Jeszcze na temat glukozy – poziom glukozy a krzywa

Dziewczyny, ostatnio na forum dość sporo wątków na temat glukozy, jednak piszecie tylko o piciu tej wstrętnej mikstury i ewentualnie o swoich wynikach z tego badania. Ja dostałam skierowanie “Krew – glukoza”, ale mi na czczo pobrali tylko krew. Miałam wynik 93 (zakres: 75-115). Z tego co się orientuję, badania, o których piszecie to “Krzywa cukrowa”. Jak ma się jedno do drugiego? Czy o nim nie wspominacie, bo nie wywołuje sensacji i można je robić przy okazji morfologii, czy ja coś przoczyłam na forum (niestety nie mam stałego dostępu do sieci, dlatego głownie korzystam z – czasami bardzo przydatnych – informacji na forum, a rzadko się odzywam), czy coś się pomyliło paniom w laboratorium i zrobiły mi standardowe badanie dla cukrzyków na poziom glukozy. Dla mnie najważniejsze, że wyniki mam w normie, ale chciałabym wiedzieć i w razie czego zrobić te właściwe – choć nieprzyjemne – badania. Pozdrowienia.
Basia z Groszkiem lub Drażetką, 23 lipca 2003

2 odpowiedzi na pytanie: Jeszcze na temat glukozy – poziom glukozy a krzywa

monikavi Dodane ponad rok temu,

Re: Jeszcze na temat glukozy – poziom glukozy a krzywa

Basiu tu znajdziesz szczegóły dotyczace tego zagadnienia, to infomacje ze strony [Zobacz stronę]
Ty zrobiłaś na razie ten pierwszy etap i dobrze takie oznaczenie glukozy na czczo a między 24-28 czeka cię test obciążeniowy i wyznaczenie tej krzywej cukrowej, zcyli tolerancji glukozy przez twój organizm. Pozdrawiam.
Zalecenia Zespołu Ekspertów do sprawy wczesnego rozpoznawania cukrzycy w ciąży powołanego przez
Polskie Towarzystwo Diabetologiczne

Zaburzenia tolerancji węglowodanów są jednym z najczęstszych i najcięższych powikłań występujących w ciąży.
Ocenia się, że częstotliwość występowania cukrzycy w ciąży wynosi od 2% do 12%. Około 90% przypadków cukrzycy w ciąży stanowi cukrzyca ciężarnych. Jest udokumentowanym, że nierozpoznanie lub niewłaściwe leczenie cukrzycy ciężarnych powoduje wzrost wskaźnika umieralności okołoporodowej, częstsze występowanie makrosomii, urazów poporodowych, wielowodzia, hiperbilirubinemii czy hipoglikemii pourodzeniowej noworodków.
Wczesne rozpoznanie i leczenie cukrzycy ciężarnych zmniejsza częstotliwość występowania powikłań do wartości występujących w ciąży niepowikłanej.
W oparciu o 7-letnie badanie przeprowadzone w ramach Banku Środków Technicznych Stosowanych w Diagnostyce i Leczeniu Cukrzycy jak również pilotowe badanie epidemiologiczne Komitet Ekspertów ocenia, że obecnie w Polsce rozpoznawanych jest zaledwie około 20% przypadków cukrzycy ciężarnych. Ponadto obserwacje kliniczne wskazują na liczne przypadki cukrzycy typu II-go, istniejące przed ciążą, a rozpoznawane dopiero w późnym okresie ciąży lub po porodzie.

Dlatego też Komitet Ekspertów zaleca:
Wykonanie u wszystkich ciężarnych, w czasie pierwszej w ciąży wizyty u lekarza, oznaczenia stężenia glukozy we krwi na czczo.
Jeżeli stężenie glukozy w surowicy krwi żylnej na czczo będzie równe lub wyższe od 105 mg/dl (5,8 mmol/l) należy wykonać test diagnostyczny z doustnym obciążeniem 75 g glukozy zgodnie z kryteriami Światowej Organizacji Zdrowia.
Ciężarne z cukrzycą należy skierować do regionalnego ośrodka diabetologiczno-położniczego.
Między 24 a 28 tygodniem ciąży wykonanie u wszystkich ciężarnych testu przesiewu z doustnym obciążeniem 50 g glukozy i oznaczeniem w 60 minucie stężenia glukozy we krwi. Test przesiewu może być wykonany bez względu na porę doby i czas od ostatniego posiłku.
Jeżeli stężenie glukozy w surowicy krwi żylnej w 60 minucie testu będzie równe lub wyższe od 140 mg/dl (7,8 mmol/l), ale niższe od 180 mg/dl (19,0 mmol/l). należy wykonać test diagnostyczny z doustnym obciążeniem 75 g glukozy.
Pod pojęciem cukrzycy ciężarnych rozumie się również stan upośledzonej tolerancji glukozy wg kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia. Przy stężeniu glukozy równym lub wyższym od 180 mg/dl (10,0/l) ciężarną należy skierować bezpośrednio do regionalnego ośrodka diabetologiczno-położniczego.

Przy nieprawidłowym wyniku testu przesiewowego (50 g) a prawidłowym wyniku testu diagnostycznego (75 g), należy w 32 tygodniu ciąży powtórnie wykonać test diagnostyczny.

Monika (29.06.2003)

basiogroszek Dodane ponad rok temu,

Re: Jeszcze na temat glukozy – poziom glukozy a krzywa

Dzieki ci Moniko za wyjaśnienie i ściągnięcie odpowiedniego tekstu. Rozumiem więc, że badania, które zrobiłam dają lekarzowi orientację, którą dawkę glukozy ma mi za kilka tygodni (teraz kończę 22. tydz.) zalecić jako pierwszą. Dzięki jeszcze raz. Pozdrawiam.

Basia z Groszkiem lub Drażetką, 23 lipca 2003

Znasz odpowiedź na pytanie: Jeszcze na temat glukozy – poziom glukozy a krzywa

Dodaj komentarz

Oczekując na dziecko
"Wywoływanie Kacpra z brzucha"
To już jutro! Z powodu przenoszenia o 10 dni będą mi póbować wywołać poród. Mam niezłego pietra, ale póki co ostatni dzień oczekiwania, że może samo przyjdzie naturalnie... Jak nie,
Czytaj dalej
Karmienie
do Anetka25
Dzieki za info o kapturkach :) ja mam aventu i to dwa rozmiary bo nie bylo innych, rzeczywiscie maja duze dziurki. gdzie mozna kupic medeli? teraz mam inny problem pekla
Czytaj dalej