoim miejscu poczekalabym do mom. kiedy okres ten minie (taka umowa moze pracodawca zawrzec z pracownikiem tylko raz – na poczatku wspolpracy – i ona cie nie chroni!) i pracodawca zawrze z toba nowa umowe (ma on dwie mozliwosci: u. na czas okreslony – zwykle liczony w miesiacach, albo u. na czas nieokreslony – ta jest zawsze najkorzystniejsza w przypadku ciazy pracownicy). W momencie kiedy bedziesz juz miala w rece umowe ktora jest zawarta na okres dluzszy niz niz 1 miesiac (obojetne czy na czas okreslony czy na nieokreslony), mozesz smialo isc i powiadomic pracodawce o swoim odmiennym stanie. Prawo chroni cie przed rozwiazaniem z toba umowy, gdy ciaza trwa juz conajmniej 3 m-ce (u ciebie ten warunek jest spelniony). Pracodawca moze miec do ciebie…hmmm, zal ze mu nie powiedzialas, ale w koncu ty tez masz prawo dbac o “swoj interes” – wiadomo! – nic jednak nie moze juz w tym momencie zrobic – ty jestes juz CHRONIONA!
To tyle. Mam nadzieje, ze uda ci sie wszystko pomyslnie zalatwic. W razie czego pytaj, najlepiej slij woadomosc prywatna (szybciej ja zauwaze), postaram sie pomoc. Pozdrawiam! 😀

Gajka i synus (21.XI.2003)

kate24 Dodane ponad rok temu,

Re: Jest tu jakiś prawnik??

czekam na dalsze porady…

kate&dzidzia

kate27 Dodane ponad rok temu,

Re: Jest tu jakiś prawnik??

Ja przepraszam, moze sie naraże, ale zastanawiam się czego Ty nauczasz i w jakim wieku są te dzieci?? Takie błędy ortograficzne mogą się zdarzyć (oczywiście), ale nie nauczycielowi! Ludzie!

Kate, IV 2004!

kate24 Dodane ponad rok temu,

Re: Jest tu jakiś prawnik??

ucze fizyki a ze mam dysortografie i staram sie szybko uzyskać odp. na moje pyt. to akurat ortografia w tym przypadku nie jest najistotniejsza…

kate&dzidzia

targo Dodane ponad rok temu,

Re: Jest tu jakiś prawnik??

Witaj, dziewczyny mają rację umowa dwy-tygodniowa w żaden sposób cię chroni. Więc odczekaj aż dostaniesz umowę na czas określony (powyżej 30 dni najlepiej) lub na czas nieokreślony. Musisz dbać o swoje interesy, a co do skróconego macierzyńskiego to Ci powiem,że cały jest i tak krótki bo trwa 4 miesiące i nie wiem czy powinnaś go jszcze skracać ale w końcu każdy robi jak uważa. W każdym razie pracodoawca może cię przyjąć z powrotem do pracy w momencie kiedy umowa trwa nadal-nie może cię wtedy zwolnić po powrocie z macierzyńskiego. Natomiast jeżeli umowa ci wygaśnie z dniem porodu nie musi cię przyjąć z powrotem do pracy. Ponieważ po Twoim porodzie,macierzyński wypłaci ci ZUS a oni mogą przyjąć kogoś na Twoje miejsce. Nie wiem co Ci poradzić – ja robiłabym wszystko aby przedłużyli mi umowę na conajmniej 6 msc.lub dłużej. Mam pytanie czy ty musisz być na zwolnieniu?

POZDRAWIAM
Sylwia-Targo

madzia27 Dodane ponad rok temu,

Re: Jest tu jakiś prawnik??

Dlaczego piszesz,że kobieta jest chroniona od 3 miesiąca? Ochrona obowiązuje od pierwszego dnia. I nawet jeżeli pracodawca wręczy komuś wypowiedzenie można mu donieść zaświadczenie o ciąży i ono(to wypowiedzenie) jest wtedy nieważne.

madzia i styczniowy wędrowniczek

gajka Dodane ponad rok temu,

Re: Jest tu jakiś prawnik??

Masz racje, kobieta ciezarna “jest chroniona” prawem pracy, ale gdy przeczytasz art. 177 Kodeksu Pracy, znajdziesz…hmmm, pewne zastrzezenia.
I tak:
Art. 177. [Trwałość stosunku pracy]
§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca.
§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Czy zwrocilas uwage na § 3 tego artykulu? Jesli wiec bylabym zatrudniona na podstawie umowy o prace na czas okreslony, a czas ten by mi sie konczyl np. za miesiac i dowiedzialabym sie, ze jestem w 5 tyg. ciazy, to z cala pewnoscia nie pobieglabym od razu do pracodawcy aby poinformowac go o ciazy, myslac: I TAK JESTEM CHRONIONA(w tej chwili, dzialajac zgodnie z prawem, pracodawca moglby mi nawet tego samego dnia wypowiedziec umowe, przestrzegajac oczywiscie okresu wypowiedzenia). Widzac raczej szanse na przedluzenie zatrudnienia, siedzialabym cicho jak myszka, do chwili az minalby 3 m-c ciazy i wtedy dopiero przedstawilabym zaswiadczenie lekarskie o moim odmiennym stanie. Takie jest nasze prawo, niby chroni, ale z drugiej strony przy dzisiejszej powszechnosci stosowania umow na czas okreslony, daje furtke pracodawcom, ktorych pracownice pospieszyly sie z “przekazaniem dobrej nowiny”.
Oczywiscie sytuacja nie odnosi sie do umow na czas nieokreslony – wtedy ciezarna ma raczej spokojna glowe (nooo, chyba ze jej zaklad likwiduja… ale to juz inna para kaloszy).
Pozdrawiam :-)))

Gajka i synus (21.XI.2003)

aroszka Dodane ponad rok temu,

Zadaj pytanie prawnikowi

[Zobacz stronę]
TO LINK DO STRONKI MOŻE ZNAJDZIESZ COŚ W ARCHIWUM NA TEMAT CIĄŻY…
POZDRAWIAM

Agnieszka i ktoś spod daty 14.IV.04

madzia27 Dodane ponad rok temu,

Re: Jest tu jakiś prawnik??

WOW! Dzięki za odpowiedź. Mocno wyczerpująca…

madzia i styczniowy wędrowniczek

Znasz odpowiedź na pytanie: Jest tu jakiś prawnik??

Dodaj komentarz

Noworodek, niemowlę
podziekowania dla Kasi "Zulu"
Kasiu, bardzo Ci dziekujemy za recepte na Cudowny Krem. Swiat bylby o wiele piekniejszy, gdyby wszyscy ludzie, tak jak Ty, dzielili sie tym, co dobre, pomagajac sobie nawzajem. swietna z
Czytaj dalej
Karmienie
co z maluszkiem gdy jestem kichająca
pomóżcie co robić dopadł mnie jakiś wirus grypopodobny kicham, kaszlę no i karmię. Czy zarażę moje dziecko? Co zażywać jak się kurować? Drugą córkę juz zaraziłam bo nie sposób tego
Czytaj dalej