MIGRENA to również mój problem…

znalazłam ciekawy artykuł:

Migrena

<!—->

[I]rozmowa Emilii Florkiewicz z dr n. med. specjalistą neurologii Marią M. Wysocką-Bąkowską

– Pani doktor, czy każdy ból głowy to migrena?[/I]

Nie każdy ból głowy jest migreną. Migrenę zaliczamy do samoistnych bólów głowy, tzn. takich, u których podłoża nie leżą poważne przyczyny organiczne i które nie występują w przebiegu innych chorób. Ciężka postać migreny może całkowicie unieruchomić pacjenta, pokrzyżować plany życiowe czy zawodowe w sposób nieoczekiwany. Typowe napady migrenowe polegają na silnym, pulsującym bólu głowy, któremu towarzyszą nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy. Zwykle ból jest na tyle silny, że wyłącza pacjenta z normalnego funkcjonowania, musi leżeć, a przynajmniej nie jest zdolny do wykonywania swoich normalnych czynności ani w domu, ani w pracy. Mogą także występować przejściowe objawy neurologiczne: drętwienie, zawroty głowy, zaburzenia mowy.

- Czy są jej odmiany?

Rozróżniamy migrenę klasyczną (z aurą), pospolitą (bez aury, która występuje u 80% chorych), menstruacyjną (pojawia się około trzech dni od rozpoczęcia krwawienia i nie występuje w innych fazach cyklu; w tym typie zwykle nie występują objawy aury).

Migrena z aurą różni się od migreny bez aury tym, że na około pół godziny do godziny przed wystąpieniem bólu głowy występują zaburzenia widzenia w postaci błyszczących, iskrzących zygzaków, zniekształcenia obrazu, ciemnego migoczącego punktu w postaci gwiazdek. Bywa, że dochodzi nawet do obniżenia widzenia w połowie lub nawet całym polu widzenia. Takie objawy aury wzrokowej nie powinny trwać dłużej niż trzydzieści minut.

Migrena bez aury – ból silny lub bardzo silny, występujący przynajmniej na początku jednostronnie, zwykle ma charakter pulsujący, tętniący, towarzyszą mu nudności, wymioty, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, trwa od 4 do 72 godzin. Bywają pacjenci, u których występują oba typy migreny.

Uważam, że pacjenci powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na swoje objawy, żeby umieć je potem zrelacjonować swojemu lekarzowi. Chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że bóle głowy, a w szczególności migreny są niezwykle indywidualne, a lekarz opiera swoje rozpoznanie na relacji pacjenta. Bardzo zachęcam więc do samoobserwacji i prowadzenia kalendarza.

- Jakie są przyczyny tej choroby?

Przyczyny większości napadów migrenowych często pozostają nie wyjaśnione. Uważa się, że jest to cecha nabyta i przekazywana genetycznie. Przynajmniej w 70% przypadków występuje u innych członków rodziny. Dziedziczone po ojcu często są cięższe.

- Kogo dotyka najczęściej? Czy również dzieci?

Dotyka ludzi w okresie maksymalnej aktywności życiowej, czyli między 21. a 45. rokiem życia. Zaczyna się w dzieciństwie. Dziewczynki zaczynają mieć pierwsze migreny zwykle w okresie dojrzewania. Pierwsze charakterystyczne napady pojawiają się przed 30. rokiem życia. Jeśli ktoś mówi o migrenie od 40. roku życia, to rozpoznanie budzi wątpliwości. U kobiet migrena często występuje w okresie okołomiesiączkowym. Najczęściej w okresie ciąży i karmienia migreny ustępują. Niewątpliwy wpływ na cały mechanizm występowania bólu mają hormony. Przypadłość ta ma tendencję do wygasania w okresie przekwitania, ale wtedy mamy często do czynienia z nawarstwieniem się innych typów bólu głowy. Muszę wyraźnie podkreślić, że ta dolegliwość dotyczy nie tylko kobiet, chociaż 3 razy częściej na nią cierpią.

Bywają bardzo ciężkie migreny u mężczyzn, przy czym mężczyźni rzadko się przyznają do swoich migren i bardzo niechętnie o nich mówią nawet z lekarzem, często w ogóle nie zgłaszają się z tym do niego. Niestety, nadal w Polsce pojęcie migreny czy bólów głowy jest rozpoznaniem troszkę wstydliwym. Może między innymi dlatego wydaje się nam, że to nie jest takie częste schorzenie, bo pacjenci go nie zgłaszają.

- Co wywołuje migrenę?

Oprócz predyspozycji genetycznych także niektóre czynniki środowiskowe (długo trwające emocje, stres spowodowany pracą) mogą w znacznym stopniu pogarszać przebieg choroby. Wiele osób uważa, że migrenę wywołują:

[LIST]
[*]nadmiar albo duży niedobór snu;
[*]brak posiłku, długie pozostawanie bez jedzenia;
[*]niektóre pokarmy, takie jak: dojrzałe sery fermentowane, czekolada, owoce cytrusowe, pokarmy konserwowane, chińskie jedzenie, gotowe sosy (bo zawierają glutaminian sodu), sztuczne słodziki, kofeina, alkohole (szczególnie czerwone wino);
[*]silne zapachy (perfumy, spaliny, farby);
[*]zmiany ciśnienia atmosferycznego;
[*]zaburzenia hormonalne (zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych, menopauza). Dlatego zwykle zaleca się spożywanie raczej prostszych produktów i unikanie rzeczy konserwowanych, gotowych wędlin (chociaż niektórzy kwestionują w tej chwili czynnik pokarmowy i uważają, że nie jest on najważniejszy).[/LIST]- Jak się leczy migrenę?

Leczenie w zasadzie musimy dostosować do potrzeb pacjenta, dlatego tak ważne jest, żeby sam określił, jakie szkody wywołuje migrena w jego życiu zawodowym. W przypadku wielu bólów migrenowych zupełnie wystarczające mogą się okazać dwie tabletki aspiryny czy pochodnego preparatu, a czasem dołączony do nich lek przeciwwymiotny (jeżeli będą występowały nudności, wymioty) oraz powtórzenie tych leków po 2 – 3 godzinach. Pomocne mogą się okazać także leki z grupy paracetamolu (Paracetamol, Panadol, Apap) i niesterydowych przeciwzapalnych, takie jak Ibuprom, Ibuprofen, Nurofen, Diclofenac (Majamil, Voltaren, Olfen).

Dużo lepiej działają leki w formie musującej, czopków albo zastrzyków, a to dlatego, że kiedy występują nudności, wchłanianie przez śluzówkę żołądka spada do 10 – 15%. Warto dodawać leki, które poprawiają wchłanianie i motorykę jelit.

- Jakie jeszcze inne leki się stosuje?

Od blisko 10 lat jest na świecie kilka typów leków przerywających napady migreny. Należą do grupy triptanów. W Polsce dotychczas dostępny był Imigran wydawany na receptę, o wysokiej skuteczności i pomagający w 80% przypadków. Lek ten, niestety, nie działa natychmiast, ale po około godzinie i przeciwwskazaniem do jego podawania jest choroba niedokrwienna serca albo wysokie nadciśnienie. W tej chwili wchodzi nowy triptan Zomig w tabletkach. Leki z tej grupy są chyba pierwszymi o tak wysokiej skuteczności. Muszą być przepisane przez lekarza i to po dokładnym zbadaniu pacjenta. W tej chwili uważa się, że powinno się najpierw spróbować prostego leczenia i jeśli ono okaże się nieskuteczne, przejść do triptanów.

Ale istnieje też drugi pogląd, że pacjent nie powinien być poddawany takiej terapii stopniowanej, tzn. leczeniu metodą prób i błędów. I jeżeli ma ciężkie napady, powinien od razu dostać leki właśnie z grupy triptanów. Ale musimy sobie zdawać sprawę z tego, że te leki są na całym świecie drogie; w Polsce, w stosunku do naszych zarobków, bardzo drogie. Jedna tabletka kosztuje od 30 do 60 zł. Dzięki staraniom Polskiego Stowarzyszenia Migrenowego i Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy mamy nadzieję, że migrena zostanie włączona do listy chorób przewlekłych, że leki te będą miały szansę dostać się na listę 30% odpłatności, co byłoby ogromnym sukcesem. Niestety, zajmie to trochę czasu, być może dopiero za rok będziemy mieli tańsze leki.

- Czy migrenę nożna wyleczyć?

Migreny nie można wyleczyć, ale można ograniczyć liczbę napadów i złagodzić ich przebieg. Napady migreny przechodzące jeden w drugi, połączone z odwodnieniem czy zaburzeniami świadomości wymagają hospitalizacji.

Migrenę można też leczyć metodą akupunktury, akupresury, ale nie znam nikogo z moich pacjentów, kto zostałby tą metodą wyleczony całkowicie.

- Jak zaradzić migrenom?

Na początku napadu zachęcałabym do wypicia słodzonej herbaty, wzięcia 2 aspiryn najlepiej w formie rozpuszczalnej ewentualnie w postaci czopka przeciwbólowego i, jeśli to możliwe, położenia się w ciemnym pokoju, z zimnym okładem na głowie. Przy częstych i silnych napadach migreny konieczne jest włączenie leku na stałe, zapobiegawczo.

Chcę podkreślić, że stosunek otoczenia jest niezwykle ważny dla pacjentki czy pacjenta z migreną. Już samo to, że nie będą się bali lekceważenia, czasem nieprzyjemnych uwag ze strony otoczenia, może wpływać na mniejsze nasilenie samego napadu.

- Jest Pani prezesem Polskiego Stowarzyszenia Migrenowego. Dlaczego powstało?

Polskie Stowarzyszenie Migrenowe powstało z inicjatywy grupy pacjentów. Po prostu wspólnie doszliśmy do wniosku, że warto powalczyć o społeczną pozycję tej choróby, o potraktowanie tych pacjentów (ponad cztery miliony w Polsce) na równi z innymi, np. chorymi na padaczkę, którzy leki otrzymują w zasadzie bezpłatnie, tylko za opłatą ryczałtową.

Zebranie założycielskie stowarzyszenia odbyło się w grudniu 1998. Naszym celem jest organizowanie spotkań, grup samopomocy pacjentów, dążenie do zwiększenia społecznej świadomości na temat migreny, ułatwienie cierpiącym dostępu do nowoczesnych metod leczenia. Podejmujemy działania, które skłonią Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej i innych decydentów do wprowadzenia dopłaty do leków z grupy triptanów, które w większości krajów europejskich są dotowane w 50, a nawet 100 procentach.

- Dziękuję za rozmowę.

Aby ułatwić lekarzowi rozpoznanie, należy:
[LIST]
[*]określić swój wiek, typ pracy, inne schorzenia, charakter bólu głowy (jednostronny czy obustronny, tępy, opasujący, cisnący, pulsujący, rozsadzający, rozpierający, ostry);
[*]podać, jak długo i kiedy bolała głowa, czy temu bólowi towarzyszą inne objawy (zaczerwienienie oczu, nierówność źrenic, przyspieszenie tętna serca, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, jakiekolwiek inne objawy).[/LIST]

zapraszam do dyskusji i… łączenia się gigantycznym bólu 🙁

Pozdrówki 🙂

26 odpowiedzi na pytanie: MIGRENA to również mój problem…

su Dodane ponad rok temu,

A mnie w ciąży zaczęła się ta migrena z aurą- masakra:(- mam co 10-14 dni…teraz się zbliża:(

superbasiek Dodane ponad rok temu,

ja mam też klasyczną (niestety) i przypuszczam że ma podłoże alergiczne lecz czasem dostaję ataku ot tak :(… ja walczę z nią tak:
kiedy tylko zaczynają się aury zarzucam ketonal100 i się kładę… po około pół godziny kończą się aury i zaczyna się ból, ale po ketonalu dużo lżejszy i bardziej do zniesienia niż bez…. kiedys przetrwałam atak migreny bez przeciwbólowych środków, z mokrą ściereczką na oczach przeleżałam 4 godziny (i pół dnia zwiało)…..

…. ja na 100% dostaję migren po czekoladzie, Chela-Mag B6, i przebywając w jednym pomieszczeniu z kotem….

kiedyś jako reakcja alergiczna dostawałam biegunkę albo wysypke, albo zatykał mi się nos…. teraz częściej jest to atak migreny… to ja już wolałam biegunkę….

Pozdrówki 🙂

su Dodane ponad rok temu,

wiesz mnie bardziej denrwują te aury niż ból- a na nie chyba nie ma sposobu- wiem tylko,że jeśli nie położę się od razu jak się zaczynają tylko jestem tam gdzie jest jasno to te aury trwają dłużej niż 30 min. Ty tez tak masz?

justhna77 Dodane ponad rok temu,

Ja mam i klasyczną i menstruacyjną, aura też bywa niestety.
W lutym ponad 2 tygodnie miałam ból, coś okropnego. Ostatnio internistka przepisała mi Cinie i jak na razie czuję się bezpieczniej bo przerywają mi atak

ahimsa Dodane ponad rok temu,

Nie wiem czy to co mnie dopada to migrena… Ale to właśnie taki pulsujący ból jak by ktoś czaszkę rozłupywał, nie moge ruszyć głową wtedy bo od razu atak bólu. Najlepiej się wtedy nie ruszać,nie ruszac głową ani niczym…maskara.

leki typu Nurofen nie pomagają na to- chyba, że zjem wiadro

superbasiek Dodane ponad rok temu,

aury zaczynają się u mnie przeważnie tak samo 😉 przyjmijmy że nasze pole widzenia ma kształt prostokąta, gdzieś w którymś rogu zaczyna mi się zniekształcać obraz, podobnie jak obraz na który patrzymy przez gorące powietrze, faluje,….potem falowanie się “rozrasta” aż w końcu przestaję widzieć na jedno oko i kiedy dla testu spoglądam na czyjąś twarz to widzę tylko to jego oko na którym skupię uwagę, tam gdzie powinno być drugie nie ma nic…. straszne uczucie… ale pozwala przewidzieć która strona głowy będzie mnie napierniczać (tylko nie wiem po co mi ta wiedza), bo jak aura zaczyna się na lewym oku to na 100% prawa strona mojej mózgoczaszki nie da mi żyć.. i na odwrót…
.. czasem aury zaczynają się powidokiem, dlatego nienawidzę jak mi ktoś w oczy zaświeci albo jak mi się słońce odbija bo nie bardzo wiem czy mam już aury czy jeszcze nie….

…ogólnie to zbawieniem jest dla mnie czapka z daszkiem i planuję sobie w tym roku na lato zakupić okulary przeciwsłoneczne….

Pozdrówki 🙂

su Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez SuperBasiek:aury zaczynają się u mnie przeważnie tak samo 😉 przyjmijmy że nasze pole widzenia ma kształt prostokąta, gdzieś w którymś rogu zaczyna mi się zniekształcać obraz, podobnie jak obraz na który patrzymy przez gorące powietrze, faluje,….potem falowanie się “rozrasta” aż w końcu przestaję widzieć na jedno oko i kiedy dla testu spoglądam na czyjąś twarz to widzę tylko to jego oko na którym skupię uwagę, tam gdzie powinno być drugie nie ma nic…. straszne uczucie… ale pozwala przewidzieć która strona głowy będzie mnie napierniczać (tylko nie wiem po co mi ta wiedza), bo jak aura zaczyna się na lewym oku to na 100% prawa strona mojej mózgoczaszki nie da mi żyć.. i na odwrót…
.. czasem aury zaczynają się powidokiem, dlatego nienawidzę jak mi ktoś w oczy zaświeci albo jak mi się słońce odbija bo nie bardzo wiem czy mam już aury czy jeszcze nie….

…ogólnie to zbawieniem jest dla mnie czapka z daszkiem i planuję sobie w tym roku na lato zakupić okulary przeciwsłoneczne….

Pozdrówki 🙂

Ja mam mega podobnie, ale mnie sięzaczyna od razu na jednym i drugim oku i najpier zamazuje mi się śrdoek- dokąldnie jak opisujesz- jak patrzę na czyjąś twarz to jaby nie widze polowy, albo jest ona jakaś zniekształcona -oko jakby poza głową- cieżko to opisać, światło aż boli, potem przemieszcza mi sie to na boki, pulsuje,iskrzy by wkońcu znikną- maskara- dwa razy ledwo wróciłam z Lilką do domu:(

I ja też nienawidze jak mi ktoś świeci w oczy, albo swiatło się odbija gdzieś, albo tak jak teraz słonce swiceiiło jak napadł śnieg itp – za każdym razem się boję,że to ta cholerna migrena!!!!!!!!!!!!

Okulary duuuuuuuuuuuuuuuże to jest to!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ja nawet teraz wychodze w okularach:)

mai Dodane ponad rok temu,

i mój
miewam od zawsze chyba,
parę lat temu brałam flunarizinę i migeę- działało:)
jak wycofali migeę ratowałam się ketonalem, solpadeiną
od czerwca ub r mam taaaakie jazdy, że szok ze stresem 🙁
aktualnie biorę divasacan ‘profilaktycznie’ (codziennie po 3) i tryptany w razie bólu – sumigran słabo działa ale cinie się sprawdza:)
marzy mi się miesiąc bez akcji..

superbasiek Dodane ponad rok temu,

paskudztwo, ostatni znajoma stwierdziła że ją wyleczono, brała leki przeciwbólowe + rozkurczowe i coś jeszcze, taka mieszankę….. mnie przy życiu trzyma myśl, że te jazdy kończą się po menopauzie, już bliżej jak dalej 😀

Pozdrówki 🙂

su Dodane ponad rok temu,

Mojej cioci przeszło po menopauzie właśnie, a miała tez migreny z aurą….Ja już mam dosc od paru dni to non stop wydaje mi się, że bedzie atak…jakaś taka plamka na oku jakby, gorzej widzę…. A ostatni atak był w niedzielę po spacerze:(

mai Dodane ponad rok temu,

można jeszcze w ciązę zajść
ja w obu ciązach miałam cudny błogostan..

rafal34 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Su:wiesz mnie bardziej denrwują te aury niż ból- a na nie chyba nie ma sposobu- wiem tylko,że jeśli nie położę się od razu jak się zaczynają tylko jestem tam gdzie jest jasno to te aury trwają dłużej niż 30 min. Ty tez tak masz?

Ja kiedyś miałem migreny co 3 miesiące i cała zabawa z nią – aura ok 30 min, i bóle głowy trwały ok 3 dni. A Ciebie mi szkoda i to bardzo.
Pomyśl o zmianie diety, pomaga. 🙁

su Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Rafał34:Ja kiedyś miałem migreny co 3 miesiące i cała zabawa z nią – aura ok 30 min, i bóle głowy trwały ok 3 dni. A Ciebie mi szkoda i to bardzo.
Pomyśl o zmianie diety, pomaga. 🙁

Ja jestem chora na dziwną chorobę i mam te migreny prawdpopodobnie przez to-10 maja operacja:)

su Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez mai:można jeszcze w ciązę zajść
ja w obu ciązach miałam cudny błogostan..

a mnie się w ciązy właśnie zaczęło:(

rafal34 Dodane ponad rok temu,

Ale już urodziłaś? Czy nadal jesteś w tym pięknym stadium?

su Dodane ponad rok temu,

urodzilam 10 miesiecy temu, ale okazło się,ż ejestem chora:(

rafal34 Dodane ponad rok temu,

Może masz braki witamin lub minerałów….
Mi się migrena przytrafia jak brakuje mi magnezu lub potasu…..

superbasiek Dodane ponad rok temu,

a mnie jak sobie dołożę magnezu… zjem czekoladę czy łyknę kapsułkę z magnezem… tragedia… ale jak na razie tfu tfu spokój mam… oby jak najdłużej 🙂

Pozdrówki 🙂

Dodane ponad rok temu,

Ja mam wypracowany sposób na migrenę.
Mój własny.

1. nie dopuścić do eskalacji bólu= działać szybko.
2. związać sobie głowę (czoło)
3. zjeść grapefruita!
4. napić się coca-coli gazowanej, świeżo otworzonej 🙂
5. a po tym wszystkim położyć się i zasnąć.

W razie silnego bólu wziąć dodatkowo tabletkę np. eferalgan rozpuszczany w wodzie.

Migrena już nie trwa u mnie 3 dni a jeden.
Potem jedynie ćmi 😉

rafal34 Dodane ponad rok temu,

Grejpfrut na bardzo dużo witamin B odpowiedzialnych za metabolizm komórkowy.
Co do opaski na głowę. Wiecie co jest ponoć dobre. Lekkie pulsacyjne uciskanie głowy. Tak by rozluźnić szwy czaszkowe.

————-

Znasz odpowiedź na pytanie: MIGRENA to również mój problem…

Dodaj komentarz

Tematy, których nie znalazłam w forum
poprosze o kciuki
jestem po powaznej rozmowie z mezem....wazny dla mnie temat... prosze o kciuki, bo wiadomo, ze kciuki forumowe czynia cuda, by wszystko poszlo po mojej mysli.... Jak sie uda to napisze o chodzi!
Czytaj dalej
Tematy, których nie znalazłam w forum
Jak by ktoś miał tyle problemów co ja...
No właśnie... Myślicie czasami tak. : Jak by ktoś ( ona, on, oni) miał tyle problemów, tyle na głowie, tyle spraw do załatwienia i tyle sytuacji nie do rozwiązania co ja
Czytaj dalej