macierzyński

Czy w trakcie macierzyńskiego pracodawca płaci coś za pracownika? Bo macierzyński w wysokości 100% pensji płaci chyba ZUS. A co z pracodawcą? Jakieś składki? Orientujecie się? Będę wdzięczna za pomoc.

3 odpowiedzi na pytanie: macierzyński

reno Dodane ponad rok temu,

Re: macierzyński

Pracodawca nic nie płaci.
Czy też chodzi Ci o to czy w ogóle ponosi jakieś koszty? Kobiety na macierzyńskim wliczają się do ilości osób, za które pracodawca odprowadza środki na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, poza tym w czasie macierzyńskiego kobieta normalnie nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego, którego potem pracodawca musi udzielić.

Nadia, 7/02/2004 i jeszcze ktoś 19/12/2007

agamarko Dodane ponad rok temu,

Re: macierzyński

A jest jakiś minimalny okres zatrudnienia przed porodem, żeby nabyć prawo do macierzyńskiego? Albo jakieś inne wymogi? Ja bym miała krótki okres i tylko na pół etatu. Chodzi mi też o wszelkie koszty jakie poniesie pracodawca jesli mnie zatrudni, a ja zwieję na macierzyński. Pomijam nieobecność w pracy, bo mam taką pracę, którą mogę wykonywać w domu jak trochę dojdę do siebie.

reno Dodane ponad rok temu,

Re: macierzyński

Staż pracy nie ma znaczenie w przypadku macierzyńskiego, przysługuje każdej kobiecie będącej pracownikiem.
Realne koszty jakie pracodawca ponosi to odpis na ZFśS (804,60), jeżeli dany pracodawca ma ten fundusz, i koszt Twojego urlopu wypoczynkowego, do którego normalnie nabywasz prawo na macierzyńskim (po macierzyńskim pracodawca musi Ci go udzielić lub jeśli kończy się Twoja umowa, wypłacić Ci ekwiwalent).

Wiem, że ZUS sprawdza umowy zawarte krótko przed porodem, czy nie zostały zawarte fikcyjnie, tylko w celu uzyskania świadczenia. Nie wiem jak to robią, czytałam o tym tylko w orzecznictwie.
Staż pracy ważny jest tylko przy wychowawczym – trzeba mieć co najmniej 6 miesięcy.

Nadia, 7/02/2004 i jeszcze ktoś 19/12/2007

Znasz odpowiedź na pytanie: macierzyński

Dodaj komentarz

Dla starających się
Wątpliwości ... ?!
Witam wszystkie forumowiczki !! ;-) Być może się powtórzę gdzieniegdzie ;-), ale nie znalazłam w całości wśród postów odpowiedzi na moje nurtujące mnie pytania. Otóż od początku roku mam dziwny cykl
Czytaj dalej
Tematy, których nie znalazłam w forum
Czemu ciagle mam pod górke:(
Dlaczego wokol mnie otaczaja ludzie ktorzy sa wredni i falszywi?Dlaczego moj maz uwaza ze jestem do niczego? choc nikt inny tego nie uwaza...dzis znow sie poklocilismy i wlasciwie wyszlo to
Czytaj dalej