małe ciemiaczko

Kiedy ostatnio bylismy z moja 10 miesieczna córką u lekarza to pomacaniu główki stwierdził,że ma małe ciemiaczko. Zrobili jej badanie krwi na poziom fosforu i wapnia i okazało się,ze wapnia jest duzo.Dodam jescze,że rozmiar główki to 25 centyl. Moze miałyscie podobny problem, bo strasznie sie martwie.


Oliwka13.09.2005.

11 odpowiedzi na pytanie: małe ciemiaczko

gacka Dodane ponad rok temu,

Re: małe ciemiaczko

Miałam ten problem u Julki – około 2 czy 3 miesiąca życia lekarka stwierdziła, że niepokoi ją małe ciemiączko i słabo przyrastający obwód głowy – skonsultowałam z neurologiem – diagnoza – obwód głowy warunkowany genetycznie. Oboje z mężem mamy raczej małe głowy i córcia to po prostu odziedziczyła. Ciemiączko zarosło koło 9 miesiąca i nikt z tego problemu nie robił. Miałam jedynie zakaz podawania w letnie, słoneczne dni wit. D3 – zastosowałam całorocznie .
Ciemiączko przednie powinno zarosnąć między 9 a 18 miesiącem życia, a to, że teraz jest małe nie oznacza, że szybko zarośnie. Głowa do góry

Gacka i Julka 01.03.2004

aga30 Dodane ponad rok temu,

Re: małe ciemiaczko

ja nie bardzo rozumiem o co chodzi z tymi siatkami centylowymi u nas mała obwód główki ma 39,5 cm i ciemiączko 3x3cm kończymy 6 miesiąc

Aga + aniołek(2003) i Natalka 30.01.2006

kra Dodane ponad rok temu,

Re: małe ciemiaczko

Samo ciemiączko, to nie problem – Wiktorkowi zarosło zupełnie, jak miał 4.5 miesiaca. Z obwodem głowy nie pomogę, bo nie nic o tym nie wiem, ale przychodzi mi do głowy jedno pytanie: jak się ma obwód głowy do wagi i wzrostu (tzn. jak pozostałę parametry wypadają na siatce centylowej?) Jeśli nie ma dużej rozbieżności, to bym się chyba nie przejmowała.


Kra+Wiktorek(2.5r)+Marcelek(11m)

nala Dodane ponad rok temu,

Re: małe ciemiaczko

A więc tak wzrost-75 c., waga-25c., głowa 25 c.


Oliwka13.09.2005.

nala Dodane ponad rok temu,

Re: małe ciemiaczko

W książeczce zdrowia dziecka masz siatki centylowe. Musiasz na nie nałożyć wiek i np. wage czy wzrost. W ten sposób możesz sprawdzić czy prawidłowy jest np. wzrost czy waga. 50 centyl to idealnie-średnio, dolna granica to 25c. a górna to 75c.


Oliwka13.09.2005.

nala Dodane ponad rok temu,

Re: małe ciemiaczko

Dzięki Twój post bardzo mnie uspokoił.


Oliwka 13.09.2005.

kra Dodane ponad rok temu,

Re: małe ciemiaczko

A jak mierzysz wzrost? Pytam dlatego, że część osób mierzy na leżąco – “po kręgosłupie”, a siatki centylowe zakłądają mierzenie na stojąco, a jeśli na leżąco, to “po linii prostej” – wtedy wychodzi trochę mniej.
Rozbierzność 75 -25 centyl, to moim zdaniem sporo, ale to może być cecha dziedziczna… Sama nie wiem.


Kra+Wiktorek(2.8l)+Marcelek(ROK)

dao Dodane ponad rok temu,

Re: małe ciemiaczko

U nas pediatra też stwierdziła małe ciemiączko już w 2-gim miesiącu. Odstawiłyśmy D3 całkowicie i jak na razie wszystko wydaje się ok. Czy karmisz dziecko piersią czy podajesz mieszankę?

Dao (dawniej swa), Witold, Maja (12/03/2004) i Nina (09/02/2006)
[Zobacz stronę] – nasze trzecie dziecko 😉

nala Dodane ponad rok temu,

Re: małe ciemiaczko

Karmie mleczkiem modyfikowanym, O,iwka miała badania na gospodarke wapniowo-fosforową . Pani doktor powiedziała,że mamy podawać jedna krople witaminy d dziennie.


Oliwka 13.09.2005.

aruga Dodane ponad rok temu,

Re: małe ciemiaczko

Mo Wojtek urodził się z malutkim ciemiączkiem, ale rósł bardzo szybko i pediatra zalecił 2 krople wit. D3 i tak podawałam. Ciemiączko mimo to nie zarosło zbyt szybko a główka przyrastała prawidłowo
a Twoja niunia jak się urodziła to obwód główki był też na 25 centylu?? Bo jeśli tak to wszystko ok, tak myślę

Wojtuś (07.08.2005)

nala Dodane ponad rok temu,

Re: małe ciemiaczko

Jak sie urodziła to obwód główki był 34 cm. Przestałam sie tym tak zamartwiac jak ostatnio spotkałam się z mojom znajomom i jej córeczką, okazało się,ze ma duzo mniejsza główkę niz Oliwka i wszystko jest ok jej pediatra nie robi paniki.


Oliwka 13.09.2005.

Znasz odpowiedź na pytanie: małe ciemiaczko

Dodaj komentarz

Wszystko o porodzie
i jak tu się nie bać?
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3507632.html?skad=rss [img]http://foto.onet.pl/upload/17/15/_617322_n.jpg[/img]
Czytaj dalej
Jedno- i dwulatki
Moderator szpilki
Poniewaz jak wiadomo moderator nie angazuje sie osobiscie w dyskusje forumowe wiec znalazlam sposób żeby szpilce buzie zamknąć :P Gratulacje Magda! smoki i smoczaki
Czytaj dalej