Nike wycofuje ze sklepu koszulke dla dzieci …

Nike wycofuje z UE bluzy dla niemowl±t

28 lipca 2004, Puls Biznesu (str. 18)

Wojciech Kmita

Koncern zdecydowa³ siê na radykalne kroki po skargach klientów. Tego wymaga unijne prawo.

Nike, znany brytyjski producent odzie¿y, poinformowa³ Urz±d Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wycofaniu z rynku jednego z modeli bluz dla niemowl±t (oznaczony numerem 491566). Po trzech skargach rodziców z Wielkiej Brytanii, ¿e umieszczone pod szyj± zapiêcia powoduj± zadrapania na skórze dzieci, uznano, i¿ mog± byæ one niebezpieczne.

UOKiK apeluje

Pechowa dla Nike bluza przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-36 miesiêcy. W okresie od maja 2003 r. do czerwca 2004 r. w sklepach na terenie Unii znalaz³o siê ponad 38,5 tys. takich bluz (w Polsce sprzedano ich 161). Dystrybutorzy odzie¿y brytyjskiego koncernu powinni wywiesiæ w sklepach informacjê o mo¿liwo¶ci zwrotu towaru lub wymiany. Ponadto musz± przekazaæ producentowi posiadane w magazynach bluzy.

— Dyrektywa 2001/95/WE z 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeñstwa produktów zak³ada wspó³pracê krajowych organów nadzoru rynku z przedsiêbiorcami, którzy prowadz± dzia³ania naprawcze. Nie inaczej by³o i w tym przypadku — Nike po uzyskaniu informacji o mo¿liwym niebezpieczeñstwie dla u¿ytkowników wycofuje produkt z obrotu. Takie dzia³ania firma podjê³a na terenie ca³ej UE — wyja¶nia Dariusz £omowski z biura prasowego Urzêdu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK zwróci³ siê z apelem do rodziców i opiekunów o sprawdzenie, czy dzieci nie maj± tego modelu bluzy oraz o rezygnacjê z jego ewentualnego zakupu.

Drobiazgowa dyrektywa

Zakres stosowania obowi±zuj±cej od 15 stycznia br. dyrektywy 2001/95/WE jest bardzo szeroki. Do polskiego prawa jej postanowienia przenosi ustawa z 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeñstwie produktów (DzU nr 229, poz. 2275). Dotyczy ona w zasadzie ka¿dego produktu przeznaczonego dla konsumentów lub w stosunku do którego zachodzi mo¿liwo¶æ, ¿e bêdzie przez nich u¿ywany.

Jej przepisy zobowi±zuj± producentów i dystrybutorów do zbierania informacji o ka¿dym mo¿liwym ryzyku, zwi±zanym nawet z niespodziewanym sposobem u¿ycia wyrobu. W razie ewidentnych zagro¿eñ producent musi sam wycofaæ towar z rynku i ostrzec klientów lub odkupiæ produkty, je¶li tego za¿±daj±. Tak w³a¶nie zareagowa³a firma Nike, informuj±c jednocze¶nie urzêdy nadzoru pañstw cz³onkowskich o podjêtych dzia³aniach.

Obserwacja rynku

Bezpieczeñstwo konsumentów wymaga sta³ej obserwacji rynku, szybkiego przekazu informacji o zagro¿eniach oraz bezzw³ocznego reagowania na niebezpieczeñstwo. W UE od 1984 r. funkcjonuje system szybkiej wymiany informacji o zagro¿eniach zwi±zanych z niebezpiecznym produktem (RAPEX). Zak³ada on, ¿e ka¿de pañstwo odpowiada za zgodno¶æ z wymogami bezpieczeñstwa produktów znajduj±cych siê na jego terytorium, a w razie zagro¿enia zawiadamia Komisjê Europejsk±, która przekazuje ostrze¿enie pozosta³ym pañstwom (przegl±d takich ostrze¿eñ publikowany jest co tydzieñ w internecie).

W pañstwach UE zosta³y ustanowione krajowe punkty kontaktowe RAPEX (w Polsce znajduje siê on w Departamencie Nadzoru Rynku UOKiK). Ich zadaniem jest zbieranie informacji o rodzimych bublach oraz przekazywanie ich do instytucji unijnych. Do nich kierowane s± tak¿e informacje o szkodliwych produktach z innych krajów UE.

— Zasady tego rodzaju obowi±zuj± od niedawna — w ka¿dym razie jeszcze nie by³o przypadku polskiego przedsiêbiorcy, który musia³by podejmowaæ takie dzia³ania naprawcze jak Nike — wyja¶nia Dariusz £omowski.

Zgodnie z ustaw± o ogólnym bezpieczeñstwie produktów, przedsiêbiorcy wprowadzaj±cemu na rynek towar nie spe³niaj±cy wymogów bezpieczeñstwa grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolno¶ci. Gdy bêdzie to dotyczy³o towarów z tzw. czarnej listy (rejestr prowadzi UOKiK), w grê wchodzi grzywna do kilkudziesiêciu tysiêcy z³otych lub do 2 lat wiêzienia (albo obie kary). Niewycofanie produktu co do którego mo¿na mieæ podejrzenia (np. na podstawie skarg), i¿ jest niebezpieczny, mo¿e byæ okoliczno¶ci± obci±¿aj±c±.

Marcel 21.02.04

Znasz odpowiedź na pytanie:

Dodaj komentarz

Angina u dwulatka

Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

Czytaj dalej →

Mozarella w ciąży

Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

Czytaj dalej →

Ile kosztuje żłobek?

Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

Czytaj dalej →

Dziewczyny po cc – dreny

Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

Czytaj dalej →

Meskie imie miedzynarodowe.

Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

Czytaj dalej →

Wielotorbielowatość nerek

W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

Czytaj dalej →

Ruchome kolano

Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general