Matka chrzestna

Czy żyjąc z mężczyzną bez ślubu i mając dziecko, mogę być matką chrzestną?

45 odpowiedzi na pytanie: Matka chrzestna

cukierkova Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez evela:Czy żyjąc z mężczyzną bez ślubu i mając dziecko, mogę być matką chrzestną?

zalezy od tego czy ksiądz z twojej parafii wystawi ci świstek. U mnie bylo tak ze na chrzestną starszego syna chcialam wziąść bratową męza, ale ona miala tylko slub cywilny..i proboszcz jej powiedzial ze dopuki nie wezmie koscielnego slubu to on nie wystawi jej potrzebnego papierka zeby byla matka chrzestną. bo zyje w grzechu.

zuzel Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez evela:Czy żyjąc z mężczyzną bez ślubu i mając dziecko, mogę być matką chrzestną?
hmmm
zanim ja zostałam matką chrzestną, najpierw musiałam udać się do kancelarii w swojej parafii, gdzie byłam chrzczona, przyjmowałam I komunię św. i w której byłam bierzmowana, po zaświadczeniem, że przyjęłam te sakramenty (nie wiem czy bierzmowanie jest konieczne)
nie byłam tam osobiście nawet, wysłałam siostrę 🙂
w kancelarii dostałam taki świstek do wypełnienia – potwierdzenie spowiedzi
poszłam do spowiedzi (w dowolnym kościele) i ksiądz mi karteczkę podpisał

no i dochodzę do sedna – jak się będziesz spowiadać z życia z mężczyzną bez ślubu (czy za to żałujesz? czy obiecujesz poprawę?)
no i zależy jak ksiądz do tego podejdzie (czy da rozgrzeszenie czy nie); możesz oczywiście iść do głuchego księdza i on CI podpisze – to musisz w sumieniu swoim rozważyć

no i problem jeszcze może się pojawić jeśli w parafii, w której będzie dziecko chrzczone, jeżeli jest “powszechnie wiadome”, że żyjesz w związku niesakramentalnym – wtedy ksiądz może zasugerować rodzicom dziecka, żeby wybrali inną chrzestną

picaporte Dodane ponad rok temu,

Raczej wątpię żeby ksiądz dający świstek się na to zgodził. Trzeba być samotnym albo po ślubie. Rozwodnicy też nie mogą być chrzestnymi.

zuzel Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez picaporte:Raczej wątpię żeby ksiądz dający świstek się na to zgodził. Trzeba być samotnym albo po ślubie. Rozwodnicy też nie mogą być chrzestnymi.
U mnie ksiądz dawał zaświadczenie o przyjętych sakramentach, nie pytał mnie czy żyję z jakimś chłopem czy nie 😉 (a raczej siostry, bo w moim imieniu poszła, bo mi było do kancelarii nie po drodze 😉 )

rea Dodane ponad rok temu,

Moją Maję chrzciłam w Kościele w którym przyjmowałam sakramenty, oprócz ślubu. Ksiądz pytał się nas o ślub, ale jest to nie możliwe, bo K. jest po rozwodzie. Ksiądz nie pozwolił mi się nawet wyspowiadać. Chrzestną była moja siostra, która też żyje z facetem, ale w sierpniu biorą ślub. Na to ksiądz przymknął oko i pozwolił jej trzymać moją córkę.
Moja druga siostra spodziewa się dzidzi i prosiła mnie na chrzestną. My jesteśmy w Irlandii, możemy chrzcić u irlandzkiego księdza jak i u polskiego. Ale w obu przypadkach będzie potrzebne zaświadczenie o bierzmowaniu. Skoro muszę je mieć ze swojej parafii, to zapewne mój ksiądz mi nie wystawi 🙁

gobin Dodane ponad rok temu,

masz to bierzmowanie czy nie?

mnie ksiądz pytał czy jestem katoliczką, u spowiedzi byłam i chyba ksiądz głuchy był bo musiałam upomnieć się o rozgrzeszenie.
poszła bym po zaświadczenie, nie wiem jak podchodzi do chrztu i bycia chrzestną to juz trzeba sobie odpowiedzieć na to pytanie. Ja chrzestną jestem ale nie chodzę obecnie do kościoła, ślubu nie mam i mam inne poglądy.

rea Dodane ponad rok temu,

Bierzmowanie mam, ale obawiam się, że mój ksiądz nie pozwoli mi trzymać dziecko do chrztu.

gosik Dodane ponad rok temu,

ja jako panienka żyjąca z facetem bez ślubu – mogłam

joannam Dodane ponad rok temu,

Evela jesli chrzciny sa w Irlandii nie powinno byc problemu. Tutaj to troszke inaczej “dziala” :). Najlepiej dowiedz sie w kosciele, w ktorym dziecko ma byc chrzczone.

rea Dodane ponad rok temu,

popytam, zobaczymy.
Pozdrawiam nasza grudnióweczkę 😀

joannam Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez evela:popytam, zobaczymy.
Pozdrawiam nasza grudnióweczkę 😀

I wzajemnie 🙂

picaporte Dodane ponad rok temu,

U nas nie przeszło bycie chrzestnym jak się mieszka z facetem bez ślubu. Jak widać wszystko zależy od księdza.

bep Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez picaporte:U nas nie przeszło bycie chrzestnym jak się mieszka z facetem bez ślubu. Jak widać wszystko zależy od księdza.
No a jak Ty sobie wyobrażasz? Przecież chrzestny/chrzestna powinna być wzorem życia chrześcijańskiego. Skoro jest się na bakier z przykazaniami to jak to pogodzić

cukierkova Dodane ponad rok temu,

przypomnialo mi sie jeszcze..jak chrzcilam starszego syna to nasz ksiądz kazał dla przyszlej chrzestnej przywiesc swistek ze moze byc chrzestną itd.. No i przywiozla ( bo zdecydowalismy sie na taką co moze byc ) a przy drugim dazieci..( parafia ta sama tylko proboszcz nam sie zmienił ) ksiądz nie kazał przywozić zadnego papierka. poszlam zapisac dziecko do chrztu,ustalic date i podac nazwiska chrzestnych i tyle. Chrzestna byla z innej parafii. ksiądz nawet mnie nie pytał czy jest katoliczką, czy byla bierzmowana.. nic.. zapisał podal wolne terminy..i tyle.

zuzel Dodane ponad rok temu,

No właśnie – ja jako chrzestna wszystkie świstki, zaświadczenia miałam,a w parafii w której było chrzczone dziecko (w zupełnie innym mieście) nikt ich nie wymagał, nie pytali nawet jakiego ja wyznania jestem, kazali się w księdze parafialnej podpisać i tyle.

awkaminska Dodane ponad rok temu,

tak z czystym sumieniem to nie bo teoretycznie chrzestny/a powinni czuwać nad rozwojem duchowym dziecka a nie da się przy niespełaniu 10 przykazań (“nie cudzołuż”)…. ale formalnie zależy od tdgo co Ci ksiądz w Twojej parafi napiszea napisze najcześciej na podstawie tego co mu parafianka powie (np. nie musi wspominać że z kimś żyje bez ślubu)….

awkaminska Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez zuzelka83:
no i dochodzę do sedna – jak się będziesz spowiadać z życia z mężczyzną bez ślubu (czy za to żałujesz? czy obiecujesz poprawę?)
no i zależy jak ksiądz do tego podejdzie

teoretycznie większość księży uczeli rozgrzeszenia, ale pamiętajmy że psowiedź powinna być szczera…. a co ze ze sczerością?? czy żałując i obiecując popawrę rzeczywiście (choć przez chwilę) pomyślimy “nie będzie więcej sexu bez ślubu”??? wątpię…. to taka okłamana spowiedź w sumie (dla podpisu na świstku)… Na ile po tej spowiedzi jest ważny sakrament???

marzena2929 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez evela:Czy żyjąc z mężczyzną bez ślubu i mając dziecko, mogę być matką chrzestną?
Z tego co sie orientuję niestety nie.

asik Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez picaporte:Raczej wątpię żeby ksiądz dający świstek się na to zgodził. Trzeba być samotnym albo po ślubie. Rozwodnicy też nie mogą być chrzestnymi.

Nieprawda 🙂
Istnieje instytucja świadka chrztu
tzn. jedna osoba (chrzestny lub chrzestna) muszą spełniać wszystkie wymogi
natomiast druga osoba pełni funkcję “świadka chrztu” i może być po rozwodzie, żyć w wolnym związku
“patrząc z zewnątrz” nie widać różnicy muiędzy chrzestnym a świadkiem chrztu

Zamieszczone przez Marzena2929:Z tego co sie orientuję niestety nie.

Mój K. jest po rozwodzie
żyje w grzechu 😉 – czyli w bez ślubu ze mną
i bez problemu w ubiegłym roku został chrzestnym (świadkiem) u swojego siostrzeńca 🙂

picaporte Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Bep:No a jak Ty sobie wyobrażasz? Przecież chrzestny/chrzestna powinna być wzorem życia chrześcijańskiego. Skoro jest się na bakier z przykazaniami to jak to pogodzić

Ja sobie wyobrażam tak jak jest, czyli trzeba być po ślubie 🙂 I ja jestem 🙂 I chrzestną byłam już po ślubie 😉
Ale w mojej rodzinie ( u brata) nie przeszło, siostra bratowej nie mogła być chrzestną, dlatego właśnie ja jestem.

Znasz odpowiedź na pytanie: Matka chrzestna

Dodaj komentarz

Wszystko o porodzie
Chciałabym opisać swój poród
Chciałabym opisać mój poród. Rano odszedł mi czop śluzowy po troszeczkę za każdym razem jak chodziłam do ubikacji potem pojechałam do szpitala, kiedy miałam bóle przypominające okres, miałam tam robione
Czytaj dalej
Jedno- i dwulatki
nauka na nocniczek
Jestem mamą trzynastomiesięcznej Julci i tak się zastanawiam jak to wykombinować z tą nauką na nocnik, chciałabym powoli zacząć,ale z drugiej strony Julka bardzo mało jeszcze sylabuje, także chyba nawet
Czytaj dalej