MIGRENA to również mój problem…

znalazłam ciekawy artykuł:

Migrena

<!—->

[I]rozmowa Emilii Florkiewicz z dr n. med. specjalistą neurologii Marią M. Wysocką-Bąkowską

– Pani doktor, czy każdy ból głowy to migrena?[/I]

Nie każdy ból głowy jest migreną. Migrenę zaliczamy do samoistnych bólów głowy, tzn. takich, u których podłoża nie leżą poważne przyczyny organiczne i które nie występują w przebiegu innych chorób. Ciężka postać migreny może całkowicie unieruchomić pacjenta, pokrzyżować plany życiowe czy zawodowe w sposób nieoczekiwany. Typowe napady migrenowe polegają na silnym, pulsującym bólu głowy, któremu towarzyszą nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy. Zwykle ból jest na tyle silny, że wyłącza pacjenta z normalnego funkcjonowania, musi leżeć, a przynajmniej nie jest zdolny do wykonywania swoich normalnych czynności ani w domu, ani w pracy. Mogą także występować przejściowe objawy neurologiczne: drętwienie, zawroty głowy, zaburzenia mowy.

- Czy są jej odmiany?

Rozróżniamy migrenę klasyczną (z aurą), pospolitą (bez aury, która występuje u 80% chorych), menstruacyjną (pojawia się około trzech dni od rozpoczęcia krwawienia i nie występuje w innych fazach cyklu; w tym typie zwykle nie występują objawy aury).

Migrena z aurą różni się od migreny bez aury tym, że na około pół godziny do godziny przed wystąpieniem bólu głowy występują zaburzenia widzenia w postaci błyszczących, iskrzących zygzaków, zniekształcenia obrazu, ciemnego migoczącego punktu w postaci gwiazdek. Bywa, że dochodzi nawet do obniżenia widzenia w połowie lub nawet całym polu widzenia. Takie objawy aury wzrokowej nie powinny trwać dłużej niż trzydzieści minut.

Migrena bez aury – ból silny lub bardzo silny, występujący przynajmniej na początku jednostronnie, zwykle ma charakter pulsujący, tętniący, towarzyszą mu nudności, wymioty, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, trwa od 4 do 72 godzin. Bywają pacjenci, u których występują oba typy migreny.

Uważam, że pacjenci powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na swoje objawy, żeby umieć je potem zrelacjonować swojemu lekarzowi. Chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że bóle głowy, a w szczególności migreny są niezwykle indywidualne, a lekarz opiera swoje rozpoznanie na relacji pacjenta. Bardzo zachęcam więc do samoobserwacji i prowadzenia kalendarza.

- Jakie są przyczyny tej choroby?

Przyczyny większości napadów migrenowych często pozostają nie wyjaśnione. Uważa się, że jest to cecha nabyta i przekazywana genetycznie. Przynajmniej w 70% przypadków występuje u innych członków rodziny. Dziedziczone po ojcu często są cięższe.

- Kogo dotyka najczęściej? Czy również dzieci?

Dotyka ludzi w okresie maksymalnej aktywności życiowej, czyli między 21. a 45. rokiem życia. Zaczyna się w dzieciństwie. Dziewczynki zaczynają mieć pierwsze migreny zwykle w okresie dojrzewania. Pierwsze charakterystyczne napady pojawiają się przed 30. rokiem życia. Jeśli ktoś mówi o migrenie od 40. roku życia, to rozpoznanie budzi wątpliwości. U kobiet migrena często występuje w okresie okołomiesiączkowym. Najczęściej w okresie ciąży i karmienia migreny ustępują. Niewątpliwy wpływ na cały mechanizm występowania bólu mają hormony. Przypadłość ta ma tendencję do wygasania w okresie przekwitania, ale wtedy mamy często do czynienia z nawarstwieniem się innych typów bólu głowy. Muszę wyraźnie podkreślić, że ta dolegliwość dotyczy nie tylko kobiet, chociaż 3 razy częściej na nią cierpią.

Bywają bardzo ciężkie migreny u mężczyzn, przy czym mężczyźni rzadko się przyznają do swoich migren i bardzo niechętnie o nich mówią nawet z lekarzem, często w ogóle nie zgłaszają się z tym do niego. Niestety, nadal w Polsce pojęcie migreny czy bólów głowy jest rozpoznaniem troszkę wstydliwym. Może między innymi dlatego wydaje się nam, że to nie jest takie częste schorzenie, bo pacjenci go nie zgłaszają.

- Co wywołuje migrenę?

Oprócz predyspozycji genetycznych także niektóre czynniki środowiskowe (długo trwające emocje, stres spowodowany pracą) mogą w znacznym stopniu pogarszać przebieg choroby. Wiele osób uważa, że migrenę wywołują:

[LIST]
[*]nadmiar albo duży niedobór snu;
[*]brak posiłku, długie pozostawanie bez jedzenia;
[*]niektóre pokarmy, takie jak: dojrzałe sery fermentowane, czekolada, owoce cytrusowe, pokarmy konserwowane, chińskie jedzenie, gotowe sosy (bo zawierają glutaminian sodu), sztuczne słodziki, kofeina, alkohole (szczególnie czerwone wino);
[*]silne zapachy (perfumy, spaliny, farby);
[*]zmiany ciśnienia atmosferycznego;
[*]zaburzenia hormonalne (zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych, menopauza). Dlatego zwykle zaleca się spożywanie raczej prostszych produktów i unikanie rzeczy konserwowanych, gotowych wędlin (chociaż niektórzy kwestionują w tej chwili czynnik pokarmowy i uważają, że nie jest on najważniejszy).[/LIST]- Jak się leczy migrenę?

Leczenie w zasadzie musimy dostosować do potrzeb pacjenta, dlatego tak ważne jest, żeby sam określił, jakie szkody wywołuje migrena w jego życiu zawodowym. W przypadku wielu bólów migrenowych zupełnie wystarczające mogą się okazać dwie tabletki aspiryny czy pochodnego preparatu, a czasem dołączony do nich lek przeciwwymiotny (jeżeli będą występowały nudności, wymioty) oraz powtórzenie tych leków po 2 – 3 godzinach. Pomocne mogą się okazać także leki z grupy paracetamolu (Paracetamol, Panadol, Apap) i niesterydowych przeciwzapalnych, takie jak Ibuprom, Ibuprofen, Nurofen, Diclofenac (Majamil, Voltaren, Olfen).

Dużo lepiej działają leki w formie musującej, czopków albo zastrzyków, a to dlatego, że kiedy występują nudności, wchłanianie przez śluzówkę żołądka spada do 10 – 15%. Warto dodawać leki, które poprawiają wchłanianie i motorykę jelit.

- Jakie jeszcze inne leki się stosuje?

Od blisko 10 lat jest na świecie kilka typów leków przerywających napady migreny. Należą do grupy triptanów. W Polsce dotychczas dostępny był Imigran wydawany na receptę, o wysokiej skuteczności i pomagający w 80% przypadków. Lek ten, niestety, nie działa natychmiast, ale po około godzinie i przeciwwskazaniem do jego podawania jest choroba niedokrwienna serca albo wysokie nadciśnienie. W tej chwili wchodzi nowy triptan Zomig w tabletkach. Leki z tej grupy są chyba pierwszymi o tak wysokiej skuteczności. Muszą być przepisane przez lekarza i to po dokładnym zbadaniu pacjenta. W tej chwili uważa się, że powinno się najpierw spróbować prostego leczenia i jeśli ono okaże się nieskuteczne, przejść do triptanów.

Ale istnieje też drugi pogląd, że pacjent nie powinien być poddawany takiej terapii stopniowanej, tzn. leczeniu metodą prób i błędów. I jeżeli ma ciężkie napady, powinien od razu dostać leki właśnie z grupy triptanów. Ale musimy sobie zdawać sprawę z tego, że te leki są na całym świecie drogie; w Polsce, w stosunku do naszych zarobków, bardzo drogie. Jedna tabletka kosztuje od 30 do 60 zł. Dzięki staraniom Polskiego Stowarzyszenia Migrenowego i Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy mamy nadzieję, że migrena zostanie włączona do listy chorób przewlekłych, że leki te będą miały szansę dostać się na listę 30% odpłatności, co byłoby ogromnym sukcesem. Niestety, zajmie to trochę czasu, być może dopiero za rok będziemy mieli tańsze leki.

- Czy migrenę nożna wyleczyć?

Migreny nie można wyleczyć, ale można ograniczyć liczbę napadów i złagodzić ich przebieg. Napady migreny przechodzące jeden w drugi, połączone z odwodnieniem czy zaburzeniami świadomości wymagają hospitalizacji.

Migrenę można też leczyć metodą akupunktury, akupresury, ale nie znam nikogo z moich pacjentów, kto zostałby tą metodą wyleczony całkowicie.

- Jak zaradzić migrenom?

Na początku napadu zachęcałabym do wypicia słodzonej herbaty, wzięcia 2 aspiryn najlepiej w formie rozpuszczalnej ewentualnie w postaci czopka przeciwbólowego i, jeśli to możliwe, położenia się w ciemnym pokoju, z zimnym okładem na głowie. Przy częstych i silnych napadach migreny konieczne jest włączenie leku na stałe, zapobiegawczo.

Chcę podkreślić, że stosunek otoczenia jest niezwykle ważny dla pacjentki czy pacjenta z migreną. Już samo to, że nie będą się bali lekceważenia, czasem nieprzyjemnych uwag ze strony otoczenia, może wpływać na mniejsze nasilenie samego napadu.

- Jest Pani prezesem Polskiego Stowarzyszenia Migrenowego. Dlaczego powstało?

Polskie Stowarzyszenie Migrenowe powstało z inicjatywy grupy pacjentów. Po prostu wspólnie doszliśmy do wniosku, że warto powalczyć o społeczną pozycję tej choróby, o potraktowanie tych pacjentów (ponad cztery miliony w Polsce) na równi z innymi, np. chorymi na padaczkę, którzy leki otrzymują w zasadzie bezpłatnie, tylko za opłatą ryczałtową.

Zebranie założycielskie stowarzyszenia odbyło się w grudniu 1998. Naszym celem jest organizowanie spotkań, grup samopomocy pacjentów, dążenie do zwiększenia społecznej świadomości na temat migreny, ułatwienie cierpiącym dostępu do nowoczesnych metod leczenia. Podejmujemy działania, które skłonią Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej i innych decydentów do wprowadzenia dopłaty do leków z grupy triptanów, które w większości krajów europejskich są dotowane w 50, a nawet 100 procentach.

- Dziękuję za rozmowę.

Aby ułatwić lekarzowi rozpoznanie, należy:
[LIST]
[*]określić swój wiek, typ pracy, inne schorzenia, charakter bólu głowy (jednostronny czy obustronny, tępy, opasujący, cisnący, pulsujący, rozsadzający, rozpierający, ostry);
[*]podać, jak długo i kiedy bolała głowa, czy temu bólowi towarzyszą inne objawy (zaczerwienienie oczu, nierówność źrenic, przyspieszenie tętna serca, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, jakiekolwiek inne objawy).[/LIST]

zapraszam do dyskusji i… łączenia się gigantycznym bólu 🙁

Pozdrówki 🙂

Strona 2 odpowiedzi na pytanie: MIGRENA to również mój problem…

  1. o proszę, dobrze, że znalazłam ten wątek. Chyba mnie cos takiego dopada – jakies takie migrenowe bóle głowy. Od paru miesięcy w okolicach miesiączki. Przeważnie to jest jeden dzień – zaczyna się takim dosyc łagodnym, raczej tępym bólem, który w miare upływu dnia zaczyna coraz bardziej pulsować – szególnie gdy siedzę przed komputerem. No i koło popołudnia juz jest tak, że każdy ruch powoduje nowe “łupnięcie”, mdli mnie, jest mi niedobrze.

    Trochę mi pomaga przebranie sie w miekki dres i masaż stóp. Liczę na to, że jak zajdę w ciążę wreszcie, troche mi sie to ureguluje

    • Zamieszczone przez bergamote
      o proszę, dobrze, że znalazłam ten wątek. Chyba mnie cos takiego dopada – jakies takie migrenowe bóle głowy. Od paru miesięcy w okolicach miesiączki. Przeważnie to jest jeden dzień – zaczyna się takim dosyc łagodnym, raczej tępym bólem, który w miare upływu dnia zaczyna coraz bardziej pulsować – szególnie gdy siedzę przed komputerem. No i koło popołudnia juz jest tak, że każdy ruch powoduje nowe “łupnięcie”, mdli mnie, jest mi niedobrze.

      Trochę mi pomaga przebranie sie w miekki dres i masaż stóp. Liczę na to, że jak zajdę w ciążę wreszcie, troche mi sie to ureguluje

      ile ja bym dała za takie migreny 🙁

      pocieszenie- w ciążach nie miałam ani razu:)

      • Zamieszczone przez Rafał34
        Grejpfrut na bardzo dużo witamin B odpowiedzialnych za metabolizm komórkowy.
        Co do opaski na głowę. Wiecie co jest ponoć dobre. Lekkie pulsacyjne uciskanie głowy. Tak by rozluźnić szwy czaszkowe.

        ————-

        hmmm
        w moim przypadku owoce cytrusowe to wywoływacz nr 3 (po @ i perfumach)

        • Cześć dziewczyny, tu Ewa lat33, mama Jagody(8) i Adasia(3). Nieudalo mi sie znaleźć wątku powitań, więc czynię to tu przy okazji. :))
          Mam częste migreny, z jednej strony glowy. Zaczynam podejrzewać, ze to od zęba, który daawno temu zatrulam i jest martwy, na zdjęciu nic nie widac, ale czasem czuję ucisk, który poprzedza ból glowy. Co to moze byc?

          • Emi możesz mieć rację, powinnaś udać sie do dobrego specjalisty, m ożliwe, że zrobiła ci soię przetoka, a do tego potrzebny jest chirurg.

            • Rany, ja jeszcze nie poszlam do dentysty Choć pierwsze kroki poczynilam, przejrzalam kilka stron w internecie i spodobalo mi się kilka miejsc, studio SE, ZAkopianka. Do ZAkopianki wlaśnie chodzi moja kuzynka i jest zadowolona.
              Anyway, muszę zadzwonic i popytać, z czym wiąże się zamykanie przetoki..

              Znasz odpowiedź na pytanie: MIGRENA to również mój problem…

              Dodaj komentarz

              Angina u dwulatka

              Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

              Czytaj dalej →

              Mozarella w ciąży

              Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

              Czytaj dalej →

              Ile kosztuje żłobek?

              Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

              Czytaj dalej →

              Dziewczyny po cc – dreny

              Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

              Czytaj dalej →

              Meskie imie miedzynarodowe.

              Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

              Czytaj dalej →

              Wielotorbielowatość nerek

              W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

              Czytaj dalej →

              Ruchome kolano

              Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

              Czytaj dalej →
              Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
              Logo
              Enable registration in settings - general