od kiedy ZUS ściga?

Może Wy będziecie wiedziały, jako że macie to już za sobą. Pytanie kieruję do osób mających w przeszłości do czynienia z długimi zwolnieniami lekarskimi (własnie w ciąży).
Otóż słyszałam, że ZUS wzywa na komisję po upływie 180 dni zwolnienia (i że niestawienie się grozi wstrzymaniem kasy, nawet jeśli zamiast siebie dostarczamy piękną metryczkę od ginekologa – tak opisała to kiedyś jedna z ciężarówek na forum). Teraz jednak słyszałam, ze pierwsze wezwania do weryfikacji mojej “choroby” dostaje się już wcześniej – po ok. 4 miesiacach. Chciałabym wiedzieć, jak to było u Was – jakie jest prawdopodobieństwo takiego wezwania rzed upływem 6 miesięcy i jak się oni zachowują, jakie argumenty do nich trafiają… Może sa tak bezmyślni jak mój szef, który każe mi przyjść do pracy ostatniego dnia między zwolnieniem a macierzyńskim (jak mam przewidzieć termin porodu z nadciśnieniem i krótką szyjką???), i od tego uzależnia to, czy przyjmie moje podanie, które związane jest z przedłużeniem warunków umowy. Jednym słowem mam pracować dzień przed porodem, choć przez 5 miesięcy nie byłam do tego zdolna… czy ZUS zachowuje się tak samo i np. wzywa mimo że np. mam termin porodu tego dnia?

11 odpowiedzi na pytanie: od kiedy ZUS ściga?

kafisch Dodane ponad rok temu,

Re: od kiedy ZUS ściga?

Ja byłam na zwolnieniu 7 m-cy, ZUS tylko raz kazał potwierdzenia od mojego lekarza ze nie jestem zdolna do pracy, to był taki druk od nich w którym lekarz miał wpisać powód tak długiego zwolnienia( poza ciążą) i podbić. Wcale tego nie weryfikowali, a moich dwóch koleżanek, które były w tym samym czasie na zwolnieniu ciążowym wcale nie sprawdzali.

Kasia mama Martynki (ur.02.07.2002)

lea Dodane ponad rok temu,

Re: od kiedy ZUS ściga?

Kasiu, a pamiętasz może, kiedy ZUS odezwał się do Ciebie? Ja specjalnie m. in. z powodu ZUSu zamierzam wziąć macierzyński jeszcze przed porodem…

beatab Dodane ponad rok temu,

Re: od kiedy ZUS ściga?

Lea, ja dostałam druk z zusu w pażdzierniku, a w grudniu upływało mi 180 dni zwolnienia. Lekarz wypełnił i wysłałam do zusu, pózniej jeszcze maz im dostarczył ksero karty ciązy. Po jakims czasie wysłali mi informacje o przedłuzeniu okresu wypłaty zasiłku. Nie wzywali mnie, ani nie kazali dostarczyć innych wyników badań. Jesli tylko z powodu zusu chcesz wziąść macierzyński przed urlopem, to odradzam, bo oni ciężarnych z reguły się nie czepiają….chyba, że nie będzie im się podobać, że juz minął okres zagrożenia przedwczesnym porodem, a Ty jesteś na zwolnieniu…. bo moje zaświadczenie do zusu było wystawione głównie na zagrożenie przedwczesnym porodem.
Pozdrawiam
Beata+ 35 tyg. Synek

lea Dodane ponad rok temu,

Re: od kiedy ZUS ściga?

Ja już różne rzeczy w ich wykonaniu widziałam i teraz tak bym chciała wyczuć grunt po tym, co same przechodziłyście… Macierzyński chcę wziąć nie tylko z tego powodu… zresztą ja na tym nie stracę, bo po nim zaraz mam wakacje (praca w sszkole, tylko będę musiała co jakiś czas w lipcu chodzić na rady, ale nie będę musiała uczyć a to najważniejsze). Ale skoro okres zagrożenia mi minął to… hm.. to mam pracować w terminie porodu? Śmieszny ten ZUS… zresztą przy krótkiej szyjce zagrożenie porodem jest w kazdej chwili, gdybym po kilku miesiącach niemal samego polegiwania nagle zaczęła pracować… Nie pamiętam, kto to napisał na forum, ze że własnie po niestawieniu się pod koniec ciąży wsyrzymano tej osobie wypłaty, mimo że lekarz dostarczył jej super zaświadczenia…

julia Dodane ponad rok temu,

Re: od kiedy ZUS ściga?

byłam na zwolnieniu ponad 180 dni
po upływie tego czsu wysłali do mnie pismo w którym pytali o powody tak długiego zwolnienia
ginekolog wypełnił i wysłałam
dołączyłam karę ciąży i papiery ze szpitala

uznali to dali spokój
2tyg przed terminem porodu lekarz oświadczył że nie może więcej dać zwolnienia
poszłam do ogólnego bo ABSOLUTNIE nie byłam w stanie pracowa: obrzęki, latanie do toalety, zgaga itd itp
do tego był to sierpień 2002 i upały ponad 30st
leżałam w domu w ciemnym pokoju (lub na forum)

i ten ogólny dał mi zwolnienie właśnie na ten stan zapalny pęcherza (wywiązał się na skutek OOOOOgromnego ciężaru brzucha i upałów) do 15 września
jakić cud boski sprawił, że urodziłam 16 🙂
i od 16 mam macierzyński
zus nie robił więcej żadnych problemów

mnie szkoda było tego macierzyńskiego, ale Ty jak masz wakacjeto inna sprawa – fajnie
pozdrawiam

Tołdi i Ignaś

kafisch Dodane ponad rok temu,

Re: od kiedy ZUS ściga?

Też jakoś przed upływem 180 dni zwolnienia, a macierzyński spokojnie możesz wziąść od dnia porodu, pod warunkiem że przynajmniej do tego dnia bedziesz miała zwolnienie.
Pozdrawiam.

Kasia mama Martynki (ur.02.07.2002)

smoki Dodane ponad rok temu,

Re: od kiedy ZUS ściga?

Ja byłam na zwolnieniu 5 miesięcy i 9 dni.
ZUS się o mnie nie upomniał 🙂
PO 6 miesiącach wzywa na komisję ale w przypadku ciaży jest to czysta formalność, zanosi sie papierek i po krzyku 🙂

Pozdrowienia
smoki i Dawidek
(4 miesiące i 1/4!)

gosiaczek13 Dodane ponad rok temu,

Re: od kiedy ZUS ściga?

Jadostałam tylko pisemko do wypełnienia przez lekarza kazali mi jeszcze przysłac wszystkie badania i sie odczepili!!!!!!!!!!

Gosia!

pati68 Dodane ponad rok temu,

Re: od kiedy ZUS ściga?

Nie w kazdym wypadku. Ja byłam na komisji w ZUS i co prawda ostatecznie wypisała mi niezdolnośc do pracy, ale musiałam pokornie wysłuchać, ze i tak zmyślam i niemalże przystawiłam spluwę mojemu lekarzowi, zeby mi napisał to, co mi napisał. A że prawie tak było to inna sprawa hi hi.

Pati i 3 m. [Zobacz stronę]

anies Dodane ponad rok temu,

Re: od kiedy ZUS ściga?

a ja znalazłam takiego ptaszka…………

barbetka Dodane ponad rok temu,

Re: od kiedy ZUS ściga?

Właśnie tak czytam… czytam… oczy przecieram… 🙂
Czyżby to jakaś nowa Lea???
Niezły ten ptaszek tzn. fiutek… tzn. post

Basia & Amelka 07.09.2003

Znasz odpowiedź na pytanie: od kiedy ZUS ściga?

Dodaj komentarz

Oczekując na dziecko
wody płodowe??????
Mam niejasne podejrzenia, że zaczęły mi się sączyć wody płodowe. Na razie czekam jeszcze żeby się upewnić czy faktycznie coś wycieka, ale mam pytanie: czy sączące się wody (w bardzo małych
Czytaj dalej
Leczenie niepłodności
Inseminacja, przygotowania
Witam wszyskich:-) W przyszłym tygodniu będę miała przeprowadzaną pierwszą inseminację. Powiedzcie proszę jak taki zabieg wygląda i czy trzeba się do niego jakoś specjalnie przygotować. I kiedy oczekiwać ewentualnych efektów?
Czytaj dalej