Moze zwolnic ?????

Czesc dziewczyny,
Prosze powiedzcie jak to w koncu jest. Czy pracodawca moze zwolnic kobiete w ciazy do 3 m-ca przy umowie o prace na czas nieokreslony ???
Czytalam kodeks i wydaje mi sie ze nie moze, ale gdzies slyszalam ze ma taka mozliwosc.
Balagam odpiszcie, sytuacja w pracy troche mi sie wali :((

4 odpowiedzi na pytanie: Moze zwolnic ?????

jola Dodane ponad rok temu,

Re: Moze zwolnic ?????

Polecam stronę [Zobacz stronę].
W skrócie: ochrona przed zwolnieniem zaczyna się od początku ciąży, zwolnienie możliwe tylko gdy likwidują zakład lub złamałaś przepisy.
Na Bajbusie można też szczegółowo zapytać prawnika (wysyłając prywatengo posta)

aska Dodane ponad rok temu,

Re: Moze zwolnic ?????

Nie może. Nawet jak Ci wręczą wypowiedzenie, a Ty przed upływem okresu wypowiedzenia dostarczysz zaświadczenie o ciąży, to wypowiedzenie się unieważnia.

olah Dodane ponad rok temu,

Re: Moze zwolnic ?????

Uważam, że może… Jeśli okres wypowiedzenia umowy o pracę upływa przed zakończeniem 3 m-ca ciąży, np. jesteś zatrudniona na umowę o pracę i przysługuje Ci 2 tyg. okresu wypowiedzenia, więc jeśli powiesz pracodawcy, że jesteś np. w 9 tyg. ciąży, to jeszcze możesz stracić pracę bo okres wypowiedzenia upłynie przed 12 tyg. ciąży. To jest taki kruczek, o którym słyszałam od prawnika, dlatego lepiej trochę poczekać z oznajmieniem dobrej nowiny.

Dodane ponad rok temu,

Re: Moze zwolnic ?????

Załączam wyciąg z kodeksu pracy:Art. 177. [Trwałość stosunku pracy] § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

§ 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca.

§ 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

§ 4. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Pozdro, Joasia

Znasz odpowiedź na pytanie: Moze zwolnic ??????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Leczenie niepłodności
Niewyczymalam ...
Niewyczymalam do niedzieli i zrobilalam test...dwie krechy !!! Co prawda linia testowa jest bardzo blada ale jest :) Mezus wyogladal i tez stwierdzil ze widac wyrazna linie. Testowalam testem Aimstick (kupiony
Czytaj dalej
Leczenie niepłodności
Jaki test?
Witam wszystkie Forumowiczki! Mam do Was pytanko. Mam zamiar wykonać test, tylko chciałabym wiedzieć jakiego użyć i kiedy. Zapłodnienie nastąpiło 06.08.01r. Z góry bardzo dziękuję i trzymam kciuki za Was
Czytaj dalej