nieproporcjonalny?!

Może zetknęłyście się z podobnym problemem.
Była na kontrolnej wizycie u ortopedy (IMiD) z Bartkiem, bo ma trochę szpotawe nóżki i nieprawidłowo stawia lewą stopę. Ortopeda te nieprawidłowości uznał za fizjologiczne dla wieku (1 i 8/12), ale zauważył, że Bartek ma dużą główkę w stosunku do długości nóżek i zaleciła nam pomiary antopometryczne. Poleciałam go zmierzyć juz następnego dnia i oczywiście wyszło to co sama widzę: głowa jest duża, rączki i nóżki krótkie, tułów długi. Na razie żadnych więcej wniosków.
Lekarz obejży te wyniki dopiero na początku lipca (kazał nam przyjść dopiero we wrześniu/październiku, ale oczywiście nie wytrzymałam).
Brat bliźniak takich „dysproporcji” na pierwszy rzut oka nie ma. Budowa obydwu chłopców w moim odczuciu koresponduje z naszą tzn Bartek jest podobny do mnie, a ja jestem niska i jako dziecko tez miałam dużą główę.

Kurcze, czego mogą się doszukać? Innych nieprawidłowości fizjologicznych nie zauważyłam.

Dorota i Kuba&Bartek (17.08.03)

2 odpowiedzi na pytanie: nieproporcjonalny?!

annika Dodane ponad rok temu,

Re: nieproporcjonalny?!

Hej, po pierwsze nie martw się 🙂 Nie jestem oczywiście lekarzem i nie mam fachowej wiedzy, ale z doświadczenia wiem, że większość takich „dysproporcji” to po prostu cecha osobnicza, bez podłoża chorobowego.
Mój starszy syn jako niemowlę i małe dziecko miał dużą główkę, prawdopodobnie przez to bardzo późno zarosło mu ciemiączko. Lekarka sugerowała nawet jakieś badania mózgu (?), ale na szczęście trafiłam na inną rozsądną i po kilku tygodniach było po strachu, bo wszystko się zarosło. Oczywiście Bartek nie wykazywał żadnych innych „odchyleń”, wręcz odwrotnie – był książkowym przykładem dobrego rozwoju. Michał, o 9 lat młodszy, jest fizycznie bardzo podobny do brata, ale główkę ma faktycznie sporo mniejszą. Acha – Bartek jest teraz baaardzo dobrym uczniem (III klasa), może ta duża głowa mu pomogła hihi…
Wiesz, często słychać – ale to dziecko małe/duże/chude/… jejku, no chyba to całkiem normalne, że dzieci różnią się od siebie – wyrastają z nich w końcu dorośli ludzie, którzy też nie są jednakowi (na szczęście).
Właściwie to jestem pewna, że twojemu maluchowi nic nie jest, ale wizyta u lekarza na pewno nie zaszkodzi 🙂

Ania i Michałek (16.04.04)

judy Dodane ponad rok temu,

Re: nieproporcjonalny?!

Wiem tylko, że dzieci często rosną skokowo i takie dysproporcje się wyrównują. A poza tym każda dzidzia jest inna i tak jak my dorośli różnią się od siebie. Wszystkiego dobrego.

Julia i Laura (15.09.2003)

Znasz odpowiedź na pytanie: nieproporcjonalny?!?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Jedno- i dwulatki
Kosz na zabawki
Dziewczyny, chcialbym kupic Marcie jakis kosz, pudlo na zabawki, bo niedlugo mnie one zawalą. Jeszcze nigdzie sie nie rozglądałam bo zupelnie nie wiem gdzie mozna cos takiego kupic. Chce zeby
Czytaj dalej
Tematy, których nie znalazłam w forum
Ostrowo k/ Karwii - czy ktoś spędzał tam wakacje ?
Hej dziewczyny [img]/images/forum/icons/smile.gif[/img] Wybieram się w tym roku to tej nadmorskiej miejscowości a nigdy wcześniej tam nie byłam. Czy któraś z Was może mi coś skrobnąć na temat Ostrowa ?
Czytaj dalej