Niedosłuch!!

Witam! Baaardzo dawno mnie tu nie było. Brak internetu, czasu itd.
Mam problem. W piątek moja Laura miała badanie przesiewowe słuchu (dopiero teraz, bo chorowała) i okazało się, że ma niedosłuch w prawym uchu. Dostałyśmy skierowanie na kolejne badanie kontrolne w maju i dopiero wtedy coś więcej nam powiedzą.
Może ktoś miał taki problem i doradzi mi co trzeba robić? Z czym dla dziecka może wiązać się taki niedosłuch? Od paru dni Laura gaworzy sylabami, więc chyba na mowę nie będzie to bardzo wpływało?
-Dorota i Laura
[Zobacz stronę]

[obrazek]https://lilypie.com][img]https://b1.lilypie.com/Uuq3p1/.png/obrazek.gif[/obrazek]

16 odpowiedzi na pytanie: Niedosłuch!!

 1. Re: Niedosłuch!!

  Napisz proszę coś więcej, ile miesięcy ma córeczka i czy nie wyszło pierwsze badanie w szpitalu to robione w2/3 dobie życia, ile razy je robiono, a może słuch pogorszył sie po przebytej chorobie? Na jakiej podstawie stwierdzono niedosłuch? Z tego co piszesz, moim zdaniem zbyt szybko i bezpodstawnie orzeczono niedosłuch, a Ty biedna bardzo się stresujesz. Jest taka granatowa ulotka Program Powszechnych Przesiewowych Badań słuchu u Noworodkówjest z logo WOŚP. Kilka stron poswiecono obserwcji dziecka w poszczególnych miesiącach zycia. Może znajdzie sie ją w necie, dodano ja tez kiedys do miesięcznika Dziecko, więc moze na stronie edziecko. Obserwuj czy wybudza je szczekanie psa, klaskanie nad śpiącą. Wysyłam mnóstwo pozytywnych fluidków a Ty sie nie denerwuj, córeczka potrzebuje pogodnej mamy.

  U noworodków badanie przesiewowe w szpitalu często nie wychodzi za pierwszym razem bo zalega w uszkach maź płodowa. Przemek miał je w pierwszych 3 tygodniach zycia 3 razy. Za pierwszym razem wogóle nie wyszły, za drugim razem wyszło na lewe uszko, za trzecim tak samo. w poradni audiologicznej mieliśmy wizytę dopiero gdy ukonczył 5 miesięcy ( i tu sa dwie szkoły jedne poradnie chcą badać 3 miesieczniaki, inne wolą przesunąc ten moment o miesiąc czy dwa. W poradni audiologicznej byliśmy 3 razy gdy miał 5, 7 i 12 m-cy. Tam miał najpierw badanie przesiewowe, a potem badanie Bera, równiez badano oba uszka. Za kazdym razem wychodziło to samo prawe ucho odbiera od 50-60 decybeli co jest porównywalne z głośna rozmową. Pocieszano nas, że wody płodowe moga się wchłaniac do roku. Następne badanie mamy wyznaczone w okolicach drugich urodzin gdy dziecko będzie bardziej kumate tak wyraziła się pani audiolog czyli nie tylko badanie na śpiąco. A teraz część optymistyczna Przemek od 2-3 miesięcy wybudza się z drzemki południowej na dźwięk dzwonka do drzwi (wyłączyliśmy!) i ciagle domaga się piosenek z magnetofonu komunikując lalalla (nazywa raptem kilka rzeczy) Wydaje się, ze nie zwraca uwagi ale gdy płyta sie skończy zaraz przychodzi by puścic mu od nowa, zwraca równiez uwage na dłuższe przerwy miedzy piosenkami i ma swoja ulubioną Tik-Tak. Poza tym widzimy jak świetnie rozumie co sie do niego mówi, reaguje na polecenia, wykonuje to o co prosimy.

  Ewa z Przemkiem i Mileną

  • Re: Niedosłuch!!

   Laura nie miała badań przesiewowych po urodzeniu, bo chorowała. Jest wcześniakiem, po urodzeniu przechodziła zakażenie krwi wewnątrzmaciczne, potem 2 posocznice, w wyniku posocznicy miała zapalenie opon mózgowych. Pierwsze badanie wykonano u niej gdy miała 8 miesięcy – też prawe uszko nie wyszło. Teraz wykonano badanie Bera – niedosłuch w prawym uchu 50dB. Pani w poradni umówiła nas za 2 miesiące na badanie kontrolne, nie wydała jeszcze ostatecznej diagnozy – jest niewielka szansa, że ten niedosłuch się wyrówna. Aha, Laura urodziła się z asymetrią główki, w tej chwili już niewielką, ale jednak – to też może być przyczyną.
   Laura reaguje na różne dźwięki, wybudza ją hałas, od tygodnia zaczęła gaworzyć sylabami – czyli się rozwija.
   Dzięki za odpowiedź i słowa otuchy.
   – Doti i Laura

   [obrazek]https://lilypie.com][img]https://b1.lilypie.com/Uuq3p1/.png/obrazek.gif[/obrazek]

   • Re: Niedosłuch!!

    Z moim synkie do przedszkola chodzi dziewczynka,ktorej mlodszy braciszek ma niedosluch na obydwa uszy.Otolaryngolog zapisal mu aparacik sluchowy ktory wysyla dzwieki do jego uszek o roznym natezeniu. Maly nosi ten aparacik juz kilka miesiecy i jest poprawa.Lekarze twierda ze za kilka miesiecy bedzie normalnie slyszal.
    Porozmawiaj ze swoja lekarka o takiej mozliwosci.
    Glowa do gory nawet jesli jest jakis ubytek sluchu to widzisz ze corcia rozwija sie normalnie.
    Moje blizniaczki-wczesniaczki tez nie przeszly teg badania za pierwszym razem a o Nati nawet mowili ze moze wcale nie slyszec (miala nawet badanie reakcji mozgu na fale dzwiekowe,ktorego nie przeszla) i potem przed wyjsciem ze szpitala wyblagalam (wyplakalam) ostatni raz to najprostsze badanie i przeszla spiewajaco.Ale co przezylam to moje.
    Badaj mala i konsultuj z innymi lekarzami najwazniejsze laura slyszy i dobrze sie rozwija.

    Irena i Dzieciaki

    • Re: Niedosłuch!!

     Jest takie forum prywatne na gazecie – o zaburzeniach sluchu. Jesli jeszcze tam nie bylas, zachecalabym Cie.

     • Re: Niedosłuch!!

      My też walczymy z “uchowymi” problemami. U Zu noworodkowe badanmie przesiewowe wyszło prawidłowo, potem wynik negatywny w obu uszach (3m), wydaje się, że badanie było robione zbyt szybko po katarze. Potem prawidłowo po 6 tygodniach od poprzedniego, a potem ostre zapalenie ucha, wysiękowe zapalenie ucha i konieczność drenażu. Przez dwa lata spokój i w grudniu jeden z drenów wypadł i właśnie Zu przechodzi zapalenie tego ucha. Po tygodniu leczenia słuch w chorym uchu kiepski (szept z odległości 10 cm). We wtorek idziemy na kolejną kontrolę. Nie ukrywam, że się boję…

      Życzę powodzenia!

      Kas

      • Re: Niedosłuch!!

       Oj, to mocno trzymamy kciuki! Mam nadzieję, że będzie dobrze – musi być! Może to tylko przejściowe problemy związane z zapaleniem ucha.
       – Doti i Laura

       • Re: Niedosłuch!!

        Cześć!

        Znajomość systemu językowego jest ściśle związana ze stopniem ubytku słuchu, a więc najważniejsze jest określenie stopnia niedosłuchu. Może być minimalna utrata słuchu (16-25 dB) i wtedy naprawdę nie ma tragedii, wystarczy odpowiednia stymulacja i opieka. Nie martw się na zapas. Najpierw poczekaj na szczegółowe badania. Nie wiem ile miesięcy ma Twoja córeczka, więc nie wiem, czy na pwno gaworzy, czy też tylko głuży. W głużeniu też wyróżnia się samogłoski, spółgłoski, grupy samogłoskowe i spółgłoskowe, ale to nie jest mowa – głużą wszystkie dzieci, nawet głuche. W drugiej połowie pierwszego roku życia obserwuje się u dzieci już gaworzenie, jest to świadome powtarzanie dźwięków. Jeśli córeczka faktycznie gaworzy, to nie ma się czym tak przejmować. Wystarczy bacznie oserwować jej rozwój mowy i odpowiednio stymulować. Można wybrać się do logopedy, zeby podpowiedziała jak to robić. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to służę pomocą

        Asia (logopeda)

        Asia i Ewunia (18.08.2005)

        • Re: Niedosłuch!!

         Laura ma 9,5 m-ca (jest miesiąc starsza od Twojego aniołka). Pani w poradni audiologicznej powiedziała, że w prawym uchu jest 50dB, a norma to 30dB. Laura od jakiś 10 dni “mówi” w formie ciągów sylab,np. aba, aba, aba, babababa itp. Jednak nie powtarza świadomie za mną, więc to chyba jest głużenie? Reaguje na różne dźwięki, np. samochód za oknem, klaskanie kiedy stoję z tyłu (jeśli nie jest bardzo skupiona na jakiejś zabawce).
         Czekam na badanie kontrolne w maju i wtedy dopiero zacznę poważnie się martwić, jeśli będzie powód. Teraz po prostu uważnie obserwuję Laurę.
         Serdeczne dzięki za odpowiedź, zgłoszę się jeszcze jak nasunie mi się jakieś pytanie.
         Pozdrowienia – Doti i Lara (17.06.2005r.)

         • Re: Niedosłuch!!

          Cześć

          Najpierw zła wiadomość, potem dobra 🙂 O ile mi widomo normalne słyszenie to 0-15 dB, ale pani w poradni audiologicznej powinna bardziej się orentować. Może tak powiedziała dlatego, ze uszkodzone jest jedno uszko, gdyż ta skala słyszalności jaką ja mam na myśli, dotyczy obu uszu. Tu jest ta dobra wiadomość 🙂 skoro uszkodzone jest tylko jedno ucho, a drugie jest super to nie ma się tak czym martwić, poradzicie sobie 🙂 Druga dobra wiadomość to ta, ze Laura gaworzy, tak jak to wcześniej pisałaś 🙂 Pisząc “świadome powtarzanie dźwięków” nie miałam na myśli, tego, ze powtarza zaraz po Tobie, konkretne słowa, sylaby. Gaworzenie polega na tym, ze dziecko, które słyszy, naśladuje dorosłych, eksperymentuje z głosem ale nie bezpośrednio po tym jak coś usłyszy 😉 Czasami przez kilka dni mówi tylko : mamamama.., babababa…., a następnie “zapomina” to co już się nauczyło i przez kolejne dni ćwiczy: tatatata…., dadadada… (przykładowo). Nie martw się, najważniejsze, ze jesteście świadomi, że Laura ma trochę uszkodzony słuch i będziecie otaczać ją odpowiednią opieką własną oraz specjalistyczną. Jeśli mogę coś poradzić to : !. !. MÓWCIE DO NIEJ DUŻO I GŁOŚNO.
          2. CZYTAJCIE BAJKI, WIERSZYKI.
          3. ŚPIEWAJCIE PIOSENKI, KOŁYSANKI.
          4. OGLĄDAJCIE KSIĄŻECZKI I OPISUJECIE CO NA NICH WIDZICIE.
          5. BAWCIE SIE W ODGŁOSY ZWIERZĄT.
          6. PUSZCZAJCIE MUZYCZKĘ.
          7. ZAOPATRZCIE SIĘ W “HAŁASUJĄCE” ZABAWKI (CYMBAŁKI, GRZECHOTKI, GRAJĄCE ZABAWKI ITP.)

          życzę wszystkiego dobrego i gorąco pozdrawiam

          Asia i Ewunia (18.08.2005)

          • Jak mówić do dziecka

           Jeszcze kilka ważnych rad, dotyczących samej mowy:

           !. ZAWSZE MÓWIMY DO DZIECKA “DOROSŁYM JĘZYKIEM” czyli, NIE pieścimy się (np. cio jeśt mojej ciórećce?) Nie wolno używać takiego języka wobec każdego maluszka, a już na pewno wobec mlauszka mającego problemy ze słuchem. Trzeba uświadomić wszystkich dziadków, ciocie….żeby mówiły do córeczki normalnie!!!!!!!

           2. MÓWIMY DO DZIECKA NIE ZDRABNIAJĄC tzn. zamiast laleczka, mówmy lala, lub lalka; zamiast pieseczek mówimy pies, zamiast nóżka mówimy noga itd…
           Zauważ, że zdrobnienia są znacznie trudniejsze do powtórzenia, dlatego starajcie się używać prostych słów.

           3.ZWRACAJCIE SIĘ DO LAURY ZA POMOCĄ PROSTYCH ZDAŃ. Np “Mama da pić. To jest sok. Sok jest dobry…”

           4. NIE UŻYWAJCIE ZAIMKÓW OSOBOWYCH.
           Np. Zamiast ” Dam Ci teraz pić” powiedz: “Mama do Laurze pić” itp

           Mam nadzieję, ze choć troszeczkę Ci pomogłam. Pamiętaj, ze to wszystko jest JUŻ TERAZ ważne. Dziecko od samego początku uczy się mowy!!!!
           Życzymy Wam wszystkiego dobrego 🙂

           Asia i Ewunia (18.08.2005)

           • Jak

            Jeszcze kilka ważnych rad, dotyczących samej mowy:

            !. ZAWSZE MÓWIMY DO DZIECKA “DOROSŁYM JĘZYKIEM” czyli, NIE pieścimy się (np. cio jeśt mojej ciórećce?) Nie wolno używać takiego języka wobec każdego maluszka, a już na pewno wobec mlauszka mającego problemy ze słuchem. Trzeba uświadomić wszystkich dziadków, ciocie….żeby mówiły do córeczki normalnie!!!!!!!

            2. MÓWIMY DO DZIECKA NIE ZDRABNIAJĄC tzn. zamiast laleczka, mówmy lala, lub lalka; zamiast pieseczek mówimy pies, zamiast nóżka mówimy noga itd…
            Zauważ, że zdrobnienia są znacznie trudniejsze od powtórzenia, dlatego starajcie się używać prostych słów.

            3.ZWRACAJCIE SIĘ DO LAURY ZA POMOCĄ PROSTYCH ZDAŃ. Np “Mama da pić. To jest sok. Sok jest dobry…”

            4. NIE UŻYWAJCIE ZAIMKÓW OSOBOWYCH.
            Np. Zamiast ” Dam Ci teraz pić” powiedz: “Mama do Laurze pić” itp

            Mam nadzieję, ze choć troszeczkę Ci pomogłam. Pamiętaj, ze to wszystko jest JUŻ TERAZ ważne. Dziecko od samego początku uczy się mowy!!!!
            Życzymy Wam wszystkiego dobrego 🙂

            Asia i Ewunia (18.08.2005)

            • Re: Jak

             Dzięki za poradę! Dobrze, że napisałaś o tym “zapominaniu” – z Laurą tak właśnie teraz jest. W tej chwili “testuje” zupelnie inne dźwięki, niż na początku – teraz wiem dlaczego.
             Twoją wiadomość wydrukowałam sobie w celach edukacyjnych – dla męża i mojej mamy, bo oni najwięcej czasu spędzają z Laurą (ja niestety muszę pracować na chlebek).
             Wesołych jajek, bogatych zajęcy i kolorowych koszyczków życzą Dorota i Laura.

             • Re: Niedosłuch!!

              Nie bagatelizowałabym tej sprawy! Czy mała była diagnozowana w szpitalu? badanie słuchu jest zawsze w drugiej lub trzeciej dobie życia, obligatoryjnie wykonywane we wszystkich szpitalach i u wszystkich noworodków. Lekarz powinien wyjaśnić dlaczego badanie powtarza, czy ma jakiś podejrzenia? Ile tygodni ma dzidziuś? Na początku maleństwa nie gaworzą tylko głużą (około 2 -3 miesiąca) gaworzenie występuje później (4 – 5 miesiąc). Niedosłuch u noworodka może mieć poważne konsekwencje. Ważna jest dobra diagnoza i ewentualna szybka terapia.

              • Re: Niedosłuch!!

               Witam serdecznie.
               Moje dziecko ma dobry sluch ale pisze bo ja sama mam niedosluch i jeszcze funkojonuje bez aparatu, ale niestety z wiekiem bedzie coraz gorzej i juz lekarze mi zalecaja aparat. No ale od poczatku. Niestety prosze sie liczyc ze Panstwa dziecko bedzie musialo wlozyc sporo wysilku, gdyz niedosluch niestety wplywa na wymowe, a potencjalni ludzie nawet o tym nie wiedza. Dzieci z niedosluchem niestety zaczynaja pozniej mowic badz bardzo pozno mowic jesli maja zbyt pozno zalozony aparat sluchowy. Dlatego musicie sie Panstwo liczyc z faktem ze dziecko najprawdopodobniej bedzie mialo aparat sluchowy. To ze dziecko na razie rozwila jesi eprawidlowo i mowi dobrze to zasluga zdrowego uszka. Bardzo wazny jest wiec aparat. Dla dobra wymowy i nie tylko. Rowiniez pomoc logopedy dla mnie byla bardzo istotna ale mysle ze po badaniu lekarz powie Panstwu najlepiej czy logopeda jest potrzebny. Prosze nie traktowac dziecka jak chore bo dziecko to wyczuwa i moze sie stac bardzo niesmiale, niepewne siebie. Zycze powodzenia i wytrwalosci.

               • Re: Niedosłuch!!

                Jesteśmy po ostatecznym badaniu! Niedosłuchu już nie ma!!! 🙂 Oba uszka w normie. Cieszymy się ogromnie. Panie z laboratorium prosiły tylko, żebym przy okazji wizyt u innych lekarzy zaglądała do nich, żeby mogły obserwować rozwój Laury, tak na wszelki wypadek.
                Jeszcze raz serdeczne dzięki za pomoc, pozdrawiam.

                Laura ma w buzi rzodkiewkę 🙂

                • Re: Niedosłuch!!

                 Bardzo się cieszę 🙂 Dziękuję za wiadomość, zawsze miło jest dostać wesołą nowinę 🙂 Wszystko co radziłam Wam, obowiązuje nadal 😉 Zależy mi na rozwoju mowy Ewuni, dlatego sama staram się właśnie tak postępować, względem niej. Widzisz jak super wszystko się potoczyło 🙂 Życzymy samaych takich sukcesów!!!

                 Asia i Ewunia (18.08.2005)

                 Znasz odpowiedź na pytanie: Niedosłuch!!

                 Dodaj komentarz

                 Angina u dwulatka

                 Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                 Czytaj dalej →

                 Mozarella w ciąży

                 Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                 Czytaj dalej →

                 Ile kosztuje żłobek?

                 Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                 Czytaj dalej →

                 Dziewczyny po cc – dreny

                 Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                 Czytaj dalej →

                 Meskie imie miedzynarodowe.

                 Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                 Czytaj dalej →

                 Wielotorbielowatość nerek

                 W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                 Czytaj dalej →

                 Ruchome kolano

                 Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                 Czytaj dalej →
                 Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                 Logo
                 Enable registration in settings - general