kolposkopia, castagnus

Cześć dziewczyny,

Piszę na forum po raz pierwszy, mimo, że nie jestem taka zupełnie nowa. Odkryłam tę stronę parę miesięcy temu jako wynik desperackich poszukiwań wszelkich informacji na temat poronień i badań, jakie należało by wykonać po zabiegu(poroniłam 26.11. ubiegłego roku). Miałam do Was mnóstwo pytań, ale odpowiedzi znalazłam na nie, czytając Wasze posty. I to właśnie dzięki Wam dowiedziałam się, co mam zrobić. Oczywiście nie muszę dodawać, że moja ginka, do której miałam i tak coraz mniej zaufania, stwierdziła, że po pierwszym poronieniu badań w zasadzie się nie robi… No i straciła klientkę… Ja (dzięki Waszym sugestiom) zaszczepiłam się przeciw żółtaczce i wykonałam (naszym zdaniem) podstawowe badania (toxo, różyczka, CMV, hormony tarczycy i PRL) i z nimi podreptałam do innego lekarza, tym razem w ramach NFZ. Nie ukrywam, że mi się spodobał (no, no bez skojarzeń…), ale przekonałam się już wcześniej, że po pierwszej wizycie należy zachować sporo dystansu. Przed zbadaniem mnie i USG, gin zaproponował mi zrobienie kolposkopii (dość drogie – 150zł). Miałyście takie badanie? Co ono może pokazać?. Mam do Was jeszcze jedno pytanko na temat prolaktyny. Z badań, które zrobiłam, tylko to nie jest w normie. Miesiąc temu mialam 43,64 (norma do 29.9). Poprzednia ginka zaleciła mi Castagnus. Po 2 tygodniach zbadałam PRL ponownie (moj nowy gin prosił o jej powtórzenie, żeby mieć pewność) i spadła do 22,99! Bardzo mnie to zdziwiło, że mój organizm tak szybko zareagował na te zioła i że poziom Prl tak szybko spadł. Oczywiście bardzo się cieszę, tylko, że z niektórych wypowiedzi na forum wynikało, że PRL wcale tak szybko nie spada po Castagnusie. Widocznie każdy organizm reaguje indywidualnie. A wracając do Castagnusa, to powiem tylko, że do tej pory miałam zawsze regularne @ (29-31dni) i żadnych plamień przemiesiączkowych. Zaczęlam brać C. w połowie cyklu i coś się rozregulowało, bo i były plamienia, i cykl był dłuższy i bardziej obfity.. No cóż, coś za coś.

Pozdrawiam wszystkie forumowiczki

Necia

Necia

2 odpowiedzi na pytanie: kolposkopia, castagnus

  1. Re: kolposkopia, castagnus

    Witaj.
    Jak już zapewne wiesz, prolaktyna to dość kaprysny hormon, moze nagle wzrosnąć pod wpływem stresu, a potem jest znów ok. Dlatego dobrze jest to badanie powtórzyć. Trzeba badać się na czczo i nie uprawiać seksu dzień przed, bo to wszystko może zaciemnić prawidłowy obraz, nie można też się zmęczyć przed badaniem ani zdenerwować. Warto też zrobić badanie prolaktyny z obciazeniem MTC. Twoje wyniki i tak są jeszcze za wysokie. Nie chcę kwestionować skuteczności Castagnusa, ale jest to lek ziołowy – nie zawsze wiec będzie skuteczny. Wysoki poziom prolaktyny często bywa wiazany z poronieniami. Uczul swojego lekarza na tę prolaktynę. Jeśli chodzi o kolposkopię… pojecia nie mam dlaczego chce Ci ją zlecić. Wklejam CI tu parę informacji na ten temat – to nie jest chyba badanie, które miałoby cokolwiek wspólnego z diagnostyka po poronieniach… Ja w każdym razie związku nie widzę… Chyba, że masz jakieś zmiany w obrębie szyjki, ale wtedy chyba też zaczyna się od badania cytologicznego. Dziwne… Nie chciałabym Cię zniechecić, ale na usta ciśnie mi się – bez sensu.
    Pamiętaj, że jednak większość poronień to przypadkowe historie. Skoro masz dobre wyniki badań, to nie martw sie za bardzo, a prolaktyna to nie problem, łatwo ją zbić.
    Pozdrawiam i życzę wytrwałości, Agata

    TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA

    Kolposkopia polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego – kolposkopu. Jest to mikroskop, przy użyciu którego można uzyskać “trójwymiarowy obraz”, w powiększeniu od 4 do 50 razy (a przy użyciu kolpomikroskopu – do 400 razy). W badaniu ocenia się strukturę przestrzenną nabłonka, jego barwę, układ i przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych. Na tej podstawie opracowano kolposkopową klasyfikację zmian szyjki macicy:
    prawidłowe obrazy kolposkopowe (grupa 1);
    nieprawidłowe obrazy kolposkopowe (grupa 2);
    niejasne obrazy kolposkopowe (grupa 3);
    inne obrazy kolposkopowe (grupa 4).
    Stwierdzenie obecności zmian z 2 i 3 grupy jest wskazaniem do pobrania wycinków celowanych lub pobrania wymazów cytologicznych z kanału szyjki macicy (patrz “Badanie cytologicznie w ginekologii”).

    CZEMU SŁUŻY BADANIE?
    Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut ustalić rozpoznanie, podjąć odpowiednie decyzje dotyczące terapii i w niektórych przypadkach przystąpić od razu do leczenia. Badanie umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy (wyleczalność w tym stadium choroby wynosi 100%).
    Dokładność diagnostyczna kolposkopii dla raka szyjki macicy oceniana jest na 79 – 97%, a cytodiagnostyki – w granicach 77 – 98%, podczas gdy dokładność diagnostyczną obu metod stosowanych łącznie ocenia się na 90 – 100%.
    Badanie kolposkopowe może także służyć pobraniu wycinka celowanego, określeniu zakresu zabiegu na szyjce macicy, pochwie i sromie przed planowaną operacją chirurgiczną oraz ocenie czy po interwencji elektrochirurgicznej lub chirurgicznej zmiana chorobowa została usunięta w całości.

    WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
    Pobranie materiału do badania histopatologicznego w celach rozpoznawczych.
    Ocena zmian chorobowych w kanale szyjki macicy, sugerujących dysplazję.
    Ocena raka przedinwazyjnego w kanale szyjki macicy.
    Ocena wczesnego raka naciekającego szyjki macicy.
    Ocena zmian kolposkopowych zaliczanych do 2. i 3. grupy.

    • Re: kolposkopia, castagnus

      Aggulka,

      Dzięki za info. Badanie miałam wczoraj. Gin pod mikroskopem badał mi szyjkę (wcześniej mówiłam mu o wypalanej 5 lat temu nadżerce) i na szczęscie wszystko jest OK. Co do PRL, to nadal biorę Castagnus. Mam też brać duphaston od 14dc do 26dc, a jak będą 2 kreseczki to zjawić się szybciutko u niego. We’ll see…
      Pozdrawiam

      Necia

      Znasz odpowiedź na pytanie: kolposkopia, castagnus

      Dodaj komentarz

      Angina u dwulatka

      Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

      Czytaj dalej →

      Mozarella w ciąży

      Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

      Czytaj dalej →

      Ile kosztuje żłobek?

      Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

      Czytaj dalej →

      Dziewczyny po cc – dreny

      Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

      Czytaj dalej →

      Meskie imie miedzynarodowe.

      Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

      Czytaj dalej →

      Wielotorbielowatość nerek

      W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

      Czytaj dalej →

      Ruchome kolano

      Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

      Czytaj dalej →
      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo
      Enable registration in settings - general