O ząbkowaniu

Bolesne ząbkowanie

Bolesność wyrzynania się pierwszych zębów wynika po części z faktu,że zawiązki zębów mlecznych usytuowane są głęboko w kościach szczęk i żuchwy i w czasie ząbkowania szybko przesuwają się do pozycji finalnej. Jednak najważniejsza przyczyną bólu jest to, że otwór kostny przez który przedostaje się na zewnątrz zawiązek zęba ma otwór mniejszy, niż średnica korony zęba.
Co jest przyczyną bólu okostnej i dziąseł w czasie wyrzynania się zębów ?
Ponieważ otwór kostny przez który przedostaje się na zewnątrz zawiązek zęba jest mniejszy, niż średnica korony zęba wyrzynaniu się zębów mlecznych towarzyszy załamanie się tkanki łącznej i kostnej. Wskutek tego zwiększa się działanie gruczołów ślinowych (ślinotok), dziąsła są obrzęknięte i zaczerwienione z powodu stanu zapalnego, bolą i swędzą. Wskutek tego dziecko jest nadpobudliwe, często płacze, nie chce jeść, budzi się w nocy, ma trudności z zasypianiem. U niektórych malców może się pojawić gorączka.
Kiedy zaczynają się wyrzynać pierwsze ząbki?
Teoretycznie pierwsze ząbki zaczynają się wyrzynać około 6. miesiąca życia dziecka. Najpierw pojawiają się dwa dolne siekacze, a w kilka miesięcy później – dwa górne. Nie jest to jednak reguła. Termin w dużej mierze jest uwarunkowany genetycznie, ale zależy także od tego, czy dziecko jest drobne, wątłe, często choruje. Niektóre zaczynają ząbkować dopiero pod koniec pierwszego roku życia i jest to jeszcze zgodne z normą fizjologiczną. Dla stanu uzębienia gorsze jest zbyt wczesne ząbkowanie – w 3.–4. miesiącu. Zęby są wówczas słabiej zmineralizowane i łatwiej ulegają próchnicy.
Ząbkowanie w 11. miesiącu mieści się w fizjologicznej normie.
Ząbkowaniu towarzyszy brak łaknienia, wysoka gorączka i ból, co zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż podobne objawy mogą towarzyszyć innym chorobom.
Czy tylko pierwsze ząbkowanie jest bolesne?
Każde wyrzynanie się zębów wiąże się z przykrymi dolegliwościami. Zwiększa się wydzielanie śliny – może nawet stale wyciekać z buzi, mocząc ubranko. Dziąsła stają się obrzmiałe, zaczerwienione, swędzą. Dziecko je trze rączkami, zabawkami i innymi przedmiotami, które uda mu się włożyć do buzi. Ząbkowaniu towarzyszy fizjologiczny lekki stan zapalny, który może się potęgować, w zależności od zaburzeń.
W czasie ząbkowania dziecko jest niespokojne, nadpobudliwe, gorzej śpi, nie ma apetytu, często płacze, ale u niektórych dzieci nie występują prawie żadne objawy. Nasilenie dolegliwości zależy m.in. od ogólnej odporności dziecka. Rodzice powinni zwracać uwagę, by ich zdenerwowanie i niepokój nie udzieliły się dziecku i nie spowodowały większego pobudzenia. To z kolei jeszcze bardziej niepokoi rodziców – błędne koło! Naturalny proces ząbkowania staje się ciężką chorobą całej rodziny.
Czy ząbkowanie to choroba ?
Panuje pogląd, że ząbkowanie nie jest chorobą. Każde dziecko i jego rodzina muszą jakoś je przeżyć. To prawda, ale występujące dolegliwości można złagodzić, by wyrzynanie się zębów było mniej przykre. Najprościej dać dziecku w tym okresie specjalny, twardy gryzaczek, którym trze dziąsła łagodząc swędzenie. Taki sam efekt daje wkładanie do buzi twardych skórek od pieczywa. Stan zapalny dziąseł zmniejsza przemywanie naparem z rumianku. Zaparzamy koszyczki kwiatu rumianku, moczymy w nim kawałek sterylnej gazy, owijamy ją na palec i delikatnie pocieramy dziąsła.
Przy objawach bardzo nasilonych lekarz może zalecić smarowanie dziąseł specjalnymi żelami lub maściami, jeśli dziecko nie jest uczulone na ich składniki. Mają one działanie znieczulające miejscowo i odkażające. dla malucha i jego rodziców.
Na co należy zwracać szczególną uwagę w czasie ząbkowania?
Przede wszystkim pilnować, by dziecko nie uderzało się, gdyż uraz dziąseł może być przyczyną pojawienia się krwiaczków – bolesnych i łatwych do zainfekowania. Starać się nie dopuszczać do przeziębienia i innego rodzaju zakażenia, ponieważ każda choroba w tym czasie może zaostrzyć dolegliwości ząbkowania.
W żadnym razie nie przyspieszać wyrzynania się zębów, np. przecinając dziąsła!
Czy są jakieś leki łagodzące bolesne ząbkowanie?
W aptekach są preparaty zmniejszające miejscowe dolegliwości. Są to maści lub żele działające znieczulająco, przeciwzapalnie i odkażająco, często w sposób skojarzony – zależnie od zawartych w nich składników. Jeśli objawy są nasilone, połączone z gorączką, niezbędna jest porada lekarza pediatry lub stomatologa.
Obrzmiałe, swędzące dziąsła można delikatnie masować gazą (nawiniętą na palec lub szpatułkę) nasączoną naparem z rumianku, pamiętając o zachowaniu idealnej higieny.
Jak postępować z zębami niemowlęcia, by później mogły być zdrowe, bez próchnicy?
O higienę jamy ustnej należy dbać od pierwszych miesięcy życia. Niestety, tylko nieliczne matki wiedzą, że po każdym karmieniu (również piersią) należy delikatnie czyścić jamę ustną dziecka mokrą gazą, nawiniętą na palec lub szpatułkę. Ząbki, po pojawieniu się całej korony, też należy czyścić. Ostrożnie – uważając, by nie uszkodzić ich delikatnej powierzchni.
Uwaga!!! Termin i kolejność wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych – zwanego popularnie ząbkowaniem, mogą być różne. Większość dzieci zaczyna ząbkować około 6. miesiąca życia, inne dużo później, nawet pod koniec 1. roku życia, lub sporo wcześniej – w 3.–4. miesiącu, a niektóre już rodzą się z ząbkami.

Agus i Kamilek (24.03.2003)

Dla starających się
Do 'nowych' i 'starych wyjadaczy' ;)))
mMam tu stronke, sama od kogos dostalam dotyczaca staran i planowania bejbika [img]/images/forum/icons/laugh.gif[/img]. Moze komus sie przyda. http://www.npr.pl/kursy/lekcje/04.html [img]/images/forum/icons/laugh.gif[/img] [b]Gosia[/b] wykresik
Czytaj dalej
Mam z dzieckiem taki problem
Dzień próbny z opiekunką
Mam za sobą ok.15 rozmów z paniami chętnymi do opieki nad moim 5-cio miesiecznym synkiem. Interesuje mnie współprzca z trzema paniami ale musze wybrać jedną z nich. Pomyślałam o dniu
Czytaj dalej