Kącik kadrowy Oli:)) cz.2

Witajcie:))

Postanowiłam otworzyć drugą część mojego wątku!! :)) Te dziewczyny, ktore mnie jeszcze nie znają, informuje, że w miarę swoich możliwości udzielam rad kadrowych:))

Utulcie brzusie:))

Ola i Mati 19.04.2005 “M&M”

Strona 9 odpowiedzi na pytanie: Kącik kadrowy Oli:)) cz.2

  1. zwolnienie czy macierzyński

    wklejam tekst dla wszystkich zainteresowanych, a moje pytanie co po terminie? Przecież wiemy że termin jest “tak na oko” a jeśli ktoś ma nieregularne cykle i urodzi np 2 tyg po tzw terminie to co? Skazany jest na krótszy macierzyński?

    praca i kadry > urlopy > urlopy

    11-08-2005

    Interwencje

    Macierzyński tylko na wniosek

    Pracownica zatrudniona na podstawie bezterminowej umowy o pracę zaszła w ciążę. Przez pierwsze miesiące czuła się dobrze, ale w ósmym miesiącu lekarz skierował ją na oddział patologii ciąży. Kobieta, będąc w szpitalu, otrzymała pierwsze zwolnienie lekarskie, które przekazała swojemu pracodawcy. Jednak po kilku dniach pobytu w domu musiała wrócić do szpitala i pozostała tam do dnia porodu. Przy wypisie ze szpitala okazało się, że jej zwolnienie lekarskie kończyło się na dwa tygodnie przez datą porodu. Poinformowano ją, że na ten okres powinna uzyskać urlop i zasiłek macierzyński. Lekarz, u którego interweniowała, stwierdził, że jest to normalna praktyka zgodna z zaleceniami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czy na dwa tygodnie przed porodem kobieta powinna rozpocząć urlop macierzyński? Czy można ją do tego zmusić? Co na to przepisy kodeksu pracy?

    Po urodzeniu dziecka, wychodząc ze szpitala, kobieta otrzymała zwolnienie lekarskie, które kończyło się na dwa tygodnie przed porodem. Szpital twierdzi, że postąpił tak na wyraźne życzenie zainteresowanej pracownicy, która zamierzała w tym okresie skorzystać już z urlopu macierzyńskiego. Twierdzi ponadto, że nie udzielano jej żadnych informacji na ten temat. Jakie są zasady wystawiania zwolnień lekarskich w okresie ciąży?

    EKSPERCI WYJAśNIAJĄ

    Anna Warchoł, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

    Urlop macierzyński jest uprawnieniem pracowniczym, którego udziela pracodawca na zasadach określonych przepisami kodeksu pracy. Zgodnie z art. 180 k.p., pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 16, 18 lub 26 tygodni. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, a po porodzie przysługuje urlop niewykorzystany przed porodem. Przepis umożliwiający skorzystanie z urlopu macierzyńskiego przed porodem jest uprawnieniem i przywilejem pracownicy, która z powodu bliskiej daty porodu nie może świadczyć pracy. Nie wynika z niego obowiązek korzystania przez pracownicę z urlopu macierzyńskiego przed porodem. Tak też przepis ten jest interpretowany przez ZUS. Zasiłek macierzyński jest wypłacany za okres, na który pracodawca udzielił urlopu macierzyńskiego. Jeżeli zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS, pracodawca potwierdza zaświadczeniem okres tego urlopu i to jest podstawą ustalenia przez Zakład okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Odrębnym świadczeniem przysługującym pracownicy jest zasiłek chorobowy. Zasiłek ten, zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267), przysługuje osobie ubezpieczonej, która jest niezdolna do wykonywania pracy z powodu choroby. Niezdolność do pracy z powodu choroby jest orzekana przez lekarza, a czas jej trwania jest określany przez niego w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby na druku ZUS ZLA. Zatem to lekarz leczący, kierując się stanem zdrowia ubezpieczonej, decyduje o tym, na jaki okres powinna być orzeczona niezdolność do pracy z powodu choroby. Jeżeli lekarz leczący nie stwierdzi niezdolności do pracy z powodu choroby i nie wyda w tej sprawie odpowiedniego zaświadczenia, to pracownicy nie przysługuje zasiłek chorobowy. ZUS stosuje zasady określone powołanymi wyżej przepisami. Zakład nigdy nie polecał oddziałom ZUS odmawiania prawa do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby na 2 tygodnie przed porodem i podejmowania z urzędu już przed porodem wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Taka praktyka nie powinna być stosowana ani w odniesieniu do pracownic, ani w stosunku do innych ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu. Dotychczas do Zakładu nie wpłynęła żadna interwencja wskazująca na to, że oddziały Zakładu z urzędu zaliczają ostatnie dni orzeczonej niezdolności do pracy przypadającej przed porodem na poczet zasiłku macierzyńskiego. Ponadto informuję, że lekarze orzekają o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby na zasadach przewidzianych rozporządzeniem w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Zakład nie wydaje lekarzom orzekającym o czasowej niezdolności do pracy poleceń w sprawie niedopuszczalności orzekania o niezdolności do pracy z powodu choroby w ostatnich dniach ciąży. Zakład jako płatnik wielu świadczeń przyznaje zasiłki choro

    Joanna Maślik-Jędrzejak z Fundacji Rodzić po Ludzku

    Z całej Polski docierają do nas sygnały, że ZUS bezzasadnie zmusza kobiety w ciąży do korzystania z urlopu macierzyńskiego dwa tygodnie przed planowaną datą porodu. Jeśli kobieta w ciąży przebywa na zwolnieniu lekarskim, to jest ono wystawione w taki sposób, że kończy się 14 dni przed rozwiązaniem i lekarze ginekolodzy obawiając się kontroli z ZUS odmawiają wystawienia dalszego zwolnienia lekarskiego do dnia porodu. Sytuacja ta dotyczy również kobiet przebywających w szpitalach na oddziałach patologii ciąży. Kobiety są często informowane o tym, że okres 14 dni przed porodem jest zaliczany na poczet urlopu macierzyńskiego, i odmawia się im wystawienia za ten okres zwolnienia lekarskiego. Po urodzeniu dziecka, w trakcie załatwiania formalności związanych z udzieleniem urlopu macierzyńskiego, okazuje się, że kobieta będzie musiała skorzystać z tego urlopu przed porodem, a tym samym skrócić okres opieki nad dzieckiem po porodzie. Jest to niezgodne z prawem, bowiem w świetle obowiązujących przepisów (art. 180 par. 3 k.p.) co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, co za tym idzie – urlop przed porodem jest przywilejem kobiety, a nie jej obowiązkiem, i aby z niego skorzystać, kobieta musi złożyć odpowiedni wniosek pracodawcy.

    Przygotowała Bożena Wiktorowska

    Aga i

    • Re: zwolnienie czy macierzyński

      no właśnie…
      urlop macierzyński wykorzystywany na 2 tygodnie przed terminem porodu to nasz przywilej, a nie obowiązek!!!
      ale jak wyegzekwować zwolnienie lekarskie od ginekologa, jeśli on, obawiając się kontroli z zus-u nie chce nam go wystawić??
      wiem, że można pójść do internisty i poprosić o L4, ale komu się chce w tym okresie przedporodowym…
      paranoja!!

      Kasia, Kuba (24.01.03) i

      • MNIE TO SPOTKALO!!

        Witajcie:)

        Ja mialam wystawione L4 do dnia planowanego porodu z OM. Po tym terminie udalam sie do szpitala (patologia) aby poczekac na porod. W rezultacie urodzilam Mateuszka 7 dni po terminie i na ten okres nie chciano mi wystawic mi L4! Tlumaczono sie tym, ze jako ciezarna nie bylam chora wiec nie mieli podstaw do wystawieni L4. Co innego jakbym miala nadcisnienie albo z innego powodu trafila na patologie! Klocilam sie dlugo ale nawet rozmowa z dyrektorem nie dala rezultatu!! Mysle, ze jesli trafi sie na ludzkiego interniste to nawet bez osobistej wizyty wsytawi L4 ale moze byc ciezko! Moze Wam sie uda byc dluzej z dziecmi. Zycze Wam tego z calego serca!! Mnie nie bylo to dane!!

        Pozdrawiam:)

        Ola i Mati 19.04.2005 “M&M”

        • Re: Kiedy pensja od ZUS?

          Ja miałam ten sam problem pracuję w małej firmie, która zatrudnia raptem dwie osoby, ale dzięki mojej determinacji staram się pilnować mojego pracodawcę i utrzymywać kontakt z Paniami z ZUS i dowiedziałam się, że ZUS zarówno w przypadku zwolnienia lekarskiego jaki i zasiłku macierzyńskiego ma termin 30 dni na rozpatrzenie dokumentacji. ZUS może też przekazywać wynagrodzenie a także zasiłek na rachunek, jeżeli odpowiednie oświadczenie złoży się w ZUS-ie – dotyczy oób które pracują w zakładzie, który zatrudnia poniżej 20 osób. Dowiedziałam się także, że ZUS ma termin na przekazanie pieniędzy do końca miesiąca wychodzą one z ZUS po 20 każdego miesiąca. Jeżeli zwolnienie jest krókie to wtedy ZUS wypłaca wynagrodzenie raz na tydzień. Pozdrawiam aniakam

          • Re: Kącik kadrowy Oli:)) cz.2

            podobno w trakcie urlopu wychowawczego (płatnego) można podjąć pracę na pół etetu nie tracąc tego uropu i kasy za niego???
            jeśli to prawda, to z pewnością są jakieś ograniczenia… jakie??

            Kasia, Kuba (24.01.03) i

            • urlop wychowawczy a praca

              Witaj:)

              Tak mozna pracowac podczas korzystania z urlopu wychowawczego ale sa pewne ale:
              – nalezy nadal sprawowac osobista opieke nad dzieckiem (jest to istota u.w.!) czyli nie mozna oddac dziecka pod opieke babci, niani czy zlobka (wchodzi w gre praca np. w domu na umowe zlecenie)
              – jesli z tego tytulu pobiera sie zasilek to niestety traci sie go!

              Jest jeszcze taka mozliowsc, z ktorej ja skorzystalam:) Otoz pracownik, w okresie w ktorym moglby przebywac na u.w. moze wystpaic do pracodawcy o obnizenie wymiaru czasu pracy nie wiecej niz do polowy etatu:) Niestety jest tu tez jedno ale! Pracownik nie jest pod ochrona od wypowiedzenia jak to jest w trakcie przebywania u.w.

              Utul brzusio:)

              Ola i Mati 19.04.2005 “M&M”

              • Re: urlop wychowawczy a praca

                dziękuję!!

                Kasia, Kuba (24.01.03) i

                • Re: Kącik kadrowy Oli:)) cz.2

                  witam!
                  jutro mam termin porodu i L4 wystawione przez mojego ginekologa kończy mi się z tym dniem…
                  oczywiście nie chcę jeszcze macierzyńskiego…
                  chcę pójść po zwolnienie do internisty lub pediatry…
                  i tu mam właśnie pytanie: czy może być L4 od pediatry na mojego synka??

                  Kasia, Kuba (24.01.03) i

                  • poród, wypowiedzenie, macierzyński

                    A co się stanie, jełśi z dniem porodu otrzymam wypowiedzenie? Jak to jest z macierzyńskim?
                    Ja mam termin na 29.12.06, a umowe do 31.12.06. Ech…
                    dziękuję i pozdrawiam

                    Monika, Oliwia (04.04) i Fasolka (12.06)

                    • L4

                      Witaj:)

                      W sumie teoretycznie moze ale zasilek opiekunczy jaki jet wysplacany na dziecko lub innego czlonka pod oipeka jest w wsyokosci 80%. A ciazowe jest na 100% Rozumiem, ze lepiej miec 80% niz wczesniejszy urlop macierzyski! A moze sprobowalabys iisc do internisty i wziasc L4 np. na przeziebienie itp

                      Powodzenia podczas porodu! Zdrowej dzidziulki!

                      Ola i Mati 19.04.2005 “M&M”

                      Edited by ciachola on 2006/06/08 10:57.

                      • Re: poród, wypowiedzenie, macierzyński

                        Witaj:)

                        Jesli dzidziulke przenosisz i porod bedzie juz po zakonczeniu UoP to ta umowa bedzie przedluzona do dnia porodu i zostanie rozwiazana nastepnego dnia po porodzie. Jesli urodzisz w terminie i pracodawca nie przedluzy Ci umowy tylko da wypowiedzenie to pomimo tego, ze nie bedziesz miala mozliowsci isc na urlop macierzysnki to ZUS wyplaci Ci zasilek maciwerzyski! Nie martw sie!

                        Pozdrawiam serdecznie:)

                        Ola i Mati 19.04.2005 “M&M”

                        • Re: L4

                          dziękuję 🙂

                          Kasia, Kuba (24.01.03) i

                          • Re: L4

                            Olu,
                            Wiele się tutaj pisze o tym, że na zwolnieniu można być 182 dni a potem świadczenie rehabilitacyjne. Czy to faktycznie jest konieczne? Pytam, ponieważ moja mama jest księgową w dużej firmie i wiele dziewczyn tam było w ciąży. No i tłumaczyła mi, że ciąża nie jest chorobą i normalnie można być na zwolnieniu do końca ciąży i nie trzeba starać się o świadczenie rehabilitacyjne, ponieważ to świadczenie należy się osobom chorym, a nie w ciąży. No i u niej w firmie to funkcjonuje tak, że dziewczyny są na zwolnieniu po prostu i nic się złego nie dzieje. Jak to więc jest????? Wiem, że do końca ciąży zostanę na zwolnieniu i już nie wiem co i jak? Jesteś pewna, że po 182 dniach zwolnienia trzeba starać się o świadczenie rehabilitacyjne?
                            Pozdrawiam serdecznie,
                            Aneta i

                            • Re: L4

                              Witaj:)

                              Tak jestem pewna, ze po 182 dniach zwolnienia lekarskiego trzeba sie starac o swiadczenie rehabilitacyjne! Ten przepis funkconuje od niedawna (wydaje mi sie, ze od 8 lutego 2005) wiec moze po tej dacie nie bylo u Twojej Mamy ciezarnej! Kiedys ten okres trwal 180 dni, ktory mogl byc przedluzony do 270 dni jesli chory rokowal powrot do pracy. Teraz po 182 dniach mozna starac sie o rente chorobowa lub isc na swiadczenie rehabilitacyjne, jesli sie rokuje powrot do pracy!
                              Tak wiec tak to wyglada!

                              Utul brzusio:)

                              Ola i Mati 19.04.2005 “M&M”

                              • Re: L4

                                dziękuję bardzo za wyjaśnienie. Rozumiem, że to ja sama muszę pilnować tych 182 dni, tak? Są jakieś konsekwencje jeśli się o tym zapomni, nie zrobi tego? Kurcze, no to muszę zacząć liczyć 😉
                                Jeszcze raz dziękuję,
                                Aneta i

                                • Re: L4

                                  Witaj:)

                                  Wydaje mi sie, ze to lekarz powinnien liczyc poniewaz z tego co wiem to wsrod dokumentow jakie nalezy zlozyc jest zaswiadczenie lekarza! Porozmawiaj nt temat z ginekologiem! Jesli 182 dni mina to po tym okresie nie bedziesz miala wyplacanego zasilku chorobowego! Te dokumenty nalzy zlozyc w ZUS na 6 tygodni przed enetualna data rozpoczecia swiadczenia rehabilitacyjnego!

                                  Utul brzusio:)

                                  Ola i Mati 19.04.2005 “M&M”

                                  • Re: Kącik kadrowy Oli:)) cz.2

                                    Czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę zawartaną na czas określony (na 3,5 mies.)-na wieść o ciąży jeśli w momencie upływania umowy przekroczę 3 miesiąc ciąży? Dodam, że to była umowa tylko na pół etatu.
                                    Pozdrawiam.

                                    • Re: Kącik kadrowy Oli:)) cz.2

                                      Witaj:)

                                      Nie, nie moze rozwiazac! Zgodnie z K. P. art. 177 paragraf 3 bedzie taka UoP przedluzona do dnia porodu. Nie ma znaczenia fakt, ze jest ona na pol etatu! Znaczenie ma fakt czy zostala ona podpisana na zastepstwo usprawiedliownej neebecnosci pracownika. Do umowy o prace na zastepstwo tego przepisu sie nie stosuje:( a Twoja jest na zastepstwo? I oczywiscie moze byc UoP rozwiazana w ciezy wtedy gdy nastepuje likwidacja zakladu pracy lub upadlosc!

                                      Pozdrawiam:)

                                      Ola i Mati 19.04.2005 “M&M”

                                      • urlop wychowawczy a druga ciąża

                                        Mam pytanko. Jestem na wychowawczym i zaszłam w ciąże. Przy pierwszej ciąży chorowałam do samego porodu potem macierzyński i odrazu wychowawczy. Teraz zastanawiam sie czy nie przerwać wychowawczego i nie przejsc na L4 tylko nie wiem kto płaci za pierwsze 33 dni chorobowego pracodawca czy ZUS? Jest to dla mnie ważne.A drugie moje pytanie to czy przy drugim dziecku urlop wychowawczy jest dłuższy? Z góry dziękuje za odpowiedz.

                                        anula i Karola 20.01.2005

                                        • Re: urlop wychowawczy a druga ciąża

                                          Witaj:)

                                          Przez pierwsze 33 dni L4 placi pracodawca dalej ZUS. Chyba, ze bylas juz w tym roku na zasilku chorobowym? To wtedy placi juz ZUS.
                                          Przy drugim dziecku dluzszy jest urlop macierzynski 18 tygodni lub przy ciazy mnogiej 26 tygodni. Urlop wychowawczy bez zmian. Chyba, ze sejm uchwali inaczej.

                                          Pozdrawiam:)

                                          P.s.
                                          Na przerwanie urlopu wychowawczego musi sie zgodzic pracodawca.

                                          Ola i Mati 19.04.2005 “M&M”

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: Kącik kadrowy Oli:)) cz.2

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general