Nazwisko dziecka – rejestracja w USC

Mam pytanko do doświadczonych mamuś. Ojcem mojego dzieck anie jest mój mąż (nie jesteśmy razem już 4 lata). Niestety, nie mamy rozwodu. Dowiedziałam się, że dziecko “z urzędu” otrzyma nazwisko mojego męża. Coż z tego, że to absurd i nieprawda???? Co mogę zrobić???? Czy w urzędzie sprawdzają czy jestem mężatką czy nie????? A co jeśli uprę się i będę powtarzać nazwisko prawdziwego ojca??? czy to coś da???? Czy można to jakoś obejść??? HELP!!!!!! Co za głupia sytuacja!!!

Agnieszka i Bartosz (28.06.03)

7 odpowiedzi na pytanie: Nazwisko dziecka – rejestracja w USC

kasiaiola Dodane ponad rok temu,

Re: Nazwisko dziecka – rejestracja w USC

Zgodnie z prawem dziecko poczete w zawartm formalnie związku otrzymuje nazwisko ojca, chyba że oboje rodzice postanowią inaczej. Najlepij bedzie jak pójdziesz do USC i zapytasz jak to załatwić. Na pewno ci podpowiedzą. Sprawa jest do załatwienia tylko wymaga trochę zachodu. ja niestety dokładnie nie wiem jak to się załatwi. Mam takie przeczucie, że konieczna bedzie sprawa w sądzie. Choć mogę się mylić.
My nie mieliśmy slubu i żeby nasze dzieko miało nazwisko ojca musieliśmy złożyć stosowne oświadczenia – oboje osobiście w urzedzie.
Pozdrawiam

Kasia mama Oli (17.09.2002)

lea Dodane ponad rok temu,

Re: Nazwisko dziecka – rejestracja w USC

W sumie to nie jest absurd, bo zawierając związek małżeński dostałas dokument o tym, jakie nazwisko będą nosić Twoje dzieci urodzone w tym związku. Sam awybrałaś niestety nazwisko męża (ja dla odmiany wybrałam nazwisko moje i w ogóle mąż nosi też moje znazwisko 🙂 ) i podpisałaś ten dokument. Dlatego z urzedu Twoje dzieci musza mieć to nazwisko – tak mi się wydaje. Obejść to można chyba tylko na drodze prawnej – ale może ktoś zna inny sposób.

Lea i Mateuszek (14.03.03)

gosiaczek13 Dodane ponad rok temu,

Re: Nazwisko dziecka – rejestracja w USC

Lea ma racje był taki papier do podpisania !!!!

Gosia i (ur.13.12.2002) Adiczek!!

agnes75 Dodane ponad rok temu,

Re: Nazwisko dziecka – rejestracja w USC

Dzięki za info!!!! Jasne, był taki papier do podpisania. I podpisałam to fakt :((((
Ale chodzi mi o to że sytuacja jest absurdalna…. tak czy inaczej.. prawda przeciwko jakiemuś papierowi…

Agnieszka i Bartosz (28.06.03)

edka Dodane ponad rok temu,

Re: Nazwisko dziecka – rejestracja w USC

Miałam prawie identyczną sytuację, ojcem mojego dziecka nie jest mój były mąż. Z tym, że ja już byłam po rozwodzie, ale okazałao się że za krótko. Od rozwodu do urodzenia dziecka musi minąć jak się okazało 300 dni, inaczej dziecko obligatoryjnie dostaje nazwisko męża, tak jakby nie było rozwodu. I tak niestety musiałam zarejestrować małą. Sprawę odkrecaliśmy w ten sposób, że skałada się do sądu pozew o zaprzeczenie ojcostwa, a na świadko powołujesz biologicznego ojca dziecka. Dopiero, po rozprawie i uprawomocnieniu sie wyroku dokonujesz zmiany nazwiska w USC. Wbrew pozorom nie jest to bardzo skomplikowane. My załatwiliśmy całą sprawę w ok. 3 mies.
Jakbyś miałą jakieś pytania to pisz, chętnie pomogę.
Pozdrawiam

Edyta mama Kingi (31.10.02)

o-d Dodane ponad rok temu,

Re: Nazwisko dziecka – rejestracja w USC

Z tego co się kiedyś uczyłam w szkole i co jeszcze pamiętam to tak właśnie jest. Przed urodzeniem dziecka nic nie da się zrobić. Zgodnie z prawem za ojca dziecka uważa się męża matki – jakiś czas przed zawarciem związku, przez cały okres trwania i po ewentualnym rozwodzie przez jakiś czas – skoro Edyta pisze, że przez 300 dni, to tak widocznie jest.

Po urodzeniu dziecka trzeba założyć sprawę o zaprzeczenie ojcostwa itd. jak pisała Edyta.

Ale najlepiej dowiedz się jeszcze w USC.

Pozdrawiam,

Ola

Ola+Staś+Tadzio+Basia

agnes75 Dodane ponad rok temu,

Do edyty

Dzięki za konkretną informację :))) Próbowałam wysłać Ci pyatnko na priva ale coś nie chce działać. Jakie są koszty założenia takiej sprawy????

Dzięki za odpowiedż!!!

Agnieszka i Bartosz (28.06.03)

Znasz odpowiedź na pytanie: Nazwisko dziecka – rejestracja w USC?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Noworodek, niemowlę
Kto stosowal seboderm???
Mamy ,powiedzcie jak go zastosowac???Wlasnie mama mi to przyslala,no ale nie pisze tam jak stosowac u niemowlakow,Max ma jeszcze ta ciemieniuche ,a ja chce sie w koncu jej pozbyc,napiszcie jak
Czytaj dalej
Dla starających się
nowe "rankingowe" konto
Założyłam tak jak ustaliłyśmy :) Konto nazywa się ranking a po hasło prosze się do mnie zgłaszać na priva - będę odsyłać też na priva. Dla niezorientowanych - to konto OD
Czytaj dalej