Molestowanie dzieci. Jak tego uniknąć ?

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o przypadkach molestowania dzieci.
Co może świadczyć, o tym, że dziecko zetknęło się z pedofilem?
[edycja moderator]
W dzisiejszych czasach rozmowa z dzieckiem na temat zagrożeń, jakie czyhają na nie, jest obowiązkowa.
Rozmawiacie z dzieckiem na ten temat?

3 odpowiedzi na pytanie: Molestowanie dzieci. Jak tego uniknąć ?

 1. Jako ojciec 2 dzieci musze przyznac, ze bardzo niepokoi mnie to, co sie teraz slyszy o problemie molestowania. Nie wyobrazam sobie, ze ktos moglby tak skrzywdzic moje dzieci! A jednak, nawet najlepsi rodzice nie sa w stanie pilnowac dzieciakow 24 godz na dobe! My z zona staramy sie przede wszystkim miec jak najlepszy kontakt z maluchami, zeby nie baly sie/ nie wstydzily sie teraz czy kiedys rozmawiac z nami o swoich problemach czy lekach… Mam nadzieje, ze nigdy nie dojdzie do takiej sytuacji… Poki co staramy sie wpoic dzieciom zasade ograniczonego zaufania, tzn. dajemy im mozliwosc odmawiania, nie zmuszamy do kontaktu fizycznego z wujkami, ciociami itd. jesli tego nie chca, to nie musza sie przytulac. Mam nadzieje, ze na razie to wystarczy, jak troche podrosna, to byc moze bedziemy kontynuowac temat.

  • Dziecko musi wiedzieć, że jeśli ktoś przekroczy pewne bariery, jeśli poczuje się zagrożone, a rodzica nie będzie w pobliżu, do kogo zwrócić się o pomoc. Ja uczę, że ma poszukać w otoczeniu starszej pani lub jakiejś kobiety z dzieckiem i zwyczajnie pójść do niej i powiedzieć, “boję się tego pana/pani, pomożesz mi”. Może to też być policjant, strażak, lekarz, nauczyciel, w zależności od miejsca, w którym dojdzie do takiej sytuacji.

   Co więcej, dziecko musi wiedzieć, jakie są bariery, których nie wolno przekraczać, i po przekroczeniu których należy szukać pomocy.

   • Przede wszystkim dzieci nie można pozostawiać samym sobą. Nie pozwalać na błąkanie się po mieście wraz z rówieśnikami bez żadnego celu. To może doprowadzać do różnych dziwnych sytuacji. Uczulanie na niezawieranie znajomości z obcymi osobami itp. Kolejną a raczej najważniejszą rzeczą jest sieć. Często zaglądam na FB do córki mojej partnerki. I co się tam dzieje? Ano 23-cia a tam 80% profili świeci się na zielono !!! To gdzie się pytam są rodzice? Co dziecko robi i tej porze w sieci? Tu już rola rodziców. Przyjrzeć się należy znajomym. Pseudo profilom które dziecko ma w znajomych. Tego jest pełno a wiadomym jest że nie wiadomo kto taki profil założy. Należy też patrzeć co Nasze dziecko wrzuca do sieci w postaci swoich zdjęć. Brak wiedzy u dziecka może doprowadzić do złych sytuacji. Rodzice dziewczyn w szczególności powinni być uczuleni na tego rodzaju zachowania. Sam obserwuję często co się pojawia w necie i się zastanawiam gdzie są rodzice?

    Znasz odpowiedź na pytanie: Molestowanie dzieci. Jak tego uniknąć ?

    Dodaj komentarz

    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo