Ledwie żyję- pomocy!!!

Dokłądnie jak w tytule. Ledwie żyję. Mojamalutka trzytygodniowa córka wycięłą mi taki numer. O tym, że często przy jedzeniu krztusi się, to nie piszę, bo tak czasami bywa. Ale dzisiaj, przed chwilą tak się zakrztusiła, że nie mogła “zaskoczyć”. Cała posiniała i dzięki Bogu, że mąż był w domu, to się nią zajął, bo moje poklepywanie po pleckach nic nie dawało. Wezwaliśmy pogotowie, ale po dłuższej chwili udało się opanować sytuację. Boję się bardzo, boję się ją karmić, boję się, że to może jeszcze się zdażyć. I co ja mam wtedy robić, jak postępuje się z dzieckiem?? Niby moje drugie dziecko, ale taka jestem bezsilna… Dzięki za każdą rade…

, Amelki (05.04.2005) i Aniołka (02.09.2001)

6 odpowiedzi na pytanie: Ledwie żyję- pomocy!!!

 1. Re: Ledwie żyję- pomocy!!!

  Wlasnie dziewczyny co wtedy robic????Przewrocic dziecko do gory nogami ; )???Matylda tez sie czasem krztusi ale nie az tak….chyba bym z przerazenia umarla.
  Pozdrawiam marta

  • Re: Ledwie żyję- pomocy!!!

   Moj maly bardzo czesto sie krztusil i krztusi dalej..od tego nie uchroni,jestem po dwoch takich akcjach,kiedys dalam malemu kaszke gryczana na mleku,jadl i w pewnym czasie sie zakrztusil,nie pamietam dokladnie jak to sie dzialo bo siedzial zapiety w krzeselku i ten piekielny stolik,nie moglam go stamtad wyrwac,kiedy w koncu sie udalo, maly byl prawie siny, zlapalam go za nogi i podnioslam do gory,tak go trzasnelam w plecy az prawie zwymiotowal,ale udalo sie,sama trzeslam sie ze strachu a na koniec poryczalam bo uswiadomilam sobie ze moglam mu pluca odbic,ale czlowiek w takiej chwili nie mysli trzezwo….mam nadzieje ze wiecej sie to nie powtorzy..brr

   Eva & Kasper 11.XI.03

   • Re: Ledwie żyję- pomocy!!!

    W książce pt. Pierwszy rok zycia dziecka (kojejna po w oczekiwaniu na dziecko jest) jest gruby rozdzial – pierwsza pomoc dla niemowlaka i dziecka.

    Postępowanie w stanach nagłych – Pierwsza pomoc

    Zadławienia i reanimacja

    Można podejrzewać zadławienie jeśli dziecko nagle zaczyna kaszleć i nie może nabrać powietrza, ani go wypuścić, dusi się i sinieje. NIE NALEŻY KLEPAĆ DZIECKA PO PLECACH NA SIEDZĄCO,gdyż takim postępowaniem możemy spowodować jeszcze głębsze utkwienie przedmiotu! Należy szybko sprawdzić, czy przedmiot jest widoczny i czy da się go usunąć.Jeśli nie, to niemowlę do 1 roku życia i dzieci w wieku przedszkolnym przekładamy przez kolano twarzą w dół, z głową niżej niż tułów i cztero-,pięciokrotnie mocno uderzamy w plecy. Jeśli to nie przyniesie skutku, odwracamy dziecko na wznak, z głową nadal poniżej tułowia i dwoma palcami uciskamy mostek w dolej części też 4-, 5-krotnie w osdtepnie co 3 sekundy. TO NIE JEST MASAŻ SERCA!! Zabiegi powtarzamy tak długa,aż będziemy mogli usunąć przedmiot, jednocześnie prosimy kogoś by zadzwonił po pogotowie!! Jeśli nasze działania nie przyniosły skutku i dziecko przestało oddychać stosujemy REANIMACJĘ.

    Stosujemy sztuczne oddychanie metodą USTA -USTA/NOS:

    Głowę układamy prosto, lekko odchyloną do tyłu i wdmuchujemy powietrze jednocześnie prze usta i nos (twarzyczka niemowlęcia jest na tyle mała, że bez trudu nasze usta usta obejmą razem usta i nos), po każdym wdechu odsłaniamy twarz dziecka,aby powietrze mogło swobodnie ujść na zewnątrz. Po minucie powtarzamy próbę wytrząśnięcia ciała obcego. Potem znów przez minutę robimu sztuczne oddychanie. To dobry moment,aby na chwilkę oderwać się od dziecka i zadzwonić po pogotowie (jesli nie mieliśmy kogo o to wcześniej poprosić) Do czasu przybycia karetki stosujemy sztuczne oddychanie (20 oddechów na minute) oraz przy braku pulsu na tętnicy SZYJNEJ(mniej więcej w jej połowie,w zagłębieniu między krtanią a mięścniem z boku) -wykonujemy masaż serca. U niemowlęcia wykonujemy go oczywiście na plecach, na twardym podłożu,, uciskając dwoma palcami dolną część mostka na głębokość 2cm, z częstotliwością około 100 razy na minutę. Na 1 wdech przypada 5 ucisków. jeśli tylko powróci tętno -przerywamy masaż serca. W przypadku dziecka w wieku szklonym, które jest przytomne, stajemy z tyłu i obejmując rękami jego brzuch(na wysokości przepony), dość mocno i energicznie przyciskamy do siebie i w górę, powtarzając ten ruch 4-, 5-krotnie. jeśli mimo naszych działan nie ma efektu, a dziecko przestało oddychać przystępujemy do reanimacji. Układamy dziecko na plecach, na twarym podłożu, odchylamy głowę lekko do tyłu, i zaciskając nos prowadzimy sztuczne oddychanie metodą usta-usta, około 16 oddechów na minutę. Jeśli tętno na tętnicy szyjnej jest niewyczuwalne przechodzimy do masażu serca, splatając ręce uciskamy nadgarstkiem dolnej dłoni mostek w dolnej jego części, na głębokość 3cm z częstotliwością 80 razy na minutę. Na 1 wdech przypada 5 ucisków

    Jesli dziecko oddycha, ale z wyraźną trudnością jak najszybciej jedziemy do szpitala. Po każdym zadławieniu powinno wykonać się RTG płuc, aby wykluczyć zachłystowe zapalenie oskrzeli, czy płuc.

    Skaleczenia

    Należy ustalić, jak rozległa jest rana i w jakich okolicznościach powstała. Jeśli rana jest na twarzy lub przecięcie skóry wynosi więcej niż 1cm, koniecznie należy udać się do szpitala (ostry chirugriczny dyżur), gdzie zapewne dziecko będzie miało założone szwy. Musimy też uzyskać pewność, czy skaleczenie nie jest zanieszczyszczone ziemią, nawozem końskim lub kurzym, bo może to spowodować zakażenie bakteriami tężca! W razie skaleczenia należy przemyć ranę, jeśli jest bardzo zanieczyszczona, obficie, ale delikatnie spłukać czystą wodą,a nastepnie zdezynfekować wodę utlenioną. Trzeba pamiętać o uspakajaniu dziecka. Brzegi rany należy zbliżyć do siebie i zalepić plastrem z opatrunkiem.

    Bez konsultacji z lekarzem NIE należy smarować żadnymi maściami!!!

    Należy też pamiętać, aby nie stosować u niemowląt środków z dodatkiem spirytusu.

    Skutecznymi środkami odkażającymi są:

    * Rivanol
    * mocne napary z Rumianku
    * Azulan
    * Septosan
    * Szałwia

    Dzieci powinny być szczepione przeciw tężcowi (należy jednak pamiętac, aby szczepienie powtarzać co kilka lat, ponieważ odporność na tę chorobę z upływem lat zminejsza się) TĘŻEC rozwija się w ciągu 5-20 dni od momentu zranienia.

    Objawy:

    * bóle głowy,
    * początkowo drętwienie okolicy rany, potem całej kończyny,
    * pojawiają się napady skurczów mięśni twarzy, kończyn,
    * utrudnienie połykania,
    * gorączka.

    Rany głebokie-Tamowanie krwawienia:

    Natychmiast dezynfekujemy ranę wodą utlenioną i zakładamy sterylny opatrunek uciskowy lub jeśli jest to zbyt skomplikowane przyciskamy ranę ręką przez jałową gazę i jak najszybciej jedziemy do szpitala. Jeśli krwawienie jest tętnicze, czyli krew jest jasnoczerwona i tryska w rytm uderzeń serca, tamujemy ją opaską uciskową założoną POWYŻEJ miejsca krwawienia, czyli między sercem, a raną, nie może być założona dłużej niż przez godzinę, poza tym jeśli to możliwe należy ułożyć kończynę powyżej poziomu serca.

    Krwawienie z nosa

    Głowa powinna pozostać prosto (lub przechylona lekko do przodu), starmy się oczyścić nos i palcem przycisnąć krwawiące nozdrze przez około 10 min i sprawdzać co chwilkę czy krwawienie nie ustapiło.Jeśli po 10 min krwawienie nie zmiejszyło się należy zawieść dziecko na ostry dyżur laryngologiczny.

    Ugryzienie

    Ranę przemywa się wodą utlenioną. Ważnym jest, aby stalić, czy zwierzę było szczepione przeciwko wściekliźnie. Jeśli tak -konieczna jest obserwacja zwierzęcia przez 2 tygodnie. Jeśli nie -konieczne są iniekcje przeciwko wściekliźnie, w przeciwnym wypadku dziecku może grozić ta śmiertelna choroba. Ukąszenia owadów

    Miejsce zmienione przemywamy wodą wapienną lub stosujemy okłady z sody oczyszczonej lub zwykłej zimnej wody. Można spróbować usunąć samemu żądło pszczoły. Jeśli spodziewamy się alegricznej relacji możemy podać leki p/alergiczne w dowace dostosowanej do wieku dziecka. Jeśli ukąszenie nastąpiło w usta, oczy, nos lub wpadła do jamy ustnej lub jeśli jest to kleszcz należy udać się do lekarza.

    Ukąszenia gadów

    Po ukąszeniu należy założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia,nie na dłużej niż 2 godziny, kończynę układamy poniżej poziomu serca. NIE wysysamy jadu z rany, nie należy też przecinać skóry, można przemyć ranę i opatrzyć jałową gazą. NATYCHMIAST udajemy się do szpitala!!!

    Stłuczenia

    Na zmienione miejsce warto przyłożyć woreczek z lodem, potem zrobić opatrunek z altacetu.(lub roztworu z octu)

    Skrecenie stawu

    Objawia się bolesnością, obrzękiem stawu, a potem zasinieniem. Jak najszybciej należy przyłożyć lód na 5-10minut.Delikatnie unieruchamiamy staw, można zrobić opatrunek z Altacetu i udać się na ostry dyżur chirurgiczny. Przy dużym skręceniu zakłada się opatrunek gipskowy na okres około 2 tygodni. Złamanie

    Objawia się bólem, obrzękiem, zasinieniem skóry w miejscu złamania, nieprawidłową ruchomością-konieczne jest zdjęcie RTG Złamania mogą być zamknięte(nie naruszające ciągłość skóry) i otwarte (z przerwaniem ciągłości skóry i odsłonięciem kości). Należy unieruchomić miejsce złamania z dwoma sąsiadującymi stawami, nie dozwolone jest poruszanie kończyną, ponieważ ból może przyczynić się do wytąpienia wstrząsu, jeśli złamanie jest otwarte należy zaopatrzyć ranę jałowym gazikiem i jak najszybciej przetransportować dziecko do szpitala.

    Urazy głowy

    Na uderzone miejsce należy przyłożyć lód, aby zmniejszyć guz i ból. Jeśli jednak wystąpią zaburzenia orientacji prowadzące do utraty przytoności, kłopoty z oddychaniem, nasilający się ból, zawroty głowy, nudności, wymioty, senność trudności z mówieniem lub/i poruszaniem się-należy jak naszybciej wezwać pogotowie.

    Uraz okaZanieczyszczone oko należy przepłukać je bierzącą wodą około10 minut, następnie założyć chłodny kompres, przymocować go i udać się z dzieckiem do szpitala. Warto też zasłonić drugie oko, wtedy dziecko nie porusza gałkami ocznymi rozglądają się na boki. NIE należy trzeć oka!!!!

    Ciało obce w oku

    Powinno się przepłukać oko czystą wodą. Próby usunięcia ciała obcego we własnym zakresie są dopuszczalne, gdy wyraźnie widać zanieszczyszczenie, można togo dokonać czystą chusteczką higieniczną. Najbezpieczniej jednak pojechać do szpitala na ostry dyżur okulistyczny

    Ciało obce w uchu

    Możemy delikatnie przepłukać ucho, jeśli cało obce tkwi płytko możemy je usunąć przy pomocy pensety(podobnie możemy postąpić przy CIELE OBCYM W NOSIE) Jeśli dziecko jest zbyt małe,aby nam powiedzieć, że coś mu utkwiło w uchu, możemy się zorientować po cuchnącej,sądzącej się wydzielinie, że coś jest nie tak, wtedy konieczna jest interwencja laryngologa.

    Udar słoneczny (cieplny)

    Przyczynami przegrzania i udaru może być nieprawidłowe ubranie dziecka, przebywanie na słońcu bez nakrycia głowy, wyjątkowo upalna pogoda, pozostawienie dziecka w nagrzanym samochodzie, niedostateczne nawodnienie organizmu. Objawia się osłabieniem, bólem głowy, niewielką gorączką, niepokojem, ZMNIEJSZONĄ POTLIWOŚCIĄ(skóra jest sucha), po niedługim czasie gorączka znacznie się podnosi(powyżej 40 stopni C), żywe zaczerwienienie skóry, zaburzenia świadomości i drgawki. Dziecko nalezy natychmiast przenieść do chłodnego pomieszczenia, jeśli jest przytomne podać dużo, zimnych płynów do picia(NIE poić nieprzytomnego!!). Włożyć do wanny z zimną wodą lub owinąć chłodnym mokrym prześcieradłem, zmieniając je często, aby utrzymać niską temperaturę.Gorączka powinna spaść do 39 stopni C.Jednocześnie wzywamy lekarza lub jeśli stan dziecka nie poprawia się- szybko wieziemy do lekarza

    Oparzenia

    Jest to uszkodzenie skóry wywołane bezpośrednim działaniem następujących czynników:

    * suchego ciepła(ogień, gorące przedmiot)
    * wilgotnego ciepła(wrzątek, para wodna)
    * czynników chemicznych
    * prądu

    Wyróznia się 4 stopnie oparzeń:

    * 1 bolesność i zaczerwienienie skóry
    * 2 pojawiają się pęcherzewypełnione płynem surowiczym
    * 3 głębokie uszkodzenie tkanek
    * 4 zwęglenie

    Ważna jest też rozległość oparzenia. Jak najszybciej ściągnąć z dziecka przylegaące do rany ubranie, zanurzając oparzone miejsce w zimnej wodzie, a następnie przez około 10 minut spłukiwać bierzącą wodą Pęcherzy nie wolno nakłuwać, należny nałożyć suchy, sterylny opatrynek. Jeśli jest to oparzenie I stopnia lub oparzenie II stopnia, które nie jest rozległe wystarczy miejsca po pęcherzach przemywać środkami odkażającymi(ziołowymi), w przeciwnym wypadku zawsze należy udać się do lekarza,podając wcześniej środki przeciw bólowe.

    Odmrożenia

    W lekkich stanach najleprzy efekt uzyskuje się ogrzewając chore miejsca w kąpieli o stopniowo wzrastającej temperaturze od 25 stopni C do 38 stopni C.Działanie miejscowo rozgrzewająca ma również maść kamforowa. Jesli odmrożenia są ciężkie należy udać się do lekarza.

    Bibliografia:

    Waleska-Zielecka, Bożena. “Zanim przyjdzie lekarz”. Prószyńśki i S-ka: Warszawa, 1997.

    Majowski, Ryszard. Kuś, Wojciech M. “Wypadek-co robić?”. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich: Warszawa, 1988.

    Rybcia i Zuziczek

    • Re: Ledwie żyję- pomocy!!!

     nastepnym razem dmuchnij malej w oczy.pomaga.mojej malgoni dwa razy pomoglo(2na2). Nauczylam sie tego od kolezanki ktorej agatka miala krotka(a raczej brak)szyji i krztuszenie albo zapowietrzanie bylo na porzadku dziennym.jesli nie pomoze to glowka w dol i klepanie w plecki(jak po porodzie).mam nadzieje ze nie bedziesz musiala tego wiecej przezywac!!dominika i malgosia(27.02.05)

     • Re: Ledwie żyję- pomocy!!!

      dziecko do gory nogami i porzadnie kilka razy klepnac w plecy…


      bruni i Filipek -2 latka!!!

      • Re: Ledwie żyję- pomocy!!!

       poczytaj o pierwszej pomocy są też obrazki, w internecie jest trochę stron o pierwszej pomocy
       [Zobacz stronę]

       Znasz odpowiedź na pytanie: Ledwie żyję- pomocy!!!

       Dodaj komentarz

       Mozarella w ciąży

       Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

       Czytaj dalej →

       Ile kosztuje żłobek?

       Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

       Czytaj dalej →

       Dziewczyny po cc – dreny

       Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

       Czytaj dalej →

       Meskie imie miedzynarodowe.

       Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

       Czytaj dalej →

       Wielotorbielowatość nerek

       W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

       Czytaj dalej →

       Ruchome kolano

       Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

       Czytaj dalej →
       Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
       Logo
       Enable registration in settings - general