pigułki i karmienie

dziewczyny, mam pytanie jak to jest z pigułkami….

w poniedziałek idę do gina, kończy się czas połogu czas pomyśleć o antykoncepcji… nie jestem psychycznie gotowa na wkładkę…. dojżewam do pigułek i teraz niewiem… nigdy ni brałam teraz karmię i mimo wszelkich informacji z prasy i nietylko zastanawiam się czy bto bezpieczne dla maluszk???/ a jak z przyjmowaniem???/ przecierz normalnie bierze się jakiś czas a póżniej nie by pojawiło się krwawienje.. a co z tym że karmiąc nie ma się okresu przez pewien czas (teoretycznie bo przy Jagodzie mimo karmienia odrazu dostałam, zaraz po połogu)

napiszcie mi co i jak bierzecie, jak się czułyście /czujecie… kiedy zaczełyście brać???? (czy nie lepiej chwilę odczekać aź pojawi się okres??? i do tego czsu powiedmy prezerwatywy??//)

stara baba jestem, 3 dzieci a tyle pytań….

20 odpowiedzi na pytanie: pigułki i karmienie

 1. Re: pigułki i karmienie

  hmm brałam cerazette po porodzie z Kubą…. Niby dobrze sie czułam – ale wiem ze nigdy bym juz nie zrobiła tego drugi raz….brałam przez 11 miesięcy
  regularnosc co do godziny – inaczej moze zawiesc

  ale mi juz hormony przeszkadzały
  i wiedzialam ze po Juli nie chce tabletek

  mam MIRENĘ – wkladkę antykoncepcyjną z hormonem – starcza na 5 lat….i naprawde nic nie boli zakładanie – mówi to cykor nie z tej ziemi 😉

  super sprawa.

  polecam bardzo

  • Re: pigułki i karmienie

   Ja przez okres karmienia nie brałam. Mój ginekolog twierdzi, że mimo tego iż Cerazette (nie wiem czy dobrze napisałam) są tak polecane mamom karmiącym, jednak do pokarmu przenikają. W bardzo niewielkich ilościach, ale przenikają. To mi wystarczyło.
   okres pojawił się 10 miesięcy po porodzie….teraz nie karmię, wykupiłam pigułki i jakoś nie mogę zacząc brac

   Wkładki jakoś się boję….planuję jeszcze dziecko, i nie wybaczyłabym sobie, gdyby,,coś nie daj Boże” się stało. Choc niby ryzyko powikłań przy wkładkach jest znikome, to jednak…. Należę do wyjtkowo pechowych osób, jeśli chodzi o jakiekolwiek prawdopodobieństwo. Kiedyś już byłam jedną na milion….

   Narazie wracam do obserwacji cyklu – kiedyś działało

   Z drugiej strony, podchodzę do tematu na dośc sporym luzie, bo jakbym teraz wpadła, wiem że wcale bym się nie zmartwiła

   Twoje rozterki rozumiem, bo pamiętam schiz popołogowy

   IG FI

   • Re: pigułki i karmienie

    a przy cerazette mialas okres??? bo ponoć nie ma wcale przez ten czas krwawień??? Ja czekam teraz na decyzje hematologa czy pozwoli mi cos brac i wlasnie chciałabym pigułki – brałam minulet przez 6 ostatnich lat i bardzo sobie chwale (ciaza w pierszym wollinym cyklu po odstawieniu 🙂 ) Ale słyszłam ze reakcje na ten lek sa rozne – co do godziny to i tak miałam z telefonie ustawionego przypominacza “weż pigułke” jak w sexmisjii 😛 sprawdzało sie… Teraz na tych prezerwatywach to mam stresa – bo nie dośc ze jeszcze nie dogojona to na dodatek te problemy z krwia i na 2 nie moge sobie pozwolic – niewiem czy w ogóle bede mogła…
    A Plastry??? Tam sa 2 hormony czy jeden???
    Acha… piszesz że wkładka jest ok??? Moze tez pomysle o mirenie – bo tam tez sa hormony prawda???

    Justonka i Jaś

    • Re: pigułki i karmienie

     tę Mirenę ma moja przyjaciółka, wszystko fajnie, nie ma się okresu.. piewrsze miesiące przechorowała ale to norma… niestety teraz po 3 latach zaczyna mieć jakieś problemy, jakieś plamienia więc nie ejst to taka rzecz idealna….

     • Re: pigułki i karmienie

      ja tak podchodziłam na luzie po Kamci i brałam globulki Patentex (dopochwowe) przyzwyczaiłam się do nich, można te 10 minut czekania dodać do gry wstępnej, napewno nieszkodzą ale właśnei jak się przekonałam nie takie skuteczne hi hi hi ( z czego w sumie się cieszę)….. ale teraz już na 4-tego malucha sobie niepozwolę więc suzkam czegoś pewneijszego… jak planujesz jescze jedno to polecam ten Patentex….

      co do pigułek to włąśnie jakoś tyeż chodzi mi po głowie że te hrmony jednak przechodzą do mleka….. niby ich baaaardzo mało ale….

      • Re: pigułki i karmienie

       W odpowiedzi na:


       Kiedyś już byłam jedną na milion…


       wiesz jakie jest prawdopodobienstwo wystapienia BARDZO rzadkiego schorzenia u obu moich dzieci?
       tak dla poprawy nastroju?

       magda z mlodymi

       • Re: pigułki i karmienie

        hmmm jedne kobiety na mirenie mają regularne krwawienia
        inne same regularne plamienia
        inna nie mają nic
        inne nieregularne plamienia lub krwawienia

        to jest antykoncepcja która nie ma za zadaenie zlikwidowac miesiaczkę!!

        nie wiem co to znaczy ze pierwsze 3 miesiace przechorowała….ja wtedy miałam nieregularne mniejsze lub wieksze krwawienia
        teraz mam regularne plamienia – tak ze wystarczy wkładka

        jesli twoja kolezanka plami ciagle po ilus latach od załozenia – to nie wie mczy sprawdzała – położenie – jesli regularnie sprawdzała i mirena nadal jest dobrze umiejscowiona – to nie wiem co poradzic i tylko ginekolog bedzie wiedział…czy to nadżerka – czy inne dziadostwo na podwoziu;)

        • Re: pigułki i karmienie

         ja mam 2 dzieci prezerwatywowych;) wiec juz nigdy wiecej;)

         na cerazzaet miałam normalnie miesiaczke jesli dobrze pamietam…miesiaczke lub plamienia – dosyc regularne –

         a mirenie jest pojemiczek z hormonem – maleńki – uwalnia sie przez 5 lat po troszku…
         tu jest strona o mirenie;
         [Zobacz stronę]

         o plastrach nic nie wiem oprócz jakis ogólnych info – bo wiele kobiet jednak ich nie poleca i nawet o nich nie myslałam.

         znalazłam taki opis cerazette:
         Tabletki preparatu Cerazette zawierają małą ilość żeńskiego hormonu płciowego, progestagenu o nazwie dezogestrel (0,075 mg/tabletkę). Z tego powodu Cerazette nazywany jest tabletką zawierającą tylko progestagen lub minitabletką (minipigułką). W przeciwieństwie do złożonych tabletek antykoncepcyjnych nie zawierają estrogenu, drugiego żeńskiego hormonu płciowego. Mechanizm działania większości minitabletek polega przede wszystkim na zatrzymaniu migracji plemników przez kanał szyjki macicy, w przeciwieństwie do złożonych środków antykoncepcyjnych nie zawsze hamują dojrzewanie komórki jajowej. Cerazette różni się od innych minitabletek tym, że tak jak preparaty złożone zwykle hamuje dojrzewanie komórki jajowej. W rezultacie jest skutecznym środkiem antykoncepcyjnym. W odróżnieniu od złożonych preparatów może być stosowany u kobiet nie tolerujących estrogenów i u kobiet karmiących piersią. Największą niedogodnością podczas stosowania preparatu Cerazette mogą być nieregularne krwawienia miesiączkowe lub to, że mogą one wcale nie występować.
         Krwawienie miesiączkowe

         Podczas stosowania preparatu Cerazette krwawienia z pochwy mogą występować nieregularnie. Może to być niewielkie plamienie lub większe zwane krwawieniem międzymiesiączkowym. Miesiączka może również nie wystąpić. Nieregularne krwawienia nie oznaczają, że skuteczność antykoncepcyjna preparatu Cerazette jest obniżona. Zwykle nie potrzeba podejmować żadnych działań i kontynuować przyjmowanie minipigułki. Należy skontaktować się z lekarzem, jeżeli krwawienia są bardzo intensywne i długotrwałe.
         Cerazette, a karmienie piersią

         Cerazette nie wpływa na ilość lub jakość wydzielanego mleka. Małe ilości substancji czynnej preparatu są wydzielane z mlekiem matki, w wyniku tego 0,01-0,05 mikrogramów/kilogram/dobę substancji czynnej jest przyjmowane przez niemowlę jednak nie stanowi to żadnego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Należy powiadomić lekarza w przypadku wystąpienia u dziecka oznak lub objawów, które mogłyby być związane ze stosowaniem preparatu Cerazette.
         Interakcje z innymi lekami

         Niektóre leki mogą hamować prawidłowe działanie preparatu Cerazette. Dotyczy to leków stosowanych w leczeniu padaczki (prymidon, pochodne hydantoiny, barbiturany) lub gruźlicy (np. ryfampicyna, ryfabutyna). Należy poinformować lekarza przepisującego minipigułkę o przyjmowaniu innych leków.
         Stosowanie minipigułki

         Opakowanie preparatu Cerazette zawiera 28 tabletek. Przy każdej tabletce znajduje się symbol dnia tygodnia, w którym należy ją przyjąć. Tabletki należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia. Tabletkę należy połykać w całości i popijać wodą. Każdorazowo przyjmowanie tabletek z nowego opakowania należy rozpoczynać od górnego rzędu w blistrze, przyjmując tabletki zgodnie z kierunkiem strzałek, jedną na dobę, aż do wyczerpania zawartości. Pozwala to łatwo sprawdzić czy tabletka oznaczona danym dniem tygodnia została przyjęta w tym właśnie dniu. Podczas przyjmowania Cerazette może wystąpić niewielkie krwawienie. W tym przypadku należy jednak kontynuować przyjmowanie tabletek. Po wyczerpaniu tabletek z opakowania należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z nowego opakowania następnego dnia, bez robienia przerwy i nie czekając na wystąpienie krwawienia. Przyjmowanie tabletek Cerazette można przerwać w dowolnej chwili. Skuteczność antykoncepcyjna kończy się w dniu zaprzestania przyjmowania tabletek.
         Rozpoczęcie stosowania minipigułki

         *

         Jeżeli obecnie pacjentka nie przyjmuje żadnych tabletek antykoncepcyjnych
         Należy odczekać do najbliższej miesiączki. Należy rozpocząć przyjmowanie tabletek Cerazette w pierwszym dniu miesiączki. Nie potrzeba stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych.
         *

         Jeżeli wcześniej pacjentka przyjmowała złożony preparat antykoncepcyjny
         Można rozpocząć przyjmowanie tabletek Cerazette następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z obecnie przyjmowanego preparatu (bez robienia przerwy na dni wolne od przyjmowania tabletek). Jeżeli obecnie stosowany preparat zawiera również tabletki nieaktywne, można rozpocząć przyjmowanie Cerazette następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki zaweirającej hormony (w razie wątpliwości, która to jest tabletka należy zapytac lekarza lub farmaceutę).
         *

         Jeżeli pacjentka wcześniej przyjmowała preparat zawierający tylko progestagen
         Można przerważ przyjmowanie tabletek dowolnego dnia i następnego dnia rozpocząć przyjmowanie tabletek Cerazette. Należy jednocześnie zastosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywa) przez pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek.
         *

         Jeżeli pacjentka wcześniej stosowała antykoncepcję w postaci iniekcji lub implantu
         Należy rozpocząć przyjmowanie tabletek Cerazette w dniu, w którym należałoby wykonać następne wstrzyknięcie lub w dniu usunięcia implantu. Należy jednocześnie zastosować dodatkową metodę antykoncepcji przez pierwszych 7 dni przyjmowania Cerazette.
         *

         Stosowanie Cerazette po porodzie
         Zgodnie z zaleceniami lekarza.

         Można przerwać przyjmowanie preparatu Cerazette w dowolnym momencie. W przypadku nie planowania zajścia w ciążę należy poprosić lekarza o inna metodę antykoncepcji. W przypadku planowania ciąży zwykle doradza się odczekać do pierwszej naturalnej miesiączki przed zajściem w ciążę. To ułatwi określenie spodziewanego terminu urodzenia dziecka.
         Postępowanie w przypadku nie przyjęcia i wydalenia tabletki

         Jeżeli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi mniej niż 3 godziny skuteczność tabletki jest zachowana. Należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a pozostałe przyjmować jak zazwyczaj.
         Jeżeli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi więcej niż 3 godziny skuteczność tabletki może być zmniejszona. im więcej zapomnianych talbetek tym większe ryzyko zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej. Należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a pozostałe przyjmować jak zazwyczaj. Przez następne 7 dni należy zastosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę). Istnieje możliwość zajścia w ciążę w przypadku zapomnienia jednej lub więcej tabletek w pierwszym tygodniu stosowania, jeżeli w tygodniu poprzedzającym zapomnienie miał miejsce stosunek płciowy. Należy wtedy zasięgnąć porady lekarza.
         W przypadku wystąpienia wymiotów, jeśli wystąpią w ciągu 3 do 4 godzin po przyjęciu tabletki Cerazette wchłanianie substancji czynnej mogło zostać zmniejszone. Należy postąpić tak jak w przypadku zapomnienia tabletki.
         Przeciwwskazania

         Nie należy stosować preparatu Cerazette w przypadku występowania któregokolwiek z wymienionych poniżej czynników. W przypadku ich występowania należy poinformować o tym fakcie lekarza przed rozpoczęciem stosowania minipigułki. Lekarz może doradzić stosowanie niehormonalnej metody antykoncepcyjnej.

         *

         Występowanie choroby zakrzepowej. Jest to powstawanie skrzepu krwi w naczyniach krwionośnych, np. nóg lub płuc.
         *

         Żółtaczka lub ciężkie schorzenia wątroby.
         *

         Występowanie nowotworu progestagenozależnego.
         *

         Krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie.
         *

         Ciąża lub jej podejrzenie.
         *

         Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu Cerazette.

         Jeżeli którykolwiek z podanych powyżej objawów wystąpi po raz pierwszy w czasie stosowania preparatu Cerazette, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ścisłej kontroli lekarskiej wymagają takie przypadki, jak:

         *

         występowanie obecnie lub w przeszłości raka sutka,
         *

         nowotworu wątroby,
         *

         występowanie obecnie lub w przeszłości choroby zakrzepowej,
         *

         cukrzycy,
         *

         padaczki,
         *

         gruźlicy,
         *

         występowanie obecnie lub w przeszłości ostudy (w tych przypadkach należy unikać promieniowania słonecznego lub ultrafioletowego).

         • Re: pigułki i karmienie

          Przed ciążą łykałam marvelon. A teraz już kilka miesięcy łykam cerazette i jest ok. Zaczęłam jakieś 2 miesiące po porodzie. Teraz mój Adaś skończył 8 miesięcy i nie zauważyłam nic niepokojącego. Okresu jeszcze nie miałam i wcale na to nie narzekam bo nie muszę się męczyć. Jedyny dyskomfort jaki czuję, to trochę większa suchość niż kiedyś. Ale podobno tak jest jak się karmi piersią. A łykać trzeba nie co do godziny, tylko co do 3 godzin. Na Twoim miejscu bym się nie zastanawiała. Acha, plastrów chyba nie można przyklejać jak się karmi piersią. Z tego co mówiła moja pani ginekolog, to można jeszcze wziąć zastrzyk. Ale ja bliżej się tym nie interesowałam, bo lekarz mi powiedział, że tabletki są skuteczniejsze. Ta informacja pomogła mi w wyborze. Pozdrawiam serdecznie. Mama Adasia (20.07.2006)

          • Re: pigułki i karmienie

           Nie wiem… A chodzi o tą wrodzoną nietolerancję laktozy?
           To jest tak bardzo rzadkie? Czy chodzi o coś innego?

           Na marginesie…przeczytałam twoja odp. na poronieniach, o męskich potomkach w twojej rodzinie…. Aż mi się słabo zrobiło….zaczęłam się poważnie zastanawiać, czy ja mogę wogóle mieć córeczkę…..Oprócz Werki straciłam jeszcze jedna ciążę (bardzo wcześnie, na przełomie 4-5 tc)….

           IG FI

           • Re: pigułki i karmienie

            Ja to chyba do niczego się nie nadaję

            Jeśli chodzi o tabletki (jak ju ż skończysz karmić) to warto zasięgnąć porady lekarza, bo kobietom po 30 niektóre,,nie służą” (patrz nie są skuteczne – znane z życia, mam dwie znajome, które po 30 zaszły w ciążę biorąc tabletki – jedną lekarka ostrzegała, ale ta się uparła, bo brała te tabletki wiele lat i jej odpowiadały…. No i ma pięknego synka ) Tak sie domyślam, że możesz byc po 30, bo masz wielką pannę jedną

            Chyba pobiorę te prochy bo mi się bliźniaki marzą

            IG FI

            • Re: pigułki i karmienie

             o wrodzoną nietolerancje laktozy chodzi rzecz jasna 🙂
             To ponoć bardzo rzadka przypadłość – u mnie 100% trafień

             nie czytaj takich historii – Werka była zdrowa, a tu wszystkie płody prawdopodobnie z wadami – połowa na pewno. Ja nadal czujnie młodego oglądam ze wszystkich stron. I nie wiem czy mi minie.

             magda z mlodymi

             • Re: pigułki i karmienie

              ona na początku się bardzo źle czułą potem było super a teraz zaczeą poza plamieniami się znów żle czuć i odradzała mi.

              ona mieszka w Niemczech a tam taki wymóg że musisz przya=najmniej co pół roku być u lakarza by być zubezpieczenia…

              • Re: pigułki i karmienie

               no po 30 stce jestem… choć czuję się na 20 hi hi hi to w tym roku bedzie 35 (ups)….. no ale mój lekarz wie ile mam lat i mam nadzieję że będzsie wiedział co robić….wem że będzie chciał mnie namawiać na wkładkę ale ja mam jakieś moralne obawy…. nie wiem w kalendarzyk niewierzę (Jagoda hi hi hi) ale zdaję sobie sprawę że cokolwiek niwezmę to kościół jest przeciwny ale tak jakoś mam uczucie żer moż tabletkimnie be. hi hi hi….

               • przestraszyłam się!!!!!!

                zdecydowałąms ię.. pan dr zaproponował cerazete piguły lub zastrzyk raz na 3 miesiące… wziełam 3 recepty na piguły….
                ALE PRZESTRASZYŁAM SIĘ… czytałam ulotkę i wyraźnie jest w niej że wrzsta ryzyko zachorowania na raka piersi!!!!! nieznacznie ale jednak rośnie… i co????? nie wim u mnie za dużo tych raków w rodzinie i chyba się boję (wszyscy od strony taty.. babcia pierś i zmarałą na raka wątroby, dziadek, mój tata jako młody chłopak ziarniak, babacia-mamam mamy miał guzka na lielitach….) poprostu chyb się boję.. tak sobie pomyślałąm że może teraz wygodniej ale jak by co to po co mam sobie mieć za złe źe trochę pomogłam???? nie wiem…. leży pudełeczko cerazete nieotworzone… (tam dodali że te zwiększenie zachorowalności nie ejst zależne od czasu przyjmowania a jakby czynniki wyciszją się po 10 latach od przestania brania.. do tego czym więcej lat się ma tym ryzyko większe a ja mam te 35….)

                • Re: przestraszyłam się!!!!!!

                 na każdych pigułkach hormonalnych jest to napisane i wszystkich innych środkach hormonalnych też.
                 Dlatego niektórzy nie mogą przyjmować

                 magda z mlodymi

                 • Re: pigułki i karmienie

                  chyba jestem w tych sprawach baaaardzo staroswiecka, ale karmienie piersia i przyjmowanie hormonow wydaje mi sie nieodpowiednie..lekarze teraz mowia tak.. A za jakis czas sie okaze, ze jednak szkodzilo dziecku!..ja bym nie ryzykowala..i wstrzymala sie przynajmniej do zakonczenia karmienia…pozdrawiam

                  claudia

                  • Re: pigułki i karmienie

                   Ja brałam pigułki Cilest, to są jedyne które mozna brac kiedy się karmi piersią, są bezpieczne dla maluszka. Bierze się je jedno opakowanie po drugim bez przerwy.Dopóki karmiłam mojego synka piersia cały czas brałam te pigułki. Kiedy skonczyłam karmic przestałam je brać, poczekałam na miesiączkę (na szczęście nie długo) i zaczęłam brać pigułki Cilest już normalnie. Pozdrawiam.

                   • Re: pigułki i karmienie

                    sorry pomyliły mi się nazwy, jak karmiłam to brałam cerazette, a cilest po skończeniu karmienia

                    • pediatra odradza!!!!!

                     rozmawiałam z pediatrą i usłyszałam, że na różnych pediatrycznych sesjach omawiany jest wpływ.. że jednak nawet te małe dawki to obserwacje ( na uotce napisane że niobserwowano skutków ubocznych) są prowadzone dokpiero od kilku lat a niewiadomo co będzie dalej…

                     ….może przewrażliwiona jestem ale chyba najbardziej przestraszlyła mnie kwestia raka…

                     Znasz odpowiedź na pytanie: pigułki i karmienie

                     Dodaj komentarz

                     Mozarella w ciąży

                     Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                     Czytaj dalej →

                     Ile kosztuje żłobek?

                     Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                     Czytaj dalej →

                     Dziewczyny po cc – dreny

                     Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                     Czytaj dalej →

                     Meskie imie miedzynarodowe.

                     Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                     Czytaj dalej →

                     Wielotorbielowatość nerek

                     W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                     Czytaj dalej →

                     Ruchome kolano

                     Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                     Czytaj dalej →
                     Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                     Logo
                     Enable registration in settings - general