Obnizone naoięcie mięśniowe a porażenie mózgowe

Witam Wszystkie Mamy!
Moja córeczka urodziła się z obniżonym napięciem mięśniowym, które zostało stwierdzone już w szpitalu. Od początku drugiego miesiąca (teraz ma pełne trzy miesiące) jest rehabilitowana metodą Vojty… Jest to podobno minimalnie obniżone napięcie plus do tego asymetria. Mimo to strasznie się boję, że to może być objaw porażenia. Stale prześladuje mnie ta myśl. Ciągle obserwuję Małą, analizuję jej ruchy. I mam tego dość! ja po prostu dalej tego nie wytrzymam.
Zwracam się do mam, które miały podobny problem z dzieckiem. Jak sobie z tym radziłyście? Czy nie miałyście takich myśli jak ja, że to może być właśnie porażenie? Co Wam powiedział lekarz, gdy stwierdził obniżone napięcie mięśniowe? Mój lekarz powiedział tylko tyle, co Wam napisałam. Nic o możliwości porażenia….
Proszę, napiszcie, jak sobie radziłyście lub radzicie.

Ala z Julią

3 odpowiedzi na pytanie: Obnizone naoięcie mięśniowe a porażenie mózgowe

iwwoj Dodane ponad rok temu,

Re: Obnizone naoięcie mięśniowe a porażenie mózgowe

KONRAD urodził się na 6 pkt. Na pierwszej wizycie diagnoza była taka jak u Was tzn. obniżone napięcie mięśni i asymetria. Ćwiczymy Vojtą ( niestety do dziś). Porażenie mózgowe było wykluczone juz na pierwszej wizycie. Myślę, ze gdyby Twoje dziecko było zagrożone to lekarz by Ci o tym powiedział. To widać już u bardzo małych dzieci ( że jest takie zagrożenie ) – tak twierdzi nasz rehabilitant.
Jezeli baardzo sie niepokoisz to poczytaj o symptomach porazenia i obserwuj dziecko uważnie. Nasza pani doktor jest bardzo czepliwa ( z czego jets znana ), ale i bardzo dokładna. Dlatego mam do niej zaufanie, ze diagnozuje dobrze. Jak sie bardzo obawiasz to pogadaj z lekarzem, albo się wybierzcie na wizytę do innego neurologa.
.

dorocia Dodane ponad rok temu,

Re: Obnizone naoięcie mięśniowe a porażenie mózgowe

U moich obu chłopaków stwierdzono asymetrię i nieco pbniżone napięcie mięśniowe u Bartka (choć była też diagnoza o wzmożonym!). Pytałam wszystkich napotkanych neurologów (3 szt) i rehabilitantów (2 szt) o porażenie. Z tej gromady 3 osoby stwierdziły, że nie ma takiego zagrożenia, pozostałe dwie powiedziały, ze diagnozę o porażeniu stawia się najwcześniej po ukończeniu przez dziecku roku. Ale ok 6 miesięcy można uzyskać już w miarę dobrą ocene.
U nas jednak największym problemem jest silna asymetria Bartosza, która pomimo ćwiczeń (Bobathy, od 3 miesięcy) nie ustepuje.
Staram się nie mysleć o tym, ale wykorzystuje każde spotkanie z neurologiem na rozmowe.
Nie dopuszczam tej myśli do siebie, chociaż w ośrodku w którym ćwiczymy za każdym razem spotykam dzieci z z bardzo rozległym porażeniem.

Dorota i Kuba&Bartek (17.08.03)

nena75 Dodane ponad rok temu,

Re: Obnizone naoięcie mięśniowe a porażenie mózgowe

Mój Tomasz urodził się z objawami niedotlenienia. Najpierw dostał 5 pkt., później 7. Neurolog zdiagnozował lekką asymetrię i nierownomierne napięcie mięśniowe (to było miesiąc temu). Bylam raz u rehabilitantki (pokazała mi metodę Bobath) i od tego czasu ćwiczę przez cały czas w domu. Dzisiaj byliśmy na drugiej wizycie u neurologa i pozostała tylko bardzo lekka asymetria (a napięcie się wyrównało aż Pani neurolog była zdziwiona, że wszystko tak ładnie wygląda). Na następną wizytę idziemy dopiero za 2 m-ce. Dlatego myślę, że nie powinaś się martwić na zapas o porażenie, bo gdyby było takie ryzyko to byś o tym wiedziała…

Wioletta i Tomaszek (24.11.2003)

Znasz odpowiedź na pytanie: Obnizone naoięcie mięśniowe a porażenie mózgowe

Dodaj komentarz

Noworodek, niemowlę
Fotelik samochodowy-poradzcie
Na co zwrocic uwage przy kupnie fotelika 9-18 kg lub 9-36kg. Czeka mnie nie dlugo zmiana i zupelnie jestem zielona. A moze pochwalcie sie jakie wy macie i jak sie
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
2 maja będzie świętem :)
https://info.onet.pl/869088,11,item.html Agus i Kamilek (24.03.2003) [img]/upload/14/45/_204787_n.jpg[/img]
Czytaj dalej