Łódź – szybka prywatyzacja przychodni – FYI

Z tego co wiem trochę tu Łodzianek jest, warto wiedzieć:

“Miejskie przychodnie jako prywatne spółki? Takie plany mają władze Łodzi. Na tajnym spotkaniu z dyrektorami miejskich przychodni w ubiegłym tygodniu padło groźnie brzmiące hasło – prywatyzacja.
– Na początku lutego dostaliśmy bardzo tajemnicze pismo z wydziału zdrowia. Poproszono nas o przygotowanie biznesplanów z dokładnym programem finansowym do 2013 roku, planami rozwoju i informacjami o zadłużeniu – opowiada dyrektor miejskiej przychodni w Łodzi. – Nigdy wcześniej nie musieliśmy robić takich rzeczy i nie wiedzieliśmy nawet, jak się do tego zabrać, dlatego zleciliśmy zadanie prywatnej firmie.
Dyrektorzy przychodni zorganizowali naradę. Po niej zażądali spotkania z dyrekcją wydziału zdrowia. – Powiedziano nam, że planuje się prywatyzację. Ale kiedy? W jaki sposób? Tego już nikt nie wytłumaczył, a spotkanie było bardzo nerwowe – dodaje.
Termin złożenia biznesplanów mija we wtorek. ”

Ale myślę że może być git, nie taki diabeł straszny, zresztą teraz to już chyba niemal każdy prywatny pakiet ma; poza tym jak zrobią to z głową to jeszcze się okaże, że będzie opieka full wypas…

Mnie tam w każdym razie wsio ryba 😉

6 odpowiedzi na pytanie: Łódź – szybka prywatyzacja przychodni – FYI

 1. Jeszcze jedna ciekawa informacja, z tym, że ta akurat dotyczy nas wszystkich:

  NFZ likwiduje punkty nocnej i świątecznej opieki lekarskiej

  Od 1 marca NFZ zlikwiduje w całej Polsce prawie połowę punktów nocnej i świątecznej opieki lekarskiej – informuje “Metro”. Obecnie w całym kraju działa 813 takich przychodni, do których często ustawiają się kolejki.
  Od 1 marca będą one jeszcze dłuższe, bo w Polsce zaczynają obowiązywać nowe zasady udzielania tego typu usług. A z właśnie zakończonych przez NFZ konkursów na ich świadczenie wynika, że liczba tych punktów zmniejszy się w całym kraju do 491 czyli aż o 40 proc.
  NFZ przekonuje, że nowe struktury zapewnią opiekę tej samej liczbie pacjentów, co do tej pory, a wydatki Funduszu utrzymają się na poziomie 600 mln zł. rocznie.
  Mało tego – znajdą się oszczędności, bo np. w kilku gabinetach nie będzie na darmo paliło się światło. Np. w całym województwie mazowieckim liczba punktów zmniejszy się z ok. 100 do 63, głównie w okolicach Warszawy.
  Wraz ze zmniejszeniem liczby punktów zniknąć ma rejonizacja. Teraz każdy będzie mógł korzystać z pomocy w dowolnym punkcie.
  Zdaniem cytowanych przez gazetę lekarzy, szykuje się totalny chaos. NFZ nie ujawnił jeszcze listy punktów opieki, które zostaną zlikwidowane.
  Źródło:

  I jeszcze inny komentarz do tej samej sprawy:

  To będzie piekło. NFZ likwiduje 322 z 813 punktów nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. PO łamie kolejną obietnicę?

  “Informacja o wprowadzanych od pierwszego marca przez Narodowy Fundusz Zdrowia cięć liczby punktów medycznych przyjmujących w dni świąteczne podawana jest przez większość mediów (wyjątkiem jest “Super Express” i “Metro”) w kategorii wydarzenia drobne. A przecież dla każdego komu zdarzył się w przeszłości jakikolwiek wypadek czy nagła choroba własna czy dziecka, sprawa jest jasna: szykuje się piekło. Już dziś bowiem uzyskanie pomocy lekarskiej w nocy i święta oznacza wiele telefonów, odsyłanie z miejsca na miejsce. “SE” informuje:
  Od 1 marca NFZ likwiduje aż 40 proc. punktów nocnej i świątecznej opieki medycznej. Powód? Oszczędności, w wielu miejscach w takich przychodniach nie było pacjentów.” (…)
  Sprawa jest naprawdę bulwersująca. Obietnica poprawy jakości ochrony zdrowia była bowiem jedną z kluczowych w kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej w 2007 roku. Politycy PO wspierali tak zwane białe miasteczko protestujących pod Kancelarią Premiera pielęgniarek, hojnie szermowali obietnicami, a w spocie “Polska zasługuje na cud gospodarczy”, emitowanym setki razy, padały następujące słowa:

  Lektor: Przez ostatnie dwa lata sytuacja budżetówki drastycznie się pogorszyła. Lekarze i pielęgniarki żeby z czegoś żyć pracują na kilku etatach.(…) Pacjentów nie stać na lekarstwa. Szpitale bankrutują.
  Donald Tusk: Już wkrótce będą nas leczyć dobrze zarabiający lekarze i pielęgniarki.

  Motywem przewodnim reklamówki była tonąca w błocie stara karetka. Teraz, jak się okazuje, utonąć w kałużach, szukając wiele kilometrów od domu lekarza w razie nagłego, niedzielno-nocno-świątecznego przypadku, będziemy mogli sami.
  Źródło:

  No to wyszedł mi wall of text 😉
  No cóż, może będzie lepiej, bo gorzej to chyba hm…. Już wkrótce się przekonamy.

  • To w Łodzi są jeszcze miejskie przychodnie? :Szok:

   • Zamieszczone przez Usianka
    To w Łodzi są jeszcze miejskie przychodnie? :Szok:

    A coś Ty taka zaskoczona? To takie dziwne???

    Co do “likwidacji “Pomocy Świątecznej””, to ja jakiś czas już temu czytałam, że nie tyle punkty mają być zlikwidowane, co inaczej porozmieszczane i inaczej ma wyglądać ich rejonizacja.

    • My jesteśmy zapisani do Niepublicznego ZOZu i jest OK.
     Ja w sumie też już pod prywatny podpadam 🙂

     • Zamieszczone przez Usianka
      To w Łodzi są jeszcze miejskie przychodnie? :Szok:

      a tegóż to ja nie wiem albowiem mieszkam gdzie indziej. Informację o tym mieście czerpię z prasy i relacji na forum 🙂

      • Zamieszczone przez alokazja
       My jesteśmy zapisani do Niepublicznego ZOZu i jest OK.
       Ja w sumie też już pod prywatny podpadam 🙂

       toteż dlatego jestem dobrej myśli. Dobry biznesplan mozna przygotować pewnie nawet w 2 dni, a tu mieli aż 2 tygodnie. Gicior

       Znasz odpowiedź na pytanie: Łódź – szybka prywatyzacja przychodni – FYI

       Dodaj komentarz

       Czy mechacenie podlega reklamacji?

       Zmechacony płaszcz Pod koniec października kupiłam płaszcz. Kosztował 350zł. Dla mnie był to spory wydatek. Panie w sklepie zapewniały, że płaszcz jest od dobrego producenta i jest świetnej jakości. Przyznam,...

       Czytaj dalej →

       W majtkach czy bez?

       Problem z tych mniej poważnych: czy pod piżamę zakładacie majtki? Ja rozumiem, że w pewnych sytuacjach to gatek się nie zakłada, ale wtedy piżamy też nie. Ale tak na codzień...

       Czytaj dalej →

       Imię Nataniel – zbyt dziwne?

       Bardzo podoba mi się imię Nataniel. Zastanawiam się tylko, czy dziecko nie byłoby “pokrzywdzone”. Dużo się teraz mówi, żeby nie dawać zbyt “oryginalnych” imion, bo dziecko w dorosłym życiu będzie...

       Czytaj dalej →

       Gdzie zrobić obdukcję?

       Przepraszam, jeśli w złym dziale. Szukam jednak szybkiej odpowiedzi, bo nigdzie nic konkretnego nie umiem znaleźć. Chodzi mi o to gdzie można i za ile można zrobić obdukcję lekarską w...

       Czytaj dalej →

       Niepokoje w rozwoju rocznego dziecka

       Witam wszystkie mamy, moje dziecko za tydzień kończy roczek. Mała jest ruchliwa, zaczyna samodzielnie chodzić, często się uśmiecha, ma wiele energii. Niby wszystko jest ok, jednak od pewnego czasu zaczynają...

       Czytaj dalej →
       Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
       Logo
       Enable registration in settings - general