Moje dziecko nie rozstaje się z tabletem.

Drogie mamuśki, pomóżcie!
Moja 6 letnia córka dostała od dziadków tablet, niestety nic nie wiedziałam, że mają taki prezent na myśli. Zosia, moja córka jest ich jedyną wnuczką, więc reszty możecie się domyśleć same.. Nigdy wcześniej nie było „problemu z prezentami”. Ale może wrócę do tematu. Wiadomo dzieci szybko orientują się w takich nowinkach i niestety moje dziecko ciągle ogląda teraz bajki, gra w najróżniejsze gry. Kiedy próbujemy z mężem „zabrać” jej tablet wybucha wielki płacz, lament, bo przecież „to jest mój prezent”… Zosia nie ma problemów z nauką i oczywiście chcę żeby tak zostało, jednak sądzę, że długie przesiadywanie z tabletem może jej tylko zaszkodzić, niszczy wzrok i przede wszystkim marnuje czas.. Coraz mniej chce wychodzić na dwór, na plac zabaw, tylko tablet i tablet…. Macie jakieś pomysły żeby „odciągnąć” ją od tego urządzenia??

Pozdrawiam!

30 odpowiedzi na pytanie: Moje dziecko nie rozstaje się z tabletem.

halinasuperdziewczyna Dodane ponad rok temu,

Ciesz sie ze to tablet, a nie np. zapalniczka. Wiesz ile rzeczy moglby podpalic? To bybylo o wiele gorsze dla was wszystkich.

monikachorzow Dodane ponad rok temu,

mam pomysł – u nas skutkuje – jasne ustalenie zasad używania tableta. np codziennie od 18.00 do 19.00 ma urządzenie do dyspozycji .po tym czasie oddaje do depozytu. i koniec….. nie pisz tylko,że się nie da,że jest bunt itp….. owszem zawsze jest próba naciągania ale jak nie popuścisz to się przyzwyczai. nie dopuszczaj do sytuacji,że musisz „zabrać tableta”.córka ma Ci go oddać wg waszych ustaleń. bo to nie jest tak,że jej zabierasz prezent tylko ograniczasz jego używanie…
mój młody ma w tygodniu zakaz tableta,laptopa , konsoli oraz internetu w komórce,chyba,że zasłuży to wtedy na naszych wyjątkowych zasadach . jak w piątkowe popołudnie ma zrobione lekcje,jest przygotowany do szkoły na poniedziałek,ma pokój posprzątany -dostaje zielone światło -może grać,oglądać itp. oczywiście nie ma opcji,że siedzi cały dzień ,są spacery,posiłki ,wyjścia ,gdzie tez musi rozstać się ze swoją „zabaweczką”. w niedzielę wieczorem znów sprzęt wraca do depozytu a z komórki net znika .

wszystko się da….

felicjabocham67 Dodane ponad rok temu,

Nie możecie ulegać, bo to prowadzi do tego, że dziecko wejdzie wam na głowę. Jasne i uczciwe zasady.

katarzyna-zet Dodane ponad rok temu,

Dobrym rozwiązaniem byłoby znalezienie córce jakiegoś zajęcia, które może stać się dla niej pasją. Bardzo skutecznym rozwiązaniem mogą być wspólne wyjścia na spacer, basen, rower, rolki itd.. Ważne dla dziecka jest by spędzać jak najwięcej czasu z rodzicami a wspólne spędzanie wolnego czasu daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, uświadamia dziecku, że jest dla Was, rodziców ważne. Na pewno musicie dużo rozmawiać z dzieckiem, tłumaczyć, że takie „cuda techniki” z pewnością ułatwiają życie ale trzeba rozsądnie z nich korzystać. Pozdrawiam.

mamuskana102 Dodane ponad rok temu,

Opowiedziałam znajomej o tym forum i poprosiła mnie by przedstawić Wam jej problem, a mianowicie chodzi o przeklinanie jej 4,5 letniego syna… Co powiecie na ten temat?? W imieniu koleżanki serdecznie dziękuję! 🙂

katarzyna-zet Dodane ponad rok temu,

Przede wszystkim nie można się śmiać kiedy dziecko używa takich słów. Może warto porozmawiać o tym, że rodzice nie akceptują takich słów, nie podobają im się. Polecam do przeczytania książkę „Grzeczne dziecko. Jak ustalać zdrowe granice i wspierać samodzielność” (autor: Brazelton Thomas B., Sparrow Joshua D.; wyd. GWP), na str 168-170 jest opisany ten problem. Powodzenia!

katarzyna-zet Dodane ponad rok temu,

Proponuję również stworzenie z dzieckiem wspólnej planszy pozytywnych słów, które będą używane zamiast przekleństw. Rodzice piszą słowa, wyrażenia, dziecko może pomalować planszę. Kiedy dziecko jednak przeklnie, idziemy do planszy, tłumaczymy dziecku, że „to słowo” bardzo nam się nie podobało, jednak może użyć innego wyrażenia, które pokazujemy dziecku i odczytujemy je wspólnie… W książce „Dzieciozmagania. Z maluchem przez pierwsze pięć lat.” K.Cooke (s.463-464) jest opisany ten problem.

klara Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez HalinaSuperdziewczyna:Ciesz sie ze to tablet, a nie np. zapalniczka. Wiesz ile rzeczy moglby podpalic? To bybylo o wiele gorsze dla was wszystkich.

Świetne podejście a jak będzie bawiła się zapalniczką to powiedzmy ‚ciesz się, że to zapalniczka a nie pistolet’.

Proponuję ustalić z córką dni oraz limit czasu jaki może spędzić przed tabletem. Najlepiej tablet schować i konsekwentnie pilnować czasu trwania np. włączyć budzik, minutnik i po upływie czasu tablet schować. Pewnie będzie lament itd., ale prawda jest taka: tablet świetna rzecz, ale w rozsądny sposób wykorzystana inaczej może przynieść więcej startu niż pożytku.

katarzyna-zet Dodane ponad rok temu,

Ja jak najbardziej popieram pomysł z ustalaleniem limitu czasu na korzystanie z tabletu. Może warto wybrać jeden dzień w tygodniu, zapewne w czasie weekendu będzie najlepszy czas na to by córka mogła korzystać z niego. Na początku warto pozwolić jej samej ustalić czas korzystania z tabletu, natomiast w przypadku kiedy zorientujecie się, że córka może całą sobotę spędzić na „zabawie z tabletem”, wtedy lepiej wprowadzić minutnik. Trzeba dużo rozmawiać z dziećmi o zaletach takich urządzeń ale nie zapominając o wadach.
Pozdrawiam!

aga2525 Dodane ponad rok temu,

Jeśli chodzi o przeklinanie to warto poszukać przyczyny – gdzie dziecko słyszy te słowa ?

betrisa Dodane ponad rok temu,

mój 8 latek też przyklejony do tableta. Oczywiście limitować trzeba. Nie mamy problemu też z wymyślaniem kary-wystarczy postraszyć jego odebraniem:)

klucha Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez betrisa:mój 8 latek też przyklejony do tableta. Oczywiście limitować trzeba. Nie mamy problemu też z wymyślaniem kary-wystarczy postraszyć jego odebraniem🙂
🙂 do czasu
„Spko mama możesz założyc hasło, przynajmniej będę miała czas aby poczytać książkę”

jakby bez hasłowania kompa nie mogła sama 😀

weronikapalka1973 Dodane ponad rok temu,

Już lepsza ksiązka niż tablet

klucha Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez weronikapalka1973:Już lepsza ksiązka niż tablet

na tablecie też można książki czytać

amanda01 Dodane ponad rok temu,

Ja uważam że lepiej dzieciom od początku ograniczać czas spędzany przy telewizji albo na tablecie czy komputerze, teraz dzieci bardzo latwo się uzależniają i ani się obejrzymy a będą pół dnia przy tym spędzać…

tomanek Dodane ponad rok temu,

Ja jednak wolę*nie dawać dziecku elektroniki dopóki nie będzie w pełni jej rozumieć. Alternatywne zabawki można wybrać [reklama]

klucha Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez tomanek:Ja jednak wolę*nie dawać dziecku elektroniki dopóki nie będzie w pełni jej rozumieć. Alternatywne zabawki można wybrać …

oj nie wiem czy dla 6 letniego dziecka gryzak czy sensoryczny królik będzie odpowiednią alternatywą 🙂

wychowanie Dodane ponad rok temu,

Miałam podobny problem z 5-latkiem, którym obecnie się opiekuję. Tablet należy do jego rodziców, jednak może on bez limitów z niego korzystać, ponieważ rodzice nie ograniczają mu tego czasu, jednak znalazłam na to sposób. Przede wszystkim należy takie limity ustalić i być w tym konsekwentnym. Po określonym czasie korzystania z tabletu ja zawsze zaproponowałam jakąś zabawę, żeby dziecko nie czuło, że tylko tablet jest jedynym sposobem spędzania wolnego czasu. Można również uczestniczyć w korzystaniu przez dziecko z tego urządzenia, zobaczyć w jakie gry gra i po skończonym czasie zaaranżować taką zabawę z dzieckiem, która nawiązuje do tej gry. W ten sposób dziecko rozwija też swoją kreatywność, ponieważ ustala pewne reguły i zasady. Jak najbardziej należy również uświadamiać dziecko o negatywnych skutkach ciągłego korzystania z tabletu. Może warto również dostrzec w dziecku jego zainteresowania i je rozwijać. Ja na przykład zapisałam dziecko na zajęcia „Mali Einsteini”. Chłopiec tak się w nie zaangażował, że po powrocie do domu chce tylko przeprowadzać doświadczenia i nic innego go nie interesuje. Tablet już od dwóch miesięcy nie jest przez niego używany wcale, a w ciągu dnia obejrzy jedną bajkę trwającą niecałe pół godziny.

madalena2015 Dodane ponad rok temu,

Dzień dobry, w dzisiejszych czasach rzeczywiście nie da się wychować dzieci, by nie miało kontaktu z z komputerami, tabletami itp. Oczywiście, jest wiele plusów korzystania z tych nowości, jednak zbyt długie przesiadywanie może mieć negatywne skutki, zwłaszcza, że Pani córka już od maleńka spędza dużo czasu z tabletem. Powinna Pani konsekwentnie ograniczyć czas, jaki dziecko spędza z urządzeniem. Radzę również znaleźć inne sposoby spędzania wolnego czasu, miłe dla córki i Pani, co spowoduje, że chęć zabawy z tabletem stanie się coraz mniejsza. Dzięki temu córka odnajdzie nowe zainteresowania. Dodatkowo proponuje ustalić ile czasu i w jakich godzinach córka może spędzać czas na zabawie z tabletem. Wymaga to ze strony Pani dużo czasu, cierpliwości przede wszystkim konsekwencji. Pozdrawiam

ma-kowalewicz Dodane ponad rok temu,

Trzeba ustalić limit używania sprzętu. Będzie lament będzie zgrzytanie zębami ale nie można się poddać

kazix Dodane ponad rok temu,

Cóż, trochę małe dziecko, żeby tak ciągle siedziało z nosem w tablecie. A nie ma żadnych innych zainteresowań, które mogłyby wygrać? Może nowy „prezent”, na przykład jakiś kurs – konie, rysowanie, cokolwiek, co lubi a da inną przestrzeń na takei hobby.
Może dobre przedszkole z ciekawą ofertą zajęć?

mira-bella Dodane ponad rok temu,

[LEFT]Witaj.
Problem używania wulgaryzmów przez dzieci jest niestety dość powszechny. Często wynika to z chęci odwzorowania zaobserwowanych zachowań dorosłych. Mimo, że najbliższa rodzina przebywająca na co dzień z dzieckiem nie używa wulgaryzmów, to nie da się odizolować go tak, aby nie miało kontaktu z tym zjawiskiem na ulicy, czy w programach telewizyjnych. Często nam się wydaje, że nasza pociecha nie zwraca na jakieś negatywne zachowanie uwagi, ale tak nie jest.
Mniejsze dzieci używają wulgaryzmów nie rozumiejąc ich znaczenia, lecz zauważając efekt zwrócenia uwagi i zainteresowania dorosłego. W taki sposób wymusza niejako to, że mama, czy tata poświęca mu czas wtedy, kiedy ono sobie tego życzy. W takiej sytuacji należy uzbroić się w cierpliwość i w momencie, kiedy dziecko użyje jakiegoś brzydkiego sformułowania należy to zignorować, a problem sam się wyciszy, bo dziecko zauważy, że jego sposób nie przynosi zamierzonych rezultatów.
W przypadku starszych dzieci, rozumiejących negatywne emocjonalne zabarwienie wulgaryzmów i tego, czemu one służą, walka z tym zjawiskiem jest bardziej skomplikowana. Ważne jest, żeby porozmawiać z dzieckiem na temat emocji, jakie zdarza mu się przeżywać, w jaki sposób je wyraża i jak należy sobie z nimi radzić. Można umówić się z dzieckiem, że w chwili złości, frustracji zamiast „brzydkich słów” może powiedzieć motyla noga, czy kurza łapka albo wymyślić jakieś inne powiedzenie. Pomoże to małemu człowiekowi rozładować negatywne emocje, a jednocześnie zlikwiduje problem przeklinania. Stosowanie się do takich zasad należy nagradzać np. chwaląc dziecko.
Warto też jest uświadomić dziecku to, że słowa też mogą ranić i można słowem kogoś bardzo skrzywdzić, i dlatego trzeba bardzo uważać na to, co się mówi.
Ciekawe inspiracje znajdziesz w: „Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci”, Michał Rusinek, Kraków 2008 wyd. Społeczny instytut wydawniczy Znak. Wspólne czytanie może być wstępem do rozmowy. Polecam też „Jak sobie poradzić z agresją u dzieci. Poradnik dla rodziców”, Dieter Krowatschek, Karków 2006, wyd. WAM. Znajdziesz tu przyczyny pewnych zachowań jak sobie z nimi radzić.
[/LEFT]

mira-bella Dodane ponad rok temu,

Niestety, zdarza się, że nie mamy wpływu na to, co nasze dzieci dostają w prezencie. Uniknąć takich sytuacji można przekazując osobom, które chcą obdarować nasze pociechy, aby wcześniej z rodzicami skonsultowali zakup takiego prezentu.
Z jednej strony trudno jest zabraniać dziecku dostępu do nowości technologicznych, gdy te stają się niezbędne w obecnym systemie nauki poprzez komputerowe programy edukacyjne, e-podręczniki itd., z drugiej strony słusznie się obawiamy zagrożenia uzależnieniem. Ważne jest jednak, żeby kontrolować to, co robią dzieci, w tym także w jaki sposób korzystają z komputera, czy tabletu. To dorośli powinni wyznaczać zasady i granice. Powinnaś jasno i wyraźnie określić to, kiedy, w jaki sposób i jak długo twoje dziecko może korzystać z tabletu. Następnie porozmawiać z córką i poinformować ją na jakich zasadach może korzystać z tabletu, oraz jakich zachowań nie akceptujesz, w tym marudzenia i szantażowania. Podjętą decyzję powinnaś uzasadnić i nie wchodzić z nią w dyskusje, ponieważ otwiera to drogę jej do dalszych negocjacji i wymuszania. Jeżeli dziecko będzie nadal nalegać , należy je poinformować, że spotka je za to kara np. utrata posiadanych przywilejów.
Powinnaś też córkę nagradzać za zaniechanie wymuszania np. pochwałą, dodatkowym czasem korzystania z tabletu, wspólną zabawą.
Niezwykle ważna jest konsekwencja egzekwowania wprowadzonych zasad, mimo protestów i lamentów córki. Takie jej zachowanie jest sposobem podporządkowania sobie waszego postępowania i z tego musisz sobie zdać sprawę. Jeżeli córka zobaczy, że mimo jej protestów stanowczo realizujesz zasady, po pewnym czasie zaakceptuje taką sytuację.
Ponadto warto zainteresować dziecko programami, które wspierałyby rozwój. Wskazać mu sposoby pozyskiwania wiadomości i rozwijania swoich zainteresowań. Wspólne kreatywne zabawy na komputerze, czy tablecie także budują pozytywne relacje rodzinne. Kontrola tego, co dziecko robi na tablecie, czy w Internecie też jest niezwykle ważna, gdyż uchroni dziecko przed ewentualnymi zagrożeniami z tym związanymi.
Wprowadzenie w życie zasad korzystania z tabletu, czy komputera spowoduje wydłużenie czasu w ciągu dnia, który córka może wykorzystać na zabawę. Warto jest zaproponować, żeby zaprosiła koleżankę i wspólnie się pobawiły albo zabrać je w atrakcyjne dla nich miejsce. Wspólne rodzinne spędzanie czasu też jest istotne. Można je organizować w domu, np. gry planszowe, wspólne gotowanie, rysowanie, robienie biżuterii z nasion, jak i poza domem, np. wycieczki rowerowe, spacery, wyjście na kręgle, do zoo itp.
Polecam bardzo ciekawy artykuł: „Mama.Tata.Tablet”, Łukasz Wojtasik, FDN, Dzielnica Rodzica, dostępny online: [Zobacz stronę]
Myślę, że pomóc Ci może poradnik: „Jak kochać i wymagać poradnik dla rodziców”, Joanna Sakowska, Anna Zajic, Maria Talar, Marta Witkowska, Ośrodek rozwoju edukacji, Warszawa 2011

dokary Dodane ponad rok temu,

Kurcze, to masz trochę problem …

dokary Dodane ponad rok temu,

Kurcze, to masz trochę problem …

kasia-g Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez MONIKACHORZÓW:mam pomysł – u nas skutkuje – jasne ustalenie zasad używania tableta. np codziennie od 18.00 do 19.00 ma urządzenie do dyspozycji .po tym czasie oddaje do depozytu. i koniec….. nie pisz tylko,że się nie da,że jest bunt itp….. owszem zawsze jest próba naciągania ale jak nie popuścisz to się przyzwyczai. nie dopuszczaj do sytuacji,że musisz „zabrać tableta”.córka ma Ci go oddać wg waszych ustaleń. bo to nie jest tak,że jej zabierasz prezent tylko ograniczasz jego używanie…
mój młody ma w tygodniu zakaz tableta,laptopa , konsoli oraz internetu w komórce,chyba,że zasłuży to wtedy na naszych wyjątkowych zasadach . jak w piątkowe popołudnie ma zrobione lekcje,jest przygotowany do szkoły na poniedziałek,ma pokój posprzątany -dostaje zielone światło -może grać,oglądać itp. oczywiście nie ma opcji,że siedzi cały dzień ,są spacery,posiłki ,wyjścia ,gdzie tez musi rozstać się ze swoją „zabaweczką”. w niedzielę wieczorem znów sprzęt wraca do depozytu a z komórki net znika .

wszystko się da….

Popieram w 100%
Wyznaczyć dziecku czas na zabawę, trzymać się twardo zasad. U mnie był podobny problem z telefonem komórkowym, córka już wie, kiedy może bawić się nim, a kiedy nie.

kasia-g Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez MONIKACHORZÓW:mam pomysł – u nas skutkuje – jasne ustalenie zasad używania tableta. np codziennie od 18.00 do 19.00 ma urządzenie do dyspozycji .po tym czasie oddaje do depozytu. i koniec….. nie pisz tylko,że się nie da,że jest bunt itp….. owszem zawsze jest próba naciągania ale jak nie popuścisz to się przyzwyczai. nie dopuszczaj do sytuacji,że musisz „zabrać tableta”.córka ma Ci go oddać wg waszych ustaleń. bo to nie jest tak,że jej zabierasz prezent tylko ograniczasz jego używanie…
mój młody ma w tygodniu zakaz tableta,laptopa , konsoli oraz internetu w komórce,chyba,że zasłuży to wtedy na naszych wyjątkowych zasadach . jak w piątkowe popołudnie ma zrobione lekcje,jest przygotowany do szkoły na poniedziałek,ma pokój posprzątany -dostaje zielone światło -może grać,oglądać itp. oczywiście nie ma opcji,że siedzi cały dzień ,są spacery,posiłki ,wyjścia ,gdzie tez musi rozstać się ze swoją „zabaweczką”. w niedzielę wieczorem znów sprzęt wraca do depozytu a z komórki net znika .

wszystko się da….

Popieram w 100%
Wyznaczyć dziecku czas na zabawę, trzymać się twardo zasad. U mnie był podobny problem z telefonem komórkowym, córka już wie, kiedy może bawić się nim, a kiedy nie.

irta Dodane ponad rok temu,

Ja pozwalam korzystać z tabletu, ale jest to góra pół godziny – 45 minut dziennie, w czasie, kiedy gotuję obiad 😉

moma Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez mamuskana102:Drogie mamuśki, pomóżcie!
Moja 6 letnia córka dostała od dziadków tablet, niestety nic nie wiedziałam, że mają taki prezent na myśli. Zosia, moja córka jest ich jedyną wnuczką, więc reszty możecie się domyśleć same.. Nigdy wcześniej nie było „problemu z prezentami”. Ale może wrócę do tematu. Wiadomo dzieci szybko orientują się w takich nowinkach i niestety moje dziecko ciągle ogląda teraz bajki, gra w najróżniejsze gry. Kiedy próbujemy z mężem „zabrać” jej tablet wybucha wielki płacz, lament, bo przecież „to jest mój prezent”… Zosia nie ma problemów z nauką i oczywiście chcę żeby tak zostało, jednak sądzę, że długie przesiadywanie z tabletem może jej tylko zaszkodzić, niszczy wzrok i przede wszystkim marnuje czas.. Coraz mniej chce wychodzić na dwór, na plac zabaw, tylko tablet i tablet…. Macie jakieś pomysły żeby „odciągnąć” ją od tego urządzenia??

Pozdrawiam!

moma Dodane ponad rok temu,

Droga mamuskana102,
Rozwój technologiczny i urządzenia elektroniczne to nasza obecna rzeczywistość. Multimedia z całą ofertą gier i zabaw są szczególnie atrakcyjne dla dzieci, gdyż są ogólnodostępne, kolorowe i skonstruowane są tak, by poprzez system nagród (kolejne zdobycze w postaci np. nowych wirtualnych gadżetów) wywoływały ciągłą ekscytację. Dorośli często popadają w uzależnienia od cyberświata, a co dopiero dziecko, które nie patrzy na nie krytycznie i nie ma takiej świadomości jak dorosły. Jest wiele publikacji opisujących zagrożenia związane z korzystaniem z multimediów, które obejmują zarówno sferę psychiczną jak i fizyczną, a szczególnie niebezpieczne są w podczas rozwijania się młodego organizmu. Tak młody człowiek nie potrafi często rozróżnić prawideł rządzących światem wirtualnym i realnym, często przenosi zachowania z gry do życia codziennego. Nawet gdy gra pozornie jest przyjazna dzieciom, często występuje w niej agresja, brak jest podziału na dobro i zło. Wpływ na fizyczny rozwój dziecka to m.in. wady postawy związane z niewygodnymi pozycjami ciała podczas korzystania z tych urządzeń, bądź długotrwałe siedzenie w tej samej pozycji, brak ruchu, który jest kluczowy dla poprawnego rozwoju. Oprócz tego wady wzroku w postaci utraty ostrości widzenia ale i zawężenie kąta widzenia. Są też badania wskazujące na zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita. Z tych rzeczy już wielu świadomych rodziców zdaje sobie sprawę i są to fakty przemawiające za tym, by nie zastanawiać się nad ograniczeniem dostępu dzieci do urządzeń multimedialnych ale po prostu takie ograniczenia wprowadzić.
Córka powinna mieć ustalone zasady korzystania z tableta, które będą określały częstotliwość, czas i programy, z których może korzystać. Muszą one być bezwzględnie przestrzegane i jest to zadanie dla rodziców. Próby wymuszenia przez córkę mogą skutkować odraczaniem lub skracaniem czasu korzystania. Jest to już jej wybór czy będzie mogła korzystać z tableta wg ustalonych zasad. Przy rozmowie ustalającej nowe prawidła można zaczerpnąć z „języka żyrafy” (Marshall B. Rosenberg, Porozumienie bez przemocy) i wytłumaczyć, że jako rodzice niepokoją się Państwo o nią i jej zdrowie i że decyzja podyktowana jest miłością do niej. Może też wspólnie z Państwem wybrać godziny w jakich będzie korzystała, aby współdecydowała i miała poczucie odpowiedzialności.
Moma

Znasz odpowiedź na pytanie: Moje dziecko nie rozstaje się z tabletem.?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tematy, których nie znalazłam w forum
Jak rozmrażać w piekarniku z funkcją rozmrażania???
Mam właśnie takie piekarnik z funkcją rozmrażania, tylko w tej pie...j instrukcji nie ma na ten temat pół słowa... nie wiem jaką temperaturę ustawić :Hmmm...: .... no czarna magia, a
Czytaj dalej
Nasze związki
Badania nad szczęściem w bliskich związkach.
Drogie Forumowiczki i Drodzy Forumowicze, jestem studentką psychologii. Prowadzę badania dotyczące poczucia szczęścia u osób w bliskich związkach, które mieszkają razem i planują zawarcie związku małżeńskiego. Interesuje mnie to, jak wspólne zamieszkanie
Czytaj dalej