od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

[Zobacz stronę]

Ulcia i listopadowy Wojtuś

115 odpowiedzi na pytanie: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

 1. Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

  jestem zdecydowanie przeciwna !!!
  nie odbierajmy naszym dzieciom dzieciństwa!!!

  K&M 23.03.07

  • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

   Ja sie obawia tego 2009 roku z innego powodu, dwa roczniki 2002 i 2003 pojda wtedy razem do pierwszej klasy.
   Czy szkoly beda na to przygotowane czy nasze dzieci beda chodzily na dwie zmiany? ;(
   Paranoja jakas 🙁

   • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

    Nie wierzę, że wprowadzą te zmiany właśnie teraz, kiedy nadchodzą liczniejsze roczniki.
    Ale kto wie? 😉

    Figa i

    • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

     Wszystkie trzy odpowiedzi na Twój post, które padły do tej pory dobrze obrazują moje zdanie na ten temat. I, szczerze mówiąc najbardziej się cieszę, że Zu urodziła się w 2002 i z pewnością pójdzie starym programem… I nie wierzą, że zdążą ten projekt przeprowadzić, obawiam się, że za kolejne dwa lata będę się denerwować, że innowacja padnie na Tymka, he he

     • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

      Jestem za.
      W większości, jak nie we wszystkich krajach UE tak jest.
      Nie uważam, ze jest to odbieranie dzieciństwa.
      Nie wyobrażam sobie, aby moje dziecko – 4 letnie siedziało obecnie w domu a nie chodziło do przedszkola. Zachwyca mnie to jak zdobywa on wiedze w tym wieku, chłonie ja poprzez zabawę. To nie jest tak, ze durni politycy wymyslili sobie obnizenie wieku edukacji. Podyktowane jest to akceleracją rozwoju oraz psychologia rowoju dziecka w obecnych czasach, jak równiez, jak to zwykle bywa względami ekonomicznymi oczywiście
      Jetsem zdecydowaną przeciwniczką tego aby dziecko siedziało w domu do 6 rż – a tak jest w wielu przypadkach, bo często dopiero zerówka mobilizuje rodziców/dziadków do oddania dziecka pod opieka instytucji.
      Widze tutaj niedociągnięcia zwłasza jeżeli chodzi o pierwszoklasistów, zwłaszcza jeżeli wiek miałby się obniżć do 6 lat konieczna byłoby wprowadzenie zman odnosnie opieki. Bo jak patrze na dziecko mojego brata to widzę, ze pierwszoklasiści są rzucani naprawdę na głęboka wodę i mało kto im pomaga w szkole. Swietlice nie są dostatecznie “pilnowane” dzieci sobie wychodzą jak chcą – przynajmniej w znanej mi szkole. Moim zdaniem konieczne jest zwiększenie opieki nad dziećmi w klasach 1-3. Zerówka oczywiście nadal w formie zabawowej bardziej niż szkolnej.
      Zresztą co tu mówić potrzebna jest reforma w kalsach 1-3 – częśc dzieciaków sie nudzi w pierwszej klasie bo wykraczają sporo poza program, cześć nie nadąża w ogóle za programem, nie ma odpowiednio szybkiej diagnostyki, pomocy dziecku w razie ewentualnych trudności. Dzieci często już w tych pierwszych latach edukacji skazywane są na porażkę.
      Zresztą reforma się szykuje, UE na nas to narzuca – w planie jest aby każde dziecko na poczatku edukacji miało mieć diagnozowane mozliwośc intelektualne, pradyspozycjie i miało określaną ścieżkę edukacyjną. Czy to dobre rozwiązanie??? Na pewno bardzo dyskusyjne. Z doświadczenie wiem, ze jak wszystko w tym kraju tak i to może mieć wypaczony sens i złe wprowadzenie.
      Mamy do czynienia z akceleracja rozwoju i to bardzo dużą. Dlatego jestem zdania, ze nie dzieje sie dziecom żadna krzywda jezeli edukacje się przyspieszy, ale konieczne jest wprowadzenie wielu zmian.

      Kaśka i Mikołaj

      • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

       Nic mnie w ostatnich dniach tak nie wkurzyło jak ten artykuł.
       Bzdura totalna! Ja jestem przeciwna, nie wyobrażam sobie 6-latka, który wysiedzi 45 minut na lekcji.
       Poza tym tak jak ktoś napisał, dla mnie to odbieranie dzieciństwa, które jest i tak bardzo krótkie.
       Wkurza mnie, że jakieś cymbały mają decydować za nas.

       Ania i

       • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

        W odpowiedzi na:


        Dlaczego ta zmiana jest tak istotna, że łączy nawet partie z dwóch różnych biegunów sceny politycznej? Rozmówcy gazety zgodnie podkreślają, że chodzi o wyrównanie szans edukacyjnych. Im wcześniej dziecko trafi do przedszkola, a potem szkoły, tym łatwiej przychodzi mu nauka. Poza tym dzieci przebywające w środowisku rówieśników lepiej się rozwijają. Na wsi, gdzie do przedszkoli uczęszcza zaledwie co trzecie dziecko, nauczyciele alarmują, że do klas pierwszych trafiają dzieci na poziomie rozwoju czterolatka.


        To świeta prawda.
        ja sobie nie wuobrażam by dajmy na to 4-5 letnie dziecko siedziało ze mna w domu czy babcia a nie chodziło do przedszkola.
        Rodzice dajacy dzieci od razu do zerówki nie zdaja sobie nawet sprawy, jaka krzywde robia dziecku.

        I my sie wydaje, ze fajnie by od 5 lat przedszkole było obowiązkowe. To popieram w 100% i myśle, ze wiekszość mam sie z tym zgodzi.

        Co do szkoły od 6 lat, tu mam watpliwości, czy nasza oświata jest na to gotowa. I w tym jest problem.
        Bo jak dla mnie nie ma znaczenia, czy moja córcia w wielku 6 lat bedzie chodziła do przedszkola czy do szkoły.
        Zresztą zerówki w szkołach tez są, więc co za problem.

        • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

         Tak jest wlasnie w Berlinie. Pisze w Berlinie, bo w kazdym niemieckim landzie inaczej. Obowiazek szkolny jest od 5,5 roku zycia. Tzn., jezeli dzieco urodzone jest w grudniu, to po 6-ciu latach od roku urodzenia zaczyna szkole w sierpniu. To jeszcze przede mna, ale wiem, ze to tu funkcjonuje i nikt sie nie skarzy. Tez nie jestem za tym, by dzieci tak szybko pozbawiac dziecinstwa. Ale do czasu, kiedy przyjdzie czas na Olivke, moze cos sie zmieni.

         Agata i Olivia 27.07.04 i Victoria 08.03.07 :-))

         • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

          Mam dokładnie te same obawy 🙁

          Łukasz i Karolina

          • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

           Jestem za obowiązkowym przedszkolem od 5 lat, a nawet od 4. Przynajmniej nikt by łaski nie robił i miejsce w przedszkolu by się musiało znaleźć (Łucja się nie dostała w tym roku ).
           Jestem przeciwko przyspieszaniu szkoły, tzn. żeby do pierwszej klasy szły 6-latki, zamiast do zerówki. Jestem przeciwko sadzaniu dzieci za wcześnie w ławkach.

           Kinga, Łucja (3l 8m) i Piotruś (5 m-cy)

           • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

            Z miłą chęcią dałabym dziecko do przedszkola. Tylko problem jest w tym, iż pierwsze przedszkole jest w mieście oddalone o 10 km. Ze wsi dojedziesz do miasta albo pociągiem, któr odjeżdz o 6 rano, późnie o 10, albo PKS, który jeździ jak chce. A kiedy powrót a co z resztą dzieci. A może masz jakieś rozwiązanie. Niech może ktoś się zastanowi dlaczego dzieci na wsi nie chodzą do przedszkola?


            Gosia i dzieciaczki

            • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

             Aktualnie jestem w tej sytuacji, że moje dziecko i tak by poszło do zerówki od września jako 6-cio latek. Jednak uważam, że dzieciaki 5-cio letnie powinny zostać w domu, albo niech w każdej wsi będzie przedszkole. Aktualnie chodzę z moją 5-cio latką do logopedy. Usiedzi może 10 minut, jak jest zainteresowana. A co jak takich dzieci w grupie będzie 20-25 i dwie panie. Jak ich utrzymają w ryzach. To już nie będzie przedszkole tylko zerówka. Dzieci już poznają literki, uczą się liczyć. Jak dla mnie paranoja.
             A co z komunią. Zacznie się już w wieku 7 lat. To moze odrazu przy chrzcie niech będzie za jednym razem.
             A tak przy okazji nie porównujmy nas do szkół w Niemczech ani w innym państwie Europy. To jest całkiem inna kultura, inna kasa, inny poziom. U nas podstawówka uczy się tego co u nich w gimnazium. Jak tak dlaej pójdzie to 10 latek będzie musiał super znać się na chemii i fizyce. Jeżeli zostanie taki program w klasach jaki jest, a tylko przyspieszy się pójście dzieci do szkoły to jestem przerażona.
             A tak z drugiej strony. Tak im się spieszy by dzieci jak najszybciej zaczęły się uczyć. A co będzie jak po studiach w wieku dwudziestu lat będą bezrobotni. Państwo ich wtedy utrzyma?


             Gosia i dzieciaczki

             • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

              No nie przesadzaj 10 km to nie 100.
              Maz rano wsiada w samochód i zawozi dziecko.

              W mieście tez niektórzy rodzice wożą dziecko na drugi koniec miasta bo tam jest akurat dobre przedszkole i nie robia z tym problemu.
              A co do pytania co z reszta dzieci.
              To jak mąz zawozi do przedszkola to ty zostajesz z dziećmi i nie ma problemu.
              W miastach tez są rodziny wielodzietne i sobie radzą bez problemu.

              Poza tym jak pójdzie jedno do szkoły, drugie do zerówki a trzecie bedzie jeszcze w domu to jak sobie wtedy dasz radę????
              na pewno masz juz rozwiązanie tej sytuacji, bo mając 3-ke dzieci zapewne myslałas o tym wczesniej, więc po prostu wciel to w zycie teraz i tyle.

              • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

               Edysiu, Twój świat jest piękny.

               Szkoda, że nierzeczywisty.

               Figa i

               • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

                Oczywiscie, ze nie beda przygotowane.
                A potem te dzieci pojda licznie do gimazjow, w ktorych przez 2 lata bedzie o 33 % uczniow wiecej, niz obecnie, a ani jednej sali wiecej.

                • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

                 A co jest nierzeczywiste w tym co napisałam?
                 Chyba żaden problem nie jest w tym, bo ojciec zawiózł dziecko rano do przedszkola samochodem.

                 • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

                  Moje dziecko kończy pięć lat w styczniu 2008, pani dyrektor zakwalifikowała Hanię jeszcze do grupy 4 latków i mimo moich próśb nie chciała dać Hani wyżej i co ja mam teraz zrobić?? Iść do dyrki z wycinkiem z netu i pokazać, że za rok moje dziecko prawdopodobnie pójdzie do zerówki???, że przeskoczy jeden rok mimo wolnie. To jakaś totalna bzdura, ja uważam, że już od września tego roku powinnam znać plany partii i szykować dziecko do zerówki.
                  U nas to wszystko jest robione bez pomysłu, beznadziejnie.
                  Pozdrawiam – ULA

                  • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

                   A co jesli ojciec zaczyna pracę dużo szybciej niż startują godziny przedszkolne?
                   A co jeśli rodzina jest niezmotoryzowana?
                   Wieś to nie duże miasto – jak sie spóźnisz na autobus to następny możesz mieć za 2h a nie za minut 10

                   • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

                    W Anglii istnieje obowiazek szkolny od 4 roku zycia. Nauka odbywa sie w formie zabawy, nikt nie kaze dzieciom siedziec w lawkach. Tylko, ze tutaj ten system trwa juz ladnych kilkadziesiat lat. Nikt nie narzeka. Jak dla mnie glownym minusem sa godziny trwania szkoly – w zaleznosci od szkoly zajecia zaczynaja sie miedzy 8 a 9 i koncza miedzy 14 a 15. A ja zaczynam prace o 7.30 i koncze o 15.30. I za bardzo pomyslu nie mam co z tym fantem zrobimy?

                    • Re: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

                     Chyba, że nie ma samochodu… Albo ma, ale zaczyna pracę bardzo wcześnie.

                     A tak bez czepialstwa, to objęcie dzieci piecioletnich obowiązkiem przedszkolnym siłą rzeczy musiałoby sie wiązać z powstaniem nowych przedszkoli i to w większości wiejskich, bo tam najmniej dzieci obecnie do przedszkoli uczęszcza miedzy innymi dlatego, że takowych nie ma.

                     Znasz odpowiedź na pytanie: od 2009 – nauka zacznie się wcześniej…

                     Dodaj komentarz

                     Angina u dwulatka

                     Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                     Czytaj dalej →

                     Mozarella w ciąży

                     Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                     Czytaj dalej →

                     Ile kosztuje żłobek?

                     Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                     Czytaj dalej →

                     Dziewczyny po cc – dreny

                     Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                     Czytaj dalej →

                     Meskie imie miedzynarodowe.

                     Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                     Czytaj dalej →

                     Wielotorbielowatość nerek

                     W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                     Czytaj dalej →

                     Ruchome kolano

                     Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                     Czytaj dalej →
                     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                     Logo