pilne pytanie do specjalistek od prawa pracy

Witam
Macierzyński kończy mi sie 4 lipca. Mam do wykorzystania cały urlop z zeszłego roku i cały tegoroczny. Chcę wybarć urlop zaległy i pójść do pracy na 1/2 etatu. I tu moje pytanie.
Czy pracodawca może sie nie zgodzic na wniosek o 1/2 etatu? Jak ma sie wtedy sprawa z tegorocznym urlopem ( trace go czy nie)
Pól etatu chciałabym ciągnąć do końca roku.
Please odpowiedzcie.
Pozdrawiam

Gosia i moje skarby-Ania i Michas 04.01.2005

4 odpowiedzi na pytanie: pilne pytanie do specjalistek od prawa pracy

lilavati Dodane ponad rok temu,

Re: pilne pytanie do specjalistek od prawa pracy

Specjalistka nie jestem ale z tego co się orientuję pracodawca na 1/2 etatu powinien się zgodzić – rzeczywistość jest jaka jest-nie jest się juz w okresie chronionym)
W necie znalazłam cos takiego:

W odpowiedzi na:


Obniżenie wymiaru czasu pracy

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika (art. 1867 k.p.). Należy podkreślić, że w okresie obniżenia wymiaru czasu pracy pracownik nie podlega szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem stosunku pracy.

PRZYKŁAD Pracownica wraca do pracy po urlopie macierzyńskim i składa wniosek o obniżenie jej wymiaru czasu pracy do 1/4 etatu. W związku z tym że pracownica chce pracować na mniej niż 1/2 etatu, pracodawca nie ma obowiązku uwzględniania jej wniosku.

Dodatkowo, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy na 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 k.p.). Dni te mogą być wykorzystywane łącznie albo oddzielnie � stosownie do wniosku pracownika. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z wymienionych wyżej uprawnień może korzystać jedno z nich.


Z tego fragmentu wynika,że pracodawca musi się zgodzić

A co do urlopu jestem pewna że urlopu nie tracisz, co więcej po macierzyńskim o ile chcesz pracodawca musi wyrazić zgodę na wykorzystanie urlopu zaległego, bierzącego

Powodzenia Ania


Ania i Mati 19.04.04

elik Dodane ponad rok temu,

Re: pilne pytanie do specjalistek od prawa pracy

DZial 8 KP
Art. 1867. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.”

Ale oczywiscie juz nie jestes chroniona przed zwolnieniem i jak masz 1/2 etatu nie przysluguje ci godzina wolna na karmienie piersia

MAsz prawo wykorzystac zalegly urlop zaraz po macierzynskim, a jak nie wykorzystasz biezacego to ci oczywiscie nie przepada a jedynie juz pracodawca moze sie nie zgodzic na jego wykorzystanie w calosci za jednym razem. Ten urlop bedzie juz wg. planu urlopow i bedzie zalezal od decyzji pracodawcy.

Elik i ANtek 15,5 mies

gosiagl Dodane ponad rok temu,

Re: pilne pytanie do specjalistek od prawa pracy

Wielkie dzieki dziewczyny. O to mi własnie chodziło.
pozdrawiam

Gosia i moje skarby-Ania i Michas 04.01.2005

mk1 Dodane ponad rok temu,

Re: pilne pytanie do specjalistek od prawa pracy

Rozumiem że chcesz wziąść pół etatu który przysługuje Ci “zamiennie” za urlop wychowawczy. Oczywiście że może się nie zgodzić niestety. Przepisy przepisami a wszystko zależy od pracodawcy on może się zgodzić ale nie musi. Co do urlopu to wydaje mi się że możesz wykorzystać jeden i drugi i nie stracisz prawa do niego przechodząc na półetatu w takiej formie pozdrawiam

Magda i Oleńka 20.10.2003

Znasz odpowiedź na pytanie: pilne pytanie do specjalistek od prawa pracy

Dodaj komentarz

Jedno- i dwulatki
Chrzest, szaleństwa - i rozbity nos
Byliśmy na chrzcie kuzynki Michałka. Przez całą mszę musiałam być z Michałkiem na zewnątrz kościoła, bo strasznie rozrabiał - tzn nie płakał, ale biegał szalał, zaglądał do stojących wewnątrz wózków
Czytaj dalej
Jedno- i dwulatki
czy ogromny apetyt jest oznaką choroby?
Dużo tu pisałyście o dzieciach-niejadkach.... A ja od 2 tygodni mam problem dokładnie odwrotny. Basia nigdy nie miała problemów z jedzeniem-jadła chętnie i nie wybrzydzała, mimo to zawsze była raczej z
Czytaj dalej