Mój syn Lucyfer, moja córka Masakra

źródo:

Mój syn Lucyfer, moja córka Masakra

Czy w dzisiejszych czasach oryginalne imiona mają negatywny wpływ na rozwój dzieci, czy wręcz przeciwne?

Podczas swojego koncertu w San Quentin w 1969 roku piosenkarz Johnny Cash zaproponował zmianę ogólnie przyjętego systemu rozumowania na polu psychologii rozwojowej.

W piosence ”A Boy Named Sue” [z ang. Chłopiec o imieniu Sue – przyp. Onet] artysta wysunął dwie hipotezy:
1. Dziecko o okropnym imieniu może wyrosnąć na normalnego człowieka.
2. Rodzice, którzy obarczyli swoje dziecko takim imieniem, nie zasługują na powszechne potępienie.

Spodobała mi się zaproponowana przez Casha teoria, choć przy okazji zdałem sobie sprawę z własnego uprzedzenia do mego drugiego, żeńskiego imienia: Marion. Cash i jego tekściarz o dwuznacznie brzmiącym imieniu Shel Silverstein wyśmiali obowiązujący wtedy paradygmat, według którego dzieci o dziwacznych imionach były z góry skazane na gorsze życie. Jednak ówcześni naukowcy mieli inne zdanie.

Według ich badań dzieci o nietypowych imionach otrzymywały gorsze stopnie i były mniej lubiane przez kolegów w szkole podstawowej. Częściej też wyrzucano je ze studiów i były bardziej podatne na nerwice i inne zaburzenia psychiczne. W dorosłym życiu częściej odrzucano ich podania o pracę. U wyjątkowo wysokiego odsetka takich dzieci stwierdzano kłopoty natury emocjonalnej.

Psychiczne problemy części z nich mogły mieć podłoże genetyczne. Bo który zdrowy na umyśle rodzic nazwałby swoje dziecko Golden Rule [Złota Zasada] czy Mary Mee [w brzmieniu fonetycznym Ożeń się ze Mną]? Jednak nawet ta teoria stanowiła marne pocieszenie dla rodziców dzieci o niekonwencjonalnych imionach.

Obecnie teoria Casha trzyma się znacznie mocniej niż kiedyś. Śmiem tak twierdzić mimo lektury książki ”Bad Baby Names” [Złe imiona dla dzieci] Michaela Sherroda i Matthew Raybacka, w której znalazłem imiona Emma Royd [w brzmieniu fonetycznym: Hemoroid] i Post Office [Poczta]. Przeszukując dane statystyczne z lat 1790-1930 Sherrod i Rayback znaleźli również takie imiona i nazwiska jak: Garage Empty [Pusty Garaż], Hysteria Johnson [Histeria Johnson], King Arthur [Król Artur], Infinity Hubbard [Nieskończoność Hubbard], Major Slaughter [Wielka Masakra], Helen Troy [Helena (z) Troi] oraz wielu Satans [Szatanów].

Autorzy rozmawiali także z dorosłymi dziś ludźmi, którzy zdołali przeżyć dzieciństwo z imionami i nazwiskami w rodzaju: Candy Stohr [fonetycznie: Sklep z cukierkami], Cash Guy [Forsiasty Facet], Mary Christmas [fonetycznie: Wesołych Świąt], River Jordan [Rzeka Jordan] czy Rasp Berry [Malina]. Jednak żadna z tych osób nie przejawiała oznak nerwicy. – Byli niezwykle dumni ze swoich imion – mówi Sherrod. – Pytaliśmy ich, czy w dzieciństwie rozpaczali z powodu fatalnego imienia, ale wszyscy mówili, że nie zastanawiali się wiele nad tą kwestią. Oczywiście, męczyło ich słuchanie bez przerwy tych samych dowcipów, ale podobało im się noszenie oryginalnych imion, ponieważ one ich wyróżniały.

Kiedy autorzy książki prosili różnych ludzi, aby ocenili pokazywane na fotografiach osoby pod względem ich fizycznej atrakcyjności, okazało się, że ich ”nieatrakcyjne” imiona nie mają żadnego wpływu na wybory oceniających.

Inni badacze odkryli, że rodzicami dzieci o niezwykłych imionach były zwykle osoby o niskim poziomie dochodów i wykształcenia, co by tłumaczyło ich problemy w szkole. Z raportu zespołu psychologów pod kierownictwem Martina Forda wynika, że w tych samych grupach rasowych i etnicznych szkolne wyniki dzieci o dziwnych imionach nie różnią się od wyników dzieci o imionach ”normalnych”. Do podobnych wniosków doszli ekonomiści Roland Fryer i Steven Levitt, którzy dokonali analizy socjoekonomicznych zróżnicowań w grupie czarnych dzieci o wyróżniających się imionach.

– Imiona mają duże znaczenie jedynie wtedy, gdy jest to jedyna rzecz, którą wiemy o danej osobie – mówi Ford, psycholog rozwojowy na Uniwersytecie George’a Masona. – Lecz przestaje mieć znaczenie, kiedy do imienia dodamy zdjęcie oraz informacje o osobowości, zdolnościach i umiejętnościach danej osoby. Nawet jeżeli dziwne imię nie utrudnia jego właścicielowi funkcjonowania w społeczeństwie, warto się zastanowić, co powoduje rodzicami, którzy nadają swoim dzieciom imię Ogr?

Sherrod znalazł mnóstwo podobnie upiornych imion, by wspomnieć takie jak: Ghoul [Upiór], Gorgon [Gorgona], Medusa, Hades czy Lucifer (jego ulubionym jest Wrath Gordon [Gniew Gordon]). Można (choć z trudem) zrozumieć fascynację rodziców zestawieniem słów Chimera Griffin. Ale jak można było nazwać dziecko Monster Moor [Potwór (z) Wrzosowiska] czy Goblin Fester [Ropiejący Goblin]? Co skłania współczesne gwiazdy popkultury do nadawania swoim dzieciom imion Sage Moonblood Stallone [Mędrzec Krew-Księżyca Stallone] lub Speck Wildhorse Mellencamp [Drobina Dziki-Koń Mellencamp]?

Dziś niezwykłe imiona są wyrazem indywidualizmu. W przeszłości częściej miały dowodzić poczucia humoru rodzica, być może dlatego, że więcej do powiedzenia w kwestii nadawania dzieciom imion mieli ojcowie – mówi Sherrod. Autor dodaje, że malejący wpływ ojców na imiona dzieci może tłumaczyć, dlaczego w dzisiejszych czasach nie spotykamy się z tak wielką ilością zestawień w rodzaju Nice Deal [Dobra okazja], Butcher Baker [Rzeźnik Piekarz], Lotta Beers [Mnóstwo Piwa] czy Good Bye [Do Widzenia].

Chociaż niektórzy tatusiowie wciąż próbują. – Spotkałem facetów, którzy chcieli nadać swoim potomkom imię Danger [Niebezpieczeństwo], ale ich żony stanowczo odmówiły – mówi Sherrod.

Być może tacy ojcowie sądzą, że imię Danger ukształtuje charakter ich dziecka? W zupełnie inny sposób postanowił uformować charakter swojego syna ojciec z piosenki Casha, który nadał swojemu potomkowi żeńskie imię Sue: ”Wiedziałem, że musisz stać się twardy albo umrzeć, a to imię pomogło ci stać się silnym” – śpiewał Cash. Ale czy taka motywacja ma sens?

Poprosiłem o odpowiedź Clevelanda Kenta Evansa. Choć i on nosi nietypowe imię, będące nazwą jednego z amerykańskich stanów, to mnie bardziej interesował on jako profesor psychologii na Uniwersytecie Bellevue w Nebrasce. Evans poinformował mnie o badaniach wielu specjalistów, w tym znanego psychologa Richarda Zweigenhafta, które wykazały, że imię może w pewnym stopniu kształtować charakter dziecka, jednak nie w sposób, jaki wyobrażał sobie ojciec chłopca o imieniu Sue.

– Naukowcy zbadali mężczyzn noszących imiona charakterystyczne dla kobiet – mówi Evans. – Nie wykryli żadnych negatywnych skutków posiadania takich imion. Żadnych psychologicznych lub społecznych problemów. Żadnych kłopotów z identyfikacją płciową. Natomiast odkryli jeden bardzo pozytywny skutek: większa niż u mężczyzn o męskich imionach zdolność do samokontroli. Nie chodzi zatem o zyskanie ”siły”, o której śpiewał Cash, poprzez walkę, ale poprzez umiejętność zrzucania ze swoich barków bagażu negatywnych doświadczeń.

Kiedy to usłyszałem, zacząłem bardziej doceniać moje drugie imię. Pod tym artykułem, na cześć chłopca o imieniu Sue, po raz pierwszy w życiu podpisałem się swoim drugim imieniem: Marion.

59 odpowiedzi na pytanie: Mój syn Lucyfer, moja córka Masakra

 1. Bardzo ciekawy artykul. Ja mam na imie Sabina a moje rodowe nazwisko brzmi Gorzka (na szczescie juz go nie nosze). Dodam, ze w miejscu, gdzie sie wychowalam bylam jedyna Sabina w okolicy, do tego hitem byla wtedy piosenka Sabriny, gdzie dzieci spiewaly ‘boys boys boys sabina na golasa,…’ dalej nawet nie bede cytowac. Nienawidzilam swojego imienia oraz nazwiska. Zestawienie takie jest latwe do zapamietania,czasem bywa przydatne, a czasem szkodzi (np w szkole kazdy nauczyciel kojarzy Cie po imieniu i nazwisku i zalezy czy masz dobra opinie czy zla;-)). Drugie imie mam jeszcze gorsze niz pierwsze, wiec nawet uzywanie tego nie bylo opcja. Imie swoje docenilam i polubilam dopiero kiedy zamieszkalam w UK, okazalo sie znane i latwe do wymowienia, choc tesciowa do dzis mowi do mnie Sabrina zamiast Sabina. Nazwisko tez zmienilam, po mezu mam piekne:-)

  • Wydawałoby się ze Iza to takie zwykłe pospolite imię

   i nie fajnie było słyszeć że Izabela w porty strzela

   • ja nie mialam lekkiego nazwiska
    ale traumy z tego powodu nie mam
    generalnie mnie to nie ruszalo
    za to moj brat (tez bez traumy w tej kwestii) postanowil jednak zmienic nazwisko i przyjal od zony – i dzieci nie beda musialy sie zastanawiac czy miec z tego powodu problemy czy nie 😉

    • traumy też nie mam z powodu stzrelajacych portek hihi

     natomiast załuję że nie zostawiłam sobie panieńskiego nazwiska, teraz mam takie pospolite 😮

     • Zamieszczone przez Klucha
      Wydawałoby się ze Iza to takie zwykłe pospolite imię

      i nie fajnie było słyszeć że Izabela w porty strzela

      ewka konewka spadła z drzewka
      spadła na kamyczki pobiła sobie cycki
      😀

      • Agata noga zamiata:)
       ja do tej pory nie znosze swojego imienia, a nie daj Boze jak ktos powie do mnie :agatka…wrr

       • Zamieszczone przez nelly21
        Agata noga zamiata:)
        ja do tej pory nie znosze swojego imienia, a nie daj Boze jak ktos powie do mnie :agatka…wrr

        uuuuu to muszę sie pilnować :), bezpieczniej bedzie nelly – to już sama sobie wybierałaś, hihi

        • Zamieszczone przez EwkaM
         ewka konewka spadła z drzewka
         spadła na kamyczki pobiła sobie cycki
         😀

         dobre, tego wierszyka o Ewkach nie znałam 🙂

         • a ja jestem Marta.. gówno warta 😀

          • Zamieszczone przez EwkaM
           ewka konewka spadła z drzewka
           spadła na kamyczki pobiła sobie cycki
           😀

           o to to to!!! też przerabiałam 😀

           • Dominika….w majtki sika 😀
            No i po Natalii Kukulskiej – Dominika w tańcu bryka 😀

            Pierwsze było stanowczo na topie 🙂

            W “moich czasach” 😉 moje imię było rzadko spotykane; jako małe dziecko kazałam do siebie mówić Kasiu 😀 Ale już w podstawówce, kiedy zaczęto mnie przezywać, jako niepokorna dusza odgryzałam się i już i byłam dumna z tego, że jestem jedyną Dominiką w moim roczniku w szkole 🙂 (poza mną w szkole, o ile się orientuję, była tylko jedna Dominika)

            • Zamieszczone przez effcia
             o to to to!!! też przerabiałam 😀

             nie śni Ci sie po nocach? 😉

             Zosia – samosia 😀
             do Franka nic nie znam
             do Krzysia zresztą też nie 😉

             • Anka skakanka
              standardzik, ale jakos spływało po mnie.

              na Majke na podwórku dzieciaki wołają Majka bajka 🙂
              w kocu bajeczna mam córe:)

              • Zamieszczone przez EwkaM
               ewka konewka spadła z drzewka
               spadła na kamyczki pobiła sobie cycki
               😀

               a ja bylam ewa mewa spadla z drzewa….reszta ta sama:)
               traumy brak:D

               Poza tym bardzo lubie swoje imie – bardziej niz w mlodosci, ale nie nawidze jak amerykanie wymawiaja [iva lub iv] zabic moge. Zawsze poprawiam – wiec czesc pisze Ava – o mi nie przeszkadza. Moze kiedys zmienie na taka pisownie, jeszze sie zastanowie.

               edytuje – bo przypomnialao mi sie ze znam na Michala – michal w portki nakichal:) Ale tu raczej to do niewypowiedzenia wiec tez traumy nie bedzie:D

               • Monika spadła z byka, do nocnika, i coś tam, już nie pamiętam 😀
                Traumy nie mam, lubię swoje imię, i nawet nazwisko (zostawiłam sobie z mężowskim przez kreskę).
                Ale gdybym miała nazwisko jakoś brzydkie czy głupie – zmieniłabym sobie. Mój ojciec kiedyś mi mówił, że zetknął się z jakąś kobietą o nazwisku Smalec-Łyżwa 😀 W tym przypadku chyba nie zostawiłabym ani rodowego, ani nie wzięła mężowskiego 😀

                A odnośnie niezwykłych imion – moja bliska koleżanka nadała swoim dzieciom bardzo nietypowe imiona (nie napiszę jakie, bo może nie chciałaby), ale dosyć ładne. Dzieci (już nastolatki właściwie) nie mają z tego powodu żadnych problemów, są zresztą raczej wybitnymi osobowościami, wyróżniają się w swoich klasach, a te imiona jakby to jeszcze podkreślają.

                • Bardzo ciekawe.

                 Do mojego imienia nie było rymowanek:D

                 • Zamieszczone przez helenb
                  Do mojego imienia nie było rymowanek:D

                  lucky U:D

                  • … Łuaksz czego szukasz 🙂

                   • Zamieszczone przez EwkaM
                    ewka konewka spadła z drzewka
                    spadła na kamyczki pobiła sobie cycki
                    😀

                    Ja znam “Ewka – marchewka…itd” 😉

                    • a ja bylam strasznie “pospolita” goska i potwornie zalowalam ze podczas nadawania mi imienia nie zwyciezyly inne opcje brane wowczas pod uwage przez moja rodzine…edyta lub oliwia…
                     mam nadzieje, ze maciejowi nie bedzie przeszkadzalo “pospolite”imie 😉

                     Znasz odpowiedź na pytanie: Mój syn Lucyfer, moja córka Masakra

                     Dodaj komentarz

                     Angina u dwulatka

                     Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                     Czytaj dalej →

                     Mozarella w ciąży

                     Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                     Czytaj dalej →

                     Ile kosztuje żłobek?

                     Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                     Czytaj dalej →

                     Dziewczyny po cc – dreny

                     Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                     Czytaj dalej →

                     Meskie imie miedzynarodowe.

                     Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                     Czytaj dalej →

                     Wielotorbielowatość nerek

                     W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                     Czytaj dalej →

                     Ruchome kolano

                     Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                     Czytaj dalej →
                     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                     Logo
                     Enable registration in settings - general