pilne pytanie z prawa pracy

Ostatnio mój zakład pracy przekazywał wszystkim pracownikom porozumienia do podpisania, które zmieniały warunki płac poprzez zmniejszenie o 5 %. Tak jak napisałam było to w formie porozumienia, a nie wypowiedzneia zmieniającego. Ja z moją koleżanką niestety podpisałyśmy takie porozumienia, Kadry wiedziały, ze jesteśmy w ciąży.
Czy w takiej sytuacji mogę jeszcze coś zrobic?, gdzieś sie odwołać? Dodam, że Zakład pracy jest duży, pracuje tu ok 200 osób.
Będę wdzięczna za Wasze rady.
ga (+ 23 tyg. Michałek)

8 odpowiedzi na pytanie: pilne pytanie z prawa pracy

efa Dodane ponad rok temu,

Re: pilne pytanie z prawa pracy

nie wiem czy mozesz cos zrobic z podpisanym porozumieniem – mozesz natomiast isc na zwolnienie lekarskie i nie pracowac – a do macierzynskiego liczy sie srednia z ostatnich 6 miesiecy, wiec niestety nowe zarobki beda mialy wplyw na wysokosc macierzynskiego…
a jak wrocisz do pracy to musza Ci dac to samo wynagrodzenie ktore mialas przed urlopem. Szkoda ze podpisalas to porozumienie- bo teraz chyba nic juz nie zrobisz…

agnes02 Dodane ponad rok temu,

Re: pilne pytanie z prawa pracy

No niestety w tym przypadku chyba sama wpuściłam się w kanał, ale czy Zakład pracy powinien podsuwać mi takie porozumienie, skoro wiedzieli o ciąży?

lea Dodane ponad rok temu,

Re: pilne pytanie z prawa pracy

w przypadku zmian jakichkolwiek w warunkach zatrudnienia nie liczy sie ost. 6 miesiecy – tak bylo u mnie, ale nie wiem czy to porozumienie tez tak sie liczy…

Lea i Mati tańczący z pępowinami (14.03.03)

ika Dodane ponad rok temu,

Re: pilne pytanie z prawa pracy

Prawo pracy nie zezwala na obniżanie pensji kobietom w ciąży. Nie wiem jak to wyglada obecnie w Twojej sytuacji, skoro porozumienie to zostało juz przez Ciebie podpisane. Ale może nie wszystko stracone. Najlepiej będzie jesli zadzwonisz do państwowej inspekcji pracy i zapytasz się o to, albo spróbujesz na stronie gazety wyborczej [Zobacz stronę] wpisując na stronie głównej portalu hasło:prawo matek. Mozesz również spytac specjalistów na forum.
pozdrawiam cieplutko
Ika

rudasek Dodane ponad rok temu,

Re: pilne pytanie z prawa pracy

Hej!
Twój zakład pracy nie jest niezwykły.
Są gorsze mimo, że są to instytucje ogólnie znane i “zalane” nagrodami za polityke personalną…tak jak mój.
Nie dziwi mnie to…

iwonatrinity Dodane ponad rok temu,

Re: pilne pytanie z prawa pracy

Niestety jest podpisane obustronne porozumienie, więc przepisy o zakazie zmniejszania pensji kobiecie w ciąży tu nie obowiązują. Zakład nie mógłby Ci dać wypowiedzenia zmieniającego, którego nie zaakceptowanie kończy sie wypowiedzieniem pracy przez pracodawcę, bo jesteś przecież chroniona i nie można Cie zwoolnić- byłaby to zmiana warunków jednostronna. Natomiast porozumienie- jest akceptacją warunków przez Ciebie. Czy z treści porozumienia jasno wynika że akceptujesz warunki? Moze można by to zakwestionować, że Twój podpis jest np. podpisem przyjęcia do wiadomości warunków a nie akceptacją. Jeżeli jest to jednak typowe porozumienie to raczej nie pozostawia takiej luki. Chyba niestety w takiej sytuacji nic nie można juz odkręcić…. Zadzwoń na wszelki wypadek do insepkcji pracy, chociaż z ich poradami to różnie bywa…. Ostatnio nie potrafili mi powiedzieć czy pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego kobiety w ciązy, trwającego krócej niż 6 dni jest płatny (a jest!)

Ivo i tygrysek (21.08.2003r.)

iwonatrinity Dodane ponad rok temu,

Re: pilne pytanie z prawa pracy

Czy powinien- jest kwestią jedynie moralną….. wykorzystali Twoją nieświadomość, a to nieładnie z ich strony. Mogłaś spokojnie nie podpisywać i nie mogli by Cie tknąć. Inna kwestia czy masz zamiar wrócić z powrotem po urlopie macierzyńskim do firmy- wtedy jednak nie ma co wojować z szefostwem….

Ivo i tygrysek (21.08.2003r.)

agnes02 Dodane ponad rok temu,

Re: pilne pytanie z prawa pracy

Na porozumieniu jest napisane, że strony akceptuja te warunki, więc chyba niestety 🙁
Dzwoniłam do pip-u, ale rzeczywiście z tego co mi mówili przez telefon, niezbyt dobrze świadczy o ich kompetencjach.
ada + MICHAŁEK

Znasz odpowiedź na pytanie: pilne pytanie z prawa pracy

Dodaj komentarz

Noworodek, niemowlę
Jak ten czas leci??
No wlasnie jak ten czas szybko leci dzieci rosna, pamietam jak pisalam ze maly nie chce wyjsc z brzucha i mam wszystkiego dosc a teraz ten maly ma 7 mies.
Czytaj dalej
Mam z dzieckiem taki problem
Sapka
Wczoraj bylismy u laryngologa, bo myślałam, że moja Hania (ma 2,5mies.) ma katar. Jednak lek. stwierdził, że to SAPKA. Czy wiecie coś na jej temat, kiedy ona mija? Ja
Czytaj dalej