nauka czytania niemowląt

czy może mi ktoś podpowiedzieć jaka jest zasada nauki niemowląt czytania wyrazów? Chodzi mi o tę metodę w której pokazuje się kilka razy dziennie napisane na czerwono wyrazy. Nie pamiętam ile wyrazów pokazuje się na raz i co ile dni wprowadza się kolejne wyrazy, nie pamiętam zasady 🙁

Noddy, Natalka (7.10.2000r) i Pawełek (22.11.2005r)

8 odpowiedzi na pytanie: nauka czytania niemowląt

ankau Dodane ponad rok temu,

Re: nauka czytania niemowląt

Jeden wyraz, wprowadzamy nowy co dwa dni – chyba jakos tak!
PZDR
Ania i WIka

marchewkowa Dodane ponad rok temu,

Re: nauka czytania niemowląt

chodzi o to: [Zobacz stronę]? nie czytałałam jeszcze, ale to chyba dla trochę starszych dzieci.

Dodane ponad rok temu,

Re: nauka czytania niemowląt

świetny tytuł

Daga,Kubuś 5.8.00 i Ania 18.1.05

noddy Dodane ponad rok temu,

Re: nauka czytania niemowląt

Dzięki, właśnie o to mi chodziło! A tą metodą można uczyć już noworodka 🙂 Znam dwoje dzieci które w wieku 3 lat czytają dzięki tej metodzie! Moja 5 -letnia córcia ma problemy logopedyczne i myślę że to świetny pomysł żeby Jej pomóc poprzez zabawę a 4-miesięczny Pawełek od razu skorzysta !!! :-))

Noddy, Natalka (7.10.2000r) i Pawełek (22.11.2005r)

lotos Dodane ponad rok temu,

Re: nauka czytania niemowląt

Nauka czytania małego dziecka

Małe dzieci (2-3 letnie) mają “nieograniczony głód wiedzy połączony z łatwością przyswajania sobie nowych informacji” (G. Doman 1992). Łatwość ta zanika w przyszłym życiu. Małe dziecko chce i potrafi uczyć się wszystkiego bardzo szybko. Pragnienie uczenia się osiąga swój szczyt między 1 a 5 rokiem życia. Jest to okres, w którym mózg dziecka jest całkowicie otwarty na wszelkie informacje, które przyswajane są bez jakiegokolwiek świadomego wysiłku. Dziecko chce poznać każdą rzecz wielozmysłowo – dotknąć, usłyszeć i zobaczyć. Może ono skojarzyć i przyswoić sobie równie szybko słowo mówione jak i pisane, dlatego od wczesnego okresu życia może ono nauczyć się czytać łatwo i w naturalny sposób, jeżeli tylko stworzy się mu ku temu odpowiednie warunki. “Dzieci mogą czytać słowa, gdy mają rok, zdania gdy mają dwa lata i całe książki gdy mają trzy lata – i uwielbiają to” (G. Doman 1992).

Zaczynając program nauki czytania małego dziecka należy bezwzględnie pamiętać o wytworzeniu atmosfery wielkiej radości i entuzjazmu oraz bardzo szybkim prezentowaniu kolejno eksponowanych słów.

Program nauki czytania należy podzielić na pięć kolejnych etapów:

1. Nauka pojedynczych słów

Słowa należy pisać na tekturowych kartonach o wymiarach około 10cm x 60cm. Litery mają 8cm wielkości – są drukowane i czerwone (dla niedoskonałego jeszcze wzroku dziecka jest to najbardziej wyraźny kolor.)

Pierwsze słowa powinny być znane i przyjemne dla dziecka np. imiona rodzeństwa, rodzice czy też przedmioty z otoczenia dziecka. Najpierw wprowadzamy prezentowanie rzeczowników (np. rzeczy dziecka: “auto”, “kocyk”, “skarpetki” itd.; sprzęty: “krzesło”, “stół”, “łóżko” itd.; zwierzęta: “koń”, “słoń”, “pies” itd.). Gdy dziecko pozna już około pięćdziesięciu rzeczowników, wprowadzamy czasowniki (np. “pije”, “siedzi”), na końcu przymiotniki (“ładny”, “duży”, “ciepły”).

Zaczynamy od eksponowania i czytania pięciu słów (około pięć sekund) 3 razy dziennie. Pięć słów tworzy jeden zestaw. Codziennie dokładamy jeden zestaw (pięć nowych słów), aż dojdziemy do pięciu zestawów dziennie eksponowanych każdy trzy razy. Wtedy wycofamy ten najstarszy i na jego miejsce wprowadzimy nowy. Tak postępuje się każdego następnego dnia.

2. Wyrażenie dwuwyrazowe

Na tym etapie łączymy w pary słowa, które dziecko już przyswoiło sobie po kilku dniach ekspozycji np.: “mama kocha” (rzeczownik + czasownik) “ładny kotek” (przymiotnik + rzeczownik). Kolor i wielkość druku utrzymujemy bez zmian.

3. Proste zdania

Stopniowo zmniejszamy druk z 8cm do 5cm. Jak wyżej stosujemy kombinacje słów, które dziecko już poznało. Wprowadzamy słowo “jest” np.: “Mama jest duża”, “Piesek jest mały”. Dziennie wprowadzamy 2 nowe zdania.

4. Rozbudowane zdania

Wprowadzamy przyimki: w, na, za, pod itd. Stopniowo zmniejszamy litery do wysokości 3,5cm. Zwiększamy ilość słów oraz zmieniamy kolor druku z czerwonego na czarny.

5. Książeczki

Wykonane domowym sposobem książeczki powinny mieć wymiar 20cm x 45cm. Najlepiej gdy jest to książeczka o dziecku. Na każdej stronie znajduje się jedno zdanie, dobrze gdy ilustruje je zdjęcie lub obrazek. Książeczkę czytamy 2 do 3 razy dziennie przez kilka dni. Możemy dodawać kolejne strony ze zdaniami wraz z fotografią. G. Doman uważa, iż małe dzieci chcą, mogą i powinny uczyć się czytać co związane jest z ich naturalnym zmysłem eksploracyjnym oraz możliwościami mózgu. Tempo procesu nauczania powinno być wyznaczone przez “szczęśliwe łaknienie dziecka “. Zainteresowanie i entuzjazm dziecka są podyktowane trzema czynnikami: radosną postawą matki (lub ojca), ilością nowego materiału oraz szybkością jego prezentowania.

noddy Dodane ponad rok temu,

Re: nauka czytania niemowląt

Dzięki bardzo za info 🙂 nie rozumiem tylko dlaczego na stronie internetowej którą mi doradzono napisane jest że każdego dnia dodaje się jeden wyraz a Ty piszesz że codziennie nowy zestaw i chodzi o tą samą metodę….

Noddy, Natalka (7.10.2000r) i Pawełek (22.11.2005r)

ula77 Dodane ponad rok temu,

Re: nauka czytania niemowląt

Mój synek ma prawie 2 lata i niestety bardzo mało mówi prawie nic i dlatego mam pytanko czy nauka czytania ma sens jeśli nie potrafi mówić??

ula i kubuś (05.05.04)

noddy Dodane ponad rok temu,

Re: nauka czytania niemowląt

Natalka ma 5 lat, a mówi zdaniami może od roku. Lekarze uspakajali mnie że się rozgada, a tu nic. Gdy skończyła 3 lata na własną rękę umówiłam Natalkę do logopedy, gdzie została zdjagnozowana – opóźniony rozwój mowy przez zespół napięcia mięśniowego w jamie ustnej – przyczyna – najprawdopodobniej leki na podtrzymanie ciąży. Jeśli mogę Ci doradzić to udaj się z synkiem do logopedy. On jest jeszcze mały, jeszcze ma czas, może rozgada się z dnia na dzień, ale czym szybciej wykryte zostaną ewentualne problemy logopedyczne tym większa szansa powodzena w rehabilitacji!!! Najlepiej zaufać swojej matczynej intuicji. Pozdrawiam

Noddy, Natalka (7.10.2000r) i Pawełek (22.11.2005r)

Znasz odpowiedź na pytanie: nauka czytania niemowląt

Dodaj komentarz

Oczekując na dziecko
Czym smarujecie brzuszki??
Witam, i oytam jak wyzej: czym smarujecie brzuszki, jak czesto i czy skuteczne sa wasze kremy, czyli czy nie ma rozstepow?? Magda i Oliwier 18.06.03 oraz dzidzia 14.08.06
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
do mam urządzających pokoik dziecka:)
https://aukcjewp.wp.pl/show_item.php?item=91364373 Dziewczyny, sama nie urzadzam jeszcze takowego pokoju po raz drugi, a nawet gdybym to chciała robić to mam wszystko (meble) po Filipku. Natomiast, same spojrzcie co za cudo znalazłam... Może którejś z
Czytaj dalej