metronidazol?

Czy ktoraś z Was miała cosik takiego przepisanego w ciąży? W ulotce jest napisane, że można stosować gdy korzyści przeważają nad szkodliwym działaniem na płód. No i jest cała lista mogących pojawić się działań ubocznych. Wystraszyłam się. Mam to brać profilaktycznie, bo cały czas mnie jakieś grzybice dopadają 🙁
Lekarz nie widział, żadnego zagrożenia przepisując mi te tabletki. Może powinnam nie czytać ulotek i się nie przejmować?
Już i tak się przejęłam.

Ania

4 odpowiedzi na pytanie: metronidazol?

mamajolka Dodane ponad rok temu,

Re: metronidazol?

My lekarka w ciąży przepisała Gynalgin (chlorchinaldin+metronidazol) i też nie wiedziałam czy mogę to bezpiecznie zażywać. Poszukałam trochę w Inernecie i znalazłam sprzeczne opinie nt tego leku. Bo np. tutaj metronidazol jest zaliczany do grupy D antybiotyków: [Zobacz stronę].
Ale znalazłam też artykuł, gdzie jest napisane: „Leczenie BV u kobiet nieciężarnych, według zaleceń Ośrodka Zwalczania Chorób Zakaźnych w Atlancie (Center for Diseases Control-CDC), polega na stosowaniu miejscowym do pochwy klindamycyny ? 2% krem z aplikatorem (nazwa oryginalna Dalacin krem dopochwowy, prod. Pharmacia & Upjohn) przez 7 dni, lub metronidazolu ? 0,75% żel z aplikatorem przez 5 dni. Jako alternatywa CDC poleca leczenie doustne metronidazolem (nazwa oryginalna Metronidazol, prod. Polfa) 2 razy dziennie po 500 mg przez 7 dni lub metronidazolem doustnie w jednorazowej dawce 2000 mg.
Ciężarne w I trymestrze ciąży mogą być leczone tylko miejscowo do pochwy 2% kremem z klindamycyną, natomiast W II i III trymestrze ciąż poleca się stosowanie metronidazolu doustnie, podobnie jak u nieciężarnych lub dopochwowo klindamycyny jak i metronidazolu.
Skuteczność leczenia miejscowego do pochwy klindamycyną ocenia się na 92-94%, natomiast metronidazolu stosowanego doustnie na 90-91%.”
Nie wiem, czy ci to pomoglo. Ja nie brałam tego leku w ciąży – taka była moja decyzja. Myślę jednak, że lakarze wiedzą co robią i nie zapisywali by leku, który może zaszkodzić. Z drugiej strony trzeba się zastanowić czy jest taka konieczność. Moja lekarka na wiadomość, że lek jest źle tolerowany (trochę nakłamałam) wcale się nie zmartwiła i nic innego nie zapisała.
Pozdrawiam

Jolka mama Wiktorka (5.12.2003)

shibaa Dodane ponad rok temu,

Re: metronidazol?

Napewno na grzybicę?
Bo to raczej lek na co inne :))))
Na grzybicę sa lepsze (nowoczesniejsze) i absolutnie bezpieczne leki w globulkach dopochwowych …
Ale skoro lekarz tak zadecydował to myślę że powinnaś go posłuchać – przeciez napewno nie chciałby ci zaszkodzić.

Agata + Ania 13.IX

idalka77 Dodane ponad rok temu,

Re: metronidazol?

Też mnie grzybice rózniaste wyjątkowo zalubiły ostatnimi czasy. Ale lekarz wolał być ostrożny i osłonowo to biorę Lactovaginal. Są to kapsułki dopochwowe, zawierają głównie szczepy kwasu mlekowego, który odbudowywuje i wzmacja florę bakteryjną pochwy i dzieki temu zminiejsza się skłonność do grzybic i infekcji bakteryjnych. Jest to zupełnie bezpieczny lek i do nabycia w aptece bez recepty.
A z tymi informacjami na ulotkach, że stosować tylko wtedy kiedy korzyść dla matki przewyższa ryzyko dla płodu to jest tak, że jak producent nie zrobił odpowiednich badań i nie atestu, to wtedy umieszcza taką informację i już. Mnie teraz lekarz przepisał syrop taki, co prawda na kaszel, ale jest tam dokładnie taka sama informacja. Oczywiście jak przeczytałam to za telefon i do gin. dzwonię czy mogę i on mi właśnie powiedział, że to jest tak rozwiązywane i że mogę to brać. Dla mnie jest to absurdalne. Oni osłaniając własny tyłek dają taką informację, a później kobieta wraca z zakupionym lekiem do domu, czyta ulotkę i zaczyna się zamartwiać, można, nie można?
Na twoim miejscu pierw bym spróbowała tego Lactovaginalu, jakby pomagało to na nim bym poprzestała, bo jak wiadomo im mniej leków w ciąży tym lepiej.

Aga & baby

asiulek Dodane ponad rok temu,

Re: metronidazol?

O ile dobrze kojarze nazwe i ten lek podawali m dopochwowo w szpitalu – ale tam jako zabezpieczenie przed stanem zapalnym.
Na grzybice polecam Pimafucin- na ulotce napisane ze mozna w ciazy. Ja biore „zapobiegawczo” jedna globulka na tydz i pozniej Lactovaginal.

Asia,Jeremi i fasolcia 5.11

Znasz odpowiedź na pytanie: metronidazol??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Noworodek, niemowlę
ile czasu wychodzi zab od pojawienia sie go?
Mamy pierwszego zabka, a raczej bialy jego kawalek na dziasle:)) Ile moze to potrwac zanim wyjdzie caly? Kacperek jest bardzo marudny, mocno sie slini, dwa razy musialam mu juz dawac
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
JAK ZMIENIC NICKA?????
PROSZE WAS O RADE JAK SIE ZMIENIA NICKA BO TEN MI SIE ZNUDZIL I KOJARZY SIE RACZEJ Z MOIM MEZUSIEM A JA CHCIALABYM ZEBY TO BYLO ZWIAZANE BARDZIEJ ZE MNA
Czytaj dalej