Opieka nad ciężarną – w róznych krajach

Dziewczyny – powiedźcie mi jak to jest, że co kraj to inaczej podchodzi się do ciężarnych… Zastrzegam, że wiedzę swoją opieram na wiadomościach ze stron i for internetowych, więc mogę się czasami mylić.
Mam wrażenie, ze w Polsce ciążę często traktuje się jak chorobę – częste badania przez lekarza, usg – co ma wspaniałe rezultaty – uratowały niejedną ciążę. Z drugiej strony jest np. taka Holandia, Anglia – gdzie do 12 tygodnia to prawie jak byśmy nie były w ciąży, dostęp do prywatnego ginekologa jest własciwie niemożliwy, bo ich nie ma 🙂 Za to tam wykonuje się o niebo więcej badań prenatalnych.
Takich róznic jest bardzo dużo. Holenderskie połozne nawet nie zalecają witamin dla ciężarnych – twierdzą, że dobre odżywianie wystarczy.
Nie umiem rozstrzygnąć jakie podejście do ciąży jest właściwsze. Po prostu zaskakuje mnie ta róznica w prowadzeniu ciąży i nie mam pojęcia skąd wynika. Czy dostosujemy się do “zachodu”, czy moze oni do nas?

Ania, Bartek(06.95) i Michał(04.04)

Strona 4 odpowiedzi na pytanie: Opieka nad ciężarną – w róznych krajach

  1. Re: Opieka nad ciężarną – w róznych krajach

    Ciesze sie BARDZO, ze wiekszosc polskich lekarzy mysli inaczej niz Ty i decyduje sie monitorowac przypadki mimo iz nie bylo wczesniejszego poronienia!

    • Re: Opieka nad ciężarną – w róznych krajach

      Pola, moje zdanie juz wyrazilam w wielu miejscach,
      Jezeli mialabym wybierac jakas wersje, to wybralaby podawanie w kazdym przypadku poronienia zagrazajacego lub w kazdym przypadku kiedy wystapoilo poronienie wczesniej i nie zrobione zostaly zadne badania, ktore wykrylyby jakas przyczyne. Takie jest stanowisko wielu polskich ginekologow, wielu niemieckich i takie mi odpowiada.
      Oczywiscie, ze najlepiej byloby miec porobione wczesniej badania, ale czy to by cos zmienilo? W moim przypadku nawet to nie pomoglo, mialam badania, mialam “przeszlosc” ktora te badania i problem potwierdzila. I skoro to nie wystarczylo to o czym tu dalej dyskutowac. Oficjalne stanowsisko szpitala tj lekarza przyjmujacego na pogotowiu, lekrza gin dyzurnego i lekarza do ktorego po dwoch dniach bylam z regularna wizyta, bylo jakie bylo – nie podaje sie lekow i standardowo nie uzywa progesteronu do 20 a nawet 25 tygodnia. i moglam sobie miec badania i je sobie wsadzic. Wymusialm skierowanie na badania poziomu hormonow, bo nie tylko nie uznali za istotne moich poprzednich badan, ale nie chcieli robic swoich. I co wyszlo w badaniach? To co musialao, ale czekalam na wyniki 5 dni, bo wedlug lekarza nie byly one ani pilne ani konieczne.
      Nie sadze zeby ta dyskusja doprowadzila nas do wspolnego stanowiska. Ja przyjelam do wiadomosci staniwisko lekarzy amerykanskich i ono mi nie odpowiada. Przyjmij i Ty, ze nie jest to stanowisko jedyne na swiecie, chociaz jestes jego zwolennikiem, czesc lekarzy i pacjentow wybiera inne rozwiazania i nie wynika to jedynie z fanaberii tylko jest rowniez poparte stanem wiedzy medycznej i doswiadczenia lekarzy

      + 27 III

      • Re: Opieka nad ciężarną – w róznych krajach

        O! Wreszcie KTOS podjal probe przyblizenia mozliwych powodow, ktore sklaniaja amerykanskchi lekarzy do takich a nie innych dzialan ( lub krotko mowiac ich braku )
        Teraz romumiem… Pewnie kazdy z lekarzy przeczytal te DWA ZDANIA, ktore tutaj przytoczylas i tym rzeczywiscie TLUMACZA i usprawiedliwiaja wszystko.
        Przepraszam za nutke ironii ale irytujace jest to, ze przyczatasz jakies slowa, wyrwane z kontekstu i jak sama zasugerowalas w jednym z postow “Twoj research” opiera sie na jednodniowym “szperaniu”. Bez urazy…

        A teraz krotkie uwagi i spostrzezenia do tych punktow:

        3. “…”
        nie wiem czy wiesz ( moze nie zdazylas doczytac ) ALE w niektorych przypadkach- takich jak np. problemy z szyjka ( jej oslabienie i tendencja do skracania i otwierania czy problem z krwiakami ), to wlasnie BED REST ( lezakowanie ) okazuje sie NIEWIARYGODNIE SKUTECZNE w innych krajach ( i jest to jedyna metoda poradzenia sobie z tymi problemami )

        4″…”
        jezeli u pacjentki w wynikach badan krwi stwierdzono niedomoge hormonalna ( np. niedobor progestoronu ), to wlasnie podanie odpowiedniej dawki tego hormonu we WCZESNEJ ciazy gwarantuje wspomozenie jego produkcji, dzieki czemu YOLK SAC ( cialko ciazowe ) jest w stanie zapewnic embrionowi wszystkie potrzebne skladniki odzywcze do momentu, w ktorym te funkcje przejmie lozysko ( czyli ok. 14-15tc ).

        Jak widzisz generalizacja i ogolne stwierdzenia, sa tylko generalizacja i ogolnymi stwierdzeniami i czasem warto “wsluchac” sie w to co maja inni do powiedzenia, choc w Twoim przypadku uswiadomienie tego, tak jak i innych faktow jest “syzyfowa praca”, wiec…
        A przy okazji… Twoj post negowal wypowiedzi Dziewczyn, wiec jesli co, to bardziej byla to kwestia zlego ujecia tego co chcialas przkazac a odbioru ( tzn. moich problemow z niedokladnym czytaniem )…

        POZDRAWIAM!

        • Re: Opieka nad ciężarną – w róznych krajach

          USA-
          -po potwierdzeniu ciazy ( badaniem krwi ) pacjentka kierowana jest na szereg badan krwi- OBOWIAZKOWYCH, takich jak: toksoplazmoza, rozyczka, ospa, odra, swinka,grupa i typ krwi, IgG, IgM, Cystic Fibrosis ( nie wiem jak to dokladnie przetlumaczyc ), virus HIV-pacjent ma prawo odmowic ( i w tej kwestii DOBRZE by bylo gdyby POLSKA dostosowala sie do USA! )

          -nie wspominam o zwyklym badaniu krwi i moczu oraz cytologii, bo one i w Polsce sa wymogiem, prawda?

          -branie witamin rowniez jest obowiazkowe

          -w ok. 15 -20 tygodniu ciazy pacjent dostaje skierowanie na test potrojny

          -pierwsze USG – 12 tc i z reguly do konca ciazy pacjent ma prawo do do dwoch doatkowych- ok. 20 tc-polowkowe i czasami pod koniec 9 miesiaca jeszcze jedno

          Jesli chodzi o jakies dodatkowe badania typu obecnosc przeciwcial antyfosfolipidowych itp. czy inne badania genetyczne, to o skierowanie nie jest i w USA tak latwo- podobnie jak i w Polsce, lekarze niechetnie daja skierowania, chyba ze pacjentka miala juz kilka poronien.

          Zyczylabym sobie, ze POLSKA dostosowala sie do USA w nastepujacej kwestii- zapewnienia ( i to nie tylko ciezarnym pacjentkom ;o) POWSZECHNEJ PRYWATNOSCI i uszanowania INTYMNOSCI w trakcie udzielanych uslug medycznych, bo z tym bywa roznie, prawda??? !!!!!!!

          Jesli chodzi o to czego AMERYKANSCY lekarze moga sie nauczyc od POLSKICH lekarzy, to z pewnoscia JEST TO BARDZIEJ TROSKLIWEGO i MEDYCZNEGO PODEJSCIA DO PIERWSZOTRYMESTROWYCH CIAZ z komplikacjami… Nie bede sie powtarzac, chce jednak dodac, ze nie mialabym nic przeciwko ( i wiem, ze nie jestem w tym sama ), zeby od czasu do czasu mieli amerykanscy ginekolodzy takie “polskie podejscie jak do choroby”, jak je okreslilas ;o)
          Ktos moze powiedziec, ze w POLSCE zbyt “faszeruje sie medycyna” w przypadku plamien czy skurczy… w USA wielka rzadkoscia jest podawanie polskich odpowiednikow lekow hormonalnych,rozkurczowych czy przeciwkrwotocznych do 20 tc. Nawet w przypadku hospitalizacji, poza USG, nie podaje sie zadnej medycyny ( nie wspominajac o zwyklej kroplowce!!! ), mimo iz USG stwierdza obecnosc mocnego bicia serca plodu i prawidlowy jego prawidlowy rozwoj. Pacjent zostaje wypisany do domu po skonczeniu badania, niezaleznie czy krwawienie lub skurcze ustapily.

          Z tego co zauwazylam oba kraje maja swe mocniejsze i slabsze strony. Szkoda, ze niemozliwe jest polaczenie samych POZYTYWOW i “wcielenie ich w zycie” w obu krajach, prawda? ;o)
          POZDRAWIAM!

          • Re: Opieka nad ciężarną – w róznych krajach

            No wlasnie ale wiele kobiet nie chce nawet pomyslec ze partner moze miec cos na sumieniu. A przeciez mogl byc zarazony duzo wczesniej.
            Moj maz jak sie dowiedzial, ze nie mam ani HIV ani syfilis, powiedzial: “No to super, to znaczy ze ja tez nie”. I trafil w sedno sprawy, nieprawdaz?

            Magda&Daniel

            Znasz odpowiedź na pytanie: Opieka nad ciężarną – w róznych krajach

            Dodaj komentarz

            Angina u dwulatka

            Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

            Czytaj dalej →

            Mozarella w ciąży

            Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

            Czytaj dalej →

            Ile kosztuje żłobek?

            Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

            Czytaj dalej →

            Dziewczyny po cc – dreny

            Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

            Czytaj dalej →

            Meskie imie miedzynarodowe.

            Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

            Czytaj dalej →

            Wielotorbielowatość nerek

            W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

            Czytaj dalej →

            Ruchome kolano

            Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

            Czytaj dalej →
            Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
            Logo
            Enable registration in settings - general