Odznaczenia dla strażaków i policjantów

Właśnie podawali w TVN24, że wszyscy ratownicy z Katowic – strażacy i policjanci – zostali odznaczeni przez Ministra Spraw Wewnętrznych Ludwika Dorna. Dla mnie to jest jakieś granie pod publikę, bo przecież to jest normalna praca tych ludzi, tak jak dla lekarzy ratowanie ludziom życia w chorobach czy po wypadkach. Czy im daje ktoś odznaczenia albo chociaż dziękuje publicznie?

Ja wiem, że to była wielka tragedia, bo zginęło na raz kilkadziesiąt osób. Ale czym to wydarzenie różni się od innych tragedii w przełożeniu na pojedyncze rodziny? Zginęli członkowie ich rodzin, tak jak giną ludzie w wypadkach na drogach, czy też w podobnych katastrofach tyle że mniejszego rozmiaru – jak ta niedawna w Ostrowcu Świętokrzyskim. Czy wtedy ktoś wypłacił rodzinom tych dwóch ludzi, którzy zginęli jakieś pieniądze z Kancelarii Prezydenta RP czy Rady Ministrów nie mówiąc już o kasie partii PiS??

Nie mówię, żeby nie dawać i nie pomagać tym rodzinom, ale widzę w tej pomocy jakąś taką gierkę ze strony PiS na wypadek wcześniejszych wyborów. Wiadomo, że Ślązacy są honorni i tworzą jedność, więc jest o co się “bić”. Teraz damy im natychmiastową pomoc, pokażemy jak sprawnie skażemy winnych, do tego odznaczymy wszystkich ratowników, wtedy mamy ich głosy jak w banku.

Jak tak to widzę i mnie to mierzi, ale może źle oceniam działania Prezydenta, Premiera, no i Dorna, na którego swoją drogą patrzeć nie mogę. A Wam nie wydaje się to grą polityczną, pod publikę, graniem na emocjach ludzi?

20 odpowiedzi na pytanie: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

 1. Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

  a nadanie orderów będzie mogła transmitować tylko Telewizja Trwam?

  Zgadzam się, że ta katastrofa (choc nie wiem czy to nie za mocne słowo) została wykorzystana do gry pod publiczkę – na całej linii.

  Szymon 8/12/2003

  • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

   No właśnie, ja nie mam nic do tych ratowników. Zrobili kawał dobrej roboty, ale czy to nie jest ich zawód i ryzyko w niego wpisane?

   Dlaczego o “randze” poniesionej pomocy decyduje liczba ofiar? Czy gdyby tam zginęły 2-3 osoby, to też by dali im te odznaczenia, też by się tak rozpływali nad ekipami ratowniczymi? Czy rodziny tych ofiar dostałyby te wszystkie zapomogi, które są obiecane teraz przez rządzących?

   • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

    Zgadzam sie Redford, to jest wielkie granie pod publike ;(, nie umniejszajac oczywiscie tragedii jaka sie wydarzyla.
    A na osobnikow przez Ciebie wymienionych tez nie moge patrzec…..

    Aga, Jula, Szymek

    • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

     Już słyszałam, ze te renty dla dzieci ofiar to tylko kit i wata na uszy. Bezpośrednio w ZUS -ie przy załatwianiu formalności pogrzebowych ( dostali standartowe zasiłki pogrzebowe co wszyscy więc jakieś tam gadanie to też była walka polityczna)
     no ale nagrody jest komu rozdawać. Komórka Tomka ” jakoś” przepadła podczas tej cąłej sytuacji ( a miał ja w kieszeni podczas wypadku)
     przykre to i smutne…

     ika i Igor 01.04.2004

     • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

      Z calym szacunkiem i wspolczuciem dla poszkodowanych i rodzin ofiar mnie tez sporo tutaj mierzi. I zw. z kasa (wspaniale, ze ludize pomagaja, oddaja krew itd., ale te deklaracje rzadu… zbyt duzo tu niejasnosci, a tymczasem co dzien umieraja dzieci, bo rzad przeciez nie da im na operacje) i wykorzystywanie calego tego nieszczescia w politycznych rozgrywkach. Eh, szkoda gadac. 🙁

      Ja i moj Mateusz majowy ’05

      • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

       W odpowiedzi na:


       wciaz jestem w szoku w zwiazku z wczorajsza wylacznoscia telewizji trwam! nie wrozy to niczego dobrego :/


       Też jestem w szoku i śledząc poczynania PiSu w kwesti refundacji co niektórych inwestycji Kk to aż mnie w srodku trzęsie….

       Właśnie ogladam “Potop” to napiszę słowami Kmicica… Boze com ja uczynił…

       Co do temau: uważam, ze owszem robiono swoja robotę ale robiono ja dobrze i z poświeceniem. Tak sobie myślałam o tych ludziach (strazakach) wchodzących tam do środka. Do cemnych i zimnych pogietych wnęk głębiej i głębiej… w każdj chwili mogło sie to wszystko zawalic.
       Od tego jak dokładnie przeszukaja każdy centymetr zalezało życie pojedyńczych ludzi.
       No i wydaje m isie, ze to nie takie oczywiste, ze to ich praca. Oni są ludźmi, maja rodziny, żony, dzieci np dopiero co urodzone. Oni też sie boja… bardzo.
       To sa oczywiscie tylko moje przemyslenia.
       Nie mam nic przeciwko tym odznaczeniom.

       **Moje Chłopaki**

       • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

        W odpowiedzi na:


        nie mówiąc już o kasie partii PiS??


        SLD też kase dało.

        To jest gra polityczna i niestety taka jest polityka. Nie zgadzam sie z tym ale tak jest i to nie tylko u nas w kraju.

        Niestety beda teraz działy sietakie rzeczy to raczej smutne…

        **Moje Chłopaki**

        • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

         Kaska,
         ja po raz pierwszy jestem tym wszystkim gleboko przerazona, po raz pierwszy nie umiem myslec o przyszlosci z usmiechem na twarzy. A po tym, jak zdjeto z programu “o 2 takich co ukradli ksiezyc” (z powodow… wiadomych) jest mi po prostu wstyd, ze tu zyje 🙁
         i coraz czesciej uzywam sformulowania: prezydent innych polakow 🙁

         emalka i zuza

         • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

          To dobrze ze nie jestem odosobniona w swoich poglądach… Mój mąż zastanawia się czy już ma zacząć słuchac radia maryja….

          • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

           Jakiś czas temu słuchałam w radiu audycję, w której wypowiadał się Komendant GłownyPolicji w temacie wykrywalności przestępstw itd. Mówił o tym, że on nie dziwi się, że policjanci nie “bawią” się w poszukiwnie sprawców drobnych kradzieży typu rower, telefon, bo wolą zająć się “dużymi” sprawami, a to dlatego, że złapanie złodzieja rowerów pozostaje niezauważalne przez przełożonych, że policjant nie może liczyć na uznanie, pochwałę czy jakąś gratyfikację finansową, co jest zagwarantowane przy wykryciu i złapaniu więszych przestępców. Wówczas policjany może otrzymać nawet odznaczenie, premię, uścisk komendanta czy nagrodę od prezydenta. Po prostu staje się bohaterem.
           I to mnie jakoś totalnie zaskoczyło. Przecież tak naprawdę to jest ich zawód, to jest zakres ich obowiązków – łapanie przestępców i bez znaczenia jest czy to złodziej mydeł w supermarkecie czy zorganizowana grupa przestępców handlująca narkotykami. Za tę pracę dostają co miesiąc pensję, na którą my pracujemy.
           To tak jakby lekarz powiedział, że nie wytnie pacjentowi wyrostka robaczkowego, nie zbada skarżącego się na ból w kolanie, bo za to nie stanie się “bohaterem”, ale do ratowania kogoś z takiej tragedii jaka miała miejsce w Katowicach to on jak najbardziej się włączy, bo dzięki temu zostanie zauważony i doceniony.
           Paradoks.
           Nie umniejszam zasług tym ratownikom, nie mówię, że nie narażali siebie, swojego zdrowia i życia biorąc udział w tej akcji, podziwiam ich nawet za to. Tylko jakoś nie widzę aż tak kolosalnej różnicy między tą akcją, a walką o zdrowie i życie pacjenta jaką toczą codziennie w swoich szpitalach.

           Truskawa i Córcia

           • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

            Zacznę od wypowiedzi komendanta straży pozarnej na Śląsku, tego siwego pana, który od ubieglej soboty czesto byl w telewizji:

            Widzialem doświadczonych ratownikow, ktorzy plakali. To pokazuje, z jakim dramatem mamy do czynienia. Wpływa na to także charakter obrażeń odniesionych przez ofiary. To są sceny, których nie można pokazywać w telewizji

            (to z ostatniej Polityki)

            Co do odznaczeń dla służb biorących udział w akcji ratunkowej, jestem za. I to bez zastanawiania się, czy jest to robione pod publikę czy też nie.
            Natomiast jeśli idzie o całą resztę, czyli więcej czasu tv poświęconego politykom i ich wypowiedziom nt tragedii niż samej tragedii, państwowe pogrzeby, cuda niewidy odszkodowania dla rodzin ofiar, natychmiastowe powstawanie i podpisywanie uchwal – wszystko to sprawilo, ze przestalam oglądać telewizję. Nie mogę słuchać patetycznych wypowiedzi Premiera, tych wszystkich ministrów. Politycy, jak nasz narod – przeginanie w jedną albo drugą stronę.

            Postawa naszych politykow po tragedii – myślę (obym się myliła), że to wykorzystywanie nieszczęść dużej ilości osób dla osiągnięcia własnych celów. I przykro mi, nie wierzę w bezinteresowność politykow 🙁

            Igor (2,5 r.) i Hubert (1,4 r.)

            • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

             W odpowiedzi na:


             Widzialem doświadczonych ratownikow, ktorzy plakali. To pokazuje, z jakim dramatem mamy do czynienia. Wpływa na to także charakter obrażeń odniesionych przez ofiary. To są sceny, których nie można pokazywać w telewizji


             Płacz tych ratowników nie jest czymś niezwykłym. To też są po prostu ludzie, którzy nie zostali pozbawieni takich emocji z racji bycia ratownikami, lekarzami czy strażakami. To nadal są tylko ludzie, którzy tak jak wszyscy mają prawo te emocje pokazywać i je przeżywać. Tu nie widzę nic szczególnego, a tym samym dającego podstawy, by nazwać ich bohaterami.

             W odpowiedzi na:


             Wpływa na to także charakter obrażeń odniesionych przez ofiary. To są sceny, których nie można pokazywać w telewizj


             Ci sami ludzie, ci sami ratownicy i strażacy niejednokrotnie widzieli takie obrażenia, nie są im obce widoki poćwiartowanych ciał ludzkich, bo to też ci sami ludzie przyjeżdżają do wypadków samochodowych, gdzie też giną ludzie. Ile takich wypadków zdarza się dziennie? I co ma wówczas z tym wspólnego telewizja? Chyba nie ma nic ciekawego w tych zdarzeniach, by to w TV pokazywać i jest to zupełnie zrozumiałe.
             Nie widzę różnicy między widokiem jednego ciała ludzkiego w takim stanie, a kilkanastoma. Życie ludzkie jest tak samo bezcenne i nie ma tu znaczenia czy to jedno życie, czy wiele, bo chyba nie liczbą ofiar to życie się “wycenia”.

             Truskawa i Córcia

             • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

              Podpisuję się pod tym co napisałas, bo dokładnie takie same mam zdanie na ten temat.
              Wszystkie te zrywy dotyczące tragedii w Katowicach były manipulacją robioną do kamer! Dlaczego nikt nie wspomni, ile ludzi dziennie ginie na polskich drogach, kto jest odpowiedzialny za stan naszych dróg? Codziennie giną rodzice, dzieci, mężowie, ojcowie itd. Czemu im nikt nie chce pomóc w tych trudnych chwilach, dłaczego nikt im nie zapewnia wypłaty odszkodowań, zapomóg,pomocy prawnej i psychologicznej czy innych świadczeń? Przecież to też ludzie tacy sami jak z tragedii w Katowicach. Może w końcu zajmą się właściwymi sprawami, a nie sprawami nie mającymi większego znaczenia dla społeczeństwa! Bo stan polskich dróg jest jaki jest, każdy wie, ale po co o tym mówić jak można w nieskończoność zachwycać się jaki to nasz Prezydent, Premier i Minister wspaniały i dobroduszny bo przekazali po milionie dla poszkodowanych, ale czy oni wyjęli z własnej kieszeni te pieniądze i dali??? Przecież to pieniądze podatników!
              Jestem zbulwersowana stanem naszej polityki, niestety wciąż jeszcze na tak niskim poziomie!

              Basia i Kwietniowy Ludzik

              • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

               mam podobne zdanie – i odnośnie odznaczeń i całej reszty. Denerwują mnie gesty na pokaz :/ ale…. czy nie bylybyśmy wszyscy oburzeni, gdyby rząd zignorował tę tragedię? Psioczylibyśmy że nie pojawili się w Katowicach, że nie pochwalili za sprawną akcję…

               Kaśka z Natusią (prawie 4 lata 🙂

               • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

                oczywiście – dlatego napisałam że denerwują mnie gesty na pokaz.

                Kaśka z Natusią (prawie 4 lata 🙂

                • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

                 Czy w polityce faktycznie istnieje?

                 Igor (2,5 r.) i Hubert (1,4 r.)

                 • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

                  Ja powiem tak: mój szwagier brał udział w tej akcji ratunkowej. I nie chciałby żadnych podziękowań i odznaczeń, chciałby jak najszybciej zapomnieć o tym co tam widział.

                  Ewcia i Asieńka (4.03.2005)

                  • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

                   buuuuu 🙁

                   • Re: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

                    Współczuję Twojemu szwagrowi widoku ogromu tragedii, ale podziwiam tak zdrowe podejście do tego co przeżył. Dlaczego politykom brakuje takiego spojrzenia na życie i nie potrafią nie wykorzystywać ludzkich nieszczęść do osiągania własnych celów. Zgadzam się z większością dziewczyn.

                    Aneta,Kubuś,Ola i Agatka

                    • Re: Odznaczenia dla straz˙aków i policjantów

                     Polu, w tym przypadku pod twoja wypowiedzia podpisuje sie obiema rekami.
                     Pozdrawiam

                     Znasz odpowiedź na pytanie: Odznaczenia dla strażaków i policjantów

                     Dodaj komentarz

                     Mozarella w ciąży

                     Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                     Czytaj dalej →

                     Ile kosztuje żłobek?

                     Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                     Czytaj dalej →

                     Dziewczyny po cc – dreny

                     Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                     Czytaj dalej →

                     Meskie imie miedzynarodowe.

                     Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                     Czytaj dalej →

                     Wielotorbielowatość nerek

                     W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                     Czytaj dalej →

                     Ruchome kolano

                     Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                     Czytaj dalej →
                     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                     Logo
                     Enable registration in settings - general