Plytki krwi

Wlasnie wrocilam od lekarza. Nie jest zle, chociaz mogloby byc lepiej. Ostatnio mialam 99tys. plytek, a teraz juz 93 tys. Lekarka mnie straszy maloplytkowoscia… Tak naprawde nie wiem, czy rzeczywiscie tych plytek jest tak strasznie malo, czy moze nie powinnam jeszcze panikowac? Wiecie moze, co podnosi poziom plytek? Hemoglobine mam w normie, bo 12,8, ale kompletnie nie wiem, jak zwiekszyc ilosc tych plytek.
Cisnienie tez mialam jakies wysokie, bo 140/90, ale kazali mi przez tydzien mierzyc i w razie czego zglosic sie do szpitala. Podejrzewam jednak, ze to cisnienie mi skoczylo pod wplywem stresu:) Eh, ale te plytki…

5 odpowiedzi na pytanie: Plytki krwi

eris Dodane ponad rok temu,

Re: Plytki krwi

Wiesz u mnie też spadły, ale nie poniżej 100… Nie wiem co może podnieść ich ilość. wiem, ze odpowiedzialne są między innymi za krzepliwość krwi, a za to odpowiada też wit K. Więc może trzeba ja uzupełniać?Jutro idę do gina i mam zamiar o to zapytać i też o to czy to nie grozi powikłaniami przy porodzie

Marta i Mateuszek (26.X.2003)

salcia Dodane ponad rok temu,

Re: Plytki krwi

to ja chyba jestem w najgorszej sytuacji, bo mam 57 🙁
Na razie nie dają mi żadnych prochów, ale straszą sterydami (tylko one podnoszą płytki). Powikłania? Moga być straszne, nawet grozi to wycięciem macicy jak się nie zagoi po odejściu łożyska (tak mi powidział gin), ale to wszystko zależy od wielu czynników. Wiem że przed porodem należy zgłosić małopłytkowość aby w razie czego przygotowali krew i jakoś inaczej muszą wtedy znieczulać.
A teraz staram się żyć jak dotychczas i myśleć pozytywnie. Mały jest zdrowy, rośnie jak na drożdżach więc myślę że będzie dobrze.

Salcia i synuś (21.10.03)

katalonia Dodane ponad rok temu,

Re: Plytki krwi

mam ten sam problem z plytkami ale na razie choc sa ponizej normy to nie spadaja

mausky Dodane ponad rok temu,

Re: Plytki krwi

płytki krwi biorą udział w płytkowym mechaniźmie krzepnięcia krwi powodując powstanie pierwotnego czopu płytkowego. Trombocytu uwalniają również czynnik płytkowy zapoczątkowujący proces krzepnięcia.

Wartości prawidłowe

liczba płytek krwi u ludzi zdrowych wynosi 150-350 G/l

Wartości podwyższone

Wzrost fizjologiczny liczby płytek obserwuje się:

u niemowląt między 3 a 12 miesiącem życia
u kobiet po porodzie
u osób przebywających w warunkach wysokogórskich
Nadpłytkowość (trombocytemię) obserwuje się:

po zabiegach operacyjnych
po splenektomii (usunięciu śledziony)
w czerwienicy prawdziwej
w przewlekłej białaczce szpikowej
Wartości obniżone

Małopłytkowość (trombocytopenię) może być spowodowaną przez:

upośledzenie trombopoezy w szpiku (wytwarzania trombocytów)
zwiększenie rozpadu trombocytów w śledzione
zwiększenie zużycie lub niszczenie w chorobach autoimmunologicznych

Pozdrawiam
Aneta i Tymek (20.10.2003)

martra Dodane ponad rok temu,

Re: Plytki krwi

Ja 3 lata temu trafiłam do szpitala z 37 tys płytek, i była to ostra małopłytkowość samoistna. Niestety ja musiałam zostać w szpitalu i leczyli mnie sterydami. Po tyg leczenia płytki podniosły się do 250 tyś ( jest to już w normie).W czasie ciąży nie powinno sie podawac sterydów bo mogą wystąpić poważne powikłania. Teraz jestem w 37 tyg ciąży i na bieżaco śledze ilość płytek. Wiem ze przy małej ilośći płytek nie można pod czas porodu podać znieczulenia nadoponowego. Pozdrawiam.

Marta z Emilkiem
12/09/03

Znasz odpowiedź na pytanie: Plytki krwi

Dodaj komentarz

Dla starających się
płeć lekarza
mam takie pewno troche dziwne pytanie ale zastanawiam się tym który lekarz ginekolog jest lepszy kobieta czy mężczyzna? co o tym sądzicie? do kogo lepiej waszym zdaniem sie udać?
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
UDAŁO SIĘ!!! JESTEM W CIĄŻY:)))
DZIEWCZYNKI, DOŁĄCZAM DO WAS ;))) W SOBOTĘ ROBIŁAM TEŚCIK I UKAZAŁY SIĘ DWIE DORODNE KRECHY:) CZY MOŻECIE MI POLECIĆ DOBREGO GINEKOLOGA W WARSZAWIE? DZIĘKI ZA POMOC. POZDRAWIAM.
Czytaj dalej