Maloplytkowosc w ciazy

Dziewczyny jak w tytule…lekarz podejrzewa u mnie maloplytkowosc.
Czy wiecie jak to sie ma do porodu sn? Czy konieczna bedzie cesarka?
Prosze napiszcie jezeli,ktoras z Was miala badz ma problem ze spadkiem plytek krwi bedac w ciazy.
Boje sie….
Bede wdzieczna za kazda odpowiedz 🙁

10 odpowiedzi na pytanie: Maloplytkowosc w ciazy

  1. ja miałam podejrzenie że mam małopłytkowośc co później okazało się błedem w liczeniu płytek przez laboratorium.
    Więc tak, jeżeli lekarz coś podejrzewa to powinnaś dostac skierowanie do INSTYTUTU HEMATOLOGII ja byłam kilka razy na wizytach (warszawa)
    a jeżeli chodzi o poród to jeżeli masz poniżej 100tys płytek to nie dostaniesz znieczulenia zzo.
    ile masz płytek??

    • Małopłytkowości należą do najczęściej występujących skaz krwotocznych. Ustalenie przyczyny jest złożonym postępowaniem, a ciąża dodatkowo komplikuje ten problem. Małopłytkowość może być spowodowana niedostatecznym wytwarzaniem płytek (małopłytkowość centralna), nadmiernym ich niszczeniem (małopłytkowość obwodowa), sekwestracją w śledzionie lub rozcieńczeniem we krwi. Może też być wynikiem kilku mechanizmów współwystępujących ze sobą. W czasie prawidłowo przebiegającej ciąży, najczęściej w III trymestrze, liczba płytek ulega zmniejszeniu o 10-20% (1).
      Zawsze po otrzymaniu wyniku z obniżoną liczbą płytek należy wykluczyć małopłytkowość rzekomą, (w małopłytkowości rzekomej, w rozmazie krwi, występują agregaty ze zlepionych płytek) oraz zastosowanie do liczenia płytek innego niż EDTA (wersenian sodu) antykoagulantu. Problem ten jest omówiony dalej.
      Powszechne zastosowanie automatycznych analizatorów hematologicznych do wykonywania badania morfologicznego krwi przyczyniło się do częstszego rozpoznawania małopłytkowości. Na ogół jest to małopłytkowość małego (liczba krwinek płytkowych 100-150G/L) i średniego (50-100 G/L) stopnia. Małopłytkowość ciężka? liczba płytek <50G/L, a zwłaszcza <30G/L, związana jest z różnie nasilonymi objawami klinicznymi w postaci skazy skórnej, śluzówkowej, skłonnością do łatwego siniaczenia się, aż po samoistne krwawienia skórno-śluzówkowe z dziąseł, nosa, dróg rodnych, krwawienia z przewodu pokarmowego, śródczaszkowe. Często nie obserwuje się korelacji między liczbą płytek a obrazem klinicznym oraz nasileniem skazy, ale wskaźnik ryzyka jest znacznie większy w małopłytkowości ciężkiej. Ten brak korelacji może wiązać się ze współwystępującymi z małopłytkowością zaburzeniami czynności płytek krwi. Trombocytopatie mogą być ubocznym skutkiem działania leków, występują w mocznicy, chorobach wątroby, w zespole rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC).
      Dla wyjaśnienia przyczyny małopłytkowości, tak jak w każdym badaniu lekarskim istotny jest wywiad. Należy ustalić czy: 1) stwierdzano małopłytkowość przed ciążą, 2) wystąpiła ona w trakcie trwania obecnej ciąży i w którym jej trymestrze, 3) dziecko z poprzedniej ciąży miało małopłytkowość, 4) wywiad położniczy jest obciążony niepowodzeniami (poronieniami, porodami martwych płodów spowodowanymi wylewami do centralnego układu nerwowego), czy posiadane potomstwo rozwija się prawidłowo i nie stwierdza się u niego opóźnienia rozwoju psychoruchowego, mózgowego porażenia dziecięcego, padaczki, 5) małopłytkowość jest objawem izolowanym, czy współwystępuje z innymi chorobami (tab. 1) (2). Małopłytkowość może być również objawem poważnych schorzeń komplikujących samą ciążę, takich jak: nadciśnienie indukowane ciążą z obrzękami i proteinurią, DIC, mikroangiopatie zakrzepowe (zespół wątrobowo-zakrzepowy, zakrzepowa plamica małopłytkowa).
      Tabela 1. Klasyfikacja małopłytkowości w ciąży.
      Związane z ciążą
      Małopłytkowość ciężarnych
      Małopłytkowość w przebiegu nadciśnienia indukowanego ciążą (gestoza)
      Zespół HELLP (hemoliza, zwiększone stężenie aminotransferaz wątrobowych i zmniejszona liczba płytek)
      Ostre stłuszczenie wątroby
      Małopłytkowości niezwiązane z ciążą
      Immunologiczne:
      ITP
      Toczeń układowy
      Zespół fosfolipidowy
      Małopłytkowość polekowa (wywołana przez
      heparynę, preparaty złota, chinidynę, penicylinę, cymetydynę, digoxynę)
      Małopłytkowość w przebiegu infekcji wirusowych (wirusy wykazują reakcje krzyżowe z antygenami płytek):
      HIV (ludzki wirus niedoboru odporności,
      Epstein-Barr wirus
      CMV (cytomegalowirus)
      Zespoły mikroangiopatii zakrzepowych
      Zakrzepowa plamica małopłytkowa
      Zespół hemolityczno-mocznicowy
      DIC (rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe)
      Niewydolność szpiku
      Białaczki
      Anemia plastyczna
      Niedobory dietetyczne
      Niedobór kwasu foliowego
      Hipersplenizm
      Małopłytkowość rzekoma
      Małopłytkowość u kobiet ciężarnych
      Małopłytkowość stwierdzana jest w 6-10% ciąż, w tym ciężka w <0,1% (3). Najczęściej, bo w 75% rozpoznawana jest małopłytkowość ciężarnych (ang. gestational (incidental) thrombocytopenia? GT), u 21% ciężarnych z małopłytkowością związana jest ona z gestozą. Małopłytkowość immunologiczna samoistna i w przebiegu tocznia jest rozpoznawana u 3,8% ciężarnych z małopłytkowością. Takie schorzenia jak DIC, zator płynem owodniowym, immunologiczna małopłytkowość wywołana przez leki występują u 80G/L) stanowią istotę rozpoznania. W niektórych przypadkach bardzo trudno lub wręcz niemożliwe jest rozpoznanie, czy mamy do czynienia z GT czy z małopłytkowością samoistną (ang. autoimmune idiopatic thrombocytopenia ITP), która rozpoczęła się w ciąży. Rozpoznanie ITP jest ustalane przez wykluczenie wtórnej przyczyny małopłytkowości, gdy nie ustępuje ona po porodzie. W ITP przeciwciała przeciwpłytkowe (skierowane do glikoprotein (GP) błony komórkowej krwinek płytkowych, które są nośnikami swoistych antygenów płytkowych HPA (tab. 2) po przejściu przez łożysko mogą spowodować małopłytkowość i/lub krwawienia narządowe u płodu albo noworodka (1, 5). Należy pamiętać, że przeciwciała płytkowe można również stwierdzić w GT, małopłytkowości występującej w przebiegu nadciśnienia, kolagenoz, cukrzycy, chorób tarczycy czy też w powikłaniach położniczych, takich jak zatrucie ciążowe, stan przedrzucawkowy (6, 7). W przypadkach, w których w surowicy matki stwierdzane są autoprzeciwciała, liczba krwinek płytkowych u niej nie zawsze musi być obniżona. Możemy mieć wtedy do czynienia z tak zwaną małopłytkowością utajoną ( hidden thrombocytopenia) lub z remisją ITP, ale wówczas choroba ta była rozpoznawana u matki przed ciążą (6, 7, 8). Kobiety takie mogą rodzić dzieci z małoplytkowością. U matek z małopłytkowością nie obserwuje się czynników rokowniczych co do urodzenia dzieci z małopłytkowością, jak i co do stopnia jej nasilenia (6, 7). Przeciwciała przeciwpłytkowe mogą być związane albo z krwinkami płytkowymi i/lub mogą występować w surowicy. Z kolei niewykrycie przeciwciał nie wyklucza immunologicznego tła małopłytkowości (1, 2).

      • Zamieszczone przez dorotusia
        Dziewczyny jak w tytule…lekarz podejrzewa u mnie maloplytkowosc.
        Czy wiecie jak to sie ma do porodu sn? Czy konieczna bedzie cesarka?
        Prosze napiszcie jezeli,ktoras z Was miala badz ma problem ze spadkiem plytek krwi bedac w ciazy.
        Boje sie….
        Bede wdzieczna za kazda odpowiedz 🙁

        a może trzeba zrobić badania jeszcze raz? wiesz czasem się “sklejają” i wychodzi fałszywy wynik ja od lat mam za mało albo na granicy normy jesli chodzi o krzepliwość krwi to wiele czynników na nią wpływa nie tylko liczba płytek głowa do góry (a jeśli można zapytać to jaki masz wynik w stosunku do normy w lab?)

        • Dzieki za odpowiedzi…
          Tak musze powtorzyc wszystkie badania…w tej chwili mam 100 tys, ( co prawda zawsze byly na garnicy normy 150 tys). W pierwszej ciazy tez mialam niskie, ale nie az tak. Ostatnio mialam 150 tys ( miesiac temu) i zaczelam brac zelazo i mimo tego ciagle spadaja….

          • 150 tys to ok 🙂
            ja jakoś 19 stycznia byłam w instytucie hematologii to miałam 140 tys. więc w tej dolnej normie jak to powiedziała doktor 😉

            • Zamieszczone przez natalinka901
              150 tys to ok 🙂
              ja jakoś 19 stycznia byłam w instytucie hematologii to miałam 140 tys. więc w tej dolnej normie jak to powiedziała doktor 😉

              150 tys mialam miesiac temu teraz mam 100 tys:(

              • Mi pod koniec ciąży płytki bardzo spadały. W dniu porodu miałam 75 tys, miałam cesarkę (akurat z innych względów) ale przez te płytki miałam znieczulenie ogólne.

                • Pewnie nie pocieszę ale ja właśnie miałam podejrzenie małopłytkowości. Zrobiłam drugie badanie i wyszło lepiej. Badanie było robione w poniedziałek a rodziłam w środę i niestety się okazało, że badania z poniedziałku nijak się miały do tych ze środy Urodziłam naturalnie ale po porodzie musieli mi podać 3 “krwawe Mary” bo wstać z łóżka nie byłam w stanie

                  Generalnie po swoich doświadczeniach domagałabym się badania krwi robionego przed porodem

                  • Dorotusiu, moja mama ma maloplytkowosc – ale oczywiscie nie jest teraz w ciazy. To co chce napisac to to, ze zawsze jak oddaje krew to ma napisane na skierowaniu, zeby oznaczyc plytki zaraz po pobraniu, bo po kilku godzinach w ogole ich w krwi nie ma. Moze ty tez powinnas miec krew oznaczona zaraz po pobraniu? Bo np po kilku godiznach wlasnie wychodza Ci takie wyniki…..

                    • moja koleżanka ma małopytkowość od urodzenia. Rodziła naturalnie, szybko sprawnie ale musiała więcej się badać w ciąży

                      Znasz odpowiedź na pytanie: Maloplytkowosc w ciazy

                      Dodaj komentarz

                      Angina u dwulatka

                      Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                      Czytaj dalej →

                      Mozarella w ciąży

                      Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                      Czytaj dalej →

                      Ile kosztuje żłobek?

                      Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                      Czytaj dalej →

                      Dziewczyny po cc – dreny

                      Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                      Czytaj dalej →

                      Meskie imie miedzynarodowe.

                      Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                      Czytaj dalej →

                      Wielotorbielowatość nerek

                      W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                      Czytaj dalej →

                      Ruchome kolano

                      Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                      Czytaj dalej →
                      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                      Logo
                      Enable registration in settings - general