KTG – po co sie robi?

Mam pytanko – po co się robi ktg w czasie ciąży (nawet we wczesnej)? Byłam z powodu bólów na Karowej jakiś czas temu i widziałam kolejkę kobiet do ktg. Wtedy miałąm inne problemy na głowie i sie nie dopytałam po co to, a teraz trochę się martwie ze nie czuję ruchów dziecka- czy ktg może je wykryć? I po co się właściwie robi to badanie?

Monika, Marcin i Michałek który nie chce kopnąć swojej mamy (25.08.03)

5 odpowiedzi na pytanie: KTG – po co sie robi?

2011gosia Dodane ponad rok temu,

Re: KTG – po co sie robi?

żeby stwierdzić jak reaguje twoje dziecko. rytm jego serca powinien współgrać z twoim. jeżeli jesteś zdenerwowana to jego serce też bije szybciej. sprawdzają też fale mózgowe ( ponoć). mogą też określić czy zaczęły się skórcze porodowe.

catty Dodane ponad rok temu,

Re: KTG – po co sie robi?

Dziękuję. A jak myślisz, kiedy warto robić ktg? Czy robić jeśłi wszystkie badania wychodzą dobrze?

Monika, Marcin i Michałek który nie chce kopnąć swojej mamy (25.08.03)

basik Dodane ponad rok temu,

Re: KTG – po co sie robi?

Nie sadze by ktokolwiek skierowal Cie na ktg przed 35 tygodniem ciazy. KTG daje obraz ewentualnych skurczow macicy i tetna dziecka. Jest przeprowadzane rutynowo u kobiet tuz przed terminem porodu lub gdy pojawiaja sie jakies klopoty (bole, wczesniejsze skurcze). Oraz oczywiscie w czasie akcji porodowej. Na Karowej na porodowce widac dane na wyswietlaczu umocowanym na scianie stad wiesz jakie tetno ma dzidzius i widzisz jak zbliza sie skurcz porodowy. Przed tym 35 (a nawet 38 tygodniem, gdyz niektorzy lekarze nie chca robic ktg przed 38 tyg) lekarze sluchaja tetna dziecka przykladajac zdaje sie aparat dopplera. Az dudni tak fajnie slychac serducho.

Basik i Tynia urodzona 3.10.2002

soley Dodane ponad rok temu,

Re: KTG – po co sie robi?

Co to jest aparat dopplera?

Soley 16-08-03

lea Dodane ponad rok temu,

Re: KTG – po co sie robi?

Ja pierwsze ktg mialam w 28 tygodniu ot tak sobie, lekarz mi zaproponowal, choc nie bylo jakichś alarmujących sytuacji, ale moj lekarz skierował mnie dopiero chyba w 39 tygdniu, bo nie bylo żadnych obaw o serce dziecka, wiec nie bylo wczesniej potrzeby. W szpitalu podczas 1 fazy porodu byłam pod ktg niemal non stop (ponad 30 godzin), rejestrowało tętno dziecka (cały czas było prawidłowe, mimo ze dziecko było omotane pępowiną i miało sueł, wie cteraz juz sama nie wiem, co dsądzić o przydatnosci tego badania) i moje skurcze – wskaźniki powyżej 90 to konkretne skurcze porodowe… i tu tez czasami czulam wielki skurcz, a go nie pokazywało… aparat był chyba średnio dobry…

Lea i Mati tańczący z pępowinami (14.03.03)

Znasz odpowiedź na pytanie: KTG – po co sie robi?

Dodaj komentarz

Zdrowie i uroda
Leki
Może znacie jakąś stronke o lekach żebym się dowiedziała o składzie i zastosowaniu. Będę wdzięczna za podpowiedz.
Czytaj dalej
Dla starających się
okres czy nie okres ?
Mam wątpliwosci czy to taki normalny okres. Jakas taka sucha jestem. We wtorek dostalam a juz w czwartek nie musialam nawet tampona nosic tylko wkladeczke. Dzisiaj tez prawie nic nie
Czytaj dalej