O co koniecznie zapytać kandydatkę na opiekunkę

Czas kiedy będę musiała zostawić małego w domu i wrócić do pracy zbliża się niepokojąco.
Już za momencik będę musiała przeprowadzić casting

Chcę się do tego dobrze przygotować. Podpowiedzcie mi o co koniecznie powinnam zapytać. Zaczynam robić listę pytań.

Tak bym chciała, żeby udało mi się poznać osobę, do której będę mieć pełne zaufanie…
Trzymajcie kciuki

Bejka i Szymek 25.01.2004

3 odpowiedzi na pytanie: O co koniecznie zapytać kandydatkę na opiekunkę

  1. Re: O co koniecznie zapytać kandydatkę na opiekunkę

    ja pytała o wszystko: ile ma lat, wykształcenie, co robiła w życiu, iloma dziećmi się zajmowała, ew. telefony do tych rodzin, dlaczego zajmuje się dziećmi, czy pali, jaką ma rodzinę, ile dzieci, w jakim wieku, mąż – czy pracuje itp.
    dla mnie każdy szczegół jest ważny, bo musisz poznać ją jako człowieka, przynajmniej na tyle, na ile to będzie mozliwe. Ja chciałam też koniecznie odwiedzic nianię w domu, bo w ten sposób też można się czegoś dowiedzieć.

    • Re: O co koniecznie zapytać kandydatkę na opiekunkę

      hej

      Było kiedys na ten temat i zapisałam sobie jeden post, wklejam go dla ciebie. Może sie przyda,

      “to jest temat rzeka…. ja płacę (w Warszawie) 1200 miesięcznie za 10 godzin dziennie 5 dni w tygodniu. nianię mam młodą (23 lata) po szkole dla opiekunek dziecięcych, szukałam jej przez agencję pośrednictwa. od początku chcieliśmy młodą, bo starsze mają zupełnie inne poglądy na wychowanie, karmienie ubieranie itp – starczy mi wojen z teściową, żeby jeszcze walczyć z wszystkowiedzącą nianią… co do wyboru, to polecam mój sposób: widziałam się z 6 kandydatkami. NIGDY NA PIERWSZEJ ROZMOWIE NIE MOŻNA mówić czego się oczekuje i co ma robić (wszyscy szukają pracy i będą potakiwać a potem i tak zrobią z dzieckiem co zechcą). my zadawaliśmy takie pytania:
      1. jak sobie Pani wyobraża dzień z moim dzieckiem (opisać w szczegółach)
      2. jakie zna Pani zabawy odpowiednie dla dziecka w tym wieku
      3. co wg Pani dziecko w tym wieku może jeść a co jest nieodpowiednie?
      4. co zrobi Pani jeśli dziecko będzie miało lekką gorączkę, będzie kichać (odpowiedź że zaraz Panią powiadomię/zadzwonię wbrew pozorom nie jest właściwa)
      5. co Pani zrobi jeśli dziecko będzie brało do buzi buta, ziemię z doniczki (niech opisze jak będzie zabierać, czy odwróci uwagę dziecka, czy zabierze i powie niewolno, czy trochę brudu nie zaszkodzi..itp)
      6. co Pani zrobi jeśli dziecko zacznie się krztusić (przeczytaj najpierw sama o udzielaniu pierwszej pomocy, bo w przypadku niemowląt NIE STOSUJE SIĘ klepania po plecach, podnoszenia rąk do góry itp.)
      7. jakie są Pani sposoby na wychowywanie bardzo ruchliwego dziecka (powinna powiedzieć o stałym, powtarzalnym schemacie dnia, zabawach ćwiczących skupienie na jednym przedmiocie typu książeczka itp)
      8. jakie zna Pani sposoby na zabawy z bardzo spokojnym dzieckiem (piłeczka, zabawki na sznurkach, grzechotki zabawy muzyczne/dźwiękowe)
      9. ile według Pani dziecko w tym wieku powinno przebywać na dworze (odpowiedź że jak najdłużej nie jest dobra – dziecko musi poznawać świat na różne sposoby, nie tylko z wózka)
      i seria pytań “osobistych”:
      1. Dlaczego wybrała Pani ten zawód (wiadomo że kokosów się za tym nie zbija, a lepiej gdy kandydatka powie coś więcej niż “bo lubię dzieci”)
      2. co Pani robi w wolnym czasie (jeśli czyta, to co czyta: książki, gazety i JAKIE? romanse, przygodowe, życie na gorąco itp) jakie programy lubi oglądać w telewizji, jakiej muzyki słucha, na czym była ostatnio w kinie, jaki film jej się NIE podobał – wnioski należy wyciągnąć wg własnych preferencji, pamiętając że upodobania tej osoby powinny być jaknajbliższe naszym – ona będzie przekazywać dziecku wzorce zachowania)
      3. jakie ma Pani hobby (i należy zgłębić ten temat, żeby sprawdzić czy to prawda i czy jest jakaś konsekwencja. np: maluję. a co Pani lubi malować, jaką techniką, skąd takie zainteresowania itp)
      4. jak długo zamierza Pani u nas pracować (wiadomo, że studentka 5 roku pedagogiki to raczej chwilowa niania, nie mówiąc o innych studentkach) wiadomo, że dziecko kocha nianię i boleśnie przeżyje jej odejście.
      5. czy jest Pani mężatką, lub czy w najbliższym czasie planuje Pani wyjść za mąż (jeśli tak to sprawa raczej przerypana – popracuje rok i już). gdzie docelowo chciałaby Pani pracować (przedszkole, żłobek, dom dziecka – każdy myśli o opłaceniu prędzej czy później ZUSu itp)
      6. Czy uprawia Pani jakiś sport i jaki (jeśli np lubi gry zespołowe, jest bardzo ruchliwa, to raczej nie powinna zajmować się ruchliwym dzieckiem bo będzie je dodatkowo “nakręcać”. sporty spokojne typu pływanie, jazda na rowerze są ok. jeśli idą w parze z hobby typu malarstwo, szycie czy czytanie książek, to mamy do czynienia raczej z osobą spokojną, zrównoważoną – w sam raz dla ruchliwego dziecka ale nie zbyt odpowiednią dla spokojnego. itp. itd)
      7. na koniec – czy ma Pani jakieś pytania. – jeśli zapyta tylko o warunki typu liczba godzin i płaca to kiepsko. jeśli zapyta o dziecko – co lubi, co umie już robić to ok.

      Warto po każdej rozmowie zastanowić się nad kandydatką a rozmowy przeprowadzać razem z mężem – każdy zwróci uwagę na coś innego. czy kandydatka zagada coś do dziecka, czy umyje ręce po przyjściu (jeśli zamierza dotykać dziecka – ale lepiej wystrzegać się takich co to odrazu chcą porwać dzieciaka na ręce), jak jest ubrana, czy ma czyste włosy ręce itp, czy zdejmie buty.. można spisać sobie na kartce plusy i minusy oraz odczucia (plus imię i nazwisko) odrazu po rozmowie, bo potem może się pomieszać.
      po przepytaniu około 5-6 kandydatek warto zaprosić 2-3 na drugą turę rozmów a potem zdecydować.
      Jeśli myślisz o osobie starszej, czego nie polecam, ale niektórzy tak wolą, to zwróć uwagę na to czy: nie ma rodziny (będzie musiała im ugotować, uprać, zrobić zakupy, co może być bardzo trudne w powiązaniu z wielogodzinną opieką nad dzieckiem – żeby nie wyskakiwała z nim do sklepu, do urzędu czy nie zabierała do siebie do mieszkania – NIE POWINNA ZBYT BLISKO MIESZKAĆ). osoby starsze ZAZWYCZAJ nie umieją wymyślać kreatywnych zabaw dla dziecka, uważają że dziecko powinno się wypłakać bo “ćwiczy płuca”, na siłę wciskają dziecku jedzenie (zazwyczaj niewłaściwe)- bo musi dobrze wyglądać, oglądają brazylijskie seriale a dziecko siedzi samo w łóżeczku, mają mnóstwo przyzwyczajeń których nie zamierzają zmieniać bo wychowały tyle dzieci i było dobrze, załatwiają prywatę w godzinach pracy (bo musi skoczyć na pocztę do banku, podgrzać mężowi obiad itp), wolą ugotować Ci obiad niż pobawić się z dzieckiem (przecież jest takie małe, że niczego nie potrzebuje), lub poprostu nie mają siły biegać za raczkującym dzieckiem, którego wszędzie jest pełno. Oczywiście są wyjątki ale żadkie. dotego dodam że starsze osoby zwykle niegrzeszą konsekwencją czy stanowczością i dla świętego spokoju mogą rozpuścić dziecko a my rodzice będziemy się potem męczyć.
      moje doświadczenia/pytania i uwagi opracowałam na podstawie lektury artykułów, książek, doświadczeń koleżanek i rozmów z psychologiem. są one dość restrykcyjne, ale ja należę do osób które uważają że z wielu powodów dziećmi powinien zajmować się ktoś z pokolenia ich rodziców a nie dziadków. mogę tylko dodać, że jestem zadowolona z niańki którą wybraliśmy. po wybraniu niańki przez 2 tygodnie przychodziła ona podczas mojej obecności i obserwowałam jej poczynania (przez pierwsze 3 dni nic nie komentowałam tylko się przyglądałam).
      jeśli będziesz miała jakieś pytania to służę, bo to wypracowanie i tak jest za długie…
      pozdrawiam,
      Anka.”

      pozdr

      • Re: O co koniecznie zapytać kandydatkę na opiekunkę

        wszystkie pytania, o których piszą dziewczyny są ok, ale…moim zdaniem tak naprawdę ważne jest to, czy zaiskrzy między Tobą, dzidzią a nianią; czy ona jest ciepłym, fajnym człowiekiem, czy będzie tylko etatowym pracownikiem, czy przyszywaną ciocią. Najważniejsze jest to, czy będzie dobra dla dziecka i czy będzie się ono dobrze z nią czuło. Jestem po wyborze drugiej niani (pierwsza wyjeżdża do pracy za granicę), przesłuchałam kilkanaście kandydatek i zawsze decydowało to nieuchwytne “coś”. Uważam,że krzywo zapięty pampers nie jest istotny, o ile dziecko i niania się kochają, bo chyba tak powinno być.
        Pozdrowienia!

        Monika i Basia (22.09)

        Znasz odpowiedź na pytanie: O co koniecznie zapytać kandydatkę na opiekunkę

        Dodaj komentarz

        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
        Logo