Kwas foliowy a żelazo?

Zapytam jeszcze raz…
Czy ktoś z Was wie może, czy wysokie dawki kwasu foliowego mogą wpłynac na powyższenie poziomu żelaza w surowicy? Ja mam znacznie przekroczoną normę (233, a norma do 160) i zastanawiam się dlaczego. W zeszłym roku jeszcze było wszystko w porządku. Anita200 – napisałaś troszke niejasno, możesz cos dodać?
Nie wiem, czy to żelazo może negatywnie wpłynac na ewentualną ciążę…
Pozdrawiam, Agata

5 odpowiedzi na pytanie: Kwas foliowy a żelazo?

marta-123 Dodane ponad rok temu,

Re: Kwas foliowy a żelazo?

Nie wiem jak przekroczenie normy żelaza we krwi wpływa na ciążę ale wiem że na 100% kwas foliowy ułatwia przyswajanie żelaza. Często leczę się na anemię (jem dużo i wszystko ale mam malutką przyswajalność żelaza), lekarz przepisuje mi wtedy hemofer tj.żelazo + kwas foliowy. Najwidoczniej w twojej diecie jest dużo żelaza w naturalnych produktach spożywczych a jeśli dodatkowo zażywasz kwas foliowy to powoduje to wysoką przyswajalność żelaza.
cytat:Żelazo stanowi ważną część składową hemoglobiny, odgrywa zasadniczą rolę w procesach krwiotwórczych oraz procesach oddychania organizmu. Pobudza krwiotwórczą czynność szpiku kostnego. Kwas foliowy należy do grupy witaminy B. Jego niedobór w ustroju prowadzi do niedokrwistości megaloblastycznej.
Niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza oraz kwasu foliowego w okresach wzmożonego zapotrzebowania na żelazo, jak w ciąży w okresie wzrostu, w wieku podeszłym. Zapobieganie niedoborowi żelaza u dawców krwi, lub po znacznej utracie krwi.
pozdrawiam!

aggulka Dodane ponad rok temu,

Re: Kwas foliowy a żelazo?

Dzięki, trochę mnie to uspokaja, bo wiem przynajmniej, skąd sie to żelazo wzięło w mojej surowicy. Zawsze staram się jeść dużo żelazistych produktów, bo jestem wegetarianką 🙂 Widać z tego, że spokojnie mogę je ograniczyć. Tylko jak się teraz pozbyc tego nadmiaru 🙂
Pozdrawiam, Agata

marta-123 Dodane ponad rok temu,

Re: Kwas foliowy a żelazo?

Podziel się troszkę ze mną! 🙂

asiucha Dodane ponad rok temu,

Re: Kwas foliowy a żelazo?

Jeszcze ja sie wtrące. Na pewno nadmiar zelaza w niczym nie przeszkadza. Mi lekarz do któego chodziłam też zapisał wysoką dawkę kwasu foliowego (acid Folicum) 15mg i do tego żelazo – mam je brać przd ciażą 36x dziennie a jak zajdę to na początku co drugi dzien a później codziennie. Wieć na pewno jakby miał nadmiar zaszkodzić to by mi go nie zapisywał, bo miałam wyniki w normie bez niego.
Życzę powodzenia w staraniach i mam nadzieję ze też troszkę pomogłam.

Asia
[Zobacz stronę]

aggulka Dodane ponad rok temu,

Re: Kwas foliowy a żelazo?

Dziękuję, uspokaja mnie to, co piszecie, zwłaszcza, ze owu tuz tuż… 🙂 Ja też biorę tę samą dawkę kwasu foliowego 🙂
Pozdrawiam, Agata

Znasz odpowiedź na pytanie: Kwas foliowy a żelazo?

Dodaj komentarz

Polecam
WÓZKI ABC??????
MAM PYTANIE DO WAS DZIEWCZYNY PODOBAJA MI SIE WOZKI ABC A W SZCZEGOLNOSCI NOVUS4 CZY MOZECIE MI COS O NICH KILKA SLOW POWIEDZIEC POZDRAWIAM
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
Pytanie dla mam,które miały cc
Cześć,po cc kiedy można zajść w ciąże? Niestety,nasz synek nie żyje i może poczuje się troszke lepiej jak ponownie zajdę w ciąże.Ale jak długo trzeba z tym czekać?Może macie doświadczenie.. Pozdrawiam Maszula
Czytaj dalej