Obciążenie glukaozą

Cześć!
W związku z tym, że mój lekarz jest przewrażliwiony na duże tycie kobiet w okresie ciąży, gdy na ostatniej wizycie okazało się, że przez m-c przytyłam 4kg kazał zrobić obciążenie glukozą.
Już je mam i nie wiem jaki wynik jest dobry?
Glukoza na czczo – 62
Glukoza 50g po 1h – 143
Może któraś z Was wie czy te wyniki są ok, bo strasznie się martwię?
Czekam.
Ania.

18 odpowiedzi na pytanie: Obciążenie glukaozą

 1. Re: Obciążenie glukaozą

  Witaj ! Wynik na czczo masz w normie. Natomiast wynik po godzinie powinien mieścić się do 140. Jest to test przesiewowy. Powinnaś teraz wykonać test obciążenia glukozą 75g. Jest to ważne ze względu na dietę jaką trzeba stosować po tym drugim teście jeżeli wynik jest podwyższony. Nie martw się na zapas. Skontaktuj się z lekarzem. On powie co dalej robić.
  Pozdrawiam serdecznie

  AnetaiAmelia

  • Re: Obciążenie glukaozą

   W Polsce Komitet Ekspertów Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego opracował następujące zalecenia dotyczące wczesnego rozpoznawania cukrzycy u kobiet w ciąży. Jest to postępowanie dwustopniowe,uwzględniające test przesiewowy, a następnie test diagnostyczny.

   Zaleca się:

   1. Wykonanie u wszystkich kobiet w ciąży przy okazji pierwszej wizyty u lekarza oznaczenia stężenia glukozy w surowicy krwi żylnej na czczo. Stężenie glukozy mniejsze lub równe 105 mg% – glikemia jest prawidłowa. Jeżeli stężenie będzie wynosiło 105 mg% lub więcej, należy wykonać test diagnostyczny z obciążeniem 75 g glukozy (OGTT) zgodnie z zaleceniami i kryteriami WHO. Kobiety w ciąży z cukrzycą należy kierować do regionalnego ośrodka diabetologiczno-położniczego.

   2. Wykonanie między 24-28 tygodniem ciąży u wszystkich kobiet testu przesiewowego po doustnym podaniu 50 g glukozy i oznaczeniu jej stężenia w 60. Min w surowicy krwi żylnej (GCT). Test przesiewowy może być wykonany bez względu na porę doby i czas, jaki upłynął od ostatniego posiłku.(nie musi być na czczo !)

   A. Wynik testu po 1 godzinie od podania glukozy mniejszy od 140 mg% oznacza wartość prawidłową.

   B. Jeżeli stężenie glukozy po 1 godzinie będzie równa lub większa od 140 mg%, ale mniejsze od 180 mg% należy wykonać test diagnostyczny z doustnym obciążeniem 75 g glukozy (OGTT).

   C. Przy stwierdzeniu stężenia glukozy równego lub większego od 180 mg%, kobietę w ciąży należy skierować do regionalnego ośrodka diabetologicznego na leczenie.

   3. Przy nieprawidłowym wyniku testu przesiewowego, a prawidłowym wyniku testu diagnostycznego, należy powtórzyć test diagnostyczny w 32. tygodniu ciąży.

   (OGTT) Test diagnostyczny obciążenia glukozą

   Warunki wykonania testu z doustnym obciążeniem 75 g glukozy zalecane przez WHO są następujące: test powinien być wykonywany na czczo; co najmniej przez 3 dni przed wykonywaniem testu badana kobieta powinna mieć nieograniczoną dietę zawierającą minimum 150 g węglowodanów na dobę przy normalnej aktywności fizycznej; 75 g glukozy należy rozpuścić w 250-300 ml wody i wypić w ciągu 5 min. Poziomy cukru oznacza się przed wypiciem – na czczo; po 1 i 2 godzinach. Cukrzycę rozpoznajemy jeżeli przynajmniej jedna wartość glikemii przekracza podane normy : 105 mg% na czczo, po obciążeniu 75g po jednej godzinie 180 mg% i po 2 godzinach – 140 mg %.

   (GCT) Test przesiewowy obciążenia glukozą

   Polega na doustnym podaniu 50 g glukozy rozpuszczonej w 250 ml wody i wypiciu w ciągu 5 min. Test może być wykonany o każdej porze dnia zarówno u kobiet bedących na czczo jak i po posiłku. Wynik testu po jednej godzinie od podania glukozy mniejszy od 140 mg% oznacza wartość prawidłową. Przy wartościach między 140 a 180 mg% należy wykonać test diagnostyczny obciążenia OGTT. Stężenie glukozy po GCT większe od 180 mg % oznacza rozpoznanie cukrzycy ciężarnych.

   Postawienie rozpoznania

   Na podstawie wyników testów :
   – GCT > 180 mg% w pierwszej godzinie po doustnym obciążeniu 50 g glukozy.
   – OGTT gdy przynajmniej jedna wartość glikemii przekracza podane normy : 105 mg% na czczo; 180 mg% po 1 godzinie; 140 mg% po 2-giej godzinie od obciążenia glukoza

   • Re: Do anetkianetki

    Witaj Anetko.
    Troszkę mnie zaniepokoiłaś. Robiłam ten test 2 tygodnie temu. Wynik na czczo – 85, 1h po glukozie – 156.
    Dziś byłam u mojej gin na wizycie kontrolnej, nie skierowała mnie na żadne dodatkowe badania, tylko zaleciła ograniczenie tłuszczów, smażonych i pikantnych potraw.
    Czy słusznie???
    Będę wdzięczna za info.
    Pozdrawiam.
    Aneta + Igorek

    • DO aneci

     Aneci,
     poziom 156 przekracza jednak o 10% norme, podpytaj ginke, czy nie powinnas zrobic testu podwojnego obciazenia glukoza. Ostatnio bylo kilka watkow o glukozie/cukrzycy/diecie – zajrzyj do archiwalnych podstron forum. Tluszcze nalezy ograniczac, ale przede wszystkim cukry – zwlaszcza ten najprostszy (slodycze, soki, owoce, etc.)
     Gosia (finiszujaca z ciaza i, mam nadzieje, cukrzyca – moze dzis zlamie sie i zjem paczka, juz chyba krzywdy Dziecku nie zrobie?)

     • Re: Obciążenie glukaozą

      ja jestem w 28 tygodniu i lekarka nic mi nie wspominala ze mam zrobic obciazenie z czego ogromnie sie ciesze. ale wiem tez ze w 32 tygodniu robi sie obciazenie 75 gramami. czy moze byc tak ze jak nie mialam robionego badania z 50 g to moze mi dr kazac zrobic to drugie? albo to zalegle juz po cvzasie w ktoreym sie je robi?

      • Do Aneci

       Witaj Aneto ! To znaczy z tego co wiem to ginekolodzy-diabetolodzy od razu kierują na ten test diagnostyczy, czyli test obciążenia glukozą 75g jak wyjdzie podwyższony wynik pierwszego testu przesiewowego (50g). U mnie było tak, że miałam podwyższony test przesiewowy i mój lekarz kazał jeść częściej ale bez cukrów prostych. Dopiero po miesiącu stwierdził, że dobrze by było gdyby zrobić test diagnostyczny. Test wyszedł w normie. Potem pojawił się w moczu aceton, czyli oznaka że za mało cukrów dostarczam w diecie. I skierował mnie do poradnii diabetologicznej. Myślał że to oznaka hiperglikemii. Tam fachowcy stwierdzili, że test obciążenia glukozą 75 g wykonuje się od razu, a nie po zastosowanej diecie. Powtórzyłam więc test obciążenia glukozą 75 g ale przez trzy dni jadłam wszystko na co miałam ochotę i wynik wyszedł nieprawidłowy. Potem trafiłam do szpitala na dignostykę czyli na dobowy profil cukru. Wyszedł dobrze. Teraz stosuję dietę cukrzycową i codziennie sprawdzam poziom glikemii na czczo i po posiłakach. Tak to wygląda u mnie… Dzisiaj byłam w poradnii diabetologicznej i mnie wystraszyli, że przy cukrzycy ciążowej wzrasta ryzyko śmierci dziecka jeszcze w łonie matki około 10- krotnie ! Tak, że trzeba dbać o dietę no i robić częściej Ktg. Cholernie się boję tego, że coś może się stać mojej Amelce. ZACHĘCAM CIĘ DO DODATKOWYCH BADAŃ W KIERUNKU CUKRZYCY CZYLI DO TESTU OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ 75G. To badanie bez skierowania kosztuje 22 złotych. Pozdrawiam i życzę zdrowia dla Ciebie i dziecka !!!

       AnetaiAmelia

       • Re: Obciążenie glukaozą

        Witaj ! Test obciążenia glukozą 75 g jest diagnostyczny jeśli chodzi o cukrzycę ciążową czyli wystarczy by ją zdiagnozować. Poczytaj posta Anuli 24. Pozdrawiam

        AnetaiAmelia

        • Re: Dzięki dziewczyny!

         Dziękuję Wam obu za info.
         Zmartwiłyście mnie.
         Jutro planuję iść do szpitala na KTG, przy okazji wezmę wynik badań – zobaczymy co oni powiedzą. Będę bardzo dociekliwa, jeżeli i to nie pomoże to zrobię te badania prywatnie dla świętego spokoju.
         Całe szczęście, że nie mam wogóle ochoty na słodkie ( jak to na chłopaka – hahaha).
         Pozdrawiam serdecznie.
         Aneta + Igor

         • Re: Obciążenie glukaozą

          Ja miałam takie wyniki:
          na czczo- 74
          po godzinie- 147
          Wlaśnie zbieram się do wyjścia z domu, żeby zrobić kolejne badanie (po obciążeniu 75g)- wtedy pójdę do swojego lekarza już dwoma wynikami.

          Ewa AmelkAniołek2.04.04

          • Dzięki 🙁

           Dzięki za tyle fachowych informacji.
           Ale z tego co tu od was wyczytałam to czeka mnie ten drugi test 75g glukozy. Jutro mam wizytę i na pewno lekarz mi nagada. Ale jak to jest, czyja to wina – moja?, przecież ostatnio nie jem za dużo słodkiego?
           Pozdrawiam – Ania.

           • Re: Dzięki 🙁

            sa rozne szkoly:
            1) cukrzyca pojawia sie samoistnie
            2) cukrzyce mozna sprowokowac niedostateczna aktywnoscia fizyczna i dieta bogata w weglowodany
            3) teoria ginki mojej przyjaciolki – wszystkie ciezarowki maja zaburzenia cukrowe i praktycznie wszystkie maja sklonnosc ku cukrzycy, ale zapadaja na nia tylko te, ktore ida na badania obciazenia glukoza – inne doczekuja dnia porodu, rodza zdrowe dzieci i nawet nie sa swiadome, ze mialy cukrzyce 😉
            PS. glowa do gory – cukrzyca to zaden wyrok. ja jestem w 38 tyg. i ani przez chwile nie mailam momentu, by ja przeklinac. Bardzo mi pomogla w ost. miesiacach ciazy (lepsza dieta -> lepsze wyproznianie, lepszy sen, lepsza sylwetka i ruchliwosc). Powodzenia!
            PS. S. pameitaj, by wziac polowke cytryny na badanie glukozy – wcisniecie soku nie wplywa na wynik, a uprzyjemnia smak tego trunku
            Gosia

            • Dzięki

             Z twojego postu wieje optymizmem !!!

             AnetaiAmelia

             • Re: po wizycie

              Hej – jestem już po wizycie. Lekarz potwierdził, że wynik obciążenia glukozą 50g po 1h powinien nie przekraczać 140 – tak jak napisałyście. Moje 143 nie jest powodem do niepokoju i powiedział, że tak małe odstępstwo od normy może mi darować (chociaż bardzo się bałam co powie bo zawsze jest bardzo skrupulatny), inne wyniki też w granicach normy, więc na razie ok, nie muszę się martwić tylko nie przesadzać ze słodyczami i pilnować przyrostu wagi.
              Pozdrawiam Was wszystkie cieplutko.
              Ania.

              • Re: po wizycie

               Widzicie co lekarz to inna diagnoza ja miałam dokładnie tak jak ty po godzinie przy 50g glukozy 144 i mam nakazana diete do konca ciazy. Martwi mnie to, ze kazdy lekarz ma swoja teorie ;-(

               • Re: po wizycie

                Hej – głowa do góry!
                Nie przejmuj się przecież to nie koniec świata – ja przecież też mam uważać na to co jem, i ta dieta co mi lekarz m-c temu zalecił jest nadal aktualna i muszę jej przestrzegać. Fakt, że wielu rzeczy nie jem, ale od czasu do czasu pozwalam sobie na coś extra (no i sama się pilnuję, żeby nie była to duża porcja i max raz dziennie).
                Pozdrawiam – Ania.

                • Re: po wizycie

                 NAPRAWDE UWAZAJ NA TO CO JESZ NIE CHCE CIE STRASZYC!!!ALE MOJ PIERWSZY WYNIK PO GLUKOZIE TO 139 MIALAM PRZESTREGAC DIETY”NIBY”TAK TEZ ROBILAM PO NASTEPNYM TESCIE WYNIK WYSZEDL AZ 172 !!! DIAGNOZA-CUKRZYCA CIAZOWA!!! MIALAM ROBIONY PROFIL GLIKEMI TEZ ZLE WYNIKI!!!TRAFILAM DO SZPITALA(Z RESZTA NIE PIERWSZY RAZ W TEJ CIAZY(PIERWSZA CIAZA)OD PONAD TYGODNIA MAM STRASZNIE ZAOSTRZONA DIETE,MIERZE POZIOM CUKRÓW,I CO NAJGORSZE WSTRZYKJE SOBIE INSULINE!!!!WIEC DZIEWCZYNY NAPRAWDE UWAZAJCIE CO JECIE I KONTROLUJCIE WAGE JA PRZYTYLAM 12KGDO 33TC Z CZEGO SCHUDLAM PRZY DIECIE CUKRZYCOWEJ NARAZIE 2 KG.OBECNIE JESTEM W 35TC WIEC ZOBACZE JAK TO BEDZIE Z MOJA WAGA NA KONIEC CIAZY???NA SZCZESCIE CUKRZYCA ZANIKA PO CIAZY ALE W MOIM PRZYPADKU BEDE MUSIALA KONTROLOWAC CUKRY I SCHUDNAC PO CIAZY A DO NAJSZCZUPLEJSZYCH NIE NALEZE… POZDRAWIAM DBAJCIE O SIEBIE KOBITKI!!!KARA

                 Karolcia:)

                 • Re: po wizycie

                  Witajcie ! Ja również was przestrzegam przed beztroską. Wielu lekarzy nie przywiazuje wagi do nieznacznie podwyższonych wyników ale to nie znaczy że problem nietolerancji glukozy znika. U mnie było tak że nawet test obciążenia glukozą 75 g miałam prawidłowy. Dopiero jak dzień przed testem obciążenia glukozą (75g) najadłam się na maksa ( !!! ) słodyczy to wyszedł podwyższony. Teraz przestrzegam diety i sprawdzam poziom glikemii. Jest ok. Wczoraj byłam u diabetologa i powiedział, że cukry mam idealne. warto o to zadbać. Pozdrawiam

                  AnetaiAmelia

                  • Re: po wizycie

                   Hej!
                   Zgadzam się z Tobą, że tego trzeba pilnować – i z mojej strony to wcale nie beztroska. Po prostu, dietę – tak jak do tej pory trzymam i pilnuję przyrostu wagi, ale bardzo się cieszę, że na razie lekarz stwiedził, że nie jest źle. Ja raczej nie podejrzewam swojego gina o lekceważenie wyników – bo zawsze mam do zrobienia kupę nowych wyników i zawsze wypytuje mnie o dolegliwości.
                   Pozdrawiam.

                   Znasz odpowiedź na pytanie: Obciążenie glukaozą

                   Dodaj komentarz

                   Angina u dwulatka

                   Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                   Czytaj dalej →

                   Mozarella w ciąży

                   Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                   Czytaj dalej →

                   Ile kosztuje żłobek?

                   Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                   Czytaj dalej →

                   Dziewczyny po cc – dreny

                   Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                   Czytaj dalej →

                   Meskie imie miedzynarodowe.

                   Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                   Czytaj dalej →

                   Wielotorbielowatość nerek

                   W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                   Czytaj dalej →

                   Ruchome kolano

                   Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                   Czytaj dalej →
                   Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                   Logo
                   Enable registration in settings - general