Nie na temat – kontrole!

Słyszałyście coś o zmasowanych kontrolach nielegalnego oprogramowania? Obiło mi się o uszy, że dot. to użytkowników stałego łącza…. Wiem, że nie na temat… sorrki

Ola i mala Ninka ur. 30 maja 2003

5 odpowiedzi na pytanie: Nie na temat – kontrole!

 1. Re: Nie na temat – kontrole!

  Chyb cie długo nie było 🙂

  [Zobacz stronę]


  Agata i Marcelek (21.06.03)

  • Re: Nie na temat – kontrole!

   A tu wyjaśnienie od czego zaczęła się panika w moim województwie, według plotki pierwszsym w którym sprawdzano oprogramowanie.
   [Zobacz stronę]
   “Właściciele komputerów wpadli w panikę. Powodem są policjanci szukający pirackiego oprogramowania.

   W ostatnim tygodniu do redakcji „GL” przyszło kilkaset e-maili z uwagami Czytelników na temat antypirackiej akcji lubuskiej policji. Oprócz opinii były też pytania. Zadaliśmy je ekspertom.

   Jaka jest skala policyjnej kampanii antypirackiej?
   Nadzorowane jest jedno duże postępowanie związane z piractwem komputerowym, prowadzone przez gorzowskich policjantów – dowiedzieliśmy się w Prokuraturze Rejonowej w Zielonej Górze. W tej sprawie wydanych zostało 48 prokuratorskich postanowień o przeszukaniu, które dotyczą jednej szkoły, jednego przedsiębiorstwa w podzielonogórskich Cigacicach oraz pomieszczeń mieszkalnych. W aktach prokuratury znajdują się 42 protokoły przeszukań. Pięć razy policjanci wchodzili do mieszkań „na legitymację”. Działo się to podczas długiego weekendu i funkcjonariusze nie mogli czekać na pozwolenie prokuratora. 26 osobom przedstawiono zarzut popełnienia przestępstwa. Pięć osób jest nieletnich, a wobec pięciu zastosowano zabezpieczenie majątkowe. „Zarekwirowano” 25 jednostek centralnych komputera, ponad 2 tys. płyt DVD, VCD, CDR.
   – Podkreślam, że w każdym przypadku chodziło o zwielokrotnianie programów, a nie o ich posiadanie – podkreśla zielonogórski prokurator rejonowy Marek Borzym. – Na przykład nie ścigamy osób, które mają pliki MP3 lub filmy ściągnięte z internetu.

   Czy użytkownik pirackiego oprogramowania popełnia przestępstwo?
   – Istotny jest sposób wejścia w posiadanie nielegalnego programu – odpowiada prokurator Borzym. – W odniesieniu do większości paragrafów samo posiadanie programu nie jest karalne, a jedynie jego kopiowanie lub używanie w celu odniesienia korzyści majątkowej. Jednak nie znaczy to, że użytkownik, który nie zarabia na „piracie”, jest bezpieczny.
   Inny przepis, mówiący o paserstwie, przewiduje bowiem karę dla osoby nabywającej świadomie przedmiot pochodzący z kradzieży lub pomagającej w jego zbyciu. Przepisy przewidują także karę za nieumyślne nabycie rzeczy pochodzącej z przestępstwa. Czyli nabywając tego rodzaju przedmioty, należy dochować należytej staranności sprawdzając ich legalność. Kopiowanie programu bez licencji jest w świetle prawa kradzieżą jak każda inna.

   Kiedy policjanci mogą przeprowadzić przeszukanie mieszkania, firmy?
   – Przeszukanie może zostać dokonane, gdy istnieje uprawdopodobniona informacja, czyli oparta na dowodach, o popełnieniu przestępstwa – odpowiada M. Borzym. Dodaje, że przeszukanie dotyczy konkretnego przedmiotu. Policjant powinien na wstępie zażądać wydania przedmiotu, który znalazł się w prokuratorskim postanowieniu. Na przykład konkretnego programu.

   Czy można nie wpuścić policjanta, który chce przeszukać mieszkanie?
   – Policjant, który puka do drzwi, musi się przedstawić, pokazać dokument uprawniający go do wejścia i wyjawić powód swojej wizyty – mówi rzecznik lubuskich policjantów podinsp. Wiesław Ciepiela. – Jeśli takim dokumentem jest legitymacja, powinien wytłumaczyć, że ma zamiar szukać konkretnego dowodu przestępstwa i jest to czynność nie cierpiąca zwłoki.
   Obywatel ma prawo sprawdzić tożsamość funkcjonariusza – jeśli nie wystarcza mu legitymacja, może zadzwonić do oficera dyżurnego jednostki, z której jest policjant.
   – Jeśli ktoś odmówi poddania się czynnościom policjanta, może to być potraktowane jako bierny opór. Funkcjonariusz ma wtedy prawo skorzystać z uprawnień, które daje mu Ustawa o policji i wejść do pomieszczenia siłą – wyjaśnia W. Ciepiela. – Policjanci mają prawo przeprowadzić przeszukanie i próba przeszkodzenia im w tym jest łamaniem prawa. Istnieje ryzyko, że osoba, która nie chce wpuścić funkcjonariuszy do pomieszczenia, usuwa w tym czasie ślady przestępstwa.
   W. Ciepiela radzi, aby żądać dołączenia do protokołu przeszukania (który policja ma obowiązek przedstawić w ciągu siedmiu dni) postanowienia sądu lub prokuratora o zatwierdzeniu zatrzymania rzeczy. Tylko tak możemy kontrolować działania policji. Gdy nasza wyraźna prośba nie zostanie spełniona, możemy zgłosić to prokuraturze.

   Czy w Polsce oprogramowanie jest droższe niż w innych krajach?
   Tej informacji nie chce podać żaden z dystrybutorów. Wszyscy otrzymują oprogramowanie z Microsoft Polska, który z kolei ma ceny dyktowane (dla konkretnego kraju) przez firmę Microsoft. Sprawdziliśmy na stronach internetowych dystrybutorów. I tak popularny program operacyjny Windows XP Home Edition w Niemczech kosztuje 99,99 euro (ok. 470 zł), a w Polsce ok. 1 tys. zł. W cenie zbliżonej do niemieckiej można kupić tylko wersję tzw. OM, czyli wraz z komputerem. Program antywirusowy Symantec 2004 w Niemczech wyceniono na ok. 35 euro (nieco ponad 164 zł), a w Polsce – ok. 260 zł.
   – Oprogramowanie w Polsce jest nieproporcjonalnie drogie – mówi jeden ze sprzedawców. – Wiem, że na przykład architekci kupują oprogramowanie w Niemczech, a specjaliści od ochrony środowiska i instalacji sanitarnych – w Stanach Zjednoczonych.

   Jak policja może „namierzyć” właścicieli nielegalnego oprogramowania?
   Policjanci nie chcą zdradzić klucza, według jakiego działają. Sposobów jest wiele. Przede wszystkim producent oprogramowania Windows XP przewidział możliwość nielegalnego kopiowania i w chwili połączenia z internetem program automatycznie wysyła swoją „wizytówkę” z podanym numerem licencji. Jak twierdzi Krzysztof Janiszewski z Microsoft Polska, nie może to jednak służyć do „namierzania” użytkowników. Łatwiejsze jest np. posłużenie się dokumentacją urzędu skarbowego i sprawdzenie osób, które kupiły komputery, rozliczając je jako „firmowe”. Można też dojść do dystrybutora pirackich programów i wszystkich jego klientów. Tak było w przypadku ostatniej sprawy zielonogórskiej – wszystkie osoby związane były z kawiarenką internetową przy ul. Wrocławskiej.

   O co teraz klienci najczęściej pytają informatyków?
   – O trwałość licencji na program – odpowiada właściciel zielonogórskiej firmy Gamp Piotr Gawara. Po pierwsze: gdy komputer został zmodernizowany, to czy można program przenieść na nowy? Odpowiedź: jeśli komputer został całkowicie wymieniony, powinien mieć wymieniony także program operacyjny. Po drugie: jaka jest najmniejsza, stała część komputera, która stanowi podstawę do kupienia oprogramowania OM? Odpowiedź: większość firm za taką część uznaje bateryjkę „podtrzymującą”, która kosztuje 3 zł.

   Czym powinien wylegitymować się posiadacz oryginalnego oprogramowania?
   Certyfikatem autentyczności. Jak mówi K. Janiszewski z Microsoft Polska, inny jest w wersjach OM (kupowanych ze sprzętem) i pudełkowej. Przy OM na obudowie komputera jest pasek kodowy, w pudełkowej – na grzbiecie opakowania. W przypadku starszych wersjach programów warto przechowywać drukowane wersje licencji lub kart licencyjnych. Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, zalecane jest przechowywanie faktury.”

   Marta [3.11.96] i Mati [23.09.2003]

   • Re: Nie na temat – kontrole!

    dzięki!

    Ola i mala Ninka ur. 30 maja 2003

    • Re: Nie na temat – kontrole!

     ups! faktycznie kilka dni nie zaglądałam, dzięki, bo blady strach padł na nas…. chociaż mamy samo legalne oprogramowanie, ma się rozumieć 😉

     Ola i mala Ninka ur. 30 maja 2003

     • Re: Nie na temat – kontrole!

      wszystcy mają jak najbardziej legalne

      Marta [3.11.96] i Mati [23.09.2003]

      Znasz odpowiedź na pytanie: Nie na temat – kontrole!

      Dodaj komentarz

      Mozarella w ciąży

      Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

      Czytaj dalej →

      Ile kosztuje żłobek?

      Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

      Czytaj dalej →

      Dziewczyny po cc – dreny

      Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

      Czytaj dalej →

      Meskie imie miedzynarodowe.

      Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

      Czytaj dalej →

      Wielotorbielowatość nerek

      W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

      Czytaj dalej →

      Ruchome kolano

      Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

      Czytaj dalej →
      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo
      Enable registration in settings - general