napięcie przed @ – katalog objawow…długie

zeby czasem z czymś innym nie pomylić 🙂

e-Twoje zdrowie – Zdrowie kobiety – 2 października 2003 r.
Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Lekarze nie są zgodni, czy zespół napięcia przedmiesiączkowego należy traktować jako proces patologiczny, czy jedynie jako nasilenie fizjologicznych zmian w organizmie kobiety podczas prawidłowego cyklu miesiączkowego. Dzisiaj jest to już uznana jednostka chorobowa.
Aż 70% kobiet cierpi na mniej lub bardziej nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego. W skrajnych przypadkach uniemożliwia on normalne funkcjonowanie. Na dolegliwość tę mogą cierpieć wszystkie kobiety, niezależnie od wieku, pochodzenia i rodzaju wykonywanej pracy.
Przyczyny występowania zespołu nie są do końca znane. Specjaliści sądzą, że dolegliwości spowodowane są nieprawidłową reakcją układu nerwowego na prawidłowe zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Duży wpływ mają również czynniki psychiczne.
Objawy ZNP pojawiają się kilkanaście lub kilka dni przed miesiączką. Są to nie tylko dolegliwości fizyczne, ale także psychiczne i emocjonalne. Wszystkie objawy zanikają w trakcie lub po miesiączce. Są więc ściśle powiązane z cyklem miesięcznym kobiety. Nie jest prawdą, że ZNP spowodowany jest zaburzeniami ginekologicznymi.
Podstawą rozpoznania zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest:
stwierdzenie wyraźnego, powtarzającego występowania dolegliwości w fazie przedmiesiączkowej
podobny obraz dolegliwości w każdym cyklu
brak innych ewentualnych przyczyn dolegliwości.

Lista najczęściej występujących objawów jest bardzo długa. Mogą one występować pojedynczo lub razem, w różnym nasileniu i różnych połączeniach.
Lekarze przypisują ważna rolę w powstawaniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego nadmiernej produkcji estrogenów i towarzyszącemu mu niedoborowi progestagenów w drugiej fazie cyklu.
Estrogeny pobudzają m.in. wydzielanie substancji odpowiedzialnych za zatrzymywanie wody w organizmie. Ich nadmiar prowadzi do powstawania obrzęków w organizmie.
Obrzęki jelit objawiają się wzdęciem, uczuciem pełności, rozpierania brzucha, biegunkami lub zaparciami. Zwiększa się również objętość gazów jelitowych.
Uczucie ciężaru w podbrzuszu oraz bóle w okolicy krzyża są następstwem zatrzymania płynów w macicy i zastoju żylnego w miednicy mniejszej.
Innymi typowymi objawami jest napięcie i bolesność piersi oraz nadwrażliwość brodawek sutkowych.
Mogą pojawić się również problemy ortopedyczne – pojawia się ból i obrzęk stawów. Opuchnięte mogą być ręce i nogi oraz tkanka podskórna. Pojawiają się zmiany skórne takie jak świąd i wykwity, trądzik, pokrzywka.
Obrzęk komórek ośrodkowego układu nerwowego prowadzi do zawrotów i bólów głowy, niekiedy bardzo silnych, nudności, omdleń. Pacjentki mają uczucie napięcia psychicznego, lęku, cierpią na depresję i bezsenność. Niekiedy występuje ospałość, drażliwość, zmienność nastroju, agresja, napady paniki i lękliwość.
Często pojawia się wzmożony apetyt, szczególnie na słodycze i określone potrawy, gorzej tolerowany jest alkohol.
Pacjentki mają również problemy z układem moczowym. Może wystąpić skąpe oddawanie moczu, zapalenie cewki moczowej i/lub pęcherza moczowego, zatrzymanie moczu lub mimowolne jego oddawanie. Problemy mogą się pojawić również w układzie sercowo-naczyniowym, takie jak kołatanie serca, częstoskurcz napadowy, skurcze dodatkowe serca.
Ponadto może dojść do zapalenia zatok, bólów gardła, chrypki. Wyraźna jest skłonność do uczuleń i infekcji. Wiele przewlekłych chorób może ulec zaostrzeniu – zjawisko to określa się fazą nasilenia przedmiesiączkowego cukrzycy, astmy czy chorób dermatologicznych.
Nasilenie choroby jest w każdym przypadku inne i waha się do niewielkiego dyskomfortu do ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie najprostszych czynności.
Masowe badania nie wykazały związku przyczynowo-skutkowego zespołu napięcia przedmiesiączkowego z zaburzeniami hormonalnymi, niedoborami witamin czy mikroelementów, z innymi schorzeniami, w tym ginekologicznymi, czy jakimikolwiek innymi stanami organizmu kobiety. Stwierdzono jedynie w okresie przedmiesiączkowym obniżenie poziomu serotoniny oraz beta-endorfin w mózgu. Substancje te odpowiadają obniżanie odczuwania bólu.
Wiele kobiet traktuje zespół napięcia przedmiesiączkowego jako „dopust Boży”, coś, z czym po prostu trzeba nauczyć się żyć. Najbardziej dotkliwe bywają dla kobiet objawy psychiczne, które jednak można uznać za cechy osobowości.
Jednak nie należy bagatelizować dolegliwości! Każda kobieta, która zauważy u siebie wymienione objawy w dużym nasileniu, powinna udać się do lekarza, chociażby po to, aby wykluczyć inne schorzenia.
Przyczyny podobnych dolegliwości mogą być różne – mogą to być choroby wewnętrzne, neurologiczne czy ginekologiczne. Jak już bowiem pisaliśmy, w zespole napięcia przedmiesiączkowego badanie ginekologiczne nie wykazuje żadnych zmian patologicznych w narządzie rodnym. Dlatego trzeba wykluczyć obecność torbieli, mięśniaków, stanów zapalnych przydatków, endometriozę itp., a także choroby tarczycy i schorzenia na tle psychogennym.
Leczenie napięcia przedmiesiączkowego jest trudne. Ulgę może przynieść przede wszystkim zrozumienie, co się dzieje w organizmie kobiety i akceptacja zachodzących zmian fizjologicznych. Również akceptacja i zrozumienie ze strony najbliższych.
Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i umysłowego, stresujących i konfliktowych sytuacji.
Pomagają regularnie ćwiczenia fizyczne, szczególnie w okresie przedmiesiączkowym, stosowanie odpowiedniej diety – spożywanie kilku mniej obfitych posiłków z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych, unikanie picia kawy i mocnej herbaty.
Zmęczenie i rozdrażnienie można likwidować słuchając ulubionej muzyki, dzięki inhalacjom z olejków eterycznych (mięta pieprzowa, rozmaryn, lawenda) czy biorąc ciepłą kąpiel z dodatkiem soli morskiej.
Aby ograniczyć zatrzymanie płynu w organizmie należy przyjmować mniej płynów, ograniczyć spożywanie soli i cukrów. Można uzupełniać swoją dietę w preparaty zawierające witaminy A, z grupy B (przede wszystkim B6), D, E, C oraz magnez, wapń i mangan.
Jeżeli domowe sposoby nie łagodzą dolegliwości lekarz może przepisać środki farmakologiczne. Często są stosowane środki hormonalne. Chorym podaje się na kilka dni przed spodziewaną miesiączką progestageny w postaci czopków doodbytniczych, dopochwowych lub środków doustnych. Rozwiązaniem mogą być dobrze dobranne doustne środki antykoncepcyjne.
Dolegliwości psychiczne pomagają usunąć środki uspokajające, relaksujące i przeciwlękowe, a w skrajnych przypadkach także antydepresyjne.
Coraz częściej sięga się po niekonwencjonalne techniki, takie jak akupunktura i akupresura.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

no to ja juz tylko czekam na @…..
trzymam kciuki za Was!!

dada
[Zobacz stronę]

1 odpowiedzi na pytanie: napięcie przed @ – katalog objawow…długie

  1. Re: napięcie przed @ – katalog objawow…długie

    no to już chyba nic nie zostało tylko zejść z tego świata z tyloma objawami, przecież to istne kalectwo normalnie, co ci specjaliści wypisują!!!
    Z tymi objawami to w ogóle nie ma co myśleć czy jest fasolka czy nie ma

    Ja tam swoje myslę i niech sobie lekarze wypisują co chcą, ot co, pozdrawiam wszystkich i życzę rychłego przyfasolenia

    potencjalna mama polako-latynosa

    Znasz odpowiedź na pytanie: napięcie przed @ – katalog objawow…długie

    Dodaj komentarz

    Angina u dwulatka

    Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

    Czytaj dalej →

    Mozarella w ciąży

    Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

    Czytaj dalej →

    Ile kosztuje żłobek?

    Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

    Czytaj dalej →

    Dziewczyny po cc – dreny

    Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

    Czytaj dalej →

    Meskie imie miedzynarodowe.

    Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

    Czytaj dalej →

    Wielotorbielowatość nerek

    W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

    Czytaj dalej →

    Ruchome kolano

    Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo