mamy po przejściach – potrzebna rada

Moja koleżanka spotykała sie z chłopakiem dwa lata. Jakiś czas temu zerwali ze sobą. Ale wkrótce okazało się, że koleżanka jest w ciąży. Powiedziała to sowjemy byłemu chłopakowi, powiedział że nie wierzy…
Potem żeby usunęła ciążę, bo on nie chce być ojcem. Gdzieś w między czasie gadał, że ona chce go wrobić i jeśli ślub to tylko z intercyzą itd.

Koleżanka jest studentką… jej były chłopak też. Sytuacja trudna, ale ona jest szalenie dzielna. Cieszy się, że będzie mamą. Do niego się nie odzywa. Nic od niego nie chce.

I tu potrzebna jest rada. Co zrobić. Rządać uznania dziecka? Jakie będą tego konsekwencje?
Podawać, że ojciec jest nieznany? Czy to zamknie drogę do ewentualnych alimentów (bo nigdy nie wiadomo jak to będzie)
Jak uniemożliwić mu ingerowanie w życie dziecka. A równocześnie zachować na wszelki wypadek możliwość egzekwowania pomocy materialnej?
Co zrobić, żeby dzoecko miało nazwisko matki, nawet jeśli zostanie uznane? Oj dużo pytań, bo trudny temat dla młodej osoby. Poradźcie, proszę.

Ania

Szymon

3 odpowiedzi na pytanie: mamy po przejściach – potrzebna rada

  1. Re: mamy po przejściach – potrzebna rada

    Ja coprawda po przejściach nie jestem ale tak:
    Jeśli matka nie jest mężatką to dziecko napewno dostaje automatycznie nazwisko matki. Gdyby chciała mu dać nazwisko ojca to trzeba by to jakoś załatwiać specjalnie…
    Co do uznania ojcostwa to nie mam pojęcia ale napewno trzeba to będzie zrobić sądownie – i zrobić TRZEBA i od razu walczyć o alimenty – a czemu mu darować choćby materialną odpowiedzialność za dziecko???
    Walka o ojcostwo i alimenty nie wyklucza pozbawienia praw rodzicielskich ojca – myślę że nie będzie z tym problemów w takim przypadku.
    Czyli dziecko ma nazwisko matki, uznanego ojca, zasądzone alimenty, a ojciec nie ma praw rodzicielskich czyli nie ma nic do gadania jeśli chodzi o dziecko – wychowanie, zdrowie, edukację itd.
    Nie wiem tylko jak to jest z odwiedzinami w takim przypadku…
    Ja bym radziła udac się na rozmowę z adwokatem – zasięgnąć porady prawnej – on będzie wszystko najlepiej wiedział i powie co robić, pomoże napisać pozew itd. – moze można coś załatwić nawet przed narodzinami dziecka??? (np alimenty dla matki)
    Powodzenia!

    Agata + Ania 7.09.2004

    • Re: mamy po przejściach – potrzebna rada

      Poniżej kopiuje trochę prawniczego “bełkotu” ;-))), ale na temat.
      Moja koleżanka miała kiedyś podobny problem, sprawa ciągnęła się długo i była raczej mało przyjemna.
      Ale chyba warto.
      I też mimo wszystko, radzę zasięgnąć opinii prawnika, ale i tak jakiekolwiek kroki, koleżanka może podjąć dopiero po urodzeniu dziecka.

      Dodam jeszcze tylko, że jeśli fact uzna dziecko, to otrzymuje ono automatycznie jrgo nazwisko, chyba, że ojciec wyrazi zgodę, aby było inaczej.

      SĄDOWE USTALENIE OJCOSTWA
      Przez sądowe ustalenie ojcostwa rozumie się stwierdzenie w wyroku sądowym, że dziecko urodzone poza małżeństwem pochodzi od określonego mężczyzny.

      Kiedy można dochodzić sądowego ustalenia ojcostwa?
      Sądowego ustalenia ojcostwa można dochodzić, gdy pochodzenie dziecka od ojca nie wynika ani z domniemania ojcostwa męża matki ani z uznania dziecka. Domniemanie ojcostwa męża matki zachodzi, jeżeli dziecko urodziło się w trakcie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania, unieważnienia lub orzeczenia separacji (art. 62 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) – domniemanie to może być obalone tylko w drodze powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.
      Nie można żądać sądowego ustalenia ojcostwa dziecka poczętego, lecz jeszcze nieurodzonego.

      Kto może dochodzić sądowego ustalenia ojcostwa?
      Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć: dziecko, matka oraz domniemany ojciec dziecka lub prokurator. Matka może wytoczyć powództwo w imieniu własnym jak i w imieniu dziecka – nie jest potrzebna na to zgoda sądu opiekuńczego. Powództwo może wytoczyć także matka, która została pozbawiona władzy rodzicielskiej. Jeżeli matka ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych (jeżeli ukończyła 13 lat, a nie ukończyła 18 lat i nie zawarła przed ukończeniem 18 lat związku małżeńskiego), wówczas powództwo może wytoczyć w imieniu matki jej przedstawiciel ustawowy. Uprawnienie matki do wytoczenia powództwa o ustalenie ojcostwa jest jej prawem osobistym, niezależnym od sprawowania lub niesprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem i ewentualnego sprzeciwu opiekuna.
      Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć także biologiczny ojciec dziecka. Podobnie jednak jak matka, nie może wystąpić z takim żądaniem po śmierci dziecka lub po osiągnięciu przez nie pełnoletności. W razie śmierci dziecka, które było powodem w sprawie, o ustalenie ojcostwa mogą dochodzić jego zstępni.

      Przeciw komu należy wytoczyć powództwo o ustalenie ojcostwa?
      Powództwo o ustalenie ojcostwa wytacza się przeciw domniemanemu ojcu, a gdy on nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy.
      Domniemany ojciec dziecka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko dziecku i matce, a gdy matka nie żyje – przeciwko dziecku. Powództwo wzajemne o ustalenie ojcostwa jest niedopuszczalne. W czasie trwania procesu o ustalenie ojcostwa nie może być wszczęta odrębna sprawa o ustalenie ojcostwa, jednak strona pozwana w sprawie o ustalenie ojcostwa może również żądać ustalenia ojcostwa.
      Powództwo o ustalenie ojcostwa wytacza się przed sąd rejonowy, w okręgu którego pozwany ma miejsce zamieszkania. Powództwo można wytoczyć także przed sąd rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego (art. 17, 27 i 32 Kodeksu postępowania cywilnego).
      Domniemanym ojcem jest ten mężczyzna, który obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym, a nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem się dziecka (tzw. okres koncepcyjny). Dla powstania domniemania wystarcza nawet jednorazowe zbliżenie w okresie koncepcyjnym, gdyż może ono być wystarczające dla poczęcia dziecka.
      Pozwanym może być tylko jeden mężczyzna – żądanie skierowane przeciwko jednemu mężczyźnie z istoty rzeczy wyłącza równoczesne skierowanie takiego żądania przeciwko innemu. Oddalenie powództwa wytoczonego przeciwko jednemu mężczyźnie nie wyklucza wniesienia kolejnego pozwu przeciw mężczyźnie, którego ojcostwo uznane zostało za bardziej prawdopodobne.

      Jak można wzruszyć domniemanie pochodzenia dziecka?
      Zainteresowany mężczyzna może dowodzić, iż wbrew temu domniemaniu nie jest ojcem dziecka. Może to nastąpić przede wszystkim w drodze dowodów przyrodniczych – przykładowo w drodze grupowego badania krwi, badań antropologicznych, badań DNA (te są kosztowne), a także na okoliczność zdolności mężczyzny do poczęcia dziecka. Okoliczność, że matka w tym okresie obcowała także z innym mężczyzną, może być podstawą obalenia domniemania tylko wtedy, gdy z okoliczności wynika, że ojcostwo innego mężczyzny jest bardziej prawdopodobne. Do okoliczności tych należy między innymi ciągłość współżycia matki dziecka z innym mężczyzną w zestawieniu z jednorazowym zbliżeniem z nią mężczyzny pozwanego w procesie o ustalenie ojcostwa.

      Czy w razie sądowego ustalenia ojcostwa władza rodzicielska przysługuje także ojcu?
      W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa władza rodzicielska przysługuje ojcu tylko wtedy, gdy przyzna mu ją sąd w wyroku ustalającym ojcostwo. Sąd może przyznać ojcu władzę rodzicielską w okresie późniejszym (art. 93 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

      Czyje nazwisko nosi dziecko w przypadku sądowego ustalenia ojcostwa?
      W przypadku sądowego ustalenia ojcostwa dziecko nosi nazwisko ojca, jeżeli dziecko albo jego przedstawiciel ustawowy złoży taki wniosek do sądu. Jeżeli dziecko ukończyło lat trzynaście, do nadania nazwiska ojca potrzebne jest także wyrażenie zgody przez dziecko osobiście – art. 89 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeżeli taka sytuacja nie zachodzi, kierownik urzędu stanu cywilnego wpisuje w akcie urodzenia dziecka nazwisko matki i – jako imię ojca – imię wskazane przez matkę (art. 42 ust. 2 prawa o aktach stanu cywilnego).

      pozdrawiam

      • Re: mamy po przejściach – potrzebna rada

        pozbawienie praw rodzcielskich oznacza nie ingerowanie w zycie dziecka ale placic i tak bedzie musial!

        Znasz odpowiedź na pytanie: mamy po przejściach – potrzebna rada

        Dodaj komentarz

        Angina u dwulatka

        Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

        Czytaj dalej →

        Mozarella w ciąży

        Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

        Czytaj dalej →

        Ile kosztuje żłobek?

        Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

        Czytaj dalej →

        Dziewczyny po cc – dreny

        Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

        Czytaj dalej →

        Meskie imie miedzynarodowe.

        Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

        Czytaj dalej →

        Wielotorbielowatość nerek

        W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

        Czytaj dalej →

        Ruchome kolano

        Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

        Czytaj dalej →
        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
        Logo
        Enable registration in settings - general