kolejne pytania z cyklu..

w wieku 4 miesięcy normy zachowania to:

-sledzi reaguje na zywe kolory, ruch, i objekty
-zwraca się w kierunku dźwięku
-wykazuje zainteresowanie twarzami
– usmiecha sie w odpowiedzi na czyjs usmiech

No i teraz chcialam Was zapytac, bo mój Kamilek czasem nie usmiechnie sie w odpowiedzi na mój usmiech, czasem tez musze zawolac kilka razy aby sie odwrocil, ale zazwyczaj reakcje na oba te punkty są dobre. Czy u Was tez tak jest?
Czy Wasze dzieci wydają duzo dzwięków w tym wieku, czy wymieniaja z Wami dźwięki jakby prowadziły rozmowę? Ja tego ostatnio juz nie slysze i niepokoi mnie to bardzo.

CIKU z Kacperkiem (12-2-2004) i Kamilkiem (25-5-2007)

13 odpowiedzi na pytanie: kolejne pytania z cyklu..

jorggus Dodane ponad rok temu,

Re: kolejne pytania z cyklu..

Nie masz się czym martwić. Mój Jasiek ma 7,5miesiąca i generalnie jak zajmie się czymś ciekawym (np. ślinieniem podłogi, łapaniem się za jajka lub obgryzaniem nogi od stołu itp.) to możesz go wołać, krzyczeć i tańczyć figury ułańskie przed nosem a i tak nie zwróci na ciebie uwagi. Po prostu dzieci ustalają sobię „hierarchię ważności” w danej chwili i czasem są rzeczy dla nich ciekawsze niż oglądanie mamy czy taty. Co do wydawania dźwięków to Jasiek gada kiedy sam zechce i żadne namowy i rozpoczynanie rozmowy przeze mnie nie maja na to wpływu. A jeśli już dojdzie do jakże inteligentnej wymiany zdań (typu gugu-baba-mumu) to nie trwa to dłużej niż 2-3 minuty.
Pozdrawiamy

jolcia&jasinek

kama28 Dodane ponad rok temu,

Re: kolejne pytania z cyklu..

zdecydowanie wyszukujesz problemów. no no no!

kaśka i tośka 13.11.2006

ciku Dodane ponad rok temu,

Re: kolejne pytania z cyklu..

Może rzeczywiście wyszukuję, ale o nic sie nie czepialam pierwsze 3 miesiące. Potem Kamilek zarazil sie zapaleniem jelit, robi ponad miesiąc kupkę ze sluzem i widze , że jest troche inny. Mniej mówi, nie ma entuzjazmu, czasami sie zapatruje, Czasem nie usmiecha na mój uśmeich tylko lezy smutny. Martwię się. Zazwyczaj zachowuje sie normalnie, jest wesoły, ale zdarzaja sie takie momenty niepokojące.

CIKU z Kacperkiem (12-2-2004) i Kamilkiem (25-5-2007)

anetal Dodane ponad rok temu,

Re: kolejne pytania z cyklu..

Moja droga,
Bardzo dobrze rozmiem, że się denerwujesz, ale podręczniki i książki podają normy na pewne zachowania czasem w poszczególnych miesiącach a czasem (i to jest poprawnym podejściem) od … do… I jeśli chodzi np. o reakcję kierowania głowy w stronę źródła dźwięku to pojawia sie ona pomiędzy 4 a 6 mies życia, tak samo takie widełki mają pozostałe zachowania, które wypisałaś. Usmiech i śmianie się też pojawia się pomiędzy 4a 6 mies życia. I tutaj dotyczy to samego uśmiechu jak i w odpowiedzi do osoby znaczącej i śmiechu w głos. Daj Kamilkowi czas. Oczywiście obserwuj, ale daj mu czas. nie ma dzieci idealnie książkowych. Tak samo jest z gaworzeniem, które literatura podaje, że pojawia się w 6 mies życia, podobinie z siedzeniem, że dziecko samodzielnie siedzi w 6 mies życia. WIele dzieci siedzie dużo później. Ja mam kontak z wieloma zdrowymi maluchami (chodzę z Amelcią na basen) i tam rzadko które dziecko siedziało w 6 mies, a raczej bliżej 8 mies. Podobnie jest z mówieniem sylab.
Tak samo jest z zachowaniami, które wypisałaś. CZAS! Wiem, że masz swoje bardzo trudne doświadczenia i rzeczywiście w pewnych sytuacjach nie można poiwedzieć „poczekajcie jeszcze”, ale w przypadku Kamilka -niemowlaka, trzeba dać mu czas tak jak każdemu dziecku w tym wieku. CZAS, który rozwojowo jest różny dla każdego dziecka, oczywiście w granicach normy. A zachowania Kamilka są jak najbardziejw granicach normy,
Powiem Ci jeszcze dla otuchy, że moja córcia w wieku 3 mies nie trzymała głowy dobrze, nie podnosiła, w wieku 6 mies nie siedziała, nie gaworzyła. Trzymać dobrze głowę zaczęła dopiero w wieku 4 mies, gaworzyć w wieku 8,5 mies!!!!, siedzieć w wieku 8,5 mies, raczkować wcześniej niż siedzenie w wieku 8 mies. A teraz jak się patrzy na nią i dzieci w jej wieku (11 mies), nie widać już róznicy. My jesteśmy pod kontrolą specjalistów z racji jej problemów rozwojowcyh i wszyscy mówią, że jest w normie, świetnie teraz gada (mówi mama do mnie, rozumie kilka poleceć, pokazuje kilka gestów), ale potrzebowała na wszystko czasu. My trafiliśmy na śwetnych specjalitów (rehabiliatnkę i logopedę), którzy nam wskazywali drogę, ale dawali czas (w granicahc normy). No i moja córcia nabywała umiejętności w tych dolnych granichach normy, ale zawsze to norma!!!!!
I tego się trzymaj.
Wiesz, oczywistym jest, że każda z nas denerwuje się rozwojem dzieciątka, ale ja się nauczyłam w trakcie tych 11 mies, że trzeba czasu, aby zrozumieć nasze dzieci i spokoju, aby pokazały nam, co potrafią 🙂 Myślę, że każda z matek na tym forum znalazłaby u swojego dziecka zachowania, których nie robiła w czasie podawanym przez podręczniki, bo to jest mały człowieczek, który rozwija się wg włąsnego tempa. Wierzę, że i u Was będzie i jest wszystko dobrze,
Pozdrawiam,
A

ciku Dodane ponad rok temu,

Re: kolejne pytania z cyklu..

Dzieki Anetko za tą długa odpowiedź. Chcialam tylko sprostować, że zazwyczaj odwraca sie w kierunku na dźwięki i chęsto uśmiecha w odpowiedzi na mój uśmiech, wcześniej jednak robił to za każdym razem , a teraz tak lub nie. Wiem, muszę być cierpliwa, nie przypuszczałam jednak , że będzie to az tak trudne….

CIKU z Kacperkiem (12-2-2004) i Kamilkiem (25-5-2007)

toffika Dodane ponad rok temu,

Re: kolejne pytania z cyklu..

pięknie to napisałaś 🙂

CIKU cierpliwości napewno jest wszystko dobrze a Ty niepotrzebnie się zamartwiasz.

pozdrowionka

K&M 23.03.07

kama28 Dodane ponad rok temu,

Re: kolejne pytania z cyklu..

pamiętam, że martwiłam sie brakiem uśmiechu u tosi i w ogóle jej powaznym usposobieniem kiedy miała jakies 3, 4 miesiące. nawet pisałam o tym tu. wyobrażałam sobie, że będzie bardzo smutnym, naburmuszonym dzieckiem. teraz ma prawie rok i bardzo dużo się śmieje, śmiechem zaczepia ludzi w sklepach.

to trochę inny aspekt niż normy rozwojowe, ale w podobny do ciebie sposób postrzegałam sprawę i nawet był to powód mojego zmartwienia. ale chyba w większości takie jesteśmy, my mamuśki!

kaśka i tośka 13.11.2006

kas Dodane ponad rok temu,

Re: kolejne pytania z cyklu..

Żadne dziecko tych czynności nie wykonuje automatycznie za każdym razem. A szczególnie jak próbujesz je „sprawdzać” , a pewnie robisz to często, czyż nie? Nie pamietam, żeby któres z moich dzieci w tym wieku „rozmawiało”, Zu z pewnością nie.

[Zobacz stronę]

ciku Dodane ponad rok temu,

Re: kolejne pytania z cyklu..

Tak to prawda, niekiedy sprawdzam do przesady często.

CIKU z Kacperkiem (12-2-2004) i Kamilkiem (25-5-2007)

Dodane ponad rok temu,

Re: kolejne pytania z cyklu..

Twoje dziecko może nie mieć nastroju i tyle. Moje są z tych wiecznie gadających.

Ania, Liw i Olek

joannar Dodane ponad rok temu,

Re: kolejne pytania z cyklu..

Cikuś, głowa do góry i włącz pozytywne myślenie a negatywne wyłącz bo „zadręczysz” maluszka swoim niepokojem 🙂 . Każdy maluch ma swoje tempo rozwoju mi z Twoim synkiem wszystko w porządku. Oczywiste, że jako mama się denerwujesz. Spisuj sobie wszelkie uwagi i pytaj na kolejnych wizytach u pediatry. Może poproś pediatrę o skierowanie do neurologa, będziesz miała spokojniejszą głowę. Powodzonka. Głowa do góry i uściski dla maluszka 🙂

wakacji wspomnienie:

gosia Dodane ponad rok temu,

Re: kolejne pytania z cyklu..

Ciku – ja też obserwuję każdy ruch i zachowanie Igorka z wiadomej przyczyny. Na pierwszy uśmiech czekałam dosyć długo. Niektóre z tych rzeczy „normowych” robi o czasie, a większość troszeczkę później, ale ROBI. To mnie najbardziej cieszy.
Zauważ, czy Twój Kamilek przypadkiem nie zaczął robić czegoś nowego ruchowo. Czasami tak jest, że maluch się zainteresuje nową czynnością i np., przestanie gaworzyć.
Artek poszedł totalnie w ruch, co odbiło się na mowie. Zaczął późno z nam igadać, a teraz trzeba go stopować Czasami tak jest, ale wiem co przeżywasz, bo identycznie jak Ty się niepokoję.

cait Dodane ponad rok temu,

Re: kolejne pytania z cyklu..

Anetko… podziwiam Cię. Masz bardzo mądre, wyważone podejście do sprawy.

Cait + Alka (15 I 2003) + Olaf (06 XII 2006)

Znasz odpowiedź na pytanie: kolejne pytania z cyklu..?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oczekując na dziecko
Zaparcia
Witajcie Kochane. Mam do Was pytanko. Troche mi głupio, ale sie zapytam . Jestem w 12 tygodniu ciązy, ostatnio mam straszne problemy z załatwianiem się. Mam straszne zaparcia. Nie wiem co
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
krwiak w ciaży?
czy miała któras z was? byłam wczoraj u lekarza i dowiedziałam sie ze w okolicy płodu mam krwiak, z dzieckiem jest wszystko ok, serduszko bije, nie odkleja sie nic, tylko
Czytaj dalej