Niezgodność grupy krwi – druga ciąża

Witam serdecznie!

Mam problem – poradźcie co robić?!

Moja grupa krwi to: “0 minus”, męża: “B plus” – co w rezultacie daje niezgodność. Mam już jedno dziecko (synek 4 latka), drugie mam w brzusiu. Podczas pierwszej ciąży, w 21 tygodniu otrzymałam zastrzyk (immuloglobulina). Przez całą ciąże, co jakiś czas, robiłam badanie krwi (odczyn Combsa) i wszystko było w porządku. Synuś urodził się zdrowy.
W chwili obecnej jestem właśnie w 21 tygodniu. Mój lekarz stwierdził, że nie trzeba robić żadnych badań w tym kierunku. Mnie to jednak niepokoi.
I tu moja prośba do Was.
Czy któraś z Was spotkała się z takim przypadkiem (osobiście lub wśród znajomych). Poradźcie co robić. Czułabym się pewniej po przeprowadzeniu jakichkolwiek badań w tym kierunku, ale przecież ja nie mogę sama o tym decydować.
Będę wdzięczna za każdą wskazówkę.

Pozdrawiam

Magda, Tomcio (4 latka), Brzusio (16.06.2004)

5 odpowiedzi na pytanie: Niezgodność grupy krwi – druga ciąża

  1. Re: Niezgodność grupy krwi – druga ciąża

    Madziu !
    u mnie jest taka sama sytuacja. maz 0+, ja 0-. Pierwsza ciaza – poronienie niestety. W ciagu 24 godzin dali mi immunoglobuline antyD, ktora chroni do najblizszej ciazy. obecnie 23 tydzien, w czwartek zapytam ginki, czy robic profilaktycznie badania na przeciwciala. po porodzie mam znowu dostac ta immunoglobuline.
    pozdrawiam czerwcowkowo !

    Maja + 23.05 – 1.06. 2004

    • Re: Niezgodność grupy krwi – druga ciąża

      Znalazłam to w internecie, może ci się przyda:

      Jeśli między Tobą a ojcem dziecka istnieje niezgodność czynnika Rh, nie martw się. Twoje pociechy mogą urodzić się zupełnie zdrowe. Doświadczony ginekolog wyjaśnia wszystkie wątpliwości związane z tajemniczym Rh.

      1. Czy różne czynniki Rh mamy i taty są groźne dla dziecka?
      Nie zawsze. Tylko wówczas, gdy krew mamy ma czynnik Rh-, a krew ojca dziecka czynnik Rh+. We wszystkich innych kombinacjach (krew obojga ma czynnik Rh- lub Rh+, a także wtedy, gdy krew mamy ma czynnik Rh+, a taty Rh-) nie ma żadnego zagrożenia dla dziecka.

      2. Co to jest niezgodność serologiczna?
      Powstaje ona wówczas, gdy plemnik mężczyzny z grupą Rh+ zapłodni komórkę jajową kobiety z grupą krwi Rh-. Dziecko, które zaczyna się rozwijać, może mieć grupę Rh-, ale zdecydowana większość noworodków z takich związków ma grupę Rh+. Jeżeli krwinki czerwone dziecka dostaną się do krwiobiegu matki, jej organizm traktuje je jak “wroga” i wytwarza przeciwciała, które mają je zniszczyć.

      3. Czy niezgodność zawsze jest zagrożeniem dla malca?
      W przypadku pierwszej ciąży właściwie nie ma niebezpieczeństwa dla rozwijającego się maleństwa. Wprawdzie krew matki nie ma antygenu Rh, a krew dziecka go posiada, ale krew kobiety ciężarnej nie miesza się z krwią płodu (barierą jest łożysko). Organizm matki nie wytwarza więc przeciwciał niszczących krwinki pierwszego dziecka.

      4. Kiedy powstają przeciwciała niszczące krwinki?
      Tylko wówczas, gdy dojdzie do zmieszania krwi mamy i maleństwa. Dzieje się tak podczas porodu, poronienia lub ingerencji chirurgicznej w ciąży pozamacicznej. Dlatego konflikt serologiczny może być niebezpieczny dopiero dla drugiego dziecka, jeśli podobnie jak pierwsze, będzie miało czynnik Rh+ (a tak zazwyczaj się zdarza, jeśli jest to dziecko tego samego ojca). W organizmie mamy istnieją już przeciwciała przeciwko krwi Rh+.

      5. Dlaczego konflikt jest niebezpieczny?
      Po pierwszym porodzie w organizmie matki powstają przeciwciała przeciwko krwi Rh+. Mają one zdolność przenikania przez łożysko. Jeśli podczas kolejnej ciąży krew dziecka będzie miała czynnik Rh+, to organizm kobiety ciężarnej potraktuje ją jak “wroga” i będzie niszczył. Tak zaczyna się choroba hemolityczna będąca następstwem konfliktu serologicznego.

      6. Co się dzieje, gdy choroba nie jest leczona?
      Przeciwciała z krwi matki niszczą czerwone krwinki płodu (te rozpadają się), co prowadzi do niedokrwistości, zmiany w wyglądzie i funkcjonowaniu narządów wewnętrznych dziecka, zwłaszcza wątroby. Nieleczona choroba może nawet spowodować śmierć płodu.

      7. Jak rozpoznać konflikt serologiczny?
      Pierwszym krokiem jest zbadanie poziomu przeciwciał anty-Rh+ u mamy. Gdy jest ich dużo (są ustalone graniczne wartości), rozszerza się diagnostykę i przeprowadza kordocentezę, czyli badanie krwi z pępowiny płodu, w celu ustalenia, czy występuje już choroba hemolityczna. Badanie to, by było wiarygodne, przeprowadza się najwcześniej w 16. tygodniu ciąży i powtarza, w zależności od potrzeb, kilkakrotnie aż do narodzin maleństwa. Wynik kordocentezy informuje, jaki jest stan zaawansowania choroby (m.in. jaka jest niedokrwistość).

      8. Czy konflikt leczy się w czasie ciąży?
      Tak. Terapia polega na wyrównywaniu niedokrwistości u maleństwa. Lekarz po zbadaniu krwi pępowinowej decyduje, ile krwi należy dziecku podać. Jest to krew odpowiednio spreparowana, o czynniku Rh-, pozbawiona przeciwciał. Transfuzje dopłodowe (do żyły pępowinowej maleństwa) przeprowadza się kilkakrotnie w czasie ciąży. Jako pomocnicze stosuje się również badanie USG, które umożliwia poznanie stanu narządów wewnętrznych dziecka. Prawidłowo prowadzona terapia sprawia, że maluszek rodzi się zupełnie zdrowy.

      9. Czy można zapobiec kłopotom z czynnikiem Rh?
      W tej chwili taką profilaktykę stosuje się właściwie rutynowo. W ciągu 72 godzin po porodzie (także po poronieniu) każdej kobiecie, która ma krew Rh-, należy podać przeciwciała, które sprawią, że podczas kolejnej ciąży jej organizm nie wytworzy przeciwciał anty-Rh+. Wtedy konflikt serologiczny nie wystąpi. Prawidłowa profilaktyka zmniejszyła częstość jego występowania.

      Bożena i Franek 01.04.2004

      • Re: Niezgodność grupy krwi – druga ciąża

        Cześć Maju!
        Mam prośbę: Jak będziesz już po wizycie napisz co doradził Ci lekarz.
        Pozdrawiam

        Magda, Tomcio (4 latka), Brzusio (16.06.2004)

        • Re: Niezgodność grupy krwi – druga ciąża

          U mnie też jest niezgodność grup krwi. Ja mam A Rh- a mój mąż B Rh+. W pierwszej ciąży (11 lat temu ) robiłam badania krwi co miesiąc. Po porodzie w ciągu 24 godzin dostałam immunoglobulinę. Teraz jestem w drugiej ciąży, w 33 tygodniu. Badania na obecność przeciwciał robiłam 3 razy. W poniedziałek idę do lekarza i dowiem się czy czeka mnie jeszcze jedno przed pordem. Moja siostra ma 8 miesięczne dziecko i ten sam problem co my. W ciązy też robiła 3 razy badania na obecnośc przeciwciał. Po porodzie dostała immunoglobulinę.
          Pozdrawiam
          Yovanka + Antek ( 22.03.04)

          • Re: Niezgodność grupy krwi – druga ciąża

            Ja też mam Rh+, mąż Rh-, to moja pierwsza ciąża i lekarz powiedział mi, że w takim przypadku nie ma zagrożenia dla dziecka, bo rodzi się zdrowe (sama jestem pierwszym dzieckiem z konfliktu…). Po porodzie jeśli dziecko ma grupę krwi po matce podaje się jej immunoglobine, żeby w razie czego w drugiej ciąży nie doszło do konfliktu, a co za tym idzie zagrożenia zdrowia i życia dziecka. Jeśli dziecko dziedziczy grupę krwi po ojcu (czyli rh+) to podobno nie podaje się immunoglobiny, ale jak jest naprawde to do końca nie wiem.
            Ja nie dostałam immunoglobiny w żadnej postaci, a jestem w 22 tyg. ciąży. Badań na przeciwciała tez nie robiłam. A może powinnam??

            Basia i Najukochańsza Kruszynka (12.06.2004)

            Znasz odpowiedź na pytanie: Niezgodność grupy krwi – druga ciąża

            Dodaj komentarz

            Angina u dwulatka

            Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

            Czytaj dalej →

            Mozarella w ciąży

            Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

            Czytaj dalej →

            Ile kosztuje żłobek?

            Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

            Czytaj dalej →

            Dziewczyny po cc – dreny

            Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

            Czytaj dalej →

            Meskie imie miedzynarodowe.

            Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

            Czytaj dalej →

            Wielotorbielowatość nerek

            W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

            Czytaj dalej →

            Ruchome kolano

            Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

            Czytaj dalej →
            Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
            Logo
            Enable registration in settings - general