pieniadza za porod

hejka mam takie pytanko czy za urodzenie dziecka przysluguja jakies pieniadze pracuje wiec bede miala macierzynski ale chodzi mi o taki jednorazowy zasilek jak to sie nazywa i gdzie jakie i do kiedy trzeba zlozyc dokumenty z gory dzieki za pomoc pozdrawiam

siza i lipcowa dzidzia

8 odpowiedzi na pytanie: pieniadza za porod

olena Dodane ponad rok temu,

Re: pieniadza za porod

Od 1 maja przysługuje zasiłek porodowy w wysokości 500zł.. Warunkiem jest posiadanie zasiłku rodzinnego. Aby uzyskać zasiłek rodzinny (którego przydzielaniem zajmują sie od 1 maja Urzędu Miasta i Gminy) należy złożyć wniosek o zasiłek rodzinny. Do tego oprócz dowodu osobistego, aktu urodzenia dziecka (i pewnie innych dokumentów) należy złożyć zaświadczenie o zarobkach jednego z rodziców za 2002r. Takie zaświadczenie wydaje Urzżd skarbowy. Zasiłek rodzinny uzyskasz, jeśli dochód na osobę nie przekracza 504 zł netto. Dochód dzielony jest na wszystkie osoby np: mama + tata+ dziecko = 3 osoby. O zasiłek rodzinny można składać wniosek po urodzeniu dziecka. Jeżeli przysługuje Ci zasiłek rodzinny to wtedy masz prawo do jednorazowego zasiłku porodowego i potem do zasiłku wychowawczego, który przysługuje na 2 lata i wynosi 400zł. Wniosek o zasiłek porodowy lub wychowawczy podobno składa już tylko matka.
Poadrawiam.
Olena

sniegurek Dodane ponad rok temu,

Re: pieniadza za porod

Olena!
Bo czegoś nie rozumiem… Piszesz że wystarczy kwota zarobków za 2002 rok jednego z rodziców… czyli biorą pod uwagę tylko jedną pensję??? To by było cudowne, ale aż mi się nie chce wierzyć, zeby brali pod uwagę 1 pensję, a kazali to dzielić na 3 (mama, tata, dziecko).
A jeśli biorą dwa zarobki pod uwagę, to co jesli para w 2002 roku nie była jeszcze małzenstwem?
To wszystko jest tak skoomplikowane, ze przyznam że mało rozumiem. Taklie głupie państwo!

siza Dodane ponad rok temu,

Re: pieniadza za porod

a jesli jeszcze w 2002 nie pracowalam i tylko ja pracuje a slubu jeszcze nie mamy to jak to jest w tej sytuacji

sisna Dodane ponad rok temu,

Re: pieniadza za porod

Małe sprostowanie, jeśli składasz dokumenty o zasiłek rodzinny to musi być zaświadczenie o dochodzie obojga rodziców a nie tylko jednego.

sisna + szkrabuś (01.10.2004r.)

facka Dodane ponad rok temu,

Re: pieniadza za porod

No a jesli ja jestem samotnie wychowujaca i nie pracuje to jakie musze papiery im przedstawic i czy nalezy mi sie jeszcze jakis dodatek?

Iwa i mały
Cyprianek (01,07,2004) 🙂

nr gg 8487043

Dodane ponad rok temu,

ubezpieczenie

Sprawdź czy ze zbiorowego ubezpiecznia nie należą Ci się jakieś pieniądze 🙂 Ja dostałam w 2002 roku 1500 zł 🙂

Kaśka z Natusią (2 lata + 1 miesiąc 🙂

olena Dodane ponad rok temu,

Re: pieniadza za porod

Fakt, pomyliłam się. Wniosek składa jeden rodzic, ale zaświadczenie o zarobkach składają już oboje. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.
Też jesteśmy małżeństwem od VI 2002r. i jak się dowiadywałam w ZUSie to babka powiedziła, że nie ma to znaczenie. Nie wiem jak tą sprawę potraktują w Urzędzie Miasta, który przejmuje zasiłki od maja.
Pozdrawiam.
Olena

gosiag Dodane ponad rok temu,

Re: pieniadza za porod

A ja tylko dodam, ze jeśli przysługuje ci dodatek rodzinny to o ten zsiłek porodowy możesz się starać przez rok od urodzenia dziecka. Nie chodzi o to, że jest przy tym tyle zachodu, ale o to, że wypłacą Ci go nawet jak dzidzius będzie miał kilka miesięcy (do rku życia dziecka)

A pieniązde z ubezpieczenia zbiorowego – w pracy – to inna sparawa, niezależna od dochodów tylko czy takie ubezpieczenie mialaś i ile wpłacałaś składkę….

Znasz odpowiedź na pytanie: pieniadza za porod

Dodaj komentarz

Tematy, których nie znalazłam w forum
mamy nauczycielki - doradzcie!
Napewno sa tutaj, tak jak ja, przyszle, lub obecne mamy nauczycielki. Doradzcie mi. Chodzi o urlop macierzynski. Termin porodu mam na 28 lipca. Kiedy mam wrocic do pracy, alby
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
Fluor
Czy podajecie swoim pociechom mającym juz ząbki fluor? Od jakiego wieku? W jakiej ilości? Co mówia na ten temat wasi pediatrzy. Bo moja powiedziała, że mam zdecydować sama bo ona
Czytaj dalej