Kisiel dla niemowlaka: w którym miesiącu można go podawać? Przepisy na domowy kisiel dla niemowląt

Domowy kisiel dla niemowlaka jest dobrym sposobem na rozszerzenie diety dziecka i wprowadzenie owoców do codziennego jadłospisu. Zaletą takiego deseru jest brak konserwantów, dużej ilości cukru i innych substancji chemicznych, które można spotkać w gotowych mieszankach. Od kiedy można podawać kisiel niemowlakowi i jak go zrobić?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Kisiel jest sposobem na wprowadzenie owoców do diety niemowlaka.
  • Domowy kisiel dla niemowląt nie zawiera konserwantów i substancji chemicznych.
  • Kisiel do menu niemowlaka można wprowadzić już od 5. miesiąca życia dziecka.
  • Domowy kisiel można przygotować z jabłek, gruszki, malin lub soczku dla dzieci.

Kisiel dla niemowlaka: dlaczego warto go podawać?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia i sposób ten należy kontynuować nawet do 2. roku życia. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie dziecka na niektóre składniki odżywcze (białko, żelazo, cynk, witaminy), około 5. miesiąca życia wprowadza się do jadłospisu nowe produkty. Na początku są to warzywa i owoce.
Kisiel w diecie niemowlaka jest dobrym sposobem na wprowadzenie owoców do codziennego jadłospisu. Przed pierwszym rokiem życia dzieci mają skłonność do odrzucania pokarmów, które sprawiają im trudność w żuciu lub połykaniu. Dlatego kisiel dla niemowlaka wydaje się świetnym rozwiązaniem. Warto go podawać, ponieważ nie wymaga gryzienia, a ponadto jest smaczny i dostarcza organizmowi wielu ważnych witamin – C, A, E. Należy jednak pamiętać, że powinien to być domowy kisiel dla niemowląt. Gotowe mieszanki, określane jako kisiel dla dziecka, mogą zawierać w sobie duże ilości cukru, konserwantów i innych sztucznych substancji.

Od kiedy można podawać kisiel niemowlakowi?

Dieta niemowlaka karmionego piersią lub mlekiem modyfikowanym zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastrologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci powinna zostać rozszerzona między 17. a 26. tygodniem życia. Jest to moment, kiedy u dziecka pojawia się koordynacja nerwowo-mięśniowa jamy ustnej oraz umiejętność siedzenia. To, w którym miesiącu podać kisiel dla niemowlaka zależy więc od tego, kiedy dziecko będzie na to gotowe. Zwykle ma to miejsce w 5-6. miesiącu życia. Kisiel z dodatkami np. jogurtu naturalnego można włączyć do jadłospisu nieco później.

Z czym zrobić kisiel dla niemowlaka: owoce i dodatki

Kisiel dla niemowlaka najlepiej zrobić z owocami sezonowymi. Najczęściej polecane są: jabłko, gruszka, malina, chociaż tak naprawdę można go zrobić ze wszystkiego. Należy jednak pamiętać, że na początku wprowadza się nowe produkty pojedynczo i obserwuje reakcję dziecka. Nie zaleca się mieszania owoców, ponieważ przy wystąpieniu reakcji alergicznej nie będzie wiadomo, który z nich jest alergenem. Domowy kisiel dla dziecka można przygotować także z gotowych soczków typu Bobofrut. Natomiast po 7. miesiącu życia doskonale sprawdzi się kisiel mleczny z żółtkiem.
kisiel dla niemowlaka

Kisiel dla niemowląt: przepis na domowy kisiel

Istnieje kilka przepisów na domowy kisiel dla niemowląt. Można je znaleźć w książkach kucharskich dla dzieci oraz w internecie, gdzie bardziej doświadczone mamy dzielą się z innymi rodzicami wskazówkami, jak zrobić kisiel dla dziecka.

Kisiel z jabłek dla niemowlaka

Składniki:

  • 1 małe jabłko,
  • 1 szklanka wody,
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej.

Sposób przygotowania:

Jabłko należy obrać i pokroić na kawałki, włożyć do garnka, zalać 0.5 szklanki wody i zagotować, a następnie zblendować. Do pozostałej wody wsypać mąkę ziemniaczaną, energicznie wymieszać i dodać do gotujących się owoców.

Wskazówka: zamiast blendować, jabłko można wcześniej zetrzeć na tarce.

Przepis na kisiel z Bobofruta

Składniki:

  • 100 ml soku Bobofrut,
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej.

Sposób przygotowania:

Sok należy zagotować w garnku. Następnie przelać ok. 50 ml do szklanki, wsypać tam mąkę ziemniaczaną. Przygotowany roztwór wlać z powrotem do garnka i energicznie wymieszać.

Kisiel mleczny z żółtkiem

Składniki:

  • 20 g mlecznej mieszanki,
  • 1/2 żółtka,
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej,
  • 100 ml wody.

Sposób przygotowania: w garnku należy zagotować wodę, następnie odlać 50 ml do szklanki. Do garnka należy dodać mieszankę mleczną, a w odlanej wodzie wymieszać mąkę i żółtko. Następnie zawartość szklanki przelać do garnka i wymieszać.

Wskazówka: żółtko powinno być surowe.

Źródła:
  • Weker H., Barańska M., Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym., Warszawa, 2014 (/http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/Zywienie_niemowlat_www.pdf)
  • Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastrologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, 2014 (https://ptp.edu.pl/files/Standardy_Medyczne_2014_Zalecenia_ywienia_.pdf)

Dodaj komentarz

6 komentarzy: Kisiel dla niemowlaka: w którym miesiącu można go podawać? Przepisy na domowy kisiel dla niemowląt

  1. kisiel?

    Spotkałam się kilkakrotnie z tym, że podajecie swoim pociechom kisielki. Napiszcie mi, proszę, jakie? Robione z soczków? Czy 5-miesięczny maluch już może je dostawać? Nadmieniam, że mamy już wprowadzone zupki i deserki oraz soki owocowo-warzywne.

    • Re: kisiel?

      takiemu małemu dziecku zrobiłabym kisiel z owoców (jabłka na przykład rozgotować w wodzie i dodać mąki ziemniaczanej) albo z soczku. takich proszkowych do tej pory nie daję, nic do diety dziecka nie wnoszą, taki tam zapychacz 😉

    • Re: kisiel?

      Ja zrobiłam pierwszy kilsiel z soczku( bobofrut, gerber…) jak mły miał niecałe 6 miesięcy:)

    • Re: kisiel?

      kisielek na soczku bobofruta jak najbardziej… ja dziś pierwszy raz podałam Milence 😉 w 50ml wody rozmieszałam łyżeczkę mąki ziemniaczanej i łyżeczkę cukru…potem zmieszałam z soczkiem (około pół małego) i ugotowałam to wszystko…. Milenka kręciła troszkę noskiem, bo nie lubi owoców, ale zjadła prawie 100ml..jutro powtórka z rozrywki 🙂

    • Re: kisiel?

      O jak miło Cię “widzieć” weronko:) Gdzie się udzielasz, bo na kwietniówko-majówkach Cię nie widać? Albo ja ślepa jestem…
      A co do kisielku… dodajesz zwykły cukier? A nie glukozę? Podobno glukoza dla dzieci lepsza…

    • Re: kisiel?

      “udzielam się” ogólnie 😉 na kwietniówko-majówki zaglądam i podczytuję Was 😉

      faktycznie glukoza lepsza, ale mniej słodka, a Milenka kwaskowych rzeczy szczególnie nie lubi więc daję zwykły cukier…zreszta przepis taki znalazłam w ksiazce kucharskiej dla niemowlat…od czasu do czasu chyba nie zaszkodzi “zgrzeszyć”.

      Pozdrawiam 🙂 uściski dla Tomcia:)

  2. kisiel

    jak sie robi kisiel dla dziecka i z czego go moge zrobic. Scignelam sobie z netu ksiazke kucharska ale co z tego jak nie mam wisni,tylko mam w kompocie.Hubi ma 9 miecho

    • Re: kisiel

      zrob na soczku dla dzieci z butelki 🙂
      nie trzeba slodzic i pyyyszne mniam mniam

  3. kisiel

    z czego można ugotować kisiel pięciomiesięcznemu maluchowi?

  4. Od kiedy kisiel?

    Dziewczyny!Od kiedy zaczęłyście podawać swoim maluchom kisiel? Moja znajoma gotowała swojemu synkowi gdy skończył 5 miesięcy i to nie z mączki kartoflanej tylko taki z paczki, ze sklepu.Iza, Martyna i Jędruś

    • Re: Od kiedy kisiel?

      kisiel ze sklepu??? Z tymi wszystkimi konserwantami i sztucznościami? Gratuluje pomysłu.

    • Re: Od kiedy kisiel?

      Właśnie! Też mnie zatkało, bo diabli wiedzą co za paskudztwa dodają do takich rzeczy.

    • Re: Od kiedy kisiel?

      nie pamietam dokładnie kiedy kisiel podałam, ale dość szybko, tyle że oczywiscie nie taki ze sklepu a wlasnej roboty z dzieciowego soczku. Do tej pory sama gotuje kisiel i Ani, nie daje tej chemii i bardzo lubi

    • Re: Od kiedy kisiel?

      taki z owoców i mąki to dość szybko, mała miała z 5 czy 6 miesięcy. Takiego ze sklepu do tej pory nie daję (ma 14 mies), bo po co? Zero wartości, sam cukier i konserwanty.

    • Re: Od kiedy kisiel?

      Nina sklepowy dostała chyba w wieku 9. miesięcy.

  5. czy ktoś z Was podaje na deser kisiel?

    Podajecie swoim pociechom na deser kisiel? Chciałabym coś odmienić w jadłospisie mojego 8-miesięcznego synka, bo cały czas je jabłuszka ze słoiczka. Pomyslałam o kiślu. Jak robicie taki kisiel,na pewno na mące ziemniaczanej, ale z czego dodajecie jakiś smak. Prosze o taki mały przepis na kisiel dla 8-miesięczniaka.
    Ewentualnie może podajecie jakieś inne deserk, które wasze dzieci uwielbiają. Chciałabym powoli już zacząc odchodzić od tych słoiuczkowych deserków.
    pozdrawiam i czekam na propozycje.

    • Re: czy ktoś z Was podaje na deser kisiel?

      Teraz to podaję bardzo rzadko kisiel, na deser poprostu dostaje guszkę, jabłko lub banana do rączki. Ale jak była mniejsza (do roku) jak nie bardzo potrafiła gryść to kisiel robiłam częściej. Najpierw gotowałam owoce (jagody, jabłka) miskowałam jak się ugotowały, a potem dodawałam rozrobionej mąki ziemniaczanej z wodą.

    • Re: czy ktoś z Was podaje na deser kisiel?

      z reguły robiłam kisiel na klarownym soczku (na 100ml soczku łyżeczke łaska mąki ziemniaczanej), ale czasem robiłam na wodzie i dodawałam zmiksowane owoce lub słoiczkowy deserek

    • Re: czy ktoś z Was podaje na deser kisiel?

      Można zrobić kisiel z soku lub kompotu 😉 Moje dziecko woli sok w pitnej postaci, więc już nie robię.
      Jako deserek polecam ugotowane 3-4 jabłka + 1 banan. W tej chwili to jest u S hitem. Można zamiast banana dać gruszkę. Czasami daję po prostu tarte jabłko albo surowego banana. Też lubi. W zasadze dużo owoców nie ma o tej porze roku, więc tylko tyle 🙁 Chcąc, nie chcąc trzeba się posiłkować słoiczkami, żeby nie było w kółko to samo 🙁
      Hiciorkiem jest też kleik ryżowy na gęsto z tartym jabłkiem 🙂 Tyle, że to już nie na deserek 😉

  6. Kisiel od kiedy

    Kiedy moge podac dziecku kisiel wlasnej roboty taki na soczku??

    • Re: Kisiel od kiedy

      ja pierwszy raz podałam Tami w wieku 10 miesiecy, karmionej piersią, ale nie wiem, czy można bylo wcześniej- chyba nie….

    • Re: Kisiel od kiedy

      od 6 miesiąca; na to raczej już możesz

    • Re: Kisiel od kiedy

      Ja asi podałam w 6 miesiącu (nie karmię piersią).

Rozszerzanie diety niemowlaka

Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią

Karmienie piersią i rozszerzanie diety W 7. miesiącu życia, każde dziecko powinno otrzymywać już zróżnicowany posiłek – rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią jest ważne i zalecane przez specjalistów. Trzeba jednak...

Czytaj dalej →
Rozszerzanie diety niemowlaka

Rozszerzanie diety alergika

Żywienie małego alergika Problem alergii jest coraz bardziej pospolity, a rozszerzanie diety alergika nadal powoduje wiele wątpliwości i nasuwa sporo pytań ze strony rodziców. Choć wszyscy alergolodzy przekonują, że nie...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general