Jest mi trudno znalezc jakiekolwiek informacje na temat krwiakow, ktore tworza sie wokol pecherzyka plodowego. Jestem zainteresowana, jaka jest profilaktyka i czy rzeczywiscie trzeba tylko lezec i lezec. Jedna znajoma mowila mi, ze jej corka tez cos takiego miala, dowiedziala sie o tym pod koniec trzeciego miesiaca ciazy. Nie lezala, a po dwoch tygodniach od postawienia diagnozy krwiak sie wchlonal. Bede wdzieczna za jakiekolwiek informacje. Moze ktoras z Was spotkala sie z taka dolegliwoscia? Pozdrawiam serdecznie.
3 odpowiedzi na pytanie: Krwiak
Re: Krwiak
Ja miałam krwiaka, którego na badaniu za miesiąc już nie było, bo się wchłonął ( to był 8 tydz.). Nie miałam przykazania lekarskiego, żeby leżeć, jednak w tamtym czasie brałam Duphaston, który nie miał za zadanie go zlikwidować. Może i leżenie pomaga, ale to już fachowiec musi Ci poradzić.
Teraz jestem w 32 tyg i jest O.K.
Życzę zdrówka
Dorota i Bajbus (17.01.2004)
Re: Krwiak
Ja mam krwiaka, który na szczęście – nie zapeszając – już się wchłania! Z 13 cm ubyło go do 7, więc moja radość jest nieopisana! Wolę jednak nie świętowac przedwcześnie, wiem, że wciąż jest duże ryzyko – może się jeszcze oberwać, i znów napełnić krwią.. Nie wolno szarzować! Trzeba leżeć! Kiedy tydzień temu odkrył go gin na badaniu USG kazał mi bezwzględnie leżeć, co najmniej dwa tygodnie. Poszłam przezornie również do innej ginki i ona była jeszcze bardziej kategoryczna: wstawać tylko do łazienki, 3 tygodnie leżenia. Krwiak to przestrzeń płynowa, z krwią, która może się powiększać i ciąża jest wówczas poważnie zagrożona. Grozi to po prostu krwotokiem i obumarciem zarodka, tj.poronieniem. Jak powstaje? Zagnieżdzenie się zarodka w ściance macicy jest bardzo inwazyjne dla organizmu, on się jakby “wgryza” w śluzówke i czasem przy tm pęka naczynko krwionośne, napełniając się krwią. Leżenie, oszczędny tryb życia, brak wysiłku fizycznego, wstrzymanie się od stosunków płciowych, brak gwałtownych ruchów – sprzyja to wchłanianiu krwiaka, albo przynajmniej jego bliznowacieniu ( wtedy już nie jest groźny dla ciąży). Czasem krwiak samoistnie opróżnia się i nastepuje plamienie z pochwy, niezagrażające płodowi. Trzeba to jednak zgłosić do lekarza. Branie Duphastonu wzmaga leczenie, jest konieczne przy ciąży z poronieniem zagrażającym, a takim właśnie stanem jest obecność krwiaka. Najczęściej wchłania się on po 3-4 tygodniach, ale bywa, że obecny jest do końca ciąży. Kobieta rodzi zdrowe dziecko, ale przez cały okres ciąży musi szczególnie na siebie uważać, dużo wypoczywać i często poddawać się kontroli lekarskiej. Czasem trzeba położyc się do szpitala. Własciwie podobno na każdym etapie ciąży może teoretycznie pojawić się krwiak. Podobno 20% ciąż ma krwiaki z tego 60% się wchłania – tak mi pwoiedziała moja ginka. To są informacje które zebrałam przez ten tydzien leżenia, bo strasznie się przestraszyłam, gdy usłyszałam, że mnie to spotkało:( Najważniejsze jest być dobrej myśli, i grzecznie leżeć – jak lekarz kazał! Teraz najważniejsze jest dziecko. Praca i wszystko inne musi poczekać:) Pozdrawiam najserdeczniej.
Dziewięciotygodniowe bliźniaki
i
Apolosia
Re: Krwiak
Cóż, mój krwiak pojawił sie w 13 tyg, krwawilam wtedy, lezalam 2 miesiace, bralam Duphaston i zastrzyki – Kaprogest. Teraz jestem w 26 tyg. i krwiak sie troche powiekszyl. Jakies 2 tyg. temu mialam ponownie krwawienie – pojawilo sie po wizycie u dentysty – siedzenie na fotelu dentystycznym przez ponad godzine bez znieczulenia- to musialo wywolac stres i kolejne naczynka pękły… Polezalam tydzien i krwawienie ustalo. Obecnie chodze na krotkie spacerki, ale caly czas jestem w strachu o dzidziusia….
Pozdrawiam,
Iwka 🙂
Znasz odpowiedź na pytanie: Krwiak