NOWE ZASADY WYPŁACANIA BECIKOWEGO!

[QUOTE]Nowe zasady wypłaty becikowego
(PAP, dd/11.03.2009, godz. 16:18)
Władze stolicy przypominają, że od 1 listopada 2009 r. do wypłaty tzw. becikowego wymagane będzie zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską od 10. tygodnia ciąży do porodu.

Oznacza to, że kobiety w ciąży, których termin porodu wyznaczony jest na okres począwszy od 1 listopada, już powinny zgłaszać się do lekarza po zaświadczenie.

Zmiany zasad ubiegania się o jednorazową zapomogę, czyli tzw. becikowe, oraz dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka wprowadzone zostały na mocy nowelizacji Kodeksu pracy, którą Sejm przyjął w grudniu ub.r.

Rozporządzenie ws. formy opieki zdrowotnej, jaką objęta ma być przyszła matka, oraz wzoru wymaganego zaświadczenia wydać ma minister zdrowia w porozumieniu z ministrem pracy i opieki społecznej.

“Rozporządzeń jeszcze nie ma, ale chcemy przypomnieć kobietom, że muszą zgłosić się do lekarza. Aby możliwa była wypłata becikowego, informacja o zgłoszeniu się kobiety do lekarza w ustawowym terminie musi znaleźć się w dokumentacji medycznej” – powiedziała PAP z-ca kierownika biura polityki społecznej stołecznego ratusza Teresa Sierawska.

Jak dodała, w ubiegłym roku w Warszawie wypłacono 18 tys. 162 jednorazowych zapomóg oraz 2 tys. 820 dodatków rodzinnych z tytułu urodzenia dziecka.

Ustawę autorstwa LPR, wprowadzającą tzw. becikowe, Sejm uchwalił w grudniu 2005 r. Jednorazową zapomogę w wysokości 1 tys. zł otrzymywały wszystkie matki, niezależnie od dochodu. Jeśli rodzina uprawniona jest do zasiłku rodzinnego, czyli jej dochód netto nie przekracza 504 zł miesięcznie na osobę, możliwe jest także uzyskanie dodatku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, również w wysokości 1 tys. zł. Gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, próg dochodowy to 583 zł.

Pisemny wniosek o zapomogę można złożyć w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej. W Warszawie wypłacane są przez urzędy dzielnic.[/QUOTE]
dobrze wiedzieć.

9 odpowiedzi na pytanie: NOWE ZASADY WYPŁACANIA BECIKOWEGO!

kurdula Dodane ponad rok temu,

Ciekawe czy za jakiś czas nie wymyślą, że becikowe dostaną tylko te kobiety które chodzą do lekarza państwowo co jak wiadomo dotyczyło by niewielkiej liczby kobiet ponieważ 90% chodzi prywatnie więc zaoszczędzili by w budżecie sporo kasy
Może nie zdążą wymyśle nic takiego dopóki nie urodzę:))

aruga Dodane ponad rok temu,

Moim zdaniem ten przepis nie jest taki zły. Jest wiele kobiet z patologicznych rodzin, które całe ciąże u lekarza się nie pokazują i badań nie robią. A po kaskę to pierwsze, Pewnie o to głównie chodzi, żeby te kobiety zmobilizować. Każda dbająca o siebie mama z reguły w tym czasie pierwszą wizytę ma za sobą

Dodane ponad rok temu,

tak, tylko takim zaswiadczeniem jest czesto karta ciazy, a wiele z nas jej nie ma do 13 tc.
moj ginka mnie zmierzyla i zwarzyla aby wpisac 8 tc.wizyte pierwsza,ale karte zalozy w 13 tc.

yoko Dodane ponad rok temu,

ja już mam karte ciazy, ale weź tu człowieku odczytaj lekarza! swojego imienia i nazwiska nie jestem w stanie odszyfrować.
moj poprzedni ginekolog był bardziej schludny jesli chodzi o prowadzenie dokumentacji:)

hakami Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez kurdula:Ciekawe czy za jakiś czas nie wymyślą, że becikowe dostaną tylko te kobiety które chodzą do lekarza państwowo co jak wiadomo dotyczyło by niewielkiej liczby kobiet ponieważ 90% chodzi prywatnie więc zaoszczędzili by w budżecie sporo kasy
Może nie zdążą wymyśle nic takiego dopóki nie urodzę:))

Eee tam… Bez przesady z tymi 90% Myślę, że to raczej 10% chodzi prywatnie a reszta państwowo. Może to ma zmotywować niektóre matki do badania się w ciąży. Trudno w to uwierzyć ale są pewnie kobiety, które u lekarza pojawiają się dopiero w dzień porodu albo i nie ale doskonale wiedzą gdzie i kiedy udać się po becikowe.

louve Dodane ponad rok temu,

Cóż, na forum trwa sonda kto prywatnie a kto państwowo się leczy więc się okaże… Póki co NFZ przegrywa z kretesem.

Nelly – to dziwne, że nie chcą Ci wypisać karty ciąży… Mnie wypisali wczoraj. Skoro Bruni też ma to może dopytaj co to za nowa moda u Twojego gina.

muxa Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez nelly:tak, tylko takim zaswiadczeniem jest czesto karta ciazy, a wiele z nas jej nie ma do 13 tc.
moj ginka mnie zmierzyla i zwarzyla aby wpisac 8 tc.wizyte pierwsza,ale karte zalozy w 13 tc.

Racja, co do późnego wypisania kart ciąży (ja zgłosiłam się do gina w 6tc, a kartę dostałam dopiero w 14!!) – może chcą zaoszczędzić na kartach, wychodząc z założenia, że nigdy nic nie wiadomo z wczesną ciążą… Sorki, jakoś tak makabrycznie mi się to skojarzyło, nie gniewajcie się:)

Nie zgodzę się jednak, że to karta ma być tym zaświadczeniem – myślę, że nikoniecznie. Z tekstu przytoczonego przez Bruni wynika, że Ministerstwo dopiero określi, jak te zaświadczenia mają wyglądać. Co prawda, mnie to nie będzie dotyczyło (mam nadzieję rozpakować się “już” jakoś w przyszłym miesiącu) ale myślę, że nawet jeśli karta jest później wystawiona, to w dokumentacji lekarskiej jest przecież zapis z datą, kiedy ciężarna pierwszy raz zgłosiła się na wizytę.

monikatok Dodane ponad rok temu,

Czesc!A mam pytanko… Nie wiecie moze co z becikowym dla kobiet mieszkajacych i “mezatych” zagranica??

wioletta-w Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez aruga:Moim zdaniem ten przepis nie jest taki zły. Jest wiele kobiet z patologicznych rodzin, które całe ciąże u lekarza się nie pokazują i badań nie robią. A po kaskę to pierwsze, Pewnie o to głównie chodzi, żeby te kobiety zmobilizować. Każda dbająca o siebie mama z reguły w tym czasie pierwszą wizytę ma za sobą

Owszem jest sporo takich mam i tatusiów którzy mają dzieci po to by mieć pieniądze… Ale nie można uogólniać “rodzin patologicznych” bo to szerokie pojęcie i można kogoś niechcący skrzywdzić:(

Znasz odpowiedź na pytanie: NOWE ZASADY WYPŁACANIA BECIKOWEGO!

Dodaj komentarz

Mam z dzieckiem taki problem
tzw. odpowiedzialna zbiorowa...
nie wiem gdzie o tym ;) zdarza się Wam, że dzieci ponoszą "odpowiedzialność zbiorową"? u mnie niestety ostatnio często np. na kołysankach - mam zasadę, że ich nie przekrzykuję, więc kołysanki są
Czytaj dalej
Szkolniaki
9-letnia dziewczynka
Co na prezent? Lubi muzyke... Tyle wiem, ale nie wiem czego sluchają takie 9-latki... Pewnie kupięjakąś fajną książkę. Podpowiedzcie coś więcej. Thx
Czytaj dalej