moze wiecie? (kadrowe i mamy pracujace)

jak to jest z przerwą na karmienie wliczaną do czasu pracy? U mnie w firmie od wczoraj jest bitwa bo wiemy, że obowiązkowo pracodawca musi przyznać w ciagu pierwszego roku życia dziecka (po przedlozeniu zaswiadczenia od lekarza, ze dziecko jest karmione piersia) natomiast kolezanka, rowniez karmiaca, mowi, ze jest przepis mowiacy, ze jesli karmi sie dluzej to mozna z tych przerw korzystac nawet do 3 roku zycia dziecka- po poswiadczeniu pediatry ze dziecko nadal jest tak karmione. Moze macie takie doswiadczenia lub wiecie, skad mozna wygrzebac ten przepis? Nie chodzi nam o korzystanie bo nasze dzieciaczki sa jeszcze male, ale po tej klotni chcemy po prostu pokazac, ze jest to mozliwe.

pozdrawiamy serdecznie

shutter z Michasiem 22.08.03.

10 odpowiedzi na pytanie: moze wiecie? (kadrowe i mamy pracujace)

  1. Re: moze wiecie? (kadrowe i mamy pracujace)

    kolezanka ma racje ale zdaje sie ze jasno z przepisow to nie wynika, raczej z orzecznictwa lub komentarza.

    Ewa z Jasiem (09.07.2003)

    • Re: moze wiecie? (kadrowe i mamy pracujace)

      Wydaje mi się, że z przerwy można korzystać tak długo jak się karmi, niezależnie czy to jest roczek czy trzy:-)
      Ale glowy sobie nie dam uciąć. Kojarzę tylko, że koleżanka z pracy korzystała z tej przerwy do 1,5 roczku jej córci.

      JoannaR i Pawełek 19.09.2003

      • Re: moze wiecie? (kadrowe i mamy pracujace)

        dokladnie z orzecznictwa i my tego orzeczenia szukamy…

        shutter z Michasiem 22.08.03.

        • Re: moze wiecie? (kadrowe i mamy pracujace)

          ja też wiem od naszych kadrowych, że dziecko może być karmione ile się matce i dziecku żywnie podoba i nie ma żadnego przepisu określającego, że niby tylko przez rok sie przerwa należy…
          To matka (przynajmniej u mnie) pisze oświadczenie, że w momencie zaprzestania karmienia niezwłocznie powiadomi o tym pracodawcę.

          Ola i Dominika ur. 8.12.2002 r.

          • Re: moze wiecie? (kadrowe i mamy pracujace)

            Oto co przeczytałam w Gazecie Prawnej:
            Pracodawca udzielający przerwy zazwyczaj opiera się na oświadczeniu pracownicy, iż karmi ona dziecko piersią. Nie ma jednak przeszkód, aby zostało to udokumentowane także zaświadczeniem od lekarza sprawującego opiekę nad dzieckiem lub kobietą. Przepisy nie określają wyraźnie, przez jaki konkretnie czas pracownica ma prawo do tej przerwy. Okres naturalnego karmienia jest bowiem bardzo indywidualną kwestią, a przerwa będzie przysługiwać przez cały okres karmienia dziecka w naturalny sposób.
            Mam nadzieję, że trochę pomogłam.

            Martyna i Maja ur. 17.07.2003

            • Re: moze wiecie? (kadrowe i mamy pracujace)

              To znaczy ze ksiegowa nasza sobie cos ubzdurala a dyrektor podchwycil… Nie damy sie zdyskryminowac!

              shutter z Michasiem 22.08.03.

              • Re: moze wiecie? (kadrowe i mamy pracujace)

                I jeszcze jeden:
                Po urodzeniu córeczki i urlopie macierzyńskim wróciłam do pracy na cały etat. Korzystałam z przerwy w pracy z racji karmienia dziecka piersią. W tej chwili córeczka skończyła 12 miesięcy, a ja karmię ją w dalszym ciągu. Pracodawca odmawia dalszego udzielania mi tych przerw twierdząc, że przysługują tylko do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Czy ma rację?

                Pracodawca nie ma racji. Art. 187 kodeksu pracy dotyczący tego zagadnienia wprowadza dwa warunki od których jest uzależnione skorzystanie przez pracownicę z uprawnienia do przerwy w pracy na karmienie dziecka piersią: dzienny czas pracy powinien być dłuższy niż 4 godziny oraz zwrócenie się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie tych przerw. Długość przerwy na karmienie uzależniona jest od dziennego czasu pracy i liczby karmionych dzieci. Przy czasie pracy przekraczającym 6 godzin pracownica ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca piersią więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy po 45 minut każda. Przerwy na wniosek pracownicy mogą być udzielane łącznie. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.
                Przerwa w pracy z tytułu karmienia dziecka piersią jest udzielana na cały okres karmienia piersią i nie jest zależna od wieku dziecka. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, iż art. 187 kodeksu pracy nie przewiduje obowiązku uzyskania zgody pracodawcy na skorzystanie z tego uprawnienia. Pracodawca powinien udzielić przerw w pracy na wniosek pracownicy.

                Martyna i Maja ur. 17.07.2003

                • Re: moze wiecie? (kadrowe i mamy pracujace)

                  Kochana jestes! powiedz mi jeszcze jaki to nr bo prenumerujemy ta gazete i nasza ksiegowa bardzo czesto sie na niej opiera! zaraz jej pokazemy…

                  shutter z Michasiem 22.08.03.

                  • Re: moze wiecie? (kadrowe i mamy pracujace)

                    Ja to znalazłam na jakiejś stronie internetowej, niestety było tylko napisane, że to z Gazety Prawnej, bez podania nr i daty wydania.

                    Martyna i Maja ur. 17.07.2003

                    • Re: moze wiecie? (kadrowe i mamy pracujace)

                      Korzystałam z takich przerw, co przy moich 24 godzinach pracy tygodniowo stanowiło 5×1/2 godz czyli 2,5 godz mniej. Synek miał nieco ponad roczek jak zaczęłam. Przedstawiłam zaświadczenie lekarskie.

                      Madzia z Igą ( 7 lat) i Filem (4)

                      Znasz odpowiedź na pytanie: moze wiecie? (kadrowe i mamy pracujace)

                      Dodaj komentarz

                      Mozarella w ciąży

                      Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                      Czytaj dalej →

                      Ile kosztuje żłobek?

                      Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                      Czytaj dalej →

                      Dziewczyny po cc – dreny

                      Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                      Czytaj dalej →

                      Meskie imie miedzynarodowe.

                      Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                      Czytaj dalej →

                      Wielotorbielowatość nerek

                      W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                      Czytaj dalej →

                      Ruchome kolano

                      Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                      Czytaj dalej →
                      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                      Logo
                      Enable registration in settings - general